Repre watch: Darwin Núñez sa naladil na Man City, darilo sa aj (štvorgólovému) Salahovi, Elliottovi a ďalším

4
1426

Prehľad toho najdôležitejšieho, čo sa v rámci aktuálne reprezentujúcich hráčov The Reds počas klubovej pauzy udialo.

D. Núñez s tromi zásahmi

18.10. hrali zverenci Marcela Bielsu v Buenos Aires a posledných majstrov sveta zaskočili výhrou 2:0, keď sa v závere duelu (87. min) strelecky presadil aj Darwin Núñez. Útočník The Reds bol vystriedaný až v prvej minúte nastavenia.

Uruguaj v druhom kvalifikačnom zápase porazil v domácom prostredí Bolíviu hladko 3:0, pričom liverpoolsky zakončovateľ skóroval v 15. a 71. minúte a zobral ocenenie hráč zápasu. O necelých 120 sekúnd na to ho vystriedal ex-Liverpoolčan Luis Suárez.

Tam, kde sa D. Núñez tešil v dvoch zápasoch z plného bodového zisku má Alisson hlavu v smútku. Brazília totiž najprv v piatok 17.11. prehrala v Kolumbii s Los Cafeteros, keď Luis Díaz (odohral celé stretnutie, pozn.) dvomi gólmi zo 75. a 79. min otočil na konečných 2:1, aby ako porazená odišla aj z derby s Argentínou. Vo vyrovnanom stretnutí v Riu totiž na ikonickom štadióne Maracanã podľahla 0:1.

Alexis Mac Allister strávil v drese hostí na trávniku celý zápas, záložník LFC bol v nominácii Argentíny aj 17.11., v spomínanom dueli s Uruguajom ale odohral len prvý polčas.

Luis Díaz dvomi gólmi pokoril Alissona, resp. Brazíliu

Kolumbia zvládla následne aj duel v Paraguaji (1:0), Luis Díaz odohral 81. minút.

Zaujímavosťou v rámci juhoamerickej časti kvalifikácie o postup na svetový šampionát je to, že Alisson v priebehu približne mesiaca zažil prehru tak s D. Núñezom, ako aj L. Díazom.

Po šiestich odohraných zápasoch je v rámci bojov o MS 13-bodový Uruguaj druhý (za Argentínou – 15 b), Kolumbia je tretia so ziskom 12 bodov a Argentína až šiesta – 7 b.

Salahove 4 góly v jednom zápase

Pred Man City sa podobne ako D. Núñez naladil aj Mohamed Salah. Ten strelil pri výhre Egypta nad Džibutskom v pomere 6:0 hneď 4 góly a rovnako celý zápas odohral aj v Sierra Leone, kde „faraóni“ zvíťazili po dvoch zásahoch Trézégueta 2:0. Salah si na konto pripísal aj asistenciu.

Egypt je tak na čele A-skupiny o postup na MS 2026, ktoré sa budú konať v Kanade, USA a Mexiku.

Japonci rozbíjali súperov, Endō bol pritom

S výbornou náladou sa do Liverpoolu vrátil aj Wataru Endō, veď Japonci porazili v snahe o svetový šampionát 2026 Mjanmarsko aj Sýriu zhodne 5:0. Záložník The Reds v prvom dueli nehral, v druhom si zapísal plnú minutáž.

Gréci porazili doma Nový Zéland 2:0 a Kostas Tsimikas strávil na trávniku celý čas. V druhom zápase (21.11.) o postupe na ME 2024 ale nebol v konfrontácii s Francúzskom (2:2) ani na lavičke. Éterom sa šíria správy, že nešlo o zranenie tohto ľavého beka, ale do nominácie sa nedostal skôr pre to, že bol len jednu žltú kartu od jednozápasového trestu. A keďže sa Gréci na EURO nedostali cez príslušnú kvalifikáciu, majú ešte šancu prostredníctvom Ligy národov.

Szoboslai oslávil góly i postup pálenkou

Naopak, na kontinentálnych majstrovstvách si zahrajú Maďari, ktorých za postupom dvomi gólmi nasmeroval Dominik Szoboszlai. Ten v súboji s Čiernou Horou najprv v 66. min vyrovnal, aby necelé dve minúty pridal víťazný gól. Na konečných 3:1 v nastavenom čase upravoval Á. Nagy.

Maďarsko prešlo kvalifikáciu bez prehry (5-3-0), pre úplnosť info ešte dodávam, že 16.11. remizovalo v Bulharsku 2:2. Szoboszlai odohral v oboch dueloch plnú minutáž a ku gólom pridal aj 2 asistencie a počas záverečných postupových osláv si rupol aj za poldecko pálenky.

Cody Gakpo (druhý sprava) oslavuje gól v sieti Gibraltáru. (fot: Twitter)

Na EURO aj van Dijk, Gakpo (a možno aj Gravenberch)

Z postupu na šampionát sa tešia aj Virgil van Dijk, Cody Gakpo a Ryan Gravenberch. Holanďania najprv porazili doma Írsko 1:0, následne vyhrali na pôde Gibraltáru jednoznačne 6:0. Prvý menovaný odohral 90+ a 45 minút, druhý zasa 69 a 13 + nastavenie, navyše aj raz skóroval. Ryan Gravenberch, ktorý v rímci repre Oranjes patrí do výberu U21 nehral.

Portugalsko vyhralo v rámci kvalifikačného cyklu všetkých 10 stretnutí, v aktuálnych dvoch najprv v Lichtenštajsku 2:0 a následne doma nad Islandom rovnako 2:0. Diogo Jota hral v prvom zápase a ten cedlý, v druhom bol len medzi náhradníkmi. Na konte má gólovú prihrávku.

Harvey Elliott s parádnou streleckou fazónou

Angličania vyhrali kvalifikačnú C-skupinu a zahrajú si aj na ME. Na záver porazili vo Wembley Maltu 2:0 a remizovali v Severnom Macedónsku (0:0). Alexander-Arnold strávil oba duely v zálohe, proti Malte si pripísal v kolonke minúty plný zásah, s Macedóncami zasa 84 minút a pridal aj žltú kartu.

Tri góly strelil za repre Albionu do 21 rokov Harvey Elliott. V Srbsku pri výhre 3:0 skóroval raz, doma v dueli so Severným Írskom dokonca 2x. Navyše si pripísal 180+ minút. V druhom spomenutom dueli hral celý duel aj Tyler Morton (Elliottovi prihral na presný zásah), liverpoolsky mladík, ktorý aktuálne hosťuje v Blackburne a takisto skóroval. Pracovitý záložník odohral aj nastavením proti Srbom niečo vyše štvrťhodiny.

Tretím z liverpoolskej partie bol Jarell Quansah, ktorý so Srbi šiel na trávnik na záverečných cca 12 minút, duel so Severnými Írmi odohral celý.

Angličania sú tak s plným bodovým ziskom na čele C-skupiny bojov o majstrovstvá Európy.

Ben Doak reprezentoval škótsku dvadsaťjednotku, ktorá zvíťazila v Belgicku 2:0 (na konte s asistenciou) a bezgólovo remizovala v Maďarsku.

Zaujímavosťou je, že v Belgicku hral hodinu v strede útoku, potom ho tréner stiahol. V druhom zápase šiel dole až po záverečnom hvizde.

Mladík Luke Chambers nastúpil po prvý raz pri výhre nad Nemeckom 3:2 za Anglicko do 20 rokov, jeho rovesník Owen Beck (hosťuje v Dundee) bol pri prehre waleskej 21-ky s Dánskom.