Ideálny scenár sa (asi) nekoná. Egypt sa síce na AFCON-e trápi a hrozí mu vypadnutie, zranil sa však Salah (na týždeň?) a nás môže …

24
1617
Mohamed Salah. (foto: twitter.com)

Nasledujúci text prednostne pochopia tí, ktorým je repre futbal viac či nenej ukradnutý. (AKTUALIZOVANÉ!!)

Keď sme sa pred pár hodinami dozvedeli, že Egypt nevyhral ani v druhom zápase B-skupiny Afrického pohára národov, na prvú sa mohol miliónom fans The Reds po celom svete urobiť na tvári aspoň minimálny úškľabok.

Mohamed Salah je totiž náš najlepší ofenzívny hráč, aj v aktuálnej sezóne najlepší strelec a najproduktívnejší futbalista, logicky potom pri pohľade na to, ako máme rozbehnutú sezónu, je jeho absencia stratou, resp. by sme ho väčšina chceli čo najskôr späť v LFC.

A práve slovo absencia posúva kontext vysloveného do úplne inej, pre prívržencov Merseysiders celkom isto nie vysmiatej roviny. Keď Klopp svojho času vtipkoval o tom, že či Salah vôbec môže byť zranený (Egypťanovo zdravie je za celý čas, čo je v Liverpoole, maximálne príkladné), asi nečakal, že sa Mo bude pomerne skoro potýkať so zdravotnými problémami.

Mohamed Salah (v červenom) sa v dueli AFCON-u medzi Egyptom a Ghanou (2:2) zranil. (foto: twitter.com)

Repre sa zasa prejavila, tentoraz odrovnala „nezraniteľného“ Salaha

Medzinárodný futbal je ale zavše poriadne na hovno, pomerne pravidelne sa nám stáva, že sa zo zrazov národných tímov hráči vrátia zranení, s boľačkami či unavení, rovnako máme skúsenosť, že sa nám po repre pauze na klubovej úrovni nie vždy výsledkovo darí.

Salah sa zranil v I. polčase duelu Egypta s Ghanou, ktorý sa napokon našťastie pre „faraónov“ skončil 2:2, keďže už prehrávali o 2 góly. Liverpoolskemu ťahúňovi sa ozval hamstring, teda zadný stehenný sval, ktorý je jedným z najčastejších zranení odvtedy, čo je Klopp v Liverpoole, ale aby to nevyzeralo, že tu vyplakávam, tak dodám, že aj všeobecne vo futbale.

No a takéto zranenie má 3 scenáre, ktoré sa, samozrejme, odvíjajú od toho, ako veľmi sa sval poškodil. Liečba buď zaberie 7-9 dní, 2 týždne až 20 dní, alebo potom pokojne približne 2 mesiace plus.

Mohamed Salah.(foto: twitter.com)

Salah chce AFCON vyhrať, bude sa pýtať hrať aj v prípade, že nebude úplne fit

Napokon je podľa najnovších informácií lekárskeho tímu nároďáku Egypta reálna prvá možnosť.

„Kapitán nášho tímu má natiahnutý zadný stehenný sval, vynechá preto 2 zápasy, záverečný v skupine proti Kapverdám a aj duel 1/16 finále AFCON-u.“

Ten sa skončí 11.2., pričom je úplne zrejmé, že pokiaľ bude šanca Egyptu na čo najlepší výsledok, bude tlak na to, aby sa jeho najlepší hráč predstavil v zápase/zápasoch aj napriek tomu, že nie je úplne fit. A zasa, aj samotný hráč, ktorý sa pred turnajom vyjadril, že je jeho túžbou na Africkom pohári triumfovať, sa bude na trávnik ponáhľať.

Podľa mňa je síce nacionalizmus pi*ovina, viem ale pochopiť národnú hrdosť, teda keď je byť na čo hrdým, šport je navyše vždy želaným spojivkom ako uniknúť z reality, ako sa dobre že nie dotknúť hviezd. A milióny Egypťanov sú proste naozaj hrdí a liverpoolsky ťahúň ich i domovinu má hlboko v srdci. Našťastie nie je rozhodovanie o tom, či mať alebo nemať repre futbal na mne.

V titulku článku spomenutý najideálnejší scenár – že by Egypt vypadol už v skupinovej fáze a Salah by sa do zostavy Liverpoolu vrátil najneskôr 28.1., teda na duel 4. kola FA Cupu proti Norwichu – sa ale skôr nekoná. Lebo svalové zranenie i futbalistova túžba byť na turnaji v Pobreží Slonoviny úspešný.

Mohamed Salah (v červenom) sa v dueli AFCON-u medzi Egyptom a Ghanou (2:2) zranil. (foto: twitter.com)

Egypt ako jeden z favoritov na AFCON-e stráda

A pritom to zverenci Ruia Vitóriu nemajú v B-skupine vôbec dobre rozbehnuté. Okrem remízy s Ghanou sa rovnako 2:2 rozišli aj na úvod turnaja s Mozambikom a v poslednom zápase s Kapverdami, ktoré majú istý postup, potrebujú bodovať, ideálne vyhrať, čo by znamenalo prienik do vyraďovacej fázy.

Len pre doplnenie, do play off postupuje z každej skupiny štandardne prvý a druhý celok poradia, to ale viacerí viete. No a keďže sa podujatia účastní 24 tímov rozdelených do 6 skupín, tak sa 1/16 finále ujde aj pre dvojicu najlepších na tretích miestach.

Šanca, že by sa Egypt do play off nemal dostať je síce malá, teda papierovo malá, na druhej strane ale turnaje takéhoto rangu pravidelne prinášajú prekvapenia.

Rui Vitória. (foto: twitter.com)

Tréner Egypta: Musíme si ale počkať, či bude Salah fit

Poďme ale späť k zápasu Egypt – Ghana (2:2), resp. skôr k Salahovmu zraneniu. Portugalský tréner The Pharaohs Portugalčan Rui Vitória sa bezprostredne po dueli vyjadril takto:

„Dúfam, že to nie je veľký problém. Bol to ale problém v I. polčase, pretože sme stratili čas na to, aby sme vystriedali. V druhom sme potom mali len dva momenty, kedy sme mohli striedať,“ hovorí 53-ročný rodák z mesta Alverca do Ribatejo.

„Aktuálne ale neviem povedať, ako na tom Mo (Salah) je, je na to priskoro. Myslím, že to nie je zlé, musíme si ale počkať, či bude Salah fit,“ dodáva, pričom egyptský kapitán po zápase prešiel zónou pre novinárov rezkým krokom, až takým, že by snáď nikto nepovedal, že má nejaký zdravotný problém, tobôž nie s dolnou končatinou.

Jürgen Klopp a Mohamed Salah (vpravo) sa tešia z hladkej výhry LFC na pôde Man Utd v pomere 5:0. Egypťan zaznamenal v októbri 2021 hetrik. (foto: Twitter)

Klopp: Zostal som v šoku

Jürgen Klopp v piatok (20.1.) pre oficiálny web The Reds vlastne potvrdil len to, čo zaznelo z úst jeho trénerského kolegu.

„Nič nevieme. Včera večer (18.1.) som s ním (Salahom) o zranení hovoril, ale musíme si ešte počkať na ďalšie posúdenie. Lekársky tím reprezentácie sa jeho zdravotným stavom zaoberá, musíme si pre ďalšie info počkať. A samozrejme, keď som sa dozvedel túto správu, tak to bol okamžite šok na spôsob ´Preboha, čo sa to zasa deje?´“ napadlo Nemcovi okamžite aj to, že na maródke má aktuálne celú plejádu hráčov.

Menovite Andyho Robertsona, Thiaga A., Matipa, Alexandra-Arnodla, Szoboszlaia, Bajčetića, Tsimikasa i Doaka.

Mohamed Salah. (foto: twitter.com)

„Nevideli sme, že by sa mu zranenie privodilo po strete s niekým, alebo niečo po vysokej intenzite“ pokračuje liverpoolsky manažér. „To, ako prídete k problémom so zadným stehenným svalom má viacero ´ciest´. Všetci vieme, ako zriedkavo schádza z trávnika, alebo potrebuje ošetrenie, takže z tohto prípadu vyplýva, že tam niečo bude. Ako som už povedal, momentálne nemáme žiadne bližšie informácie,“ pokračuje.

Klopp bol zo strany novinárov dopytovaný aj na možnosť, že by LFC poslal do Pobrežia Slonoviny vlastný lekársky tím.

„Uvidíme, bude to závisieť od diagnózy. Mo sa podrobí ultrazvuku a lekári urobia magnetickú rezonanciu a potom budeme vedieť, o čo presne ide, navyše uvidíme, čo plánuje národný tím Egypta. Ospravedlňujem sa, ale na takéto prognózy je ale ešte veľmi skoro odpovedať.“