LFC prepisoval na trávniku Atlética históriu. Domáci sú poriadne nahnevaní

28
2786
Mohamed Salah. (foto: Facebook)

Zápas, ktorý mal všetko, zápas, ktorý ide do histórie – kvôli LFC i Salahovi. Liverpool má po troch kolách skupinovej fázy Ligy majstrov na konte 9 bodov.

Champions League 21/22 (19.10.), Wanda Metropolitano, Madrid

Atlético Madrid - LIVERPOOL FC 2:3 (2:2)

góly: 20. Griezmann, 34. Griezmann - 8. Salah (Robertson), 13. N. Keïta (Alexander-Arnold), 78. Salah z 11 m (Jota)
ŽK: L. Suárez - Milner, Alexander-Arnold
ČK: 52. Griezmann
rozhodca: Daniel Siebert (GER)
TV: Premier Sport 2 (SK/CZ)
streams: livetv, totalsportek, vipleague

AM zostava

Oblak - Felipe, Kondogbia (46. M. Giménez), M. Hermoso (80. M. Llorente), Trippier, Carrasco, Koke, Lemar (80. L. Suárez), De Paul (80. R. Lodi), J. Félix (80. Á. Correa), Griezmann

lavička: Lecomte - M. Giménez, R. Lodi, Vrsaljko, M. Llorente, H. Herrera, Á. Correa, L. Suárez, Cunha

LFC zostava

Alisson - Alexander-Arnold (85. J. Gomez), van Dijk, Matip, Robertson, J. Henderson, Milner (62. Oxlade-Chamberlain), N. Keïta (46. Fabinho), Salah (90.+2 N. Williams), Firmino, Mané (62. Jota)

lavička: Adrián, Kelleher - Fabinho, I. Konaté, J. Gomez, Oxlade-Chamberlain, Origi, Minamino, Jota, N. Phillips, N. Williams

Ak sme si viacerí želali iný, ako nudný futbal – lebo si viacerí myslíme, že ak je Diego Simeone niečo ako Tony Pulis či Sean Dyche, tak Atlético potom zákonite musí byť buď Stoke, alebo Burnley, teda vysoko defenzívne tímy, na ktorých hru sa nedá pozerať – tak sme boli viac než milo prekvapení.

Vo finále to ale bol zápas, obzvlášť pre nezainteresovaného diváka, maximálne pútavý. Z prvých troch striel padli 3 góly, a keď Liverpool v 34. minúte pustil dvojgólové vedenie (presadili sa Salah a parádnym volejom aj N. Keïta), vedeli sme, že sa ešte môžu diať veci.

A aj sa diali, veď domáci dvojgólový hrdina Griezmann v 52. min takmer odkopol Firminovi hlavu a šiel predčasne do kabín, aby sa potom rozhodca Siebert (aj za pomoci VAR-u) 2x činil pri penaltových verdiktoch. Liverpoolsky zostal v platnosti, a tak Salah z bieleho bodu rozhodol o tretej výhre The Reds v B-skupine, zatiaľ čo na opačnej strane teatrálny pád M. Giméneza napokon “jedenástku” nepriniesol.

V druhom zápase “našej” skupiny porazili portskí “draci” doma milánsky AC 1:0.

Merseysiders čaká najbližšie najväčšie anglické derby, keď si v nedeľu 24.10. zájdu na Old Trafford, kde ich privíta nenávidený Manchester United. Výkop je o 17.30 h.

1. polčas

Atlético s piatimi obrancami podľa očakávania od úvodu prehusťovalo priestor, ale keď sa domáci v 13. minúte potreli na ukazovateľ skóre, boli o dva góly pozadu. Poďme ale pekne poporiadku.

V 8. min dostal Robertson z ľavej strany loptu na opačný kraj ihriska na Salaha, Egypťan predviedol skvostnú individuálnu akciu a lopta skončila po jeho strela za Oblakom – 0:1.

Mohamaed Salah. (foto: Facebook)

Pôvodne bol gól pripísaný Milnerovi, keďže sa zdalo, že práve on tečoval loptu predtým ako prešla za bránkovú čiaru, ale napokon kompetentní rozhodli, že to bol teč Kondogbia, a tak si egyptský “kráľ” pripísal na konto 9. súťažný gól v rade, čím sa stal prvým hráčom liverpoolskej histórie s takýmto zápisom.

13. minúta ponúkla akciu The Reds, Felipe poslal loptu z vlastnej 16-ky len tesne pred ňu, kde stál Naby Keïta a utešeným volejom prekonal Slovinca Oblaka – 0:2.

Naby Keïta. (foto: Facebook)

Los Colchoneros sa nestačili diviť, ale aj za pomoci podpory výborných fans sa začali chytať. V 20. min Griezmannov center za zadnú tyč na Carrasca, Alexander-Arnold výborne odvrátil na roh.

Po ňom si Lemar urobil na čiare srandu z Keïtu, prihral na 16-ku na úplne nekrytého Kokeho, ktorého strelu tečoval pätičkou do brány Griezmann. Ešte sa skúmalo Lemarovo možné ofsajdové postavenie, ale gól napokon platil – 1:2.

Simeoneho zverenci si dokonale uvedomili, že zo zápasom stále môžu niečo spraviť a na zvyšok I. polčasu prebrali iniciatívu.

27. min a Firminov pohotový pokus z 20 m vysoko nad, krátko na to Liverpool dokonale prepadol vzadu, Griezmann šiel sám na Alissona, ale brazílsky gólman predviedol ukážkový zákrok!

Liverpool sa ale nepoučil a v 34. min bolo vyrovnané. J. Felix urobil z Keïtu prípravkára a z Alexandra-Arnolda s Matipom štatistov, posunul loptu Griezmannovi, ktorý sa uvoľnil cez van Dijka a bolo – 2:2.

Antoine Griezmann (druhý zľava) sa teší spoločne so spoluhráčmi z gólu. (foto: Twitter)

40. min a brejk Madridčanov, J. Félix sa snažil dostať loptu do brány z ťažkého uhla, ale Alisson si dal pozor. O 120 sekúnd neskôr Alissonov odkop trafil Matipa, mali sme šťastie, že sa lopta neodrazila k súperovi, ktorý by mal pred sebou prázdnu bránu.

V 43. min šanca Lemara, ale Alisson na 5-ke ľavou rukou skvele zasiahol.

2. polčas

Druhá 45-minútovka sa začala zhurta (už aj s Fabinhom, ktorý nahradil tragicky brániaceho Keïtu), už v 48. min hlavičkoval Mané a Oblak sa musel natiahnuť smer vinkel, na opačnej strane o pár sekúnd šanca Carrasca, ktorého po peknej kombinácii vysunul Koke, ale Alisson ani tentoraz nepopustil.

52. min ponúkla azda zlomový moment II. polčasu. Griezmann hral nebezpečne “vysokou” nohou, do hlavy trafil Firmina a rozhodca Siebert mu ukázal červenú kartu!

Prevaha o hráča v poli v podaní Liverpoolu ale želané šance či lepšiu hru nepriniesla, teda spočiatku vôbec. V 56. min center Alexandra-Arnolda, ktorý poslal van Dijk hlavou len do miest, kde stál Oblak.

V 58. min rýchla akcia našich s nepresným zakončením Robertsona zo 16 m. 66. min priniesla peknú narážačku Salaha so striedajúcim Oxladom-Chamberlainom, Angličanova strela ale Oblaka neprekvapila.

Sadio Mané (v žltom) v jednom zo súbojov. (foto: Twitter)

O desať minút neskôr The Reds nevyšiel roh, domáci dostali loptu ďaleko od brány, Alexander-Arnold ju v podstate naslepo poslal do 16-ky, kde Hermosovo v súboji s ďalším striedajúcim Jotom “skratoval” a po faulovaní Portugalčana hlavný “sudí” správne pískol penaltu. Pochopiteľne nasledovali protesty domácich, ale nič z nich.

Mohamed Salah sa tak v 78. min postavil pred biely bod a poslal loptu do opačnej strany, ako sa hodil Oblak – 2:3.

Mohamed Salah. (foto: Twitter)

81. min a priamy kop Atlética a po ňom pád M. Giméneza po súboji s Jotom. Siebert najprv odpískal pokutový kop, ale po tom, ako sa kolega pri VAR-e nevedel rozhodnúť, čo a ako, šiel k monitoru samotný nemecký rozhodca a po chvíli penaltu zrušil. Treba povedať, že správne, veď pád domáceho obrancu bol teatrálny a smiešny.

V 3. minúte nastavenia, keď už bol na trávniku aj ex-útočník LFC Luis Suárez (a práve on prihrával), sa do šance dostal Á. Correa, ten ale v čistej pozícii zo 16 m prestrelil.

Na opačnej strane v 96. minúte Firmino posunul Necovi Williamsovi, ale mladík dal 14 m od brány do lopty prílišnú silu a prestrelil.