Priestor pre súpera: Artetov rukopis je zrejmý, len tá jeho disciplína…

2
840

Pred nami je sobotňajší šláger PL, a tak sme si sadli „na kafíčko“ s Filipom, ktorý fandí Gunners niečo vyše 17 rokov a je členom FB stránky Arsenal FC SK/CZ.

Filip, písali sme si pred vyše rokom, vtedy to bolo pred vzájomným duelom na Emirates Stadium. Takže bez zbytočných kecov, here we go.

Nepamätám (asi fakt nie) dobu, kedy sa pred vzájomným duelom PL, v podstate v polovici ligy „tlačili“ obaja protagonisti v tabuľke na 2. resp. 1 mieste, a to s 1-bodovým rozdielom. Herne (a i výsledkovo), aspoň zatiaľ zaostáva Manchester City, pozitívne prekvapuje Aston Villa. Čomu pripisuješ vyššie uvedené fakty?

Že sa na prvých miestach pohybuje Liverpool, to nie je prekvapenie. Skôr ma prekvapila vlaňajšia, slabšia sezóna a 5. miesto. V lete prišli veľmi zaujímavé posily a The Reds sú znova tam, kde sa s nimi ráta. Arsenal sa tiež podľa všetkého začína udomácňovať na popredných priečkach a v bojoch o titul. Minulý rok „sme boli neskúsení“ tento rok „nemáme memento“. Tak či onak sme ako sloník znova na vrchole stromu, no netreba zabúdať, že 1. miesto je dôležité až po 38. kole.

Myslím si, že Arteta už dostal všetko čo potreboval na prestavbu a už by sa pomaly malo začať zbierať ovocie. City naopak nejak stratilo paru. Sú presýtení úspechom? Možno. Je Guardiola už dlho na svojom mieste? Ťažko povedať. Nesmieme ale zabudnúť, že City má kvalitu dostať sa z aktuálneho útlmu, a behom zopár kôl sa dostať do čela pelotónu. No a Aston Villa? Niektorí fans Arsenalu očakávajú blízky pád Villy. Emery s Arsenalom neprehral prvých 22 zápasov a potom sa dostal do situácie kedy ledva niečo vyhral… Osobne si však myslím, že Unaiovi najviac sedia tie menšie kluby, ktoré v súťažiach nepatria medzi favoritov – Sevilla v EL, Villareal, Aston Villa v PL. O tom že taktiež sa veľmi dobre posilnili netreba ani hovoriť. Musím však uznať, že takého umiestnenie Villy som nečakal.

(Mikel Arteta vidí od Stuarta Attwela žltú kartu. Foto: google.com)

Ak pominiem fakt, že u vylúčení LFC „kraľuje“ spolu s Tottenhamom (4xČK a 1.priečka), tak v sobotu proti sebe nastúpia dva najdisciplinovanejšie tímy PL, čo sa týka inkasovaných ŽK (30 vs 22). Je aj toto znamenie, že chceme hrať futbal, zbytočne nefaulovať, neriešiť výroky rozhodcov atď? Predsa len, aj pre diváka je lepšie, keď hra plynie, neprerušuje sa…

V tomto smere sme si naozaj prešli veľkou zmenou. Z klubu ktorý dostal 16 ČK počas pôsobenia Artetu v Arsenale, po aktuálny počet kariet…? Za mňa famózna práca trénerského štábu. Určite je to znamenie toho, že chceme hrať futbal. U nás je zmena spôsobená aj štýlom hry ktorý hráme, dominujeme na lopte a snažíme sa ju držať čo najviac. Som veľmi potešený, že v porovnaní s predošlými sezónami sa vyhýbame faulom/kartám a patríme medzi najdisciplinovanejšie kluby.

Naopak, výroky rozhodcov rieši práve Arteta a ten zbiera karty ako by sme chceli aby zbieral trofeje. Proti Ville si odpykal stopku za ŽK. A hneď v nasledujúcom zápase s Brightonom dostal opäť kartu. Takže na jednej strane disciplína u hráčov je top, na druhej strane Arteta a jeho karty + pokuty za komentovanie výkonov rozhodcov sú takou pomyselnou škvrnou…

Minulý rok sa Arsenal až na pár výnimiek usadil na čelo priebežného poradia PL, ale posledné kolá nezvládol a v závere pustil pred seba úradujúceho majstra Cityzens. Nebudem klamať, my sme mali problémy sami so sebou, dostať sa do vôbec Európy, a preto som to v podstate prial vám, než tomu turbodieselu z Manchestru. Neobávaš sa, že sa situácia môže opakovať?

Určite sa toho obávam aj v tejto sezóne. Sám mám pocit že sme oveľa viac zraniteľnejší ako vlani. Súperi viac a dôkladnejšie bránia, keďže počas viac ako roka, mali veľkú vzorku zápasov aby si naštudovali Artetov systém a automatizmy. V aktuálnej sezóne si loptu oveľa viac podávame okolo vápna bez potrebnej strely, akoby si to hráči miestami chceli prihrať až do bránky.

Verím však, že Arteta má ešte niečo v rukáve… Posily ako Rice, Havertz boli naozaj nákladné a výkony sa očakávali okamžite. Rice to splnil, Havertz sa začal chytať postupne a hoci stále patrím medzi jeho najväčších haterov, je zrejmé že Arteta do neho dostáva svoje myšlienky a aj on začína byť prínosný a postupne pridáva už aj góly.

(Opory Arsenalu: Declan Rice (vľavo) a Kai Havertz. Foto: beinsports.com)

Tento rok to máme samozrejme ešte viac skomplikované aj účasťou v LM takže sa veľmi ľahko môže zopakovať minuloročný pád v závere sezóny. Chcel by som triumf aspoň v 1 súťaži? Určite áno. Môžeme to dokázať? Áno, ak v januári príde hrotový útočník, ktorý bude strieľať góly. V tomto prípade sa spomína veľký fanúšik LFC – Ivan Toney. S ním na hrote môžeme už v tejto sezóne niečo vyhrať, ale samozrejme je to len môj subjektívny názor.

Je niekto, kto u „kanonierov“ vyčnieva, je akýmsi ťahúňom alebo by si radšej nemenoval a pripísal zásluhu aktuálneho stavu všetkým, ktorých Mikel Arteta využíva naprieč zápasmi?

Pri otázke „buď – alebo“ musím odpovedať, že zásluhy pripisujem všetkým, no zároveň by som chcel zmieniť Declana Ricea. Na internete je zbierka s cieľom vyzbierania 25 miliónov od fanúšikov Arsenalu pre West Ham, keďže sa domnievajú že sme za neho nezaplatili dosť. Declan ukazuje od samého začiatku, že stál každú jednu libru, ktorú Arsenal do WHU poslal. Neviem si ho vynachváliť. Líder, bojovník, MOTM takmer v každom zápase, stroj, motor, a mohol by som pokračovať ešte pekne dlho.

Zároveň sa do starej formy dosáva Martin Ødegaard. V útoku sa opäť utrhol z reťaze Saka, takže zásluhy má celé mužstvo, ale prínos Ricea je neuveriteľný.

Nedá mi neopýtať sa. Bol si už osobne na Emirates Stadium resp. videl si „kanonierov“ v akcii naživo?

Bol som na West Bromwichi, keď tam hral Arsenal, ale chodievam aj do Londýna na Emirates v rámci možností. Snažím sa aspoň raz za sezónu ísť na nejaký zápas, naposledy v uplynulej sezóne na Newcastle 🙂

Fans sú úplne iní, nikto nejde hráčov po prehre haniť, osočovať. Samozrejme kritika tam je aj z ich strany, avšak naši CZ/SK fans hlavne na internete sú oveľa viac krutí, bohužiaľ…

Chcel by som aj tento rok ísť na nejaký zápas po novom roku, tak uvidíme ako vyjde čas 🙂

A na záver: v priebehu 2 týždňov odohráme proti sebe dve stretnutia (7.1. u vás v rámci FA Cupu – pozn.), no mňa logicky zaujíma najprv sobotňajší duel. Bude taktický zviazaný, opatrný, alebo skôr futbal hore-dole, gólové hody a žiadny prešovský betón? A daj, prosím z rukáva aj tip 😉

Budem úprimný, FA Cup ma tento rok vôbec nezaujíma a ak vyletíme, budem rád. EFL Cup už sme si škrtli a ak by vypadnutie z FA ušetrilo sily na PL a LM, tak nech sa deje vôľa božia.

K zápasu v sobotu mám očakávania skôr opatrného duelu, možno s 1 gólom. Nikto nebude chcieť urobiť chybu a posadiť súpera na koňa. Zažili sme si to minulý rok, keď sme dokázali nakopnúť hráčov Liverpool Tam sa zrejme lámala aj naša sezóna.

Na druhej strane, vy doma nebudete brániť vápno, takže by zápas nemusel byť úplne nudný. Ak by som si mal tipnúť, tak si tipnem srdcom a poviem 0:1 – Martinelli.

Hlavne si ale želám zápas s minimom kontroverzií, zásahmi VARu a čo najmenej zlých rozhodnutí rozhodcov. Nech vyhrá lepší!

Filip, vďaka Ti za čas a ochotu a cU v sobotu 😉