243. Merseyside derby je tu. Tentokrát (asi) má favorita

5
490

Tesne pred mestským derby sme oslovili „susedov“ od Stanleyho Parku, konkrétne sa prihlásil Jan aka Javor, ktorý je redaktorom česko-slovenského webu Everton FC

Ako si sa dostal k Evertonu, futbalu, na Goodison, do redakcie atd.?

Do života každého kluka se fotbal dostane sám od sebe, přirozeně, konáním ME či MS to podmíněno býti může. Před nástupem do první třídy se konalo jedno MS, tak ve druhé třídě se udělala širší parta, která chodila hrát za barák. Jedním z členů byl i syn muže, který má doma fotbalové zlato z olympiády. Málokdo zkusí kopnout do míče výhradně v hodinách tělesné výchovy. Postupem času se začnou sledovat nejvyšší soutěže či se realizuje aspoň občas výlet na stadion.

Everton regustruji od roku 1992, když tehdejší ČST začala vysílat pořad Sportissimo, což byl fotbalovo-hokejový magazín. Člověk v něm mohl vidět sestřihy z Premier League a týdeník o NHL. Jak jsem postupně rozum bral, tak jsem hledal tým, který by mi byl sympatický a kterému bych mohl fandit. Volba padla právě na Everton, částečně také kvůli jeho historii. Následující sezónu jsem prožíval napjatě u pondělních novin, kdy jsem byl rád za výsledky a za tabulku.

Mé komentáře lze najít ještě na prvním hostingu, první článek se datuje zjevně do roku 2013, ani už nevím, zda mi to admin nabídl sám od sebe nebo jsem se spíše vetřel.

První návštěva Goodison Parku proběhla v březnu 2016, Arsenal tehdy ligový mač vyhrál 2:0. Výlet obsahoval návštěvu Cavern Clubu, výstavy prerafaelitů a samozřejmě i muzeum Beatles bylo viděno zevnitř. Kamarád Laco na tomto výletě na večeři s legendami klubu dokonce vyhrál věcný dar v tombole.

Na akesi hodnotenie je ešte priskoro, tak sa zamerajme na štart aktuálnej sezóny. Čo ťa zatial teší, čo naopak štve a tak, všeobecne po 8 odohraných kolách nazri do kuchyne EFC…káder, výsledky atd.

Kamarád Karel, se kterým chodím hrávat fotbal, se mě na pravidelném pozápasovém poživání iontového nápoje ptává „tak co, kolikátej v tabulce je Everton?“. No a já mu předevčírem odpověděl „jsou 16., tentokrát hrajou o záchranu už od začátku, na rozdíl od minulých dvou sezón, kdy se do boje o záchranu dostali až postupem času“. Start sezóny se opravdu nepovedl, začalo se spekulovat o zůstání manažera Dycheho. Po třech odehraných zápasech měl Everton skóre 0:6 a byl bez bodu. Zvládl prohrát první čtyři zápasy v líze v řadě, přičemž hrál proti kandidátům sestupu jako Wolverhampton či Luton. S uzdravením Calverta-Lewina se ale zlepšily výkony celého týmu, začalo se skórovat, a tak do derby jdeme s bilanci tří výher z posledních čtyř zápasů. Třeba výhra v Ligovém poháru ve Villa Parku se opravdu nečekala, navíc po výborném výkonu. Tak doufáme, že vzestupná trajektorie bude pokračovat.

Mestské derby sa nikdy nehralo „v rukavičkách“. Foto: tribuna.com

Kádr doznal nejedné změny, odešli Maupay (pravda, na hostování), Gray a Iwobi, posílilo se na pozici jednoznačné slabiny týmu, tedy v útoku. S příchodem Chermitiho, Danjumy (hostování) a Beta jsem rozhodně spokojený, hlavně posledně jmenovaný vypadá na slušnou posilu. Troufnu si neskromně tvrdit, že jsme mírně silnější než na konci loňské sezóny. Akorát toho Gomese s druhým největším platem v týmu (navíc zraněného) se nám nepodařilo udat. Ale některá média ho posílají do kádru Staré dámy, tak uvidíme.

Úprimne, od začiatku PL som velmi nemal čas na zápasy LFC, resp. PL sledujem len výsledkovo. Derby si snáď konečne pozriem. Čo očakávať? Je to síce derby = tabuľka je jedná vec, mestský rival ďalšia…

Ošklivý fotbal, hodně karet, dost možná i nějaké vyloučení. Pravděpodobně i hon domácích hráčů na rozhodčího Pawsona. Tvrzení „derby nemá favorita“ je většinou nesmysl, favorit většinou vyhraje, ale samozřejmě musí derby zvládnout mentálně. Obecně platí, že prospěje rychlá branka. Pro příklad nemusíme chodit daleko, Richarlisonův gól ze třetí minuty v mači z roku 2021 nepochybně kvalitě utkání prospěl. Samozřejmě je nutné vzít v úvahu i rivalitu mezi fanoušky, nikdo nechce přijít v pondělí do práce a mít celý týden na talíři prohru.

Okrajovo. Čo si myslíš o výstavbe nového štadióna pre EFC? Je to akýsi začiatok cesty nahor, čo sa týka klubu, výsledkov, nebodaj Európy…? Ruku na srdce, majiteľ/sponzor predsa len musí mať dôvod nastrkať peniaze do niečoho, čo bude mať z dlhodobého hľadiska význam.

Goodison Park je pěkný stadion, ale pochází z konce 19. století a Everton už nový stadion potřebuje, zaslouží si ho. Jsem rád, že se našlo místo nedaleko na stavbu nové arény, sice to bude znamenat stěhování mimo čtvrť Walton, ale to se nedá nic dělat. Ten druhý klub zatím stále zůstává ve čtvrti Anfield, že? Začátek cesty nahoru zcela určitě ano, pokud by se časem znovu hrály evropské poháry, tak půjde o důstojný stadion a počítá se s ním pro Euro 2028. Samozřejmě ekonomiku klubu zlepší větší kapacita s vyšším příjmem ze vstupného. Z dlouhodobého hlediska to dává smysl, ať si o majiteli Mošírím myslíme cokoliv, tak za financování nového stadionu si zaslouží pochvalu. Teď ještě v klidu klub prodat Američanům a mít to odkývané odpovědnými orgány, současný stav každý den připomíná scénu z Trháku, kterou končí Píseň listonošky.

Na záver sa neopýtam na tip blížiaceho sa derby, ale skôr na záver sezóny:
a) tip na TOP4
b) na akej priečke vidíš po sezóne LFC a EFC
c) trojica vypadávajúcich

a) Arsenal, Aston Villa, Newcastle, Manchester City
b) LFC 8., EFC 16.
c) Luton, Burnley, Bournemouth

Týmto Javorovi ďakujem za čas a tešíme sa na derby 😉