Fantastická a zároveň prekvapivá správa. Klopp predĺžil s LFC!

18
2065
Jürgen Klopp. (foto: liverpoolfc.com)

Jürgen Klopp mal pôvodne platný kontrakt do leta 2024. Teraz ho o ešte o dva roky navýšil. S The Reds predĺžili aj jeho asistenti. (AKTUALIZOVANÉ!!)

Jürgen Klopp (nar. 16.6. 1967) zostáva pri rieke Mersey! Takýto, možno mokrý, možno narodeninový sen, alebo len obyčajnú ľudskú túžbu, sme mali viacerí. Samozrejme prihliadajúc na fakt, že 54-ročný rodák zo Stuttgartu mal byť na Anfielde len ďalšie približne dva roky. A ako vieme, čas dokáže ubehnúť veľmi rýchlo.

Teraz je ale všetko inak. Liverpool FC po tom, ako nás v 2021/22 teší väčšinou parádnymi výsledkami a opakovane vysoko pozerateľným futbalom, prišiel aktuálne so správou, ktorú nemôžeme vnímať ani pomenovať inak ako, že je fantastická. Klopp predĺžil kontrakt a vzápätí ho nasledovali veledôležití členovia jeho realizačného tímu Peter Krawietz a Pepijn Lijnders

Zľava Peter Krawietz, Jürgen Klopp a Pepijn Lijnders. (foto. liverpoolfc.com)

Zamilovaný až po uši

Do LFC je ľahké sa zamilovať. A ako mnohí vieme, je to láska na celý život nie že hraničiaca so závislosťou, ale je to závislosť sama. Teraz to je, samozrejme, hádam aj o niečom inom, ako pri tých, ktorí vedia celú výplatu pri borovičke a pive nahádzať do automatov, či tých, ktorí v Bratislave na Stavbárskej nedokážu odolať vábeniu reznutého pika. OK, tento rádoby diskurz do temných zákutí duše, či len trápny polofór nebude po vôli každému čitateľovi, tak poďme radšej na fakty.

Jürgen Klopp je v Liverpoole od októbra 2015 a za ten čas dokázal to, o čom sme snáď aj všetci do jedného snívali, čo sme roky závideli Man Utd, Chelsea, Arsenalu či veľkoklubom európskej scény. Dokázal LFC dostať medzi absolútnu futbalovú špičku.

Mnohí si istotne pamätáme, ako nemecký manažér po príchode na Anfield povedal, že jeho prvotným cieľom je spraviť z pochybovačov tých, čo tímu veria. Vedel, čo hovorí. Vedel, že Liverpool FC si až na pár svetlých výnimiek prechádza cca 30-ročným obdobím bez opakovanej, či lepšie povedané pravidelnej radosti. Pravidelnej myslím na takmer dennej báze.

Keď Divock Origi, inak, aj keď ani zďaleka nepatrí medzi naj hráčov kádra, jedna, dovolím si povedať, z ikonických postáv Kloppovej éry, vyrovnával v polovici decembra 2015 v domácom ligovom zápase proti WBA v 6. minúte nastavenia na konečných 2:2, fans špičky Premier League sa nám smiali.

Prioritne nie pre neschopnosť zdolať tím, ktorý už dnes v najvyššej anglickej súťaži ani nie je, resp. v tom čase hral (úspešne) o záchranu, ale preto, že Klopp po zápase svojich stále nových zverencov vyzval, aby sa pochytali za ruky a pred tribúnou The Kop “oslavovali, ako keby práve vyhrali Ligu majstrov.”

Týmito slovami sa nám posmieval takmer celý futbalový svet, ale Klopp už v tom čase vedel, že platí staré klišé o tom, že najlepšie sa smeje ten, kto sa smeje na naposledy, klišé, ktoré je zároveň pravdou.

Najprv pády. A potom úspechy

The Reds sa hneď v prvej Nemcovej sezóne dostali do finále Európskej ligy. Síce to napokon Sevilla na čele s Unaimom Emerym (aktuálne trénuje Villarreal, ktorý sme pre pár hodinami zdolali v prvom semifinále Champions League, pozn.) otočila, ale už vtedy bolo tým, čo nemajú v očiach a hlave strúhanku jasné, že Klopp vytvoril v Liverpoole momentum. Vlastne je zrejmé, že ho ponúkol už spomenutým gestom v dueli proti WBA.

Momentum, ktoré vytrvalo aj po ďalšej finálovej prehre – v máji 2018 sme v dnes rozbombardovanom Kijeve (ach tí Rusi, teda okrem Rudiho) prehrali s Realom Madrid 1:3. Rovnakým výsledkom ako pred dvomi rokmi vo švajčiarskom Bazileji na štadióne St. Jakob-Park.

Charizmatický manažér si postupom času začal budovať tím, ktorý chcel. My fans sme síce pi*ova… teda sa sťažovali, prečo Klopp nekúpi toho či tamtoho (Pulisica, Tima Wernera, B. Fernandesa, Pepého, či ďalších), prečo je v kádri stále ten či onen, svoju frustráciu sme pravidelne nasmerovávali aj na majiteľa, teda na Fenway Sports Group, ale všetko bolo našťastie inak.

Klopp totiž do LFC dokonale vtesnal kult vlastnej osobnosti a charizmy. Teraz nech sa nikto nenechá zmiasť, myslím to v najlepšom možnom zmysle slova. Určite ani z vesmíru či po litri denaturovaného liehu tak, že sa tu bavíme o niečom šialenom, čo má súvis s niečím sektárskym či pračudesnými izmami, ktoré dnes demolujú svet.

Klopp nás doslova nainfikoval (sorry antivaxeri z radov fans klubu z Anfiedu, ale je to tak), z vyšúchaných popíkových odrhovačiek sme razom prešli do brutálneho heavy metalu, ktorý okamžite dostal aj priaznivcov Michala Davida či nekončiacej akože charizmy Joža Ráža.

V 2018/19 sme konečne vyhrali pohárové finále! A nie hocijaké, ale v Lige majstrov. Tottenham síce v Španielsku rovnako sníval veľký sen, ale Liverpool šiel od úvodného hvizdu jasne a neotrasiteľne za víťazstvom. Za trofejou, ktorá odobrila správnosť Kloppovej filozofie.

O rok na to sme ukončili 30-ročné čakanie na domáci ligový titul. 30-ročné, ktoré mnohým z nás prišlo ako nekonečné, či v lepšom prípade miliónročné. Vôbec prvý celkový triumf Merseysiders v ére Premier League zhatila pandémia koronavíru, práve preto sa fans nemohli v uliciach s hráčmi a realizačným tímom tešiť z obrovského úspechu, čo bola, pochopiteľne, veľká škoda. Ale nie dôvod, aby to s Kloppom a jeho víziou zatriaslo.

Lebo on tento úspech nepoňal ako konečnú. Svoju nekončiacu lásku k futbalu, resp. zápal a zanietenosť k najmasovejšiemu športu sveta, pretavil na éru, o ktorej raz budeme rozprávať vnúčatám.

Tak ako sme sa my dozvedali z pútavých historiek o Shanklym, Paisleym, Dalglishovi, Rushovi, Sounessovi, neskôr narodení o Fowlerovi, Gerradovi, či možno o Fernandovi Torresovi alebo Luisovi Suárezovi, budú ďalšie generácie počúvať o sympatickom, rozumnom a vášnivom týpkovi z Nemecka, ktorý v červenej časti Liverpoolu spravil dokonalú revolúciu. Futbalovú, samozrejme, resp. takú, ktorá vábi, láka, púta, istotne veľmi baví a rovnako tak aj inšpiruje.

Ale aby som nevyznieval príliš romanticky, či tak, že počas písania týchto riadkov plačem, je tu niečo, čo má porovnateľnú energiu a drive ako Kloppov futbal. Lemmy Klimister, dámy a pánové!;)

Pre vysvetlenie, tento song sem hádžem z jednoduchého dôvodu. Nemecký fanda Dortmundu mi pred časom na jednom z koncertov vravel, že tento song si vo fanclube BVB, ktorého je členom, púšťali vždy, keď sa Klopp nas*al do nepríčetnosti, aj vtedy, keď Borussia pod jeho vedením hrala parádny futbal.

Zatiaľ 5 trofejí

Menšia odbočka je za nami, idem teda späť k veci.

Podľa FIFA v 2019 a 2020 najlepší mužský tréner roka získal na Anfielde dovedna 5 trofejí. K spomínanej Lige majstrov 2018/19 a Premier League 19/20 treba ešte prirátať MS klubov 2019, Európsky Superpohár 2019 a čerstvo aj Ligový pohár 21/22. Pripomeniem ešte, že LFC je aktuálne stále v hre o ďalšie tri tituly!

Jedným dychom však dodám, že keby aj záver sezóny spackal, a pre fans Merseysiders, bude každá nezískaná trofej sklamaním (ty vole, my žijeme v ére, kde to nie je len snová predstava!), tak zotrvanie Kloppa v Liverpoole je ako keby samostatným víťazstvom.

Lebo garantuje, že neupustí od poctivej práce, ofenzívneho futbalu založenom na fyzicky náročnom pressingu, garantuje, že nás bude baviť hrou, výsledkami i viac či menej vtipnými hláškami na tlačovkách.

Klopp: Milujem toto miesto!

“Je tu tak veľa lásky na tomto mieste,” zneli prvé Nemcove slová po podpise novej zmluvy. “Vedel som o tom aj predtým, ako som do LFC prišiel, po skúsenosti ale viem, že to je ešte lepšie,” dodáva.

“Tak ako v každom zdravom vzťahu, aj tu existujú dve strany ulice. Jednoducho povedané, musíte byť jeden pre druhého tým pravým. A s týmto som aj do Liverpoolu prichádzal, preto som v minulosti predĺžil kontrakt,” hovorí Klopp nadšene.

“Po spolunažívaní som si pochopiteľne položil otázku, či chcem zostať aj dlhšie. A rovnako tak, či je pre Liverpool správne, že by som zostal dlhšie. Spolu s mojimi asistentmi Pepom Lijndersom a Peteom Krawietzom sme dospeli k rozhodnutiu, že áno! V klube je totiž niečo, čo nám neustále dodáva energiu.”

“Odkedy som tu, majitelia (John Henry, Tom Werner a Mike Gordon, pozn.) boli smerom ku klubu neuveriteľne oddaní a energickí, pričom je zrejmé, že aktuálne to platí aj smerom do budúcnosti,” dopĺňa.

Jürgen Klopp. (foto: liverpoolfc.com)

“V Billym Hoganovi (CEO, resp. výkonný riaditeľ, pozn.) a Julianovi Wardovi (od leta 2022 športový riaditeľ po Michaelovi Edwardsovi, ktorý klub opúšťa, pozn.) máme lídrov na úrovni celého klubu, ktorí sa úplne zameriavajú na obnovu a akési osvieženie, a to z dôvodu, aby sme mohli pokračovať v súťaži (súperení) na tej najvyššej úrovni,” vysvetľuje Klopp.

“Nové tréningové centrum AXA je pre nás skvelým domovom, navyše je tu fakt, že Anfield sa vďaka rozvoju Anfield Road čoskoro ešte zväčší, pričom sám sa už sa neviem dočkať! Sme klub, ktorý sa neustále uberá správnym smerom. Máme jasnú predstavu o tom, čo chceme; máme jasnú predstavu o tom, ako sa to snažíme dosiahnuť. To je vždy skvelá pozícia, z ktorej môžete vychádzať,” hovorí jeden z najlepších trénerov súčasnosti.

„Keď mi majitelia predostreli možnosť predĺženia kontraktu, položil som si otázku, nad ktorou som verejne premýšľal. Mám energiu a náladu dať zo seba opäť to, čo toto úžasné miesto vyžaduje od človeka sediaceho v kancelárii s menovkou manažér? Nepotreboval som príliš dlho na to, aby som odpovedal pravdivo. Odpoveď bola v zásade veľmi jednoduchá… zamiloval som sa do tohto klubu a cítim sa tu dobre!

Jürgen Klopp. (foto: liverpoolfc.com)

Rozhodovalo sa lepšie, keď Krawietz a Ljinders prejavili súhlas zostať

Klopp sa pre oficiálny klubový web, samozrejme, vyjadril aj smerom k dvojici Peter Krawietz – Pepijn Ljinders.

“Pri rozhodovaní o podpise vlastnej zmluvy bolo pre mňa nesmierne dôležité, aby sa Pep a Pete rovnako pripojili k pred=lženiu kontraktov, a preto bolo pre mňa neuveriteľne dôležité uistiť sa, že budeme pokračovať v spolupráci. Povedal som, že existuje množstvo vecí, ktoré mi uľahčili rozhodovanie – a podpis Pepa a Petea bol jednou z nich. V skutočnosti masívny.”

„Je dôležité, aby tu zostali, aby sme pokračovali v kontinuite nášho projektu spoločne. To, čo prinášajú do LFC, je neoceniteľné. Samozrejme, ako manažéra ma mnohí budú vnímať ako ‚tvár‘ tohto klubu a ja to chápem, ale vplyv Pepa a Peta na náš spoločný úspech a príbeh by sa nemal – a nikdy by nemal byť – podceňovaný,” vidí bývalý tréner Mainzu a Dormundu svojich asistentov úplne rovnocenne.

Vpredu Jürgen Klopp a vzadu zľava Vitor Matos (elite development coach) a asistenti Peter Krawietz a Pepijn Lijnders krátko po podpise nových zmlúv v Liverpoole. (foto. liverpoolfc.com)

Pete vidí veci, čo iní nie! 🙂

“Môj príbeh s Peteom siaha mnoho rokov späť do nášho spoločného času v Mainzi a Borussii Dortmund a som nesmierne šťastný, že bude pokračovať ešte niekoľko rokov. To, čo tento chlapík vidí na futbalovom ihrisku, je naozaj pozoruhodné. Neviem, ako to robí, ale je to talent, za ktorý musí byť Liverpool FC rád!”

“Sledoval som, ako sa Pete ako tréner posúval a vyvíjal počas našich spoločných rokov a odkedy sme obaja prišli do Liverpoolu, naozaj som videl, ako jeho vplyv a talent rastú a rastú. Je to vynikajúci a neoceniteľný tréner,” neprestáva 54-ročný manažér The Reds s chválou.

“Čo sa týka Pepa, tak len wow! Mal som to šťastie, že som počas môjho pôsobenia vo futbale stretol veľa, veľa ľudí vo futbale a nemyslím si, že som ešte stretol niekoho s rovnakou energiou a nadšením, ktoré má pre túto hru práve on. Myslím, že som už v minulosti povedal, že nie je nič, čo by o tomto športe nevedel. Jeho vášeň pre to je pozoruhodná a jeho nadšenie z každodenného tréningu je nákazlivé,” pokračuje.

“Odkedy sa k nám v roku 2018 vrátil (z neúspešného pôsobenie na poste hlavného trénere v Nijmegene v klube NEC, pozn.), bolo mi cťou sledovať jeho rast a určite ho čaká dlhá a úspešná futbalová kariéra.”

“Už som povedal, že som ten najšťastnejší človek na svete, ktorý každý deň pracuje so svojimi hráčmi – a to isté možno povedať o mojom realizačnom tíme. Nielen Pep a Pete, ale všetci ľudia v AXA Training Center, ktorí sa každý snažia urobiť nás najlepšími. To, čo vidíte na ihrisku od hráčov, pochádza z kolektívneho úsilia, ktoré sa tu vyvíja každý deň. Všetci zdieľame rovnakú vášeň: urobiť z Liverpoolu najlepší tím a klub na svete, a to je naozaj skvelé.”

“Ako som už povedal, bez svojich zamestnancov nie som nič a každý člen klubu prináša do tohto projektu to, čo z nás robí to, čo dnes vidíte. Táto dnešná správa je pre nás všetkých vzrušujúca a som tak šťastný, že budem mať Pepa a Petea vedľa mňa, aby sme spolu pokračovali v našom neuveriteľnom príbehu,” uzatvára Jürgen Klopp svoj príspevok.

A ja ten svoj ukončím prepisom slov z Nemcovho chorálu, ktorú mu aktuálne nielen na tribúnach spievajú tisíce fans:

I’m so glad that Jurgen is a Red,
I’m so glad he delivered what he said,
Jurgen said to me, you know, we’ll win the Premier League, you know. He said so.
I’m in love with him and I feel fine.