Blog: LFC zalepil fans ústa novými zmluvami pre opory. Lebo prestupová (ne)aktivita

18
2739

Nebudem sa zasa raz hrať na chutného a dám to teda rovno od podlahy. Lebo reči sa hovoria a chlieb sa je.

Letné prestupové okno 2021 vykázalo nasledovnú štatistiku – 1:24 v neprospech príchodov.

Keď Liverpool koncom mája podpísal francúzskeho reprezentanta do 21 rokov Konatého z Lipska, asi by nebolo veľa tých, čo by tvrdili, že do konca augusta, resp. prestupového obdobia už do kádra Liverpoolu nikto nepribudne. Lenže sa tak stalo.

Ako bolo spomenuté vyššie, z Liverpoolu odišlo vrátane hosťovaní 24 futbalistov, medzi nimi aj áčkari Wijnaldum a Shaqiri, ale po 16 rokoch v klube (bez reálnej šance v prvom celku) aj Harry Wilson, a rovnako tak Grujić, ktorý si u Kloppa tiež neurobil očko.

Zavrime ústa kritikom kontraktmi pre hráčov prvého tímu

Zopakujem vetu z podnadpisu – Zavrime ústa kritikom kontraktmi pre hráčov prvého tímu. Takto by sa pokojne dala zhrnúť (teda až na Konatého) celá letná aktivita smerom dnu (do klubu) v podaní The Reds.

Nové zmluvy majú kapitán J. Henderson, van Dijk, Fabinho, Alexander-Arnold, ale aj N. Phillips a R. Williams, ktorý so to v posledný prestupový deň namieril do druholigovej Swansea. A toto nám má stačiť.

Nestačí.

Sme predsa hladní po úspechu, sme predsa tak netrpezliví, ako len môžeme byť. V našej bubline bolo po prvých mesiacoch Kloppovej éry hneď niekoľko stoviek tých, čo ho posielali kade ľahšie. Ešte viac bolo tých, ktorí neverili, že z Robertsona či Fabinha niečo bude. Že potrebujeme Busquetsa, Neyamara, Messiho, Mbappého, Lewandowského a pod., aby sme vyhrali Ligu majstrov.

Klopp napr. mne opakovane ukazuje, že som len obmedzený tĺk, ktorý si o Liverpoole môže nanajvýš tak niečo myslieť. A realita je iná – manažér The Reds ma pravidelne vyfajčí tak, že potom niekoľko dní nemôžem chodiť. Navyše s noblesným výrazom na tvári a pohárom château v ruke.

PlayStation je jedna vec a realita proste druhá. Úplne iná

Ono zasa, každý fanúšik LFC, či všeobecne futbalu, by mal byť aspoň trochu súdny.

Lebo dnes kričať, že FSG je najhorší možný majiteľ, že Klopp je slušne povedané naivný, keď si myslí, že sezónu úspešne zvládne s takýmto kádrom, alebo si myslieť, že LFC bude hrať nanajvýš tak o 8. miesto, je hlúpe aj na IQ Harryho a LLoyda. A to si dovolím povedať, že si nikto zo zástancov takýchto názorov nemyslí, že by dostal hlavnú rolu vo filme Blbý a blbší.

Káder máme dobrý, dalo by sa povedať. Lenže to nie je pravda – my ho máme výborný. Navyše je pokope niekoľko sezón a z toho musíme a aj budeme čerpať. Vie to Klopp, vie to každý, kto sa na transfer obdobie nepozerá cez optiku PC hry FIFA.

Prestupové leto 2021: In len Konaté, out 24 futbalistov vrátane Wijnalduma a Shaqiriho

Odišiel Wijnaldum (lebo prachy, čo si budeme navrávať – a aktuálne istotne neľutuje, veď robiť na Messiho, Mbappého, Neymara, resp. hrať v v takom tíme, aký má aktuálne PSG, tak to je pre mnohých splnený sen), Shaqiri, namiesto nich nemáme náhradu, alebo keď, tak maximálne tak Elliotta, ktorý má 18 a podľa mnohých celý ročník nevydrží.

Pred sezónou v podcaste som vravel, že Elliott bude maximálne tak squad player. A ako som spomenul vyššie, Klopp so mnou zasa raz pozametal pred barákom a nevyhol sa ani zvratkom a ekskrementom. Mladý Harvey nastúpil v 2 ligových dueloch, proti Chelsea odohral plnú minutáž. Takže by som si mal opäť vstúpiť do svedomia a držať hubu a krok.

A radím to aj zvyšku fans osadenstva. Lebo pri konfrontácii aspoň malá sebareflexia vs tradične veľké mužské ego práve ono veľmi ťažko nesie, že jeho majiteľ vo výsledku vyznieva za kreténa.

Povedať, že z C. Jonesa nič nebude, že Thiago sa v Premier League nikdy nepresadí, ale za to Chelsea závidím Saúla, ktorého si aj tak mýlim s Raúlom a ani o tom veľa neviem, povedať, že Firmino je slabučký, ale dobre že sa neurobiť do závesu pri menách Jarrod Bowen, J. Doku, Toney, či Abraham, hlásiť, že by sme potrebovali do tímu „kladivo“ na spôsob Lukakuho, lebo som už zabudol, že Ch. Benteke proste Kloppovmu hernému štýlu nepasoval, atď., atď. je síce asi aj najjednoduchšia vec na svete, lenže je tu to povestné Nemcovo ALE…

Pri ktorom sa hádam každý z nás v spomienkach na heavy metal futbal zobúdzal nadránom mokrý, ale za to s úsmevom na dvakrát obtočeným okolo hlavy. Klopp je totiž na rozdiel od jeho predchodcov Houlliera, Beníteza, Hodgsona, (žiaľ aj) Dalglisha a Rodgersa dôvodom, prečo sa môžeme na LFC tešiť.

Tu sa teda aspoň ja zastavím a zaspomínam na random 10 momentov, ktoré mi za Nemcovej éry vyvolali úsmev na ksichte a tmavý fľak v okolí podbruška.

Nový hráč The Red ibrahima Konaté počas predsezónneho kempu v Rakúsku. (foto. liverpoolfc.com)

Nakupovať sme mali

Týmto, samozrejme, netvrdím, že Liverpool nemal v lete nakupovať. Kreatívny záložník i ofenzívny univerzál by sa zišli. A vtedy by same sa mohli baviť o parádnom transfer window.

Ale ani toto nebolo najhoršie.

Veď stopéra sme potrebovali (a to vravím aj tým, ktorí sa v 20/21 zamilovali do Nata Phillipsa, inak maximálne tak priemerného beka pre tím zo spodnej polovice tabuľky) a prišiel Konaté.

Možno si niektorí spomenú, že keď (pre mňa úplne z abnormálnych dôvodov za hodnoverných novinárov považovaní) Jimbo Pearce, Bascombe, Maddock, Joyce, Walsh a pod. onanovali nad fabuláciou, že sa Merseysiders zaujímajú o Upamecana, tak som prizvukoval, že v Lipsku hrá pre Kloppov štýl lepší Francúz. Ibrahima Konaté je aktuálne na Anfielde, pozitívum leta je teda tu.

Jedným dychom treba dodať, že zaň je potom nutné brať aj predĺženie kontraktov van Dijka, Alexandra-Arnolda či Fabinha. Lebo to tak je.

Ale v kontexte prestupov C. Ronalda, Lukakuho, Sancha, Saúla, Grealisha, Messiho, Varaneho, Sabitzera a mnohých ďalších, sa pochopiteľne bežného fandovi The Reds máli. Je to úplne v poriadku. Rovnako tak aj každý tretí zápas, keď Salah nedá gól, si myslieť, že by ho už konečne mal Liverpool nahradiť.

V červenom Virgil van Dijk (foto: Twitter).

Je naivné sa spoliehať, že kľúčoví hráči vydržia zdraví?

A ešte predtým podotázka – Je rovnako hlúpe si myslieť, že Firmino a Mané sa už do formy spred nejakého času nedostanú?

Na toto nie je jednoznačná odpoveď. Už vyššie som ale spomenul, že tento káder je +/- dlho pokope. Fungujú mechanizmy, návyky, hráči vedia, čo majú hrať.

Jasné, oponent povie, že súperi už majú naše útočné trio prečítané, že van Dijk už nie je najpevnejším možným múrom, že Robertson to už nedáva, a pod. Ak sa ale na futbal pozrieme inak, ako cez guardiolovskú optiku na spôsob – daj mi každý rok tak pol miliardy libier a ja ti FIFA game sny premením na realitu, tak to nie je až také čierne.

A ono to vlastne je pomerne zaujímavo farebné. Ukazuje sa Tsimikas, ktorý bude tlačiť na Robertsona, aby si udržal vysoký štandard. Alexander-Arnold, ako bol začiatkom roka 2021 tragický, je teraz top class full back. Späť je van Dijk, späť je Matip, späť je J. Gomez.

N. Keïta v príprave (ktorú odohral celú, čo je asi malý zázrak) a v prvých dvoch ligových kolách ukázal, že je vysoko kvalitným hráčom. Odhodlanie zabojovať o miesto v podaní (podľa mňa síce ťažko priemerného) Oxlade-Chamberlaina takisto nechýbalo, to ani u Minamina, ktorý zostal v tíme.

Takého Curtisa Jonesa musí náramne srať, že mu miesto v zostave vyfúkol tínedžer Elliott, ktorý pri všetkej úcte k reálnemu náhľadu na veci, je proste úžasný.

Jota góly dávať nezabudol, Salah takisto nie, Fabinho v strede poľa je veľká istota.

Tento tím ani náhodou nie je slabý. Je to tím, ktorý keď zostane zdravý a vo forme, bude hrať o titul, o trofeje. Toto som síce povedal aj pred rokom, a potom sa nám zranili okrem kuchárky asi všetci, ale hovorí sa, že 2x do tej istej rieky nevstúpiš… Ibaže by áno.;)

Previous articleLiverpoolSky podcast (36.): Tsimikas namiesto Robba? Prečo nenakupujeme?
Next articleShoot-out podcast (3.): Robbo zlomí Ibrovi nohu, v Európe rozbijeme súperov
Zavše ochranársky vandrák na spôsob old (oi!) punks never die, akých sú na svete milióny, často v polohe haters gonna hate stúpajúci na otlak tým, ktorí veci berú zbytočne príliš vážne. Tiež nefanúšik stereotypov, hlúposti, ješitnosti, demagógie, Elánu, Man Utd, repre futbalu, ananásu a balzamika. Za to cynik na plný úväzok (len nikto neplatí), ktorý má apatiu, iróniu a tupé reči ako pracovný a pomerne často využívaný nástroj. YNWA si pod príspevky nepíšem, na druhej strane píšem zavše strašne dlhé a otravné texty a ľudia si o mne myslia, že musím mať stále pravdu, lebo som hlúpy a sebestredný pidžús a zasa, nebudú ďaleko od pravdy;) Takže vo finále si ani pipíky merať nemusíme, máš ho väčšieho, drahý člen môjho fanclubu. Na pivo a punk ale zájsť môžeme. No problem, žádnej stres;) 📧 pár teplých slov mi pokojne napíš na kwop@lfc1892.net