V Premier League sme na smiech, budeme aj v FA Cupe? Rešpekt súperov, teda v tomto prípade súpera, by ale mohol znovu objaviť Gakpo, ktorý čaká na liverpoolsky debut.
Ako na nový rok, tak po celý rok. A už po mne letí pohár. Samozrejme nie preto, že by niekomu malo toto nevinné klišé, táto otrepaná povedačka vadiť, to skôr Liverpool svoj prvý zápas v 2023 nezvládol. Teda výrazne nezvládol a státisíce fans po celom svete normálne na .. hneval.
V Brentforde to bola bola bieda nad biedu, The Reds nielenže prehrali, ale navyše približne na mesiac prišli o lídra obrany van Dijka (kto si myslí, že je Holanďan slabý či nedostatočný, tak nech svoje tvrdenia preloží štatistikou, ktorá hovorí o tom, že s Virgilom v zostave LFC vyhral 75 a bez neho v Premier League len 59% duelov).
A tak to bude musieť Jürgen Klopp zasa raz (po koľký raz už v tejto sezóne?) plátať. Keďže ale ide o súboj 3. kola FA Cupu, čakajme aj zmeny. Akútne si totiž vyfúknuť potrebuje Thiago A., Alexander-Arnold a Robertson by si tiež zaslúžili (z toho či onoho dôvodu) oddych, na opačnej strane je už fit C. Jones, ktorý sa pýta do základu.
Možno v nej od úvodu uvidíme aj mladého Španiela Bajčetića, J. Gomeza, Kellehera, väčšinu fans ale zaujíma, či bude môcť hrať Cody Gakpo, nová posila z PSV.
Holandský účastník majstrovstiev sveta v Katare už má všetky potrebné papiere vybavené, s tímom od stredy (4.1.) naplno trénuje, už len vyčkať, či bude Klopp s ním trpezlivý, alebo ho proste do zostavy šupne.
Mimochodom, na maródke máme starých známych L. Díaza, A. Mela a Jotu, fit nie sú ani Milner a Firmino, kapitán J. Henderson je po otrase mozgu a do hry pre zranenie zadného stehenného svalu nezasiahne, ako už bolo spomenuté v úvode, ani van Dijk. Vo štvrtok (5.1.) netrénoval N. Keïta, dôvod je neznámy.
Wolves mali o 48 hod menej na prípravu
Španiel Julen Lopetegui sa chce v úvode svojho pôsobenia na Molineux celkom pochopiteľne zapáčiť a vyradenie obhajcu FA Cupu z 21/22 by vedeniu WWFC celkom isto vyvolalo úsmev na ksichte.
"Vlci" ale v stredu (4.1.) hrali ligový duel na trávniku konkurenčnej Aston Villy (šli do vedenia gólom Podenca už v 12. minúte, v II. polčase na konečných 1:1 vyrovnal bývalý útočník LFC Ings, pozn.), mali teda na prípravu na sobotný duel o 2 dni menej, a tak je zostava na Liverpool viac či menej otázna.
Istým ale je, že do hry nezasiahnu maródi Chiquinho, Neto a ani letná kúpa zo Stuttgartu Kalajdžić, ktorý dlhé mesiace laboruje s kolenom.
Od domácej výhry z polovice októbra hrali Wolves na Molineux 6x, ale len 2x vyhrali, aj to v Ligovom pohár. A práve domáca forma je v tabuľke premietnutá do faktu, že sa tím zo stredu Anglicka motá v okolí pásma zostupu. Ešte že sa hrá na Anfielde, povedal by niekto.
celý názov: Wolverhampton Wanderers FC
rok založenia: 1877 ako St. Luke's FC
prezývka: Wolves (vlci)
štadión: Molineux Stadium, kapacita 32.500 miest
manažér: Julen Lopetegui (ESP)
"Vlci", to je oficiálna prezývka klubu, ktorý vyznáva oranžovo-čierne farby a domáce zápasy hráva na niečo vyše 32-tisícovom Molineux Stadium.
Jeho najväčším rivalom je West Browich Albion a je zrejmé, že ide o nepriateľa, takpovediac od susedov, veď mesto West Bromwich je od Wolverhamptou vzdialené približne pol hodinu autom. Vzájomná konfrontácia má dokonca svoje pomenovanie - Black Country derby.
Nie je prekvapením, že ďalšími rivalmi Wolves sú Aston Villa a Birmingham FC, teda tímy z druhého najväčšieho mesta Anglicka, ktoré leží cca 27 km od Wolverhamptonu.
Nahliadnutie do klubovej vitríny hovorí o 3 tituloch majstra Albionu, posledný ale prišiel ešte v roku 1959 (inak 50. roky 20. storočia priniesli tri takéto trofeje a ďalšie tri umiestnenia na druhej priečke, pozn.), ďalej v nej môžeme vidieť 4x FA Cup, 2 Ligové poháre. Najväčším úspechom na európskej scéne je prehra vo finále Pohára UEFA (dnešná Europa League) zo sezóny 1971/72.
Wolverhampton si v Premier League zahral premiérovo v 2003, v 2004 ale vypadol, aby sa do nej vrátil v 2009, lenže v 2012 bol opäť len v druhej lige. Posledný návrat spadá pod rol 2018 a Wolves sa odvtedy medzi anglickou elitou držia.
Medzi najväčšie hráčske legendy patria mená ako M. Bailey, Broadbent, S. Bull (má na konte 561 zápasov a je s 306 zásahmi najlepším strelcom v dejinách WWFC), Dougan, Cullis, Finlayson, Hibbitt (odohral 574 duelov), Jackery Jones, McAlle (509), R. Flowers (512), Hancocks, Swinbourne, Wagstaffe, Andy Thompson, Parkin (najviac zápasov v histórii klubu - 609), B. Wright (541), Slater, J. Richards, B. Harrison.
Zaujímavosťou je, že vyššie spomenutý Steve Bull je jediným, kto sa v tíme Wolves dostal cez 300-gólovú hranicu. História si pamätá 14 futbalistov, ktorí pokorili stovku, ale cez 200 a následne 300 presných zásahov sa dostal len on.
Výraznú stopu v klube zanechali aj pre našinca známe mená ako Jota (prišiel do LFC práve z Wolverhaptonu), súčasný kapitán Ruben Neves, ďalší ex-Liverpoolčania Robbie Keane, Conor Coady, Mark Kennedy a Paul Ince, jeho írsky krajan Keogh, ďalej Lescott, Moutinho, Raúl Jiménez, Rui Patrício či ďalší Ír Kevin Doyle.
Najviac zápasov - neuveriteľných 1125 na lavičke klubu odkoučoval Jack Addenbrooke, to sa ale bavíme o prelome 19 .a 20. storočia. Za najväčšiu manažérsku postavu je ale oranžovo-čiernom tábore považovaný Stan Cullis, ktorý tím doviedol k všetkým trom primátom majstra Anglicka. Dokonca má pred Molineux aj sochu.
WWFC v priebehu rokov viedli aj známe osobnosti ako Espírito Santo, Mick McCarthy, Graham Taylor či Glenn Hoddle.
Tím z bezmála 70-tisícového Wolverhamptonu aktuálne vedie bývalý kouč Realu Madrid, Sevilly, Porta, ale hlavne španielskej reprezentácie Julen Lopetegui a je v 22/23 už tretím manažérom celku zo stredozápadu Anglicka.
56-ročný Španiel nahradil 14.11. 2022 vo funkcii Steva Davisa, ktorý bol dočasnou náhradou za skôr prepusteného Bruna Lageho - Portugalčan na lavičke "vlkov" skončil 2.10.
Najvyťažovanejšími hráčmi doterajšieho priebehu sezóny sú na strane WWFC gólman José Sá, jeho portugalskí krajania Podence, M. Nunes, skúsený Moutinho a Španiel Jonny, medzi zaujímavé mená ale patria aj 34-ročný ex-zakončovateľ Atlética Madrid a Chelsea Diego Costa, ďalší Španieli Adama Traoré a Bueno či Mexičan Raúl Jiménez, ktorý ale po úraze hlavy z novembra 2020 sa do predošlej fazóny nevrátil.
V lete 2022 do kádra pribudlo vrátane hosťovaní (Boubacar Traoré z Metz a Cunha z Atlética Madrid) 14 futbalistov, medzi najväčšie mená patria Gonçalo Guedes (Valencia), spomínaný Diego Costa, Ír Nathan Collins (Burnley), reprezentant Rakúska Kalajdžić, ktorý prišiel zo Stuttgartu i Hee-chan Hwang z Lipska, pričom Juhokórejčan premenil hosťovanie na trvalý prestup.
V kádri naopak nie je 34 hráčov, napr. ani ex-liverpoolsky junior Hoever (hosťovanie v PSV), Saïss (Beşiktaş), Vinagre (Sporting), Gibbs-White a Boly (obaja Nottingham) či Dendoncker, ktorý prestúpil do Aston Villy. Odchovanec Liverpoolu Conor Coady odišiel do konca sezóny do Evertonu a talentovaný útočník Fabio Silva zasa hosťuje v Anderlechte.
predpokladané zostavy:
WWFC: Sá - Aït-Nouri, Semedo, Kilman, Bueno, Dendoncker, Hodge, Sanson, Hee-chan Hwang, Podence, Diego Costa
LFC: Kelleher - J. Gomez, Matip, I. Konaté, Tsimikas, Bajčetić, Fabinho, C. Jones, H. Elliott, D. Núñez, Gakpo
Za oba tímy hralo dohromady 28 futbalistov, medzi najznámejšie mená patria Walters, Pennant, P. Ince, Coady, E. Hughes, Jota, M. Kennedy, Melia, P. Stewart, Robbie Keane a v drese "vlkov" si zahral napr. aj stále kmeňový hráč LFC Ojo.
LFC vyhral nad Wolves posledných 7 konfrontácií. Lenže ôsmu, ktorá je v tomto výčte jedinou facupovou nie - v januári 2019 prehral na Molineux 1:2.
Liverpool prehral s Wanderers posledné dve konfrontácie v FA Cupe. V najstaršej futbalovej súťaži sveta naposledy toto súpera porazil pred vyše 70 rokmi, konkrétne 2.2. 1952.
Oba tímy sa v FA Cupe stretli dovedna 7x, Wolverhampton vyhral až 5 konfrontácií.
Na štadióne Liverpoolu je z ostatných 10 vzájomných duelov bilancia nasledovná: 7 víťazstiev LFC a 3 v podaní WWFC.