Jordan Henderson a jeho dekáda v klube

7
1567

V posledný augustový deň podpísal Jordan Brian Henderson, ako znie jeho celé meno, predĺženie zmluvy, ktorá aktuálne vyprší 30. júna 2025. Na Anfielde je už viac než 10 rokov (zo Sunderlandu prišiel 1. júla 2011, pozn.) a my si pripomenieme jeho cestu v klube.

Kapitán LFC si doteraz pripísal 486 štartov, v ktorých skóroval 36-krát a získal 4 trofeje, z ktorých 3 dvíhal nad hlavu v pozícii kapitána. Pri príležitosti výročia jeho príchodu na Anfield si zosumarizujme to najpodstatnejšie, čo sa liverpoolskej 14-ky týka.

Sezóna 2011/12

Henderson prišiel k Merseysiders po dvoch sezónach resp. skúsenostiach v Premier League a bol prvou posilou pod vedením Kennyho Dalglisha.

Debut zažil zhodou okolností proti bývalému klubu Sunderlandu a na Anfielde sa prvýkrát predstavil proti Boltonu Wanderers.

V sezóne bol často využívaný na pravej strane zálohy a až na jednu výnimku odohral všetky duely.

Vo finále League Cup vo Wembley získal prvú trofej, keď LFC porazil na penalty Cardiff City. Druhé vyvrcholenie v rámci finále FA Cupu Dalglishovi zverenci prehrali s Chelsea.

Zápasy: 48
Góly: 2
Umiestnenie LFC: 8. miesto

Sezóna 2012/13

V lete 2012 bol do funkcie manažéra menovaný Brendan Rodgers a objavili sa špekulácie ohľadom Hendersonovej budúcnosti. Tie sa však okamžite rozplynuli a ako priznáva sám Henderson, bolo to preňho nalepšie obdobie po stránke osobného progresu.

„Bolo to v mojej kariére rozhodujúce obdobie. Tým nemyslím kariéru v LFC, ale všeobecne vo futbale. Aby som bol spravodlivý a férový voči Brendanovi, pomáhal mi rásť nielen futbalovo, ale aj po osobnej stránke a pod ním som dozrel. Bolo to akési „požehnanie“.“

Zápasy: 44
Góly: 6
Umiestnenie LFC: 7. miesto

Sezóna 2013/14

Hendersonov prínos pre mužstvo je evidentný a je základom Rodgersovho systému. Má dôveru v strede zálohy, v útoku je nezastaviteľná dvojica Sturridge – L. Suárez a Liverpool tak prekvapivo atakuje najvyššie pozície. Boj o titul je vyrovnaný v podstate až do samého záveru ligy.

V 34. kole LFC porazil na Anfielde hlavného konkurenta v boji o titul Manchester City v pomere 3:2.

J. Henderson v tom zápase vidí červenú kartu, ktorá mu vystavila stopku na najbližšie 3 zápasy.

V nich Liverpool nedokázal udržať vedenie na čele PL a musel sa napokon uspokojiť s druhým miestom. Ktovie, ako by to dopadlo, ak by bol „skipper“ k dispozícii…

Zápasy: 40
Góly: 5
Umiestnenie LFC: 2. miesto

Sezóna 2014/15

Hendersonovi sa dostáva uznanie v podobe jeho vymenovania za zástupcu kapitána, ktoré je naviac podporené priamo Stevenom Gerrardom. Štatisticky je to pre Jordana najproduktívnejšia sezóna v Anglicku: 54 zápasov a 7 gólov
Po kolektívnej stránke však LFC nenadviazal na v podstate famóznu predchádzajúcu sezónu a končí na šiestej priečke.

Nádej na víťazstvo v FA Cupe pri poslednej sezóne Stevena Gerrarda na Anfielde zhatila v semifinále Aston Villa.

Zápasy: 54
Góly: 7
Umiestnenie LFC: 6. miesto

Sezóna 2015/16

Kapitánska páska patrí definitívne Jordanovi.

„Od Stevieho som sa veľa naučil, ako sa správať v pozícii kapitána, na ihrisku, ale aj mimo neho. Vždy sa učíte od najlepších hráčov a Stevie ním bol. Budem využívať to, čo som sa od neho naučil a zároveň robiť veci spôsobom, ktorý považujem za správny. Preberám zodpovednosť a spoločne chceme pokračovať čo najlepšie, aby sme pre klub získavali trofeje a odvďačili sa našim fanúšikom, ktorí nás neúnavne podporujú.“

Henderson a spol. majú nového „šéfa“. Brendana Rodgersa nahradil Jürgen Klopp. Hendo bol limitovaný zraneniami a oproti minulej sezóne nezasiahol až do takého počtu zápasov.

Zápasy: 26
Góly: 2
Umiestnenie LFC: 8. miesto

Sezóna 2016/17

Jordan má na ihrisku novú pozíciu a v stredovej formácii sa posúva hlbšie do poľa. Cieľ Kloppa ako aj samotného klubu je dostať sa opäť do európskych pohárov.

Henderson kvôli zraneniu nohy znovu vynecháva väčšinu sezóny a jeho posledná aktivita na ihrisku sa datuje k polovici februára.

Klub sa však kvalifikuje do Ligy majstrov. V poslednom zápase sezóny vyhráva nad Middlesbrough v pomere 3:0 a zaisťuje si tak konečné 4. miesto.

Zápasy: 27
Góly: 1
Umiestnenie LFC: 4. miesto

Sezóna 2017/18

Kvalitatívne si Liverpool udržal svoju pozíciu a okrem Premier League sa skvelo prezentuje aj v Lige majstrov. Po zdolaní FC Porto, Manchestru City a AS Roma, sa dostal až do kyjevského finále, kde čelil Realu Madrid.

Po porážke 1:3 však Henderson neprejavil smútok, či ľútosť:

„Musíme byť hrdí, že sme sa sem dostali. Porazil nás fantastický tím. Aj my však máme fantastický tím a verím, že budeme úspešní v PL, LM ale aj ďalších pohároch.“

Zápasy: 41
Góly: 1
Umiestnenie LFC: 4. miesto

Sezóna 2018/19

Slová po finále LM z minulej sezóny sa ukázali ako motivačné: The Reds neokúsili v lige trpkosť prehry 20 zápasov a v Lige majstrov postúpili zo skupiny v konkurencii PSG, SSC Neapol a CZ Belehrad.

J. Henderson vo svojej ôsmej sezóne v LFC predlžuje kontrakt do roku 2023. Na ihrisku má viac útočnejšie úlohy keďže na pozíciu defenzívneho záložníka prichádza Fabinho.

Heroický výkon v semifinálovej odvete LM proti Barcelone dáva LFC možnosť zopakovať si po roku finále. Liverpool ho proti Tottenhamu zvláda a Henderson ako piaty kapitán LFC dvíha nad hlavu najcennejšiu klubovú trofej.

Zápasy: 44
Góly: 1
Umiestnenie LFC: 2. miesto

Sezóna 2019/20

Čoskoro dvíha nad hlavu ďalšiu trofej. Vo finále Superpohára Liverpool zdolal Chelsea na penalty.

Ďalšiu pridáva v decembri, kedy dovtedy neporazený tím v lige absolvuje úspešné finále FIFA Club World Cupu. V ňom pri jedinom góle Firmina do siete Flamenga zohráva Henderson dôležitú úlohu a ako prvý kapitán LFC získava pre klub trofej z majstrovstiev sveta klubov.

Pozoruhodnú 44-zápasovú šnúru bez ligovej prehry uťal Watford a následne je sezóna kvôli pandémii COVID-19 prerušená. Henderson a spol. majú na čele Premier League 25-bodový náskok a k zisku toľko vytúženého titulu chýba už len 6 bodov. Sezóna sa napokon s oneskorením za rôznych podmienok a obmedzení dohráva.

Po tom, ako Hendo pod Kloppom výkonnostne rástol, si zaslúžil zdvihnúť nad hlavu trofej pre víťaza PL v pozícii kapitána tak, ako nikto iný.

Zápasy: 40
Góly: 4
Umiestnenie LFC: 1. miesto

Sezóna 2020/21

Od začiatku sezóny až do 20. februára 2021 až na 3 výnimky zasiahol v podstate do všetkých zápasov.

Následne až do jej ukončenia 23. mája laboroval so zranením (triesla) a až v poslednom zápase proti Crystal Palace sa objavil na lavičke.

Napriek tomu, že mužstvu vo veľmi nevydarenej sezóne nedokáže pomôcť na ihrisku, LFC má skvelý finiš a v poslednom kole si uháji 3. miesto. Vytúžená účasť v skupine Ligy majstrov sa tak stáva skutočnosťou.

Zápasy: 28
Góly: 1
Umiestnenie LFC: 3. miesto

 

(zdroj: liverpoolfc.com)