História sponzorov na dresoch LFC. Vieš, koľko ich doposiaľ bolo?

2
585
(foto: lfc1892.net)

Je to síce už rok a pol, čo sa Liverpool FC a Standard Chartered Bank dohodli na predĺžení spolupráce do roku 2027, stále je tu však priestor pripomenúť si, aké značky spoločností sa v priebehu rokov vynímali na dresoch The Reds.

1979-1982 – HITACHI

Liverpool FC ako prvý prelomil ľady v anglickom futbale, keď bola v lete 1979 dohodnutá sponzorská zmluva na dresy s japonskou elektronickou spoločnosťou Hitachi. Išlo o prvý anglický klub, ktorý nosil sponzora na hrudi dresu.

Tento krok prišiel ako súčasť posunúť sa na vyššiu úroveň a jeho autorom bol vtedajší prezident LFC John Smith. Rovnako tak šlo o zabezpečenie nových finančných príjmov pre The Reds, lebo úspechy v Anglicku, a v tom čase aj v Európe sa podľa jeho slov museli zúročiť aj finančne.

Nápadné logo značky HITACHI s veľkými písmenami – s ostrým bielym písmom v strede dresu – zaujalo anglickú verejnosť počas nasledujúcich troch sezón.
Dres “označkovaný” logom Hitachi si vydobylo pevné miesto v histórii klubu, a to samozrejme vďaka úspechom klubu, resp, jeho hráčov, veď Liverpool v tom čase získal dva ligové tituly, Európsky pohár majstrov a dva Ligové poháre.

Liverpool v dresoch so sponzorom Hitachi. (foto: liverpoolfc.com)

1982-1988 – CROWN PAINTS

Po väčšinu 80. rokov 20. storočia mali naše dresy sponzora Crown Paints so sídlom v Lancashire. Táto firma sa zaoberá výrobou farieb. Nové logo bolo počas šesťročného pôsobenia na rôznych dizajnoch dresov Merseysiders.

Tento sponzor sa v prvej polovici platného kontraktu vyskytoval na dresoch spoločne s firmou UMBRO a v druhej zasa s gigantom ADIDAS. Čo však počas obdobia Crown Paints zostalo konzistentné, bol zisk trofejí. Štyri ligové tituly, jeden Európsky pohár majstrov, FA Cup a dva Ligové poháre.

Liverpool hrával aj v dresoch so sponzorom Crown Pans. (foto: liverpoolfc.com)

1988-1992 – CANDY

Aj keď názov môže myseľ upnúť na sladkosti, CANDY je v skutočnosti talianska spoločnosť, ktorá sa už takmer 80 rokov špecializuje na domáce spotrebiče.
A počas štyroch rokov tejto histórie bola Candy na dresoch Liverpoolu s logom značky zobrazeným elegantnou bielou typografiou.

Domáci dres s vyobrazením Candy v rokoch 1989-90 a 1990-91 zostáva medzi fans dodnes obľúbeným retro artiklom, ktorý v celom dizajne vyniká najmä nápadnými geometrickými bielymi tvarmi.

Príťažlivosti pomáha aj fakt, že tím vedený Kennym Dalglishom získal v roku 1990 majstrovský titul v najvyššej anglickej súťaži, ako aj víťazstvá v FA Cupe v rokoch 1989 a 1992.

John Barnes v drese, ktorý zdobí sponzor Candy. (foto: liverpoolfc.com)

1992-2010 – CARLSBERG

Súčasne so spustením Premier League v roku 1992 bol predstavený v historickokm poradí štvrtý sponzor dresov Liverpoolu: dánska značka CARLSBERG.

Ukázalo sa, že to bol len začiatok dlhého a lojálneho vzťahu medzi klubom z Anfieldu a výrobcom piva, pričom Carlsberg držal pozíciu sponzora na dresoch klubu až 18 rokov.
Ako sa súprava dresov v priebehu tohto dlhého obdobia, ktoré obsahovalo niekoľko nezabudnuteľných rokov a úspechov, vyvíjala a menila, zostalo ikonické logo dánskeho sponzora nemenné

Bol to zisk v Ligovom pohári v roku 1995, nezabudnuteľné pohárové treble v roku 2001, zázrak z Istanbulu v Lige majstrov v roku 2005, Európsky Superpohár, dve faózne Gerrardove finále (spomínaná Champions League 04/05 a o rok na to FA Cup) a mnoho ďalších momentov, ktoré sa v spojení s Carlsbergom zapísali do histórie klubu od rieky Mersey.

Hoci jeho rola sponzora dresov skončila v roku 2010, spojenie LFC – Carlsbergom na inej úrovni aj naďalej pokračuje a je zároveň najdlhšie v ére Premier League.

Najdlhšiu spoluprácu na úrovni sponzoringu má Liverpool FC s Carlsbergom. (foto: twitter.com)

2010 – STANDARD CHARTERED

Piaty a súčasný sponzor dresov Liverpoolu prišiel v roku 2010, keď sa hlavným partnerom klubu stala banka STANDARD CHARTERED a prevzala túto úlohu.

Za desať rokov od začiatku partnerstva sa The Reds vrátili na vrchol anglického a európskeho futbalu a zároveň po prvý raz dobyli svet v podobe celkového triumfu na MS klubov.

Titul v Premier League, trofej Ligy majstrov, spomínané víťazstvo na majstrovstvách sveta klubov, FA Cup, dva Ligové poháre, Európsky Superpohár a dva tituly v ženskej Superlige boli zdvihnuté práve v dresoch s názvom Standard Chartered.

Značka sa objavila v bielej a pri zápasoch vonku aj v žltej farbe. Standard Chartered na jeden zápas každú sezónu vymenil svoje logo za logo dôležitej charitatívnej iniciatívy (Seeing is believing a Futuremakers) na zvýšenie povedomia a finančných prostriedkov.

Ako súčasť svojho spojenia s klubom, Standard Chartered tiež poskytla špecializovanú podporu pre ženský tím, rovnako tak množstvo digitálnych aktivácií pre fans, spojila sa s LFC, aby pre priaznivcov usporiadala podujatia po celom svete a ešte aj oveľa viac.

Na dresoch s logom Standard Chartered sa LFC vrátil na špičku európskeho futbalu. (foto: liverpoolfc.com)

(foto: liverpoolfc.com)