Je hotovo. Edwards v Liverpoole zoberie vyššie kompetencie i post šéfa futbalových operácií

32
1746
Michael Edwards. (foto: twitter.com)

44-ročný analytik nebude formálne zamestnancom LFC, ale spoločnosti Fenway Sports Group, ktorá klub z Anglicka vlastní a v rámci nej bude šéfovať futbalovej sekcii. Na tom, že sa dostáva do pozície, ktorá je v hierarchii poriadne vysoko, to samozrejme nič nemení. (AKTUALIZOVANÉ!!!)

Po roku a trištvrte sa do Liverpoolu vracia Michael Edwards (nar. 21.6. 1979) a u časti fans sa to stretáva s veľkým optimizmom. Potvrdila to samotná spoločnosť, resp. zainteresované strany.

Bývalý športový riaditeľ The Reds zastane (od 1.6. 2024) v rámci FSG post výkonného riaditeľa futbalových operácií (CEO of Football), ktorý bude zodpovedný aj za nájdenie nového manažéra, keďže Klopp, ako dobre vieme, po sezóne 23/24 v Liverpoole končí.

Kompetencie však má vyššie, nad rámec uvedeného ešte patrí zodpovednosť za identifikovanie a nábor nového vedenia Liverpoolu FC vrátane športového riaditeľa i ďalšieho klubu, ktorý by vychovával pre LFC talenty a v ďalšom slede aj podpora rastu FSG v celosvetovom futbale prostredníctvom dodatočných investícií a akvizícií.

Meno kandidáta na uvoľnený post športového riaditeľa je známe, bavíme sa totiž o Edwardsovom starom známom Richardovi Hughesovi, ktorý obdobnú pozíciu pustí po skončení 2023/24 v Bournemouthe, čo už aj The Cherries oficiálne potvrdili.

Postkloppovská éra sa blíži. Liverpool rokuje o návrate Edwardsa. Nie však na post športového riaditeľa

Tiež 44-ročný Hughes stál za viacerými zaujímavými nákupmi AFC, keď sa však hovorí o tom, že na juhu Anglicka odviedol excelentnú prácu, jemne povedané ako láskavosť pre dlhoročného kamaráta potom vyznievajú príchody Jordona Ibeho a Brada Smitha z Liverpoolu za dokopy 21 mil. libier, ktoré sa ale absolútne nevydarili. Presne takisto je na tom aj transfer Jacka Wilshera.

O dosť úspešnejšími príbehmi sú potom prestupy hráčov ako Aaron Ramsdale (£800k zo Sheffieldu Utd), Nathan Aké (£20m, za najvyššiu prestupovú čiastku v histórii klubu z Chelsea + neskôr predaný do Man City za £41), Dominic Solanke (£19m z Liverpoolu), David Brooks (£11.5m zo Sheffieldu Utd), Philip Billing (£15m z Huddersfieldu), Lloyd Kelly (£13m z Bristolu City), Neto (zadarmo), Marcos Senesi (£12m z Feyenoordu) či Milos Kerkez (£15.5m z klubu Alkmaar Zaanstreek).

Richard Hughes. (foto: twitter.com)

Vyžiadal si ho Henry

Edward na Merseyside prichádza (je to nadnesene povedané, pretože sa ešte nevie, či bude priamo sedieť v Liverpoole, pozn.) na žiadosť hlavných tvárí FSG, teda Johna Henryho a Toma Wernera, pričom podľa posledných správ má na jeho návrate výrazný podiel aj tretí z majiteľov tejto spoločnosti Mike Gordon, ktorý ešte na jeseň 2023 pôsobil ako riaditeľ klubu z Anfieldu.

Nie je tajomstvom, že Henry si Edwardsov návrat želal, rovnako ani to, že mu pripisuje veľký podiel na dosiahnutých úspechoch Kloppovej éry.

Na margo zmien v štruktúrach, resp. postu výkonného riaditeľa pre futbal v rámci spoločnosti Fenway Sports Group sa pochopiteľne vyjadril aj Mike Gordon, po Henrym a Wernerovi trojka v spomenutej spoločnosti.

Veľký manažérsky talent

„Michael (Edwards) je jedným z najimpozantnejších výkonných talentov vo svetovom futbale vôbec a John (Henry), Tom (Werner) a ja sme úplne nadšení, že sme si zabezpečili jeho služby,“ cituje Gordona This is Anfield.

„U nás bude pôsobiť na seniornejšej pozícii a v porovnaní s postom, ktorý zastával predtým, bude mať aj viac právomocí. Keď sme ho pred časom oslovili s ponukou na návrat, bolo zrejmé, že motivačným faktorom môže byť práve širší záber – viac kompetencií. Potrebovali sme, aby sa Michaelove ambície zhodovali s našimi.“

Majitelia LFC s trofejou pre víťaza Ligy majstrov, zľava Tom Werner, Mike Gordon a John Henry. (foto: twitter.com)

„Ako organizácia sa neustále snažíme o zlepšovanie našej futbalovej prevádzky, či už ide o externú identifikáciu nových príležitostí, alebo oblasti, ktoré treba zlepšiť interne, a sme presvedčení, že neexistuje lepšia osoba, ktorá by viedla tento prebiehajúci proces.“

„Michael v súlade s týmto cieľom prevezme zodpovednosť, ktorú som predtým zastával ja, teda pozíciu, v ktorej ide o dohľad a riadenie futbalových operácií spojených s Liverpoolom FC. Pôsobiť v tejto pozícii bolo jedným z najväčších privilégií v mojom živote a odovzdať ju a vrátiť sa k tradičnejšej úlohe vo vlastníckej štruktúre je niečo, v čo som už nejaký čas dúfal, ale iba ak nájdeme správneho jednotlivca alebo štruktúru.“

„V Michaelovi máme teraz ideálnu osobu na prevzatie týchto povinností. Teším sa na ďalšiu spoluprácu, z mojej terajšej pozície sa budem naďalej angažovanosť v záležitostiach týkajúcich sa futbalu. V mene všetkých vo FSG som rád, že ho môžem privítať späť a tiež som nesmierne nadšený, že vidím jedného z najvyhľadávanejších manažérov späť v našich radoch,“ dodáva Gordon, ktorý je tak priamym nadriadeným Michaela Edwardsa.

Michael Edwards. (foto: twitter.com)

Ten sa k aktuálnej situácii vyjadril nasledovne:

„Som veľmi vďačný Mikovi (Gordon), Johnovi (Henry), Tomovi (Werner) a vlastníckej skupine za to, že mi ponúkli príležitosť prevziať túto novú vedúcu úlohu v rámci FSG. Túžba a vytrvalosť, ktorú prejavili tým, že chceli so mnou opäť spolupracovať, ma presvedčili. Nie je to niečo, čo považujem za samozrejmosť, navyše prihliadajúc na ich doterajšie výsledky v športe a biznise.

„Bolo pre mňa životne dôležité, že ak sa vrátim, muselo to byť s novým elánom a energiou. V praxi to znamená mať nové výzvy a príležitosti. Preto je jedným z najväčších faktorov môjho rozhodnutia záväzok získať a dohliadať na ďalší klub, čím sa rozšíri oblasť FSG. Som presvedčený, že na to, aby sme zostali konkurencieschopní, sú potrebné investície a rozšírenie súčasného futbalového portfólia,“ vysvetľuje.

Edwards: Najmem ľudí, ktorí stelesňujú hodnoty LFC

„V Liverpoole budem dohliadať na potrebné posilnenie futbalových operácií, pričom naliehavú pozornosť si vyžaduje množstvo dôležitých vedúcich pozícií. Z vlastnej skúsenosti viem, akú skvelú prácu odviedol Mike Gordon s každodenným dohľadom svojich kolegov majiteľov. V budúcnosti sa teším na spoluprácu s predstavenstvom FSG. Pri preberaní tejto úlohy tiež plne chápem, že prichádza s veľkými očakávaniami, a preto mám v úmysle identifikovať, najať a následne posilniť lídrov, ktorí spĺňajú a stelesňujú hodnoty a ambície klubu.“

„Keďže som v klube predtým pôsobil, nepotrebujem si pripomínať, koľko emócií do neho fanúšikovia v samotnom meste, ako aj v Spojenom kráľovstve a vo svete vložili. Teším sa na nový začiatok,“ dodáva u fans populárny chlapík, ktorý sa v slede udalostí zriekol konzultantského postu v spoločnosti Ludonautics, tú spoluzaložil v roku 2023.