Pohľad do histórie: Kam s LFC, na katolícku či protestantskú časť náboženského spektra?

6
1042

Pomaly sú tu Vianoce, v našich končinách významný sviatok aj pre množstvo tých, ktorí do kostola nechodia, alebo nechodia pravidelne, pozrime sa teda aj za pomoci This is Anfield na jednu zaujímavú tému.

Už od začiatku fandenia Liverpoolu /1980/ som sa snažil zistiť, či LFC je klub katolícky, alebo protestantský. Keďže môj druhý obľúbený klub bol Celtic FC, kde nebolo pochýb o tom, kde má tento glasgowský klub náboženské korene. Ešte pre upresnenie, som síce katolíckeho vyznania, ale nikdy som nebol nejaký „kostolník“ a tieto veci okolo náboženstva šli stále mimo mňa.

Napriek tomu som sa o to zaujímal. Už začiatkom 80. rokov sa mi dostalo do rúk niekoľko anglických časopisov o futbale ako aj liverpoolskych programov a tam sa to nejak vždy občas spomínalo, či sme katolíci alebo protestanti. V tých časoch som videl množstvo šálov, kde Liverpool spojoval Celtic, tak isto prestup Kennyho Dalglisha v roku 1977 zo Celticu nasvedčovalo, že všetko smeruje ku katolíckym koreňom. Lenže ono to je trochu inak a teraz sa to tu skúsim ozrejmiť, alebo sa o to aspoň pokúsim.

V tých 80. rokoch, keď som pravidelne v sobotu počúval anglickú ligu na BBC 5 LIVE, tak tam dávali aj zápasy zo škótskej ligy a keď hral Celtic vs Rangers, tak to vždy bola neskutočná atmosféra z reprákov a vždy sa tam riešila otázka nenávisti medzi katolíckym Celticom a protestantskými Rangers. Samozrejme som bol rád, že môj druhý obľúbený klub Celtic je podobne ako LFC katolícky. Lenže postupne som začínal objavovať a čítať veci, že Liverpool FC je skôr protestantským klubom a Everton FC je ten katolícky.

(foto: This is Anfield)

Aktuálne je to voľnejšie

Liverpool FC a Celtic FC. Tieto dva veľké kluby ležia takmer 250 km od seba, nachádzajú sa v rôznych krajinách a hrajú v rôznych ligách, no existuje niečo, čo fanúšikov oboch klubov. Lenže, Liverpool založil John Houlding, obchodník a člen Orange Order (čo je rýdzo protestantské hnutie, pozn.), zatiaľ čo Celtic sa zrodil z dobročinnosti pre írskych imigrantov (katolíkov) v East End of Glasgow.

V Británii to bola v minulosti dosť veľká vec, ktorý klub k akej komunite patrí, príkladom môže byť aj Belfast, kde sú dodnes na nože aj kluby Linfield a Glentoran. Dosť nenávisti v tomto smere urobila aj „vojna“ IRA proti Britom a rozdelenie Írska so Severným Írskom.

Táto nenávisť sa časom a až do dnešných dní určite nestratila, ale napríklad mnohé mladšie generácie priaznivcov Celticu sa síce identifikujú ako katolíci, ale kresťanské náboženstvo nijako zvlášť nenasledujú.

Ako ale do Liverpoolu anglického mesta prišiel katolizmus, keď skoro celé Anglicko bolo historicky celé protestantské?  V dôsledku hlbokej chudoby a zemiakového hladomoru v rokoch 1845 – 1849 odcestovalo do Liverpoolu približne jeden a pol milióna Írov, ktorí sa skladali zväčša z katolíkov, ale aj protestantov a skoro všetci chceli do Severnej Ameriky loďou z Liverpoolu, vtedy najväčšieho prístavu v Európe.

(foto: Twitter)

Mnohí sa vydali na nebezpečnú cestu za „veľkú mláku“, ale odhaduje sa, že až štvrtina z nich zostala namiesto toho na Merseyside. Zostal taký veľký objem, že sa predpokladá, že až 75 percent populácie Liverpoolu môže mať nejakú formu írskych predkov. Preto nie je až také prekvapenie, že keď nedávno zomrela kráľovná Alžbeta II. (protestantka), tak sa na Anfielde pískalo. To všetko nasvedčuje tomu, že LFC je skôr katolíckym klubom, avšak….

Nie je prekvapením, že mnohí sa v priebehu rokov pýtali, či Everton čerpal svoju podporu viac z katolíckej, alebo protestantskej strany mesta Liverpool. A keď položíte túto otázku z toho vyplýva, že druhá strana musí podporovať Liverpool FC… Omyl!

Sam Johnstone z Football Research Unit na Liverpoolskej univerzite hovorí, že tí, ktorí špekulujú o pôvode Liverpool – Everton, protestantsko-katolíckej veci, hovoria nezmysly. „Oba kluby založili tí istí ľudia (v podstate bohatí, protestantská stredná vrstva Liverpoolu 19. storočia) z tej istej cirkvi (St Domingo’s, protestantská cirkev).“

Stará známa story, navyše na náboženstve nezáleží

Príbeh o vzniku Liverpoolu je všetkým známy. Everton vznikol v roku 1878, tím sa následne nedohodol s Johnom Houldingom (chlapík, ktorý v tom čase vlastnil Anfield), ten teda založil v roku 1892 Liverpool FC a o zvyšku vieme. Páni, ktorí vytvorili LFC a EFC boli bohatí, stredná trieda, protestanti, podnikatelia, a čo je dôležité, piliere politického a náboženského establishmentu (Houlding sa stal primátorom Liverpoolu, pozn.).

Zdá sa, že existuje len málo skutočných dôkazov, ktoré by naznačovali nejaký silný vzťah medzi podporou Evertonu a Liverpoolu FC a priklonením sa ku katolíckej alebo protestantskej viere. Zdá sa, že rodičovské rodinné väzby boli oveľa silnejšie, pričom mnohí súčasní Evertončania uvádzajú otcov alebo starých otcov (ktoréhokoľvek náboženstva), ktorí boli skrz naskrz modrí.

Socha Johna Houldinga, ktorý v 1892 založil Liverpool FC. (foto: Twitter)

Náboženské rozdelenie medzi dvoma rivalmi z Glasgowa je veľmi veľkým faktorom, ktorý sa nedá porovnávať na Merseyside, kde tieto dva kluby vyrástli z rovnakého koreňa a tak ani dnes sa vlastne nedá určiť, že či LFC je katolícky alebo protestantským klubom.

V 60. rokoch 20. storočia sa však na štadióne Evertonu v Goodison Parku, keď historické súperenie medzi Shanklyho Liverpoolom a Catterickovým Evertonom dosiahlo nový vrchol, sa z hrdiel „modrých“ spieval tento slogan, čo nasvedčuje, že LFC je predsa len protestantským klubom:

„Oh, nenávidíme Billa Shanklyho a nenávidíme St. Johna, ale zo všetkého najviac nenávidíme veľkého Rona /Yeats/. A zavesíme fans The Kop jedného po druhom na breh Royal Blue Mersey!“

„Do pekla s Liverpoolom aj s Rangers. Všetkých ich utopíme v Mersey. A budeme bojovať, bojovať, bojovať zo všetkých síl za chlapcov v Royal Blue Jersey!“

(foto: This is Anfield)

Katolíci alebo protestanti?

Ďalšie indície pomáhajú len zahmliť problém, ako napríklad nedefinovateľné spojenie (v mysliach niektorých priaznivcov) medzi Evertonom a Celticom, pričom Rangers FC a ich „tvrdý“ fans s názvom BEARS sa v týchto časoch spájajú s LFC.

Dnes už neexistuje sektárske rozdelenie medzi klubmi, iba ak ako spomienka. Ale keď to existovalo historicky, Everton bol vždy vnímaný ako katolícky klub a Liverpool ako protestantský.

Začiatky katolíckej podpory Evertonu ležia na konci 19. storočia, keď sa Dr. Baxter, prominentný katolícky lekár a vedúci predstaviteľ katolíckej komunity pripojil k predstavenstvu Evertonu. Priviedol so sebou tisíce írskych katolíckych rodín z oblasti Scotland Road, ktoré sa stali podporovateľmi Evertonu.

Dva príklady, aby ste si urobili obraz:

Na Merseyside derby v roku 1986, keď priaznivcom Evertonu pridelili tretinu Anfieldu. Evertonians mali v rukách vlajky: „Ulster hovorí nie“ – protestantský slogan v čase anglo-írskeho prímeria. Medzi priaznivcami Evertonu bolo niekoľko írskych vlajok IRA, ktoré zamávali protestujúcim fanúšikom Liverpoolu pred očami.

Na rozlúčkovom zápase Davea Watsona (koniec 90. rokov), ktorým bol duel Evertonu proti Rangers FC, obrovský dav fanúšikov škótskeho klubu zaútočil na tribúnu Goodison Road, útočil na fanúšikov Evertonu a kričal na nich „fuck bastards“.

Jeden priaznivec Liverpoolu hovorí. „Moja vlastná, prevažne katolícka rodina bola vždy rozdelená na červenú a modrú.“

Podobne existuje veľa veľkých protestantských rodín, ktoré sú podobne rozdelené v podpore týchto dvoch klubov. Jedným z dôvodov, prečo si Everton a Liverpool našťastie dokázali udržať relatívne zdravú a z väčšej časti priateľskú rivalitu je práve to, že na rozdiel od Glasgowa nie je naša futbalová oddanosť v žiadnom prípade zakorenená v rozdeľujúcich sektárskych náboženských rozdieloch.

Merseyside derby bolo vždy skvele bezproblémové vďaka skutočnosti, že medzi týmito 2 klubmi neexistujú žiadne spoločné rozdiely, ani geografické ani sociálne a náboženské. Dokonca neexistuje ani rozdelenie podľa rodín, pričom zatvrdnuté evertonské rodiny majú medzi sebou červených a naopak.

Takže nakoniec by som len napísal, že medzi Liverpoolom FC a Evertonom neexistuje niečo také, že toto je katolícky klub a toto protestantský. Samozrejme, nejaké historické indície tu sú, ale určite vám dnes nik v meste Liverpool nepovie, kde je pravda a kde lož, pretože sa to nedá rozpoznať.