Priestor pre súpera: Hráme dobre, som však opatrný, hovorí fanda WHU

10
2026

V tradičnom Priestore pre súpera, sme privítali veľkého fanúšika londýnskych „The Hammers“ Muťa.

Muťo je dlhoročným, zanieteným fanúšikom tohto tradičného anglického klubu. V poslednom čase ho môžete počuť aj ako jedného z hlavných protagonistov perfektného podcastu VAR.

Premier League 21/22 (7.11.), London Stadium, Londýn

West Ham United FC - LIVERPOOL FC; 17.30


kto s kým: 4. vs 2.
rozhodca: Craig Pawson
TV: Premier Sport 1 (CZ/SK)
streams: livetv, totalsportek, vipleague

Pozdravujem liverpoolčanov. Som obyčajný sídliskový chalan z Bratislavy, kedysi som hrával futbal, neskôr futsal a k športu som mal vždy blízko. Počas vysokej školy som pre všetkých futbalových fanúšikov robil športový teletext na Markíze, teraz som už mimo médií a športu úplne.

Aj keď je pravda, že v našej rodinnej eventovke robíme rôzne športové akcie – veľa ľudí ma pozná napríklad z firemných futsalových turnajov. Navyše už asi rok robíme s Julom vo voľnom čase náš futbalový podcast VAR o Premier League.

Ohľadom West Hamu… Hovorí sa, že fanúšikom West Hamu sa nestaneš, fanúšikom West Hamu sa rodíš. Presný okamih ti nepoviem, ale bolo to v 90. rokoch, mal som možno 10-11 rokov, takže fandenie (a útrapy) si užívam s West Hamom už takmer 30 rokov. Nikdy som nebol glory hunter, nemal som blízko k veľkým a slávnym klubom a nezačal som West Hamu fandiť ani kvôli trofejám, ani kvôli českým alebo slovenským hráčom. Proste sa to stalo.

Potom sa to už len upevňovalo, či už skrz rôzne počítačové hry, sledovanie zápasov a utvrdil som sa v tom, keď som prvýkrát vyšiel z metra na Green Street a kráčal k Boleyn Ground. Aj keby som West Hamu už predtým nefandil, tento moment by ma určite zlomil, takže láska sa len potvrdila.

Atmosféra, ulica, vône, ľudia, pie and mash, cockney akcent, fanatickí fanúšikovia z robotníckej triedy, dve ikonické vežičky a slávna brána West Hamu… Láska na celý život.

Muťo na London Stadium (Muťov archív)

Fandiť „kladivárom“  je v našich končinách trochu výnimočný zjav. Ja vlastne poznám iba jedného fanúšika WHU, a to teba. Aká veľká komunita fans WHU je v Čechách a na Slovensku? Komunikujete spolu, prípadne máte nejaké zrazy?

Osobne poznám na Slovensku asi troch, ale tá komunita je výrazne väčšia, akurát nikdy nebola organizovaná a nestretávala sa. Bol by si prekvapený koľko ľudí má West Ham rado, akurát nikdy sa nemali kde stretnúť a ako prejaviť.

Mám kamarátov s „claret & blue“ srdiečkom najmä v Londýne, niekoľko kamarátov Angličanov žije aj v okolí (Maďarsko, Rakúsko, Taliansko…) a stretávam sa najmä s nimi.

Lokálna československá komunita začala rásť s príchodom českých hráčov do West Hamu, dala dokopy dlhoročných lokálnych fanúšikov a zároveň pribudli noví, ktorí predtým West Ham možno nesledovali.

Chalani sú v Česku, robia rôzne aktivity, vyrábajú merch, chodia na fanúšikovské turnaje vo futbale… Ja to sledujem len tak z diaľky, už mám svoj vek a zrazy mi nehrozia, ale je fajn, že aj takto sa snažia šíriť povedomie o klube.

WHU je tradičný anglický klub. Trofejí však veľa vo svojej histórii nezískal. V lige najvyššie 3. miesto ešte v sezóne 1985/86, nejaký ten FA Cup a európsky Pohár víťazov pohárov 1964/65. Evidentne nie si žiaden gloryhunter. Čo ťa drží fandiť klubu ako sú je WHU?

Zabudol si pri úspechoch jednu vec: West Ham je jediný klub, ktorý vyhral pre svoju krajinu majstrovstvá sveta!

Určite každý z počutia vie o MS 1966 v Anglicku, ktoré vyhrali domáci, navyše tým slávnym gólom/nególom v predlžení. No a v tom finále proti Nemecku (4:2 po predĺžení), dal hetrik Geoff Hurst, štvrtý pridal Martin Peters a kapitánom Anglicka bol Bobby Moore. Všetko hráči West Hamu, preto mali pred Boleyn Ground bronzovú sochu. Takže krásna vec, ale z minulosti skôr žijú iné kluby, určite vieš ktoré 🙂

Čo ma drží? Proste je to láska, to nevysvetlíš nijako racionálne. Raz sme hore, dvakrát sme dole, ani jeden zápas nie je dopredu vyhratý a skoro v každom zažije človek infarkt. Plus to poznáš: „They fly so high, nearly reach the sky, then like my dreams they fade and die…“

Po minulej úspešnej sezóne 20/21 (6. miesto v lige a účasť v európskych pohároch) ste nakupovali. Z Chelsea prišiel Kurt Zouma, z CSKA Moskva Nikola Vlašić a na hosťovanie brankár Areola a Alex Král. Je WHU silnejšií ako v predchádzajúcej sezóne?

Stopercentne. Odišiel Jesse (Lingard), ale hlavne to bolo prvé leto, kedy vedenie nekecalo do transferov, nedonieslo nikoho vlastného a všetky transfery boli v réžii Moyesa. A on odkedy je vo West Hame, neurobil v transferoch jedinú chybu.

Areola je do budúcnosti jasná jednotka s relatívne nízkou sumou pri prípadnom prestupe, pri Královi záleží len na ňom (nie je tam option to buy) a Zouma je jeden top obranca, navyše výborný do kabíny a jednoznačný líder.

Niko Vlašić sa bude rok hľadať, rovnako ako sa hľadal pred rokom Benrahma, ale z dlhodobého hľadiska tiež výborný prestup. Plus udržali Ricea. Takže leto bolo výborné!

Muťo a strelec Antonio (Muťov archív)

Minulá sezóna a 6. miesto sa ešte mohla brať ako anomália. V tejto sezóne však znova bojujete o TOP 4 a podávate výborné výkony. Čo je podľa teba hlavným dôvodom posunu z tímu, ktorý sa viacmenej zachraňoval na tím, ktorý sa môže rovnať so špičkou Premier League?

Vysvetli to môjmu 6-ročnému synovi, ktorý si teraz myslí, že stále budeme v TOP 6….

Beriem to s úplnou pokorou, Premier League je ťažká a neznamená to, že teraz budeme stále už len hore.

Hlavným dôvodom tejto zmeny je David Moyes. Vytvoril tím podľa seba, chémia v mužstve je neskutočná. Mám jedného kamaráta, ktorý je relatívne blízko pri klube a tréningovom centre a hovoril mi aká neuveriteľná súdržnosť je medzi hráčmi, ako Moyes každého hráča premenil na makača, ktorý neodflákne žiadny súboj…

Samozrejme, že prídu aj horšie obdobia a bude aj kríza, netvárme sa, že teraz ide West Ham bojovať o prvú štvorku, nebodaj o titul, ale je pravda, že vo West Hame teraz funguje absolútne všetko a po tých desaťročiach útrap si to snáď pár týždňov môžeme užiť 🙂

V tvojom klube začína byť zreteľná „česká“ stopa. Souček a Coufal si urobili výkonmi u vás skvelé meno. V lete k nim pribudol Alex Král. Ako hodnotíš účinkovanie českých hráčov vo WHU?

Suk bola parádna kúpa. Nebyť jeho, neprišiel by ani Coufal. V posledných zápasoch je Souček veľmi vyťažený, je na ňom vidno, že už nevládze a nie je to ten Souček z minulej sezóny, ale aj napriek tomu patrí medzi top hráčov.

Coufal to bude mať pri fantastickom Benovi Johnsonovi teraz ťažšie, ale väčšieho srdciara by si nenašiel. Odmaká každý zápas, vidieť ako veľmi chce a po rokoch trápenia na pravej obrane máme zrazu dvoch perfektných hráčov. Obaja sú presne typy hráčov aké Moyes miluje.

Král šancu mal, ešte aj dostane, trochu ho pribrzdil covid. West Ham ho veľmi chcel už pred rokom, potom to však upadlo, mal veľmi slabé EURO a aj kvôli tomu ho brali len na hosťovanie, čo sa ukázalo ako skvelý ťah. Ak sa mu zadarí, tak ho môžu podpísať, ak nepresvedčí, tak pôjde naspäť.

Má však fantastickú šancu, hrá sa veľa zápasov a je to celé len na ňom. Osobne som zatiaľ čakal viac, ale prišiel z Ruska a bez formy, tak som zhovievavý.

V poslednej dobe sa dosť hovorí o tom, že jedným z majiteľov WHU by sa mal stať Daniel Křetínsky, ktorý je aj majiteľom AC Sparta Praha. Neobávaš sa, že tvoj klub bude tak trochu prečechizovaný? Narážam trochu na Barcelonu, keď tam mali enklávu holandských hráčov a manažérov a nedopadlo to veľmi dobre….

Úprimne, toto mi je úplne jedno. Skôr ma mrzí, ako veľa ľudí nechce Křetínského, lebo ho považujú kvôli Sparte za neúspešného. Pritom je to biznismen svetového formátu, jeho majetok je dvakrát väčší ako majetok oboch súčasných majiteľov dokopy a v rebríčku najbohatších majiteľov klubov Premier League by bol v Top 8.

Čo viac ešte fanúšikovia West Hamu chcú? Veď toto by bol dar z nebies. On je navyše obrovský makač, má množstvo firiem na britskom trhu a nešiel by si tam robiť hanbu do futbalu.

Navyše – aj keď sa mu Spartou až tak nedarilo – on robí futbal srdcom a žije ním. A to si nekúpiš. Podobne ako možno Roman Abramovič. Takže za mňa viac takých Křetínskych do futbalu.

Samozrejme, že aj futbal je pre neho biznis a nie charita, ale až tak veľa lepších investorov do futbalu zase nie je. Stačí sa pozrieť ako dopadli po ambicióznych takeoveroch kluby ako QPR a mnohé ďalšie…

Muťo a Andy Carroll (Muťov archív)

Konečne mám priestor si s niekým pokecať o Andym Carrollovi. Tento hráč je podla mňa trochu neprávom doteraz pokladaný za najhorší nákup LFC. Pritom dal za LFC v 44 zápasoch 6 gólov. Čo by za to iný útočníci dali. Veľkú časť kariéry odohral aj za tvoj klub. Pôsobil tam takmer 7 rokov a dal 27 gólov. Aj u nás, aj u vás bol často sužovaný zraneniami. Do herného štýlu LFC sa moc nehodil, ale u vás ho manažéri vedeli celkom dobre využiť. Alebo sa mýlim? Aký máš ty názor na tohto hráča, ktorý pôsobil v obidvoch kluboch?

Futbalovo West Hamu nepomohol, stále bol zranený, ale navždy si zapamätáme jeho nožničky proti Crystal Palace.

Objektívne, futbalovo na veľké kluby nikdy nemal a súhlasim s tým, že v LFC nemal čo robiť. Na druhej strane, raz ma počas jedného sústredenia pozval na kávu, spolu s ním a Winstonom Reidom sme kecali v lobby bare a to bola taká zábavná dvojica, že doteraz sa usmievam. Ale zas obaja boli stále zranení, takže na také veci mali dosť času 🙂

Pod’me však už na Premier League. Ako vidíš šance The Hammers v tejto sezóne? Aké umiestnenie by ťa uspokojilo?

Ja som pri zemi a so všetkou pokorou aj vzhľadom na Európsku ligu hovorím, že beriem čokoľvek v Top 8.

Na druhej strane je však West Ham v takej forme, že momentálne proti nemu nechce hrať nikto, lebo vie, že ho nečaká ľahký zápas. Uvidíme dokedy tá forma vydrží, sme na 4. mieste, vo štvrťfinále Carabao Cupu, kde sme vyliali manchesterské City aj United, bez straty bodov a inkasovaného gólu v Európskej lige, tak jedným okom sa možno môžem pozrieť aj trošičku vyššie a nebyť úplne skromný.

Ale poznáme, aký je anglický futbal, takže ja som fakt opatrný.

Ako vnímaš Liverpool FC? Aké šance mu dávaš v tejto sezóne, čo sa týka Premier League a Ligy majstrov?

Z LFC sa strašne dobre robí sranda a spolu s Man  United má najvzťahovačnejších a najcitlivejších fanúšikov na svete. Povieš niečo zo srandy a oni by ti kľudne aj okno na aute rozbili. Pritom nebyť toho jedného titulu, tak drvivá väčšina fanúšikov LFC v mojom veku, by pri otázke „Koľko titulov LFC si zažil na vlastné oči“ musela odpovedať, že „Žiadny, rovnako ako West Ham“.

Ale ten jeden už našťastie zaslúžene máte, plus máte slávnu históriu a to nezoberie nikto. Pritom mne je LFC úplne ukradnutý, rivalov máme uplne niekde inde. Veľký klobúk však snímam pred fanbase, ktorú má LFC vo svete, pred YNWA… Je toho viac.

Osobne si myslím, že LFC na titul v tejto sezóne mať nebude a v Lige majstrov to je v play-off otázne. Tam môže vyhrať ktokoľvek z možno 6-8 mužstiev, rozhodne sa podľa formy na jar, zranení, žrebu…

Sami v LFC dobre viete, že na jeseň sa trofeje nevyhrávajú. Hlavne prosím fanúšikov LFC nech sa neberú až tak vážne, lebo keď sú niektorí z nich príliš vzťahovační, tak sú ešte viac na smiech. Veď aj West Ham vlastnia slávni Dildo Brothers, ktorí Londýnu udrbali štadión a nemajú žiadne tituly. To neznamená, že si z toho nemôžeme robiť srandu.

WHU zvíťazil naposledy nad LFC v lige v januári 2016. Odvtedy ste získali v 10. zápasoch iba dva body za dve remízy. Aj v minulej sezóne ste s nami dva krát prehrali. Myslíš, že vám naša hra nesedí, prípadne v čom vidíš príčinu takejto zlej série?

Príčinou je to, že Moyes (ak budeme hovoriť len o jeho ére) sa pri veľkých mužstvách vždy pokaká. Od začiatku hrá na 0:0, čo vydrží spravidla pár minút a je zle. Je to vidieť pri zápasoch s LFC, Man United, Chelsea, Man City…

Keby sme bojovali o záchranu a boli na 16. mieste, tak to chápem, ale väčšinou bol pred zápasmi s LFC v úplne luxusnej pozícii, kde nemal čo stratiť a aj tak sa bál hrať. A presne toto sa bojím, že sa stane znova. Pričom absolútne nie je dôvod.

Treba rešpektovať silu LFC, skvelú formu momentálne najlepšieho hráča sveta Salaha, ale aj keby sme prehrali, tak zrejme horšie ako na 4. mieste po tomto kole nebudeme, tak prečo nehrať svoju hru a skúsiť ísť po troch bodoch?

Ktorý z nich je Lanzini? 🙂 (Muťov archív)

Ako vidíš nadchádzajúci vzájomný zápas? Aký výsledok tipuješ?

Čiastočne som odpovedal vyššie, ja budem všetkými desiatimi brať aj bod. Aj keď je LFC „len“ druhý, podľa mňa hrá najlepší futbal, má najlepšiu formu a už vidím ako Moyes zase pustí do gatí. Jedine, že by nie a na to 2. miesto by sme po víkende išli my 🙂

Ako podla teba dopadne Premier League? Kto je pre teba najväčší favorit na titul?

Najväčší favorit je pre mňa Manchester City, záleží však ako sa k lige postaví Pep Guardiola, či ju neobetuje za Ligu majstrov. Potom Chelsea.

Pre mňa má LFC síce top formu a skvelých hráčov, ale stále veľmi úzky káder, v januári budete silno oslabení. Pritom to nie je o to, že by som vám neprial.

Ak by som si mal vybrať mezi Chelsea a LFC, tak hádam je každému jasné, že titul budem priať Liverpoolu, lebo ako hovoria naši chlapci z londýnskych dokov: „Stick the blue flag up your arse!“