Klopp o (ne)možnosti nasadiť na Leeds Brazílčanov: Len sedíme a čakáme!

7
1568
Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Aktuálne po apeli Brazílskej futbalovej federácie odobrenom Medzinárodnou futbalovou asociáciou (FIFA) je v platnosti nariadenie, že kluby, ktoré v asociačnom termíne, ktorý skončil práve dnes (v piatok 10.9.) ráno SEČ, nepustili brazílskych hráčov reprezentovať, ich nebudú môcť od 10. do 14.9. využiť v klubových dueloch.

Po prestávke nás čaká Leeds, otázkou je štart Brazílčanov

Liverpool tak je na Leeds bez Alissona, Fabinha a Firmina, „pávy“ zasa bez Raphinhu.

„Všetci vieme, že sme uprostred pandémie, ktorá je náročná pre všetky oblasti života a pre futbal to bolo náročné. Máme pred sebou ešte niekoľko medzištátnych zápasov, ktoré musia byť odohrané. Mali sme letnú prestávku, kde zrazu niekto opäť zorganizoval Copa América – turnaj, ktorý sa hral aj 12 mesiacov predtým,“ hovorí pre liverpoolfc.com Jürgen Klopp.

Nemecký kouč vzápätí jedným dychom dodáva: „Ľudia však takéto veci rozhodujú bez nás. Takto to proste je. Odohrá sa Copa América, hráčov následne čaká ďalšia dávka repre zápasov. Potom týždeň, alebo 10 dní pred reprezentačnou prestávkou dostaneme info, že jeden národný tím odohrá počas prestávky 3 duely. S tým my naozaj nemáme nič spoločné. Mimochodom, Brazília hrala proti Peru v piatok (10.9.) ráno o 1.20!

V červenom Roberto Firmino. (foto: Facebook)

Klopp: Nie je to o nás

Nemecký manažér The Reds následne len rezignovane dodáva: „Nemáme s týmto (nariadením) nič spoločné, nemáme rozhodovaciu pozíciu, iba čítame tieto veci.“

54-ročný rodák zo Stuttgartu má teda plnú hlavu myšlienok, koho nasadiť proti Leedsu. Či namiesto Alissona posla do brány skúseného Adriána či mladíka Kellehera, koho nasadiť do stredu zálohy namiesto Fabinha.

„Na základe spomínaného nariadenia musíme jednoducho porozmýšľať. OK, hráči sú nominovaní, ale keď sa vrátia do klubu, musia (na základe platných opatrení vo V. Británii, pozn.) byť v 10-dňovej karanténe. A toto opäť nie je naše rozhodnutie, nenariadili sme predsa, že musia zostať v karanténe (to ide na margo kompetentných, v tomto prípade britskej vlády, pozn.), rovnako tak sme nepovedali, že musíte ísť na zraz reprezentačného tímu. Proste nemôžeme urobiť nič. Len sedíme, čakáme a pýtame sa, čo sa vlastne deje.“

Alisson (foto: Facebook)

Buď, alebo…

Klopp dodáva: „Keď sa hráči vrátia do klubu, musia zotrvať v 10-dňovej karanténe niekde v hoteli, pravdepodobne hneď na letisku či v jeho blízkosti, čo nie je dobré. Obzvlášť pre profi futbalistu – naruší sa mu režim, strava. Hráč stráca na svalovej hmote, na kondícii. No a po desiatich dňoch na hoteli potrebuje daný futbalista rovnaký čas na to, aby sa opäť dostal tam, kde ho chceme mať.“

A po takomto niečom sa kluby ani nenazdajú a je tu ďalšia reprezentačná prestávka s predpokladom, že aj počas nej budú platiť podobné či rovnaké pravidlá.

Je rok 2021, kluby platia futbalistov, ktorí sú de facto nielen ich zamestnanci, ale v nadnesenom zmysle slova aj majetok a o tom, či na nich počas riadnej sezóny budú hrávať napokon rozhoduje orgán riadiaci svetový futbal, a to na podnet národnej federácie z Brazílie, či odkiaľkoľvek.

Ak by FIFA (alebo akákoľvek nadnárodná asociácia, napr. UEFA, CONMEBOL, a pod.) finančne podporovala klubový futbal presne tak, ako samotné kluby, tak by takéto rozhodnutie bolo aspoň na diskusiu. Žijeme však precedentnú dobu, kedy zamestnávateľ nerozhoduje o tom, kedy môže svojho zamestnanca využiť pre svoje potreby.

Fabinho. (foto: Facebook)

Precedens aj nonsens

Na záver ešte poznámka, že aktuálne nariadenie zahŕňa aj Roberta Firmina, ktorý nebol do brazílskeho nároďáku povolaný pre zranenie. Jednoducho nebol zdravotne natoľko fit, aby mohol za „kanárikov“ hrať. Ak by sa do nedele na Leeds vyzdravil, mal by logicky mať možnosť nastúpiť.

Ale to napokon aj Alisson a Fabinho, keďže FIFA si cucia z prsta pravidlá, ktoré sú maximálne nezmyselné.

A pritom by stačilo málo. Aby si Alisson, Fabinho, Firmino, Raphinha z Leedsu a ďalší brazílski hráči postavili hlavu. Aby povedali, že za takýchto podmienok nebudú reprezentovať. To by sa funkcionári zo zastaralej Medzinárodnej futbalovej asociácie asi zmohli len na škrabanie sa ľavou ruku na pravej strane hlavy.

Lenže pre spomínané mená nie je národný tím to, čo pre mňa. Ja by som v sekunde bez mihnutia oka v repre skončil, pre Alissona a spol. je to otázka obrovskej cti, nekonečná česť, hrdosť, cieľ i splnený sen.

A tak budeme na Leeds pravdepodobne bez nich. Alebo nám FIFA naparí nejakú z brucha vymyslenú pokutu/trest, ako tomu bolo v prípade L. Suáreza, ktorý svojho času v drese Uruguaja uhryzol do ramena Taliana Chielliniho a papaláši z riadiaceho orgánu svetového futbalu mu naparili 8-zápasový ban pre klubový futbal. Precedens a nonsens na entú, zdá sa, stojí za zopakovanie.

Otázka potom je, čo na to vedenie LFC.