Predaj LFC? Zatiaľ sa deje len v hlavách fans. Tu sú fakty

56
2242

(EDIT) Sumár toho, čo sa deje pri téme Zmena vlastníckych pomerov v Liverpoole.

18.11. 2022 spolumajiteľ LFC Tom Werner pre Boston Globe potvrdil, že Fenway Sports Group, v ktorej sú pre fanúšika The Reds známe ešte mená ako John Henry a Mike Gordon, hľadá pre klub od rieky Mersey akcionárov.

Ako je to zvykom, časť fanúšikov po celom svete nepochopila vyslovené a okamžite si pred zimným prestupovým oknom namaľovala, že FSG klub za dve minúty predá, samozrejme najbohatšiemu vlastníkovi vo vesmíre a širokom okolí, aby ten hneď v januári 2023 do neho napumpoval toľko peňazí, že by sme v zálohe okrem Thiaga A., Fabinha, J. Hendersona, H. Elliotta či C. Jonesa mali aj Kroosa, Tchouaméniho, K. De Bruyneho, F. De Jonga, Kimmicha, Amrabata, Modrića a celkom isto aj Stevena Gerrarda so Xabim Alonsom, ktorým by sa za toľké peniaze istotne ušlo elixíru mladosti.

Sprava Tom Werner, Jürgen Klopp a John Henry. (foto: Twitter)

Tí, čo vedia, že 2+2 je 4 , a to aj vtedy, keď je tu prítomný orkán a starej múdrosti hovoriacej o tom, že bez vánku sa ani list na strome nepohne, dáva úplne iný rozmer, vedia celkom isto aj to, že ak Henry a spol. vedú nejakú krok, ktoré povedú k zmenám vlastníckych pomerov, istotne si o tom nechatujú na Twitteri, kde svoje totálne bullhsity pravidelne šíri celá plejáda akože reliable journos. Pearce, Jyoce, Bascombe, Ghorst, Walsh, Maddock, Di Marzio i čo sa tipovania týka najlepší z nich Fabrizio Romano, by celkom isto vedeli rozprávať.

Povedačky o tom, že Liverpool je od polovice októbra 2022 na trhu v približnej hodnote 4 miliardy libier, sú v prvej časti výroku totálna hlúposť. Klub z Anfieldu s príjmami z roku 2022 na úrovni 485 miliónov libier má podľa statista.com i Forbes aktuálnu hodnotu na úrovni približne 3.5 mld. libier, na predaj ale od októbra nie je.

A aj keď John Henry za približne štvrťroka nezodpovedal otázku, či je ako hlava FSG ochotný v LFC pustiť majoritný podiel, doposiaľ to ani na sekundu neznamenalo, že plán odpredať istú minoritnú časť sa zmenil.

Je totiž rovnaký ako začiatkom jari 2021, keď spoločnosť RedBird Capital Partners kúpila za cca £533m desaťpercentný podiel v spoločnosti FSG.

Niečo sa deje? Alebo aj nie

9.1. 2023 však David Hellier píšuci pre Bloomberg (kto by nevedel, tak ide o vysoko renomovanú a zároveň veľmi dobre informovanú spoločnosť zo sveta financií, dát a investovania) totiž prišiel s info, že Qatar Sports Investments chce ďalšie svoje aktíva presunúť do Európy.

Je známe, že šejkov z Arabského polostrova lákajú anglické kluby (viď Man City či najnovšie Newcastle), v kráľovských rodinách tamojších krajín, či na vrcholných miestach bohatých korporatov z arabského sveta navyše nie je núdza o zanietených športových fanúšikov.

Prezident Qatar Sports Investments aj PSG Nasser Al-Khelaifi. (foto: Twitter)

Hellier ako záujemcu konkretizuje Qatar Sports Investments (QSi), spoločnosť, ktorá je vo veľkom svete financií od 2005 a sídli v Dohe. Jej predsedom je Nasser Al-Khelaifi, už nejaký ten piatok prezident parížskeho St. Germain (i ázijskej tenisovej federácie pre západnú Áziu, ale aj šéf TV spoločnosti beIN Media Group, pozn.).

QSi má na poste viceprezidenta špecialistu na bankov operácie menom Adel Mohammed Tayyeb Mustafawi, ale namiesto toho, aby sme si tu vypisovali väčšine aj tak nič nehovoriace mená, stačí súhrnne dodať, že nie je žiadnym tajomstvom prepojenie spoločnosti na Ministerstvo financií Kataru, a rovnako tak na tamojší Olympijský výbor.

Qatar Sports Investments má od októbra 2022 približne 22-percentný podiel aj v portugalskom tíme SC Braga.

Fakty

✅ Liverpool FC na predaj aktuálne nie je.
❗Nateraz zostáva nezmenené, že FSG hľadá maximálne tak investorov. Tom Werner sa ale na otázku, či by Fenway Sports Group v prípade lákavej ponuky, LFC predal, neodpovedal.

✅ Qatar Sports Investments chce ďalšie peniaze investovať v Európe.
➕ Je vysoký predpoklad, že to bude v športe, pričom anglická Premier League má aj v Katare obrovský cveng.
➕ Špecialista na financie, odhady a investície spoločnosť Bloomberg prichádza s logickou hypotézou, že by mohlo ísť o cieľ investovať do Tottenhamu, Man Utd alebo Liverpoolu.

Logické je to preto, že všetky spomenuté kluby majú (nielen) z pohľadu fans problémy byť konkurencieschopné na najvyšších platových úrovniach, resp. pre samotný brand je dozaista lákadlom byť na vrchole svetového (európskeho) futbalu.

🔺️ Liverpool nemá hodnotu vo výške 4 mld. libier, tá je jemne nižšia, a to £3.6mld. Nie teda 1.3, ako som nesprávne uviedol v pôvodnom znení textu. Za čo sa ospravedlňujem.

Bludy/negatíva

🤦‍♂️ Správy o tom, že Jürgen Klopp podpísal predĺženie kontraktu s prísľubom FSG, že predajú LFC, dokonca ho predajú do začiatku januárového prestupového okna, sú strašné nezmysly.
🤦‍♂️ Henry a spol. do kádra neinvestujú. Toto si môže myslieť len niekto, kto Liverpool sleduje raz za pol roka.
🤔 Katar je viac či menej stále len otrokárskou krajinou, kde multimiliardári z vlády, či zbohatlíci i členovia kráľovských rodín napojení na vládu, nie sú ani z kilometra zástancami ľudských práv (obzvlášť žien), práva na vyjadrenie sa, na názor, do istej miery sa netoleruje iné, ako moslimské vierovyznanie, popiera sa akýkoľvek priestor pre LGBTI+ ľudí. Homofóbia je bežným pracovným nástrojom. Mimovládne organizácie navyše hovoria, že pri výstavbe štadiónov a celkovej príprave MS 2022 zomrelo od 6500 do 15000 ľudí vrátane robotníkov, aktivistov i turistov. Otázkou teda je, komu z fans LFC by sa práve takýto majiteľ páčil.
🤦‍♂️ To, že predstavitelia The Reds počas medzisezónneho kempu v Dubaji v závere roka 2022 mali rokovať s QSi, je takisto nepodložená info, teda jednoducho povedané – hovadina.