Stats pred zápasom: AC Milan je súperom pre finále Ligy majstrov

2
1962

Po repre pauze sme vyhrali v nedeľu po veľmi ofenzívnom výkone s množstvom šancí v Leedsi, no kolotoč zápasov sa rozbieha na plné obrátky.

Champions League 21/22 (15.9.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - AC Milan; 21.00

kto s kým: účastník Premier League vs účastník Serie A
rozhodca: Szymon Marciniak (POL)
TV: Nova Sport 3 (CZ)
streams: livetv, totalsportek

V úvodnom zápase nového ročníka najprestížnejšej klubovej súťaže privítame už v stredu doma súpera z Apeninského polostrova, slávny AC Milan so 7 celkovými víťazstvami v Lige majstrov (predtým Pohár európskych majstrov).

Kloppova bilancia v Lige majstrov vo farbách LFC:

Manažér Jürgen Klopp viedol The Reds v 4 ročníkoch prestížnej Champions League. Hneď vo svojej prvej sezóne 2017/18 sa prebojoval s LFC do finále, kde smolne prehral s Realom Madrid (1:3) hlavne zásluhou tragického výkonu Lorisa Kariusa, a tiež aj pre odstúpenie Mohameda Salaha ešte v 1. polčase po likvidačnom faule S. Ramosa.

No ale v nasledujúcej sezóne 2018/19 sa už Kloppovi so svojimi zverencami podarilo dosiahnuť celkový triumf a „ušatú“ trofej získať po 6. raz v klubovej histórii.

The Reds v 18/19 triumfovali v Lige majstrov. (foto: Facebook)

Nemecký manažér vo svojej tretej sezóne (2019/20) vypadol v osemfinále dosť smolne s nepríjemným Atléticom Madrid, pričom sa rozhodovalo na Anfielde, a to v predĺžení doma, keď sme inkasovali až 3-krát hlavne zásluhou chýb brankára Adriána.

Minulá sezóna LM 2020/21, štvrtá pre Kloppa vo farbách The Reds, sa skončila vo štvrťfinále na ďalšom madridskom klube Reale.

Sumár: Finále, celkové víťazstvo, osemfinále a štvrťfinále. V každej sezóne postup do vyraďovacej fázy. Chýba už len semifinále. Príde v tejto nastavajúcej sezóne 2021/22? Bude to pre charizmatického kouča a Liverpool FC úspech?

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Počas pôsobenia na lavičke LFC viedol Klopp svojich hráčov v 46 zápasoch Ligy majstrov.

Bilancia celkovo: 46 zápasov, z toho 28 výhier, 8 remíz, 10 prehier, skóre 100:46, úspešnosť 66%.

Kvalifikácia (baráž): 2 zápasy, 2 výhry, skóre 6:3, úspešnosť 100%.

Základná fáza (skupiny): 24 zápasov, 14 výhier, 5 remíz, 5 prehier, skóre 55:24, úspešnosť 65%.

Vyraďovacia fáza (play-off): 20 zápasov, 12 výhier, 3 remízy, 5 prehier, skóre 39:19, úspešnosť 65%.

• Bilancia doma: 22 zápasov, 16 výhier, 5 remíz, 1 prehra, skóre 51:15, úspešnosť 80%
  • Bilancia vonku: 22 zápasov, 11 výhier, 3 remízy, 8 prehier, skóre 46:28, úspešnosť 54 %
  • Bilancia neutrálne ihrisko: 2 zápasy, 1 výhra, 0 remíz, 1 prehra, skóre 3:3, úspešnosť 50%
Anfield. (foto: Twitter)

Zaujímavosti:

• Anfield je skutočný „hrad“, podporuje to štatistika – iba jediná prehra doma s Atalantou 0:2 v minulej sezóne LM
  • Pod Kloppom strelili hráči LFC doteraz rovných 100 gólov, pričom prvý zaznamenal Trent Alexander-Arnold, jubilejný päťdesiaty zasa strelil Mohamed Salah a na rovnú stovku dorovnal tiež egyptský ostrostrelec.
  • V 2018/19, v ktorej sme triumfovali vo finále LM, sme v základnej skupine všetky 3 zápasy vonku prehrali. Postupne v Neapole 0:1, s CZ Belehrad 0:2 a s parížskym Saint-Germain 1:2. Podarilo sa nám len tak-tak postúpiť v poslednom domácom zápase gólom Salaha, ktorým sme triumfovali nad Neapolom 1:0. Ešte treba dodať, že v samom závere nás pri obrovskej šanci Milika zachránil Alisson.

Súčasný káder The Reds:

Najviac zápasov v LM odohral Salah 45, Mané a Firmino po 44, J. Henderson 40, Milner 39, Alexander-Arnold 38,

Robertson 36, van Dijk 26, Alisson a J. Gomez po 25, Matip 19, Origi 18, Oxlade-Chamberlain 15, N. Keïta 14,

Karius 13, Jota 9, C. Jones a Minamino po 5, Thiago Alcântara, N. Williams a Tsimikas po 4, N. Phillips 3 zápasy.

Aj najviac gólov v najprestížnejšej futbalovej súťaži strelil Mohamed Salah – 26, Mané 19, Firmino 16, Oxlade-Chamberlain 5, Jota 4, Origi 3, po 2 presné zásahy zaznamenali van Dijk, Milner, N. Keïta a Alexander-Arnold. Jeden gól majú na svojom

konte Robertson, Curtis Jones a kapitán Jordan Henderson.

Historicky najlepším strelcom je legendárny Steven Gerrard s 30 gólmi.

Mohamed Salah. (foto: Twitter)

Kloppova  bilancia v 1. kole základnej skupiny LM od sezóny 2017/18:

Klopp viedol klub z Anfieldu v 4 zápasoch 1. kola skupinovej fázy LM. Najprv to boli domáce zápasy – remíza so Sevillou 2:2, výhra s PSG 3:2. Potom v dvoch dueloch vonku prehra v Neapole 0:2 a následne výhra 1:0 v Amsterdame nad Ajaxom.

Bilancia celkovo: 4 zápasy, 2 výhry, 1 remíza, 1 prehra, skóre 6:6, úspešnosť 58%.

• Bilancia doma: 2 zápasy, 1 výhra, 1 remíza, skóre 5:4, úspešnosť 67%
  • Bilancia vonku: 2 zápasy, 1 výhra, 1 prehra, skóre 1:2, úspešnosť 50%
  • Bilancia 1. polčasu: 4 zápasy, 3 výhry, 1 remíza, 0 prehry, skóre 5:2, úspešnosť 83%
  • Bilancia 2. polčasu: 4 zápasy, 0 výhry, 2 remízy, 2 prehry, skóre 1:4, úspešnosť 17%
Radosť Roberta Firmina (vpravo) po rozhodujúcom góle do siete PSG (3:2). V strede Alexander-Arnold a vľavo Wijnaldum. (foto: Facebook)

Z tejto bilancie vyplýva, že Kloppovým hráčom sa darilo hlavne v 1. polčase, no v druhom to už bolo slabé.

Hráči LFC zaznamenali v 1. kole 6 gólov. Najviac dal Roberto Firmino – 2, po jednom zaznamenali Salah, Sturridge a Milner z penalty. Bol aj jeden vlastný od hráča Ajaxu Tagliafica, ktorý znamenal výhru The Reds.

Firmino dal jeden gól ako striedajúci hráč, ten bol navyše veľmi dôležitý, lebo znamenal víťazstvo doma nad PSG (2018/19).

Asistencie na gól: Jednu prihrávku si pripísali iba naši ľaví obrancovia Andrew Robertson a Alberto Moreno.

Žlté karty: po 2 ŽK majú na svojom konte Milner a Joe Gomez (obaja v jednom zápase). Po jednej dostali van Dijk, Robertson, Alexander-Arnold a A. Moreno.

Červená karta: obdržal ju spomínaný Joe Gomez (po druhej ŽK) v zápase proti Sevilla FC doma v sezóne 2017/18.

Rozhodcovia: 2- krát nám pískal Nemec Brych, raz to boli Turek Çakır a Makkelie z Holandska.

Adrián. (foto: Twitter)

Zaradenie hráčov:

Nemecký manažér The Reds postavil v 1. kole celkom v 4 stretnutiach až 3 brankárov. Adrián chytal v 2 dueloch, v jednom si udržal čisté konto. Po jednom zápase majú na svojom konte Alisson Becker a Karius.

V obrane sa na 3 zápasy objavili J. Gomez, Alexander-Arnold a Andrew Robertson, 2 razy to boli van Dijk a Matip, jedno stretnutie absolvovali Lovren a Alberto Moreno.

V strede poľa využil Klopp hlavne Georginia Wijnalduma, kapitána Jordana Hendersona a Jamesa Milnera, ktorí nastúpili v 3 dueloch, dve stretnutia má na konte Fabinho. V jednom súboji sa objavili Curtis Jones a Emre Can.

Do útoku nasadil väčšinou náš hviezdny útok. Sadio Mané a Mohamed Salah nastúpili vo všetkých 4 dueloch, Firmino v 3 stretnutiach. Jeden zápas hral aj Daniel Sturridge.

Pri striedaniach bolo v 1. kole sezóny použitých 11 hráčov. 3-krát naskočil do zápasu Shaqiri. V jednom zápase boli nasadení Jota, Minamino, Fabinho, J. Henderson, Oxlade-Chamberlain, Rhys Williams, Firmino, Wijnaldum, Sturridge, a Coutinho.

Jordan Henderson. (foto: Twitter)

Liverpool FC v ére Champions League (od sezóny 1992/93):

Bilancia proti AC Milan: Celkovo sme sa stretli v 2 zápasoch, 1 výhra (po penaltách), 1 prehra, skóre 4:5, úspešnosť 50%.

Obe zápasy boli vo finálovom zápase Ligy majstrov na neutrálnom ihrisku.

Prvé finále bolo v Istanbule na konci sezóny 2004/2005, v ktorom zverenci Rafaela Beníteza prehrávali do polčasu 0:3, ale prvých 15 minút  po obrátke stačilo na vyrovnanie, potom ani predĺženie nerozhodlo, a až po penaltách (v pomere 32) sa tešili hráči The Reds.

Za Rossoneri  nepremenili Serginho, Pirlo a Ševčenko. Za nás J. A. Riise nedal, ale Hamann, D. Cissé a Vladimír Šmicer premenili svoje pokusy z bieleho bodu. Všetci traja naskočili do zápasu ako striedajúci hráči. Výborný ťah vtedajšieho manažéra LFC.

Druhé finále The Reds s talianskym veľkoklubom bolo v Aténach a už nebolo úspešné. Po prehre 1:2 (Filippo Inzaghi dal oba góly) sa z trofeje tešili hráči milánskeho AC.

• Bilancia 1. polčasu: 2 zápasy, 2 prehry, skóre 0:4, úspešnosť 0%
  • Bilancia 2. polčasu: 2 zápasy, 1 výhra, 1 remíza, skóre 4:1, úspešnosť 67%

Strelci 4 liverpoolskych gólov proti ACM: Steven Gerrard, Šmicer, Xabi Alonso a v druhom finále to bol Dirk Kuyt.

Asistencie: po jednej prihrávke na gól si pripísali J. A. Riise, Hamann a Agger.

Žlté karty: v oboch finále inkasoval Carragher, po jednej videli Milan Baroš a Mascherano.

Rozhodcovia: pískali Španiel M. González a H. Fandel z Nemecka.

Zápasové zaradenie:

V oboch finálových dueloch nastúpili za LFC títo hráči: Finnan, Carragher, X. Alonso, S. Gerrard a J. A. Riise. Jedno finále absolvovali brankári Dudek a Pepe Reina. Hráči v poli Hyypiä, D. Traoré, L. García, Baroš, Kewell, Agger, Pennant, Mascherano, Zenden a Kuyt.

Ako striedajúci hráči sa objavili Šmicer, Hamann, D. Cissé, Kewell, Arbeloa a Crouch.

Steven Gerrard bozkáva trofej pre víťaza Ligy majstrov v Istanbule 2005. (foto. Facebook)

Jürgen Klopp má v otváracom zápase skupinovej fázy LM úspešnosť na úrovni 58%. No pri celkovej bilancii

zo všetkých odkoučovaných zápasoch Champions League je to viac – 66%, podobne to vychádza pri stretnutiach v základnej fáze, aj vo vyraďovacej časti po 65%. No najväčšiu úspešnosť má v domácich dueloch na Anfielde – 80%.