Lijnders: Naj momenty som zažil na tréningoch, chalani v nich hrali ako vo finále Ligy majstrov

0
1008
Pep Lijnders. (foto: twitter.com)

S Liverpoolom sa lúči aj Kloppov asistent Pepijn Lijnders, ktorý liverpoolfc.com poskytol posledné väčšie interview v pozícii člena realizačného tímu The Reds..

„Cítim sa veľmi vďačne, požehnane,“ hovorí v poslednom interview v klube pre LFC TV Holanďan Lijnders, ktorý je jeho zamestnancom od roku 2014, keď začínal pri mládeži.

Vašich desať rokov v Liverpoole sa blíži ku koncu, ako sa cítite?

Je ohromujúce, aké reakcie dostávam, ako sa správajú priaznivci v dobe, keď sa s klubom lúčim.

Je to desať rokov môjho života, cítim sa vďačne a požehnane. Liverpool je klub, ktorý milujem.

Nič by som nemenil na tom, ako sa udialo. Prehra vo finále Ligy majstrov a rok na to v ňom výhra. Spoločne sme vytvorili nespočet výnimočných zápasov.

Pocity sú als zvláštne. Po prvý raz za posledné tri týždne cítim kľud. Teším sa na nedeľu (19.5. a záverečný duel v sezóne proti Wolverhamptonu, pozn.), do zápasu vstupujeme ako tretí tím poradia a tretí aj skončíme, nemáme v tomto zmysle teda pred sebou žiadne „finále“.

Zľava Pepijn Lijnders a Jürgen Klopp. (foto. liverpoolfc.com)

Dá sa vôbec popísať, čo posledná dekáda pre vás znamená?

Je to náročné, pretože ste súčasťou niečoho veľkého. Myslím si, že až keď sa po rokoch obzrieme, naplno si uvedomíme, čo sme vlastne dosiahli. A vyhrali sme toho dosť.

Vytvorili sme štýl, kedy si ľudia môžu povedať „Okej, toto je Liverpool FC.“ Urobili sme fans hrdými. Hrdými na mesto, nás, tím.

Počas tých rokov nás množstvo hráčov neskutočne skvele reprezentovalo, ukázali charakter. Milner, J. Henderson, Lallana, Wijnaldum, útočná trojica Bobby (Firmino), Sadio (Mané), Mo (Salah). Nové talenty v prvom tíme.  Pravý full-back Trent Alexander-Arnold, ktorý do futbalu vniesol úplne novú dimenziu, talenty z Akadémie ako Curtis (Jones), Harvey (Elliott), Caomh (Kelleher) Conor (Bradley), Jarell (Quansah). Neskutočné príchody vďaka scoutskému oddeleniu.

Nad všetkým však je jedno, teda podľa mňa je najväčšou cenou, ktorú sme vyhrali to, čo sme dali fanúšikom – radosť, emócie, vášeň. V najťažších momentoch sme ostatné roky ukázali, že sa nikdy nevzdávame. Myslím si, že to je dostatočne veľká lekcia pre život samotný.

Dosiahli sme, čo sme dosiahli preto, že sme mali skvelého lídra. Neskutočných hráčov, naozaj neskutočných, ktorí vlastne nedostali dostatočný kredit. A mesto, ktoré vrelo ako pred výbuchom.

Pep Lijnders. (foto: Twitter)

Povedzte nám teda ešte niečo o skvelom lídrovi, čo Jürgen Klopp pre vás znamená?

Som mu navždy vďačný. Kde by som bez neho bol?

Zobral ma späť (Lijnders v 2018 kývol na ponuku holandského NEC, aby sa stal jeho trénerom, táto anabáza však trvala len niečo vyše 4 mesiace, pozn.), naše priateľstvo je veľké, naše väzby ešte väčšie. Lojalita medzi nami je masívna. Spolu sme silní.

Jediným sľubom do budúcna je, že toto všetko tu bude aj v ďalších rokoch.

Kloppa obdivujem, hovorí Alisson. Navždy zostaneme v kontakte, dopĺňa Salah. Gerrard: Postavte mu na Anfielde sochu!

Vyberte moment, na ktorý ste najviac hrdý…

Nikto tomu neuverí, ale je to tréning.

Keď fúka, prší, to, ako títo chalani trénujú. Neviete si ani predstaviť, že som najšťastnejším človekom, keď sa tréning skončí a chalani dosiahli istú úroveň koncentrácie.

Keď hrajú, je to na tréningu ako keby hrali vo finále Ligy majstrov, naozaj verím, že toto je miesto, od ktorého sme sa odrazili, aby sme vyhrali najrôznejšie trofeje.

Tréning je náš najlepší prestup, tréning je to, kde sme čo to dokázali postaviť. Naozaj verím v proces..

Jasné, priviedli sme do klubu top futbalistov – aby sme sa chápali, netvrdím opak – len vravím, že aký je tréning dôležitý pre vytvorenie tímu, ktorý myslí rovnakým spôsobom, ktorý verí v rovnaký futbal, ktorý sa učí od zápasu k zápasu, ktorého spolupatričnosť stúpa. Jedna vec je totiž jasná – sú tu tímy, ktoré toho vyhrali viac, za tie roky, čo sme tu nás ale nikto neporazil v tímovom duchu.

Pep Lijnders. (foto: twitter.com)

Nová vzrušujúca etapa je pred vami. Ako veľmi sa tešíte na prácu v Red Bulle Salzburg?

Som skutočne hrdý, som spokojný (s možnosťou pôsobiť v RBS). Salzburg je nádherné mesto. Klub je mladý (v zmysle kádra), ambiciózny, je sebavedomý, chce ísť vlastnou cestou. Zanietený v tom, čo robí a čo chce postaviť. Je to zrejmá identita.

PSV (Eindhoven), FC Porto, Liverpool, Salzburg. Som naozaj hrdý, idem krok po kroku, je to fajn ďalší krok. Pokúsim sa v RBL spoločne s kolegami, samozrejme aj s Vitorom (ďalší Kloppovo asistent Matos bude v rakúskom klube Lijndersovou pravou rukou, pozn.) niečo vybudovať, vytvoriť spoločne s fans nejaké spomienky.

Už sa nemôžem dočkať začiatku. Najprv si ale dám pár dní voľno.

Na záver ešte jedna vec. Liverpoolski priaznivci vám v posledných dňoch ukázali veľa náklonnosti a lásky, čo by ste im chceli odkázať?

Tento klub je veľký, pretože ste tu vy. Keď zatvorím oči a rozmýšľam o futbale, tak vidím Cruyffa a jeho barcelonský tím, keď ale zatvorím oči a myslím na Liverpool FC, vidím ako vyhrávame trofeje a tribúny vybuchujú. Vidím vlajky.

Vy fans ste Liverpool Football Club, vy ste tí, čo nás podporovali aj v ťažkých momentoch. Viete, že sme tu vybudovali niečo špeciálne. To, čo mi v poslednej dobe odkázali fans je pre mňa osobne naozaj super, je super odísť takto. Myslím, že sme sa rozhodli správne.

Slot z Feyenoordu uviedol, že bude trénovať Liverpool