2-gólový Mané zariadil finále FA Cupu. Man City – LFC 2:3

61
3103

Liverpool viedol po polčase už o tri góly v samom závere bol napokon rád, že sa nešlo do predĺženia, veď v nastavení mali The Cityzens azda aj viac či lepšie šance ako počas deväťdesiatich minút.

FA Cup 21/22 (16.4.), Wembley Stadium, Londýn

Manchester City FC - LIVERPOOL FC 2:3 (0:3)

góly: 47. Grealish, 90. B. Silva - 9. I. Konaté (Robertson), 17. Mané, 45. Mané (Thiago A.)
ŽK: G. Jesus, Fernandinho - Fabinho, N. Keïta, Mané
rozhodca: Michael Oliver
TV: Nova Sport 2 (CZ)

MCFC zostava

Steffen - Cancelo, Stones, Aké, Zinčenko, Fernandinho, B. Silva, Foden, Grealish, G. Jesus (83. Mahrez), Sterling

lavička: Ederson - R. Dias, Gündoğan, Laporte, Rodri, K. De Bruyne, Mahrez, Delap, Lavia

Alisson - Alexander-Arnold, Konaté, van Dijk, Robertson, Fabinho, Thiago A. (87. C. Jones), N. Keïta (73. J. Henderson), Salah, Mané (84. Firmino), L. Díaz (84. Jota)

lavička: Kelleher - Matip, Milner, J. Henderson, Firmino, J. Gomez, C. Jones, Tsimikas, Jota

Liverpool viedol už v 17. minúte 2:0, keď sa presadili I. Konaté a po chybe gólmana Steffena aj obetavý Mané. A keď majster Afriky so Senegalom v samom závere prvého polčasu trafil ukážkový volej, zdalo sa, že Guardiolov tím už nebude vedieť vzdorovať.

Lenže opak bol pravdou, veď Grealish znížil už v 47. minúte a keď dal v 90. Bernardo Silva na 2:3, dokázal si dovtedy v ofenzíve vlastne trápiaci sa Man City vypracovať v nastavení 3 veľmi sľubné príležitosti. Tie ale, rovnako ako Salahova či FIrinova zostali nevyužité, a tak sa po výhre 3:2 tešia z postupu do finále FA Cupu The Reds. Súperom im bude víťaz konfrontácie medzi londýnskymi tímami Crystal Palace a Chelsea.

Sadio Mané. (foto: Twitter)

Po Lige majstrov a FA Cupe sa predstavíme opäť v Premier League, a to v nemenej dôležitom North-West derby. Na Anfield zavíta Manchester United a výkop je naplánovaný na utorok 19.4. od 21 h.

1. polčas

Výkopu predchádzali zmeny v zostavách a plánovaná minúta ticha pre obete tragédie v Hillsborough, od ktorej 15.4. 2022 uplynulo už 33 rokov. Z nej ale hlavný rozhodca stretnutia Michael Oliver napokon „odkrojil“, keďže fans Man City spievali počas nej nejaké hlúposti. Holt, nie každému bolo dané mozgu, slušnosti ani empatie.

Hlasná prevaha fans The Reds na tribúnach Wembley bola počuť, lenže prvú šancu mal súper. Cancelo poslal z pravej strany loptu do 16-ky Grealishovi, a ten vo výbornej pozícii zo 4 m nedal ,pretože bol zblokovaný!

Ibrahima Konaté (v červenom) sa presadil v súboji s Akém a poslal loptu za Steffena. (foto: Twitter)

V 9. min roh The Reds z ľavej strany k lopte sa postavil Robertson a centrom našiel v 16-ke I. Konatého, ktorý cez Akého hlavou poslal loptu pod brvno – 0:1! Zaujímavosťou je, že francúzsky stopér dal v posledných 3 dueloch, v ktorých nastúpil vždy gól hlavou!

17. min a „malá domov“ v podaní Stonesa, gólman Man City Steffen situáciu maximálne nezvládol a pred tým, ako vôbec stačil loptu spred bránkovej čiary odkopnúť sa k nemu sklzom došúchal Mané a lopta skončila v bráne – 0:2.

Zack Steffen (v zelenom) vyrobil obrovskú chybu, ktorú využil Sadio Mané. (foto: Twitter)

29. min ponúkla chybnú rozohrávku Alissona, ktorý bol pressovaný protihráčom, lopta pre súpera, ale napokon sa z akcie nič podstatné neudialo.

Liverpool kontroloval hru, hlavne stred poľa na čele s veľmi dobre pressujúcim N. Keïtom prevyšoval zálohu The Cityzens.

45. min a opäť pressing Mesryseiders v hornej tretine ihriska, Thiago Alcântara podržal loptu na 16-ky, vymenil si ju s Alexandrom-Arnodlom, následne posunul doprava Maného a ten z prvej z voleja zo 14 m strelou na bližšiu tyč parádne trafil – 0:3.

Sadio Mané získal loptu v súboji s Fernandinhom (v modrom). (foto: Twitter)

2. polčas

V 47. min stratil na svojej strane Robertson, Fenrnadinho „uličku“ pekne nielen vypojil van Dijka, ale hlavne vysunul G. Jesusa, ten už v 16-ke poslal loptu doľava Grealishovi a anglický futbalista z 8 m trafil pravá horný roh Alissonovej brány – 1:3.

Jack Grealish (v modrom) strieľa gól na 1:3. (foto: Twitter)

51. min a kombinácia LFC na 16-ke, L. Díaz Salahovi, ten Manému, Sadiovo zakončenie z otočky ale kryl Steffen. O 120 sekúnd na to priamy kop Alexandra-Arnolda z hĺbky poľa a Aké mal čo robiť, aby loptu dostal pred van Dijkom do autu!

Hneď na to brejk Sky Blues, van Dijk zatlačil prenikajúceho G. Jesusa telom, ten sa dostal do šance, ale už zjavne vykoľajený navyše veľmi dobre hru čítajúceho Alissona neprekonal!

V 56. min tvrdý až surový faul Fernandinha pria kopačkou na priehlavok Maného, Oliver mu dal len žltú kartu.

66. min, Mané vysunul Salaha, ale toho v 16-ke k zakončeniu napokon nepustil Aké. V 70. min zlyhala komunikácia medzi van Dijkom a I. Konatém, Zinčenko tak vysunul G. Jesusa, ten sám na Alissona, ale brazílsky gólman krajanovi skórovať nedovolil!

V 72. min brejk našich, Zinčenko sa snažil už takmer ležiac na zemi hlavou dať „malú domov“, to ale prečítal nabiehajúci si Salah, preloboval Steffena, ale lopta skončila len na bočnej sieti!

80. min a Alexander-Arnodl sprava, jeho center stiahol L. Díaz, jeho zakončenie z otočky kryl Steffen. 85. min Thiago. A. Salahovi, brejk LFC a aj šanca, ale Egypťan z 15 m neskóroval.

V 89. min Salah cez Zinčenka, ale napokon ho zastavil Aké.

Man City duel predsa len zdramatizoval. V 90. min si na pravej strane za Robertsona do 16-ky zbehol striedajúci Mahrez, posla loptu popod Alissona popred bránkovú čiaru na opačnú stranu, kde už B. Silva nemal problém skórovať. – 2:3.

Bernardo Silva (vpravo dole v modrom) znižuje na 2:3. (foto: Twitter)

The Citytens razom vycítili šancu na vyrovnanie. V 2. minúte nastavenia priamy kop MCFC, lopta spadla v 16-ke pred Fernandinha, ktorý ale z 12 m prestrelil. O pár sekúnd neskôr roh Guardiolovho tímu, k odrazenej lopte sa na 16-ke dostal Mahrez, mnekrytý ale halfcolejom prestrelil.

V 93. min vysunul Grealish Sterlinga, šanca, ale ex-Liverpoolčan z 13 m vystrelil len do stredu brány, kde bol pripravený Alisson.

Na opačnej strane o pár chvíľ neskôr brejk LFC, Firmino poslal do možnosti Salaha, ten ale opäť raz zasebčil a streleckým pokusom minul bránu!

V 95. min ešte nákop dopredu, Salah stál v ofsajde, k lopte sa ale dostal Firmino, obišiel protihráča, ale Steffena už nedokázal prekonať!