Pohľad do histórie: Kedy hral Liverpool po prvý raz v červených dresoch?

6
1748

Bol 25. november 1964, keď sa Liverpool vedený Billom Shanklym po prvýkrát v histórii klubu obliekol komplet do červenej farby.

Liverpool FC je synonymom nosenia červenej farby a dresov ako to poznáme dnes. Lenže klub založený v roku 1892 sa až po 72 rokoch od vzniku dostal k tomu, čo naša prezývka (The Reds) od hlavy po päty znamená.

Keď v roku 1892 vznikol Liverpool FC, tak nám ostali modro biele dresy po z Anfieldu odchádzajúcom Evertone. Majiteľ LFC John Houlding si vtedy nemohol dovoliť kúpiť novú sadu dresov, preto musel hľadať riešenie. Zároveň ale nechcel, aby sme hrali v starých modro – bielych farbách rivala. Zaujímavosťou je, že Everton, ktorý odišiel po nezhodách s Houldingom do Goodison Parku, si na sezónu 1891/92 zmenil klubové farby z modro-bielej na červeno-modrú kombináciu.

Prvý dres LFC. (foto: footballholics.com)

LFC teda hral od založenia klubu až do roku 1896 v takej „slavistickej“ modro / bielej kombinácii s modrými trenkami  a modrými štucňami. Keď bol Tom Watson vymenovaný novým manažérom The Reds a Everton sa zbavil červenej farby, tak Houlding na nič nečakal a staré modré dresy vymenil za nové červené s bielymi trenkami a červenými ponožkami.

Ale kto zmenil komplet naše dresy na čisto červené od hlavy po päty? Samozrejme to bol Bill Shankly. Keď nás veľký Bill vytiahol z druhej divízie do prvej a vyhrali sme prvý titul od roku 1947, tak Shankly začal raziť novú cestu klubu aj v tomto. New way Liverpoolu a hrať v čisto červených dresoch vysvetľoval tým, že táto farebná schéma bude mať psychologicky zlý vplyv na súperov a červená farba už v tej dobe znamenala „nebezpečenstvo“, silu a moc.

Bill Shankly. (foto: twitter.com)

V jednej autobiografii bývalého hráča Reds Iana St.Johna zo 60. rokov minulého storočia autor spomína: „Jedného dňa prišiel Shankly do šatne a hodil kapitánovi LFC Ronniemu Yeatsovi pod nohy červené trenky a povedal mu, že budeme hrať v nich.“

„Vlez si do tých treniek, nech vidíme ako v nich vyzeráš! Kriste Ježiši, vyzeráš v nich strašidelne desivo si o dve hlavy vyšší ako normálne!“

„A prečo nenosiť aj červené ponožky?“ spýtal sa Yeats a pokračoval. „Poďme hrať komplet v červenom.“ Shankly schválil návrh a takto sa zrodil ikonický all red kit. Takto to popisoval Ian St.John a od tej doby (1964/65) sa datuje, že sme naozaj hodní prezývky The Reds.

(foto: This is Anfield)

Oficiálne prvý zápas v celých červených dresoch sa konal 25.11. 1964 na Anfielde proti RSC Anderlecht v Európskom pohári majstrov, Merseysiders tento zápas vyhrali 3:0 a posledný gól Reds strelil práve náš „veľký“ kapitán Ron Yeats.

Celočervená farba na nás pôsobila perfektne, pretože sme okamžite vo Wembley vyhrali FA Cup v súboji s Leedsom United po predĺžení a nebyť podplateného rozhodcu v semifinále Európskeho pohára majstrov pred 90 000 tifosi na San Sire proti Interu Miláno, mohli sme ísť až do finále súťaže, ktorú dnes poznáme ako Ligu majstrov.

Od tej doby sa červené dresy Liverpoolu stali jednou z ikon vo svetovom futbale a otcom celého toho bol práve Bill Shankly, ktorý položil základy pre nasledujúce úspešne obdobie klubu.

(foto: historicalkits.co.uk)
(foto: historicalkits.co.uk)
(foto: historicalkits.co.uk)
(foto: historicalkits.co.uk)
(foto: historicalkits.co.uk)
(foto: historicalkits.co.uk)
(foto: historicalkits.co.uk)
(foto: historicalkits.co.uk)
(foto: historicalkits.co.uk)
Domáci dres LFC na sezónu 23/24. (foto: twitter.com)