Pohľad do histórie: Začiatky osvetlenia Anfieldu neboli ľahké, no nápad sa vyplatil

61
1572
Anfield. (foto: twitter.com)

Ďalší z pohľadov do minulosti Liverpoolu, tentoraz si aj vďaka práci lfchistory.net pripomeňme, že na Anfielde sa počas zápasov nie vždy svietilo.

Už v dávnej minulosti boli v anglickej lige priekopníci, ktorí chceli  osvetlenie reflektormi na štadiónoch (najmä Herbert Chapman v Arsenale), lenže realita bola taká, že Football Association (FA) nechcela povoliť používanie umelých svetiel s výnimkou priateľských zápasov až do začiatku 50. rokov. A to až vtedy, keď sa podvolila odbornému, verejnému a finančnému tlaku.

Je iróniou, že vývoj osvetlenia štadiónov sa rozšíril rýchlejšie na juhu Anglicka, kde slnko zapadá o zlomok neskôr, ako na severe. V sezóne 1955/56 niektoré kluby založili pohárovú vyraďovaciu súťaž oddelenú od First Division organizovanou FA.

Konkrétne Aldershot, Brentford, Crystal Palace, Millwall, Leyton Orient, Portsmouth, QPR, Reading, Watford a West Ham United. Arsenal, Chelsea, Charlton a Luton sa pripojili v ročníku 1956/57. Súťaž nazvaná Southern Professional Floodlit Cup bežala päť sezón a bola vlastne predchodca dnešného Ligového pohára.

(foto: twitter.com)

Duely sa končili za šera

V Liverpoole, teda v klube bez osvetlenia štadióna, bol tradičný začiatok zápasov o 15 hod, a to len od polovice februára do polovice októbra. Vtedy bolo isté, že zápas sa na Anfield mohol odohrať za denného svetla. Od októbra do decembra sa začiatok zápasu posunul o 45 minút skôr, teda na 14.15. V týchto zimných mesiacoch sa však zápasy ukončovali za šera.

Napr. mohutná tribúna The Kop v značnej miere zakrývala slnečné lúče a vyriešiť problém nepomohla ani celá biela lopta zn. Mitre, ktorá bola vo V. Británii veľmi populárna. Od sezóny 1951/52 sa však všetky zápasy museli začínať striktne od 15.00 h.

Z týchto dôvodov vedenie The Reds dospelo k záveru, že futbal s umelým osvetlením na Anfield bude aj pre fans atraktívnejším a malo by na štadión prilákať väčší počet ľudí a tým pádom aj finančný zisk.  Medzitým riaditelia LFC vyhlásili výberové konanie na osvetlenie na Anfielde počas sezóny 1955/56. Účel osvetlenia považovali za zlepšenie viditeľnosti hracej plochy, najmä uprostred zimy, v dôsledku štandardizovaných časov výkopov.

(foto: twitter.com)

Polemika o význame osvetlenia

Akcionári klubu od rieky Mersey na valnom zhromaždení v júli 1957 poznamenali, že náklady na reflektory by mohli mať zlý vplyv na financie a na schopnosť klubu míňať na nových hráčov. Tento názor bol po finančnej strate, ktorú klub utrpel v poslednej sezóne. Riaditeľ Harold Cartwright však hrdo uviedol, že pred šiestimi mesiacmi bol rozsvietený Anfield iba snom, tak teraz sa stáva skutočnosťou. Niektoré reflektory boli nainštalované so šetrnejším efektom vo svetlách, pričom cieľom bolo znížiť náklady.

Jeden z riaditeľov LFC Richard Martindale zopakoval optimizmus z predchádzajúceho stretnutia a povedal, že klub dúfa v zvýšenie príjmov tým, že budeme môcť nastúpiť na všetky sobotňajšie zápasy v neskoršom popoludní a to aj počas zimných mesiacov. Účinok nového osvetlenia na Anfielde bol okamžitý.

Anfield. (foto: Liverpool Echo)

V 1957 prišla zmena

Posledný ligový zápas bez osvetlenia na Anfielde bol proti Bristolu Rovers 26. októbra 1957, štyri dni pred ich zapnutím. Každý zápas sa potom začínal o 15.15 alebo neskôr. V novembri 1957 sa dokonca proti Rotherhamu začínalo o 19.00. Začiatky o 15.15 zostali štandardom až do roku 1961/62, potom bol obnovený „tradičný“ čas 15.00, ktorý trval dovtedy, kým televízia nevstúpila takým dominantným spôsobom do diania v anglickom futbale.

Ak bol rast príjmov hlavným faktorom pri montáži reflektorov na Anfielde, pre LFC nastalo sklamanie. Fans reagovali na iné faktory, ako na osvetlenie. Priemerná návštevnosť na Anfielde bola okolo 38 000 priaznivcov, teda skoro rovnaká, ako za predchádzajúceho obdobia bez osvetlenia.

Inými slovami, počas prvej „sezóny svetla“ došlo k pochopiteľnému prudkému nárastu záujmu, no nevydržalo to. Ani nové svetlá nemali veľký vplyv na návštevnosti priateľských zápasov cez pracovné dni, ktoré vedenie Liverpoolu pridávalo kvôli možnému zisku.

(foto: Google)

Floodlight Challenge Cup

Vlastne aj kvôli zištným dôvodom sa začalo hrať o trofej s názvom Floodlight Challenge Cup a to medzi Evertonom a Liverpoolom vždy pred začiatkom sezóny. 9. a 30. októbra 1957 prilákal Goodison Park a Anfield spolu viac ako 100 000 fans!

Titulok novín Echo predpovedal, že 9. október v Goodisone bude „začiatkom novej futbalovej éry“. Nádhernú strieborno-pozlátenú trofej v hodnote 300 libier mal každoročne držať víťaz celkového skóre, zvyčajne to bol Liverpool FC, ktorý si pohár natrvalo ponechal po odohratí posledného zápasu 18. októbra 1961, keď súťaž zanikla.

Rozhodnutie pokračovať s reflektormi bolo aj držať krok s inými klubmi (hlavne s klubmi na juhu Anglicka). Predstavenstvo LFC, ktoré o pár rokov neskôr vymenovalo Billa Shanklyho za manažéra Reds, sa inštalácia s ďalším zvyšovaním kvality oplatila, čo vyšlo najavo až pri spätnom pohľade. Svetlá dlhé roky nezvyšovali príjmy.

Postupne však vylepšená technológia nakoniec priniesla klubu dlhý zoznam nezabudnuteľných večerných zápasov ktoré v 50. rokoch minulého storočia nikto nemohol predvídať.