Priestor pre súpera: Howe má maximální podporu, ale série těžkých zápasů ji může nalomit

8
2801

Na Nový Rok hostíme na Anfieldu Newcastle, na krátký rozhovor jsme si tak pozvali jediného admina FB stránky Magpies CZ/SK, Martina.

Ahoj, děkuji za přijetí rozhovoru, mohl by ses na úvod našim fanouškům trochu představit, kde vznikla tvá láska ke klubu, jak ses dostal na současnou stránku?

Newcastlu fandím nějakých 17 let, zhruba od doby, kdy tam přestoupil můj tehdejší oblíbenec Michael Owen. Od té doby jsem sledoval minimálně výsledky a pak už i první přenosy přes internet v šílené kvalitě 😀 A ani přes pády do Champu jsem to s Magpies nevzdal.

Stránku jsem nezaložil, ale přidal jsem se na ní v roce 2019 po výzvě bývalého admina. V té době tam bylo něco kolem 400 fanoušků.

V roce 2020 pak původní admin odešel a stránku mi přenechal. V té době se totiž objevily první zprávy o zájmu arabských šejků o klub a admin se s touto cestou nechtěl ztotožnit. K takeoveru ale došlo až později. A od té doby vedu stránku sám.

Sám? Tak to mě dle aktivity překvapuje, mezi fanoušky se nikdo na pomoc nedá najít ?

Bylo tam pár pokusů, ale neztotožňovaly se úplně s mou představou o směřování stránky. Nechci strojově překládat výroky, nechci opisovat informace novinářů. Snažím se dávat relevantní příspěvky od spolehlivých zdrojů, vyhýbám se spekulacím. Snažím se vést to trochu osobněji, rozvíjet diskuzi, udělat fajn komunitu.

Tohle maximálně chválím, tvá stránka je jedna z těch, které sleduji s největší oblibou.
Když jsme u fanouškovství, co návštěva St. James Parku, již jsi navštívil? Přeci jen to není úplně běžná destinace pro cz/SK fanoušky Premier League.

Díky moc. Bohužel, zatím jsem na stadionu nebyl, přeci jen dostat se tam je plánování dost dopředu. Dříve nebyly peníze a teď zatím ještě čas. Ale je to mé předsevzetí pro rok 2024. Nicméně jsem Newcastle naživo viděl třeba loni v Rakousku během přípravy.

Rok 2024 zahájíme novoročním duelem proti “strakám”, na Anfield dorazí Newcastle

To ti zase závidím, takové navštívení přípravy je zase můj sen ..
Když jsi psal výše, že se původní admin stránky neztotožňoval s budoucností klubu. Ty s majiteli ze Saúdské Arábie nemáš problém? Nebo to bereš tak, že a tím nic nenaděláš a nechceš přijít o svůj klub?

Nemůžu říct, že bych z toho skákal radostí. Po letech pod Ashleym je to ale vítaná změna a klub konečně začal směřovat jinam než do Championshipu.

Za sebe jsem rád, že majitelé nezačali dělat nesmyslné a neuvážené kroky a podepisovat předražené hvězdy. Vše začalo od půdy – tréninkové centrum, akademie, noví lidé na klíčové pozice. Začalo se pracovat na marketingu, aby se zvýšily přijmy klubu. Přišel mladý a perspektivní manažer. A posily se vybírají citlivě a jde o dlouhodobé nákupy.

Noví majitelé se zatím nějak výrazně nepropagují skrze klub, v popředí stojí Amanda Staveley s manželem. Když pomineme plánovaný přátelák SA na našem stadionu, nemám zatím s vedením a směřováním klubu žádný problém.

Víceméně jsi odpověděl i na mou další otázku. Stojíš stále za Howem?
Přeci jen oproti loňskému roku jsou výsledky horší, i když se to dá omluvit i velkou marodkou. Za mě určitě by měl zůstat, je takový názor většinovým i mezi fanoušky Strak?

Já už před touto sezonou tvrdil, že zopakovat loňský úspěch bude hrozně těžké. Spousta silných týmů loni tápala (Liverpool, Spurs, Chelsea, ze začátku i ManUtd.) a Newcastle toho využil a za mě dost overperformoval. Letos je ročník vyrovnanější.

Někteří fanoušci jsou ale prostě namlsaní a chtějí, aby ta křivka postupu šla stále nahoru a proto se i obejvují první výkřiky fans směrem k vyhazovu Eddieho. Troufnu si ale říct, že většina fanoušků za Eddiem stojí. Je to člověk, který umí z hráčů vytáhnout maximum.

Některé věci jdou letos za ním. Nerotuje kádr, často sází na “své koně”.  Pořád si ale myslím, že ve výsledku je Eddie stále nejlepší volbou.

Bohužel ale následující těžké zápasy a rozsáhlá marodka mu situaci dost komplikují a pokud přijde dalších pár proher, bude tlak fans větší a větší.

Na co dle tebe kádr Strak momentálně má, když jste loni byli výš než jste měli být? Samozřejmě za ideální konstelace bez tak velké marodky.

Samozřejmě záleží i na formě dalších týmů. Určitě mají na evropské poháry. Liga Mistrů ale možná přišla až moc brzy. Na druhou stranu, za ten zážitek to stálo.

Pojďme na vzájemné zápasy. Newcastlu se na Liverpool dlouhodobě nedaří, vrcholem asi byla podzimní porážka proti deseti lidem, je to už nějaký blok v hlavě?

Ten zápas mi vůbec nedával smysl. Gól, hra proti deseti a Magpies od půle začali hrát jen na jistotu, místo aby soupeře dorazili. Tohle je jedna z věcí, které jdou za Eddiem.

Nemyslím si, že by šlo o nějaký blok z Liverpoolu, spíše měl Newcastle dlouhodobě horší kádr a vedení a na kvalitu Liverpoolu neměl.

A když už na podzim konečně měl, takhle to zazdil.

Co očekáváš od Novoročního zápasu? Bookmakeři mají celkem jasno…

Vzhledem k posledním výkonům a stále naplněné marodce to vidím stejně, Newcastle může jen překvapit.

Ale pokud si vezmou ponaučení z podzimního měření sil a budou hrát aktivně, můžou favorita pozlobit.

Ještě bych se chtěl zeptat, kdyby sis mohl k vám do klubu přivést tři hráče od nás, koho bys volil?

Tak prvním by byl určitě Salah. Pravé křídlo nás trápí a Salah je špičkový hráč.

Zajímavostí je, že v roce 2011 byl blízko angažmá v Newcastlu, ale vše ztroskotalo na ceně za hostování. Salah o rok později odešel do Basileje a zbytek známe 😀

Druhým by byl Robertson, takový Trippier na levé straně obrany.  Levý bek je druhý post, který nás velmi trápí a Robbo by zapadl parádně.

A třetím by byl Szobozslai. I toho Newcastle sledoval, Liverpool byl ale rychlejší.  Je to desítka, kterou v týmu prostě chcete. A vedle Bruna a Joelintona by se skvěle vyjímal.

Na závěr ještě tip na výsledek pondělního duelu a celkového pořadí obou celků na konci soutěž ?

Já budu odvážný a budu doufat, že se Newcastlu proti silnému týmu bude dařit lépe než proti slabším celkům a tak řeknu 1:1 😬

Co se týká konečnému pořadí, bude hodně záležet na tom, jak moc ovlivní všechny kluby Afcon a Asijské mistrovství. Absence Salaha bude určitě citelná, i tak ale věřím, že Liverpool má letos na titul a v top 3 bude na 100%.
Newcastle se určitě zvedne a podle mě skončí do sedmého místa, tedy na nějaké pohárové příčce.

Děkuji mnohokrát za pokec a přeji hezký zbytek starého a až od 2.1. úspěšný vstup do nového roku 🙂.