Review AFCON-u: Salah vs Mané súperia o africké zlato i psychiku pred návratom do LFC

40
2373
(foto: Twitter)

Niektorí fans The Reds si finále AFCON-u s liverpoolskou účasťou priali, pre iných to bola ak nie nočná mora, tak potom celkom isto kopanec do rozkroku. Faktom je, že ho tu máme. Okrem Salaha a Maného sa ale na turnaji predstavil aj N. Keïta.

Senegal prehral pred dvomi rokmi finále Afrického pohára národov s Alžírskom 0:1 gólom už z 2. minúty. Sadio Mané odohral celý zápas a pred aktuálnou derniérou majstrovstiev Afriky chce odchádzať s úplne opačnými pocitmi.

To ale aj Mohamed Salah, ťahúň egyptských „faraónov“, ktorí AFCON získali už 7x, naposledy však pred 11 rokmi, kedy liverpoolska jedenástka nebola v nominácii.

Salah sa pred vyraďovacou fázou aktuálnej edície vyjadril, že vyhrať s rodnou krajinou šampionát afrického kontinentu je pre neho viac, ako ktorákoľvek trofej, ktorú už získal. Vrátane Ligy majstrov a Premier League, na ktoré siahol v drese Liverpoolu. Je to v poriadku, patriotistický vzťah k domovine je niečo, čo sa nemá prečo a vlastne ani nedá spochybňovať. Nech je daná krajina akákoľvek. Ani cynikmi ako som ja.

Pozor na časový posun. Na grafike je síce uvedená 19. hodina ako čas štartu finále, v našom pásme si ho ale zapni o 20.00. (foto: Twitter)

Pre mnohých nezaujímavý turnaj, ktorý ale upútal milióny futbalových fans

Poďme si dať teraz review pôsobenia liverpoolskych futbalistov na AFCON-e. Okrem spomenutých Salaha a Maného liverpoolski fans vedia, že na ňom pôsobil aj Naby Keïta. Samozrejme v guinejskom drese.

Skupinová fáza, úplne pochopiteľne, po žrebe vedela, čo a ako a ako a čo. 24 tímov bolo rozdelených do šiestich skupín po štyroch, prví dvaja mali istotu účasti vo vyraďovačke, a k nim potom aj štyria tretí s najvyšším počtom bodov.

Senegal, ako jeden z predpokladaných favoritov, dostal za súperov Malawi, Guineu (N. Keïta) a Zimbabwe, pričom paradoxom je, že ďalej šiel z prvého miesta, pričom mu na to stačil jediný strelený gól. Ten dal v úvodnom vystúpení proti Zimbabwe v 7. minúte nastavenia z penalty Sadio Mané.

Senegalčania následne bezgólovo remizovali s Guineou i Malawi, pričom súčasť ikonického liverpoolskeho trojzáprahu (Salah – Firmino – Mané) skončila skupinovú fázu s vizitkou 3 celé zápasy, 1 gól a 1 ocenenie Hráč zápasu.

Ďalšou zaujímavosťou je, že Les Lions de la Téranga premiérovo na turnaji inkasovali až vo štvrťfinále, dovedna po 417 minútach!

Ešte predtým ale zvládli osemfinálový súboj s Kapverdami (2:0), kde šiel Mané dole v 70. minúte pre podozrenie na otras mozgu, keďže sa v 53. minúte hlavou zrazil s gólmanom súpera Vazinhom. Prečo ho diletanti na lavičke Senegalu ešte vyše štvrťhodiny behať po trávniku je zrejmé (lebo postupové ambície), ale na druhej strane úplne nepochopiteľné.

Mané pár hodín po zápase z nemocnice postoval, že je všetko v poriadku a v spomenutom štvrťfinále proti Rovníkovej Guinei už odohral plnú minutáž a k výhre 3:1 prispel dvomi parádnymi asistenciami.

Medzitým začali klesať kurzy na celkové prvenstvo tímu vedenom Alioum Cissém, ktorého si niektorí môžu pamätať z pôsobenia v Birminghame či Portsmouthe.

Výsledok 3:1 si Senegal zopakoval aj v semifinále. Burkine Faso, ktorá v osemfinále vyradila po dramatickej penaltovej prestrelke (7:6) Gabon a o kolo neskôr aj „čierneho koňa“ turnaja Tunisko (1:0), dokázal streliť 3 góly. Sadio Mané dal jeden, na ďalší prihral a stal sa hráčom stretnutia.

Africké médiá, samozrejme oveľa pozornejšie sledujúce AFCON ako zvyšok sveta, sa pýtali, či vôbec niekto ešte dokáže Senegal zastaviť.

Mužstvo s Maném, É. Mendym v bráne, stopérom K. Koulibalym, Idrissom Gueyem a A. Diallom (obaja PSG), Kouyatém (Crystal Palace), útočníkom Watfordu Ismaïlom Sarrom či Ballom-Tourém z milánskeho AC, pochopiteľne oplýva vysokou kvalitou. Vedia to súperi, vedia to aj odborníci.

Senegal je vo finále s bilanciou 4 výhry – 2 remízy, vo vyraďovacej časti sa navyše rozstrieľal, v 3 dueloch strelil 8 gólov, dva inkasoval, celkovo má teda na Africkom pohári na konte 9 vsietených gólov a 2 inkasované.

Individuálna štatistika Sadia Maného je na úrovni 6 zápasov, 3 góly a 3 asistencie. Paráda.

Faraóni na ceste za titulom

Lenže aj keď Egypt nemá naprieč kádrom také výrazné hráčske osobnosti a ani jeho cesta do boja o celkové víťazstvo nebola taká jednoznačná ako v prípade Senegalčanov, napriek tomu, že sa trápi v koncovke a v každom dueli vyraďovačky musel hrať predĺženie (a v 2 prípadoch rozhodli až penalty, pozn.), resp. jeho výkony nie sú akousi výstavnou skriňou, má v zostave Mohameda Salaha.

Skvelú individualitu, ktorá to roky dokazuje na klubovej scéne (najmä v drese Liverpoolu), skvelého muža okamihu, ktorého síce tí, čo zostavujú výročné ankety, pravidelne prehliadajú, ale ak by som mohol niečo Senegalu poradiť, tak len to, nech nejde touto cestou.

So 6 presnými zásahmi najlepší strelec AFCON-u 2021 (turnaj sa síce hrá v 2022, ale nesie v názve číslovku 2021, pretože bol kvôli covidu o rok preložený, pozn.) Vincent Aboubakar šiel pred semifinále Kamerun – Egypt práve cestou podcenenia Salaha a teraz plače do vankúša.

Jasné, liverpoolsky forward nehrá na turnaji svoj najlepší futbal, v 6 dueloch skóroval „len“ dvakrát (+ raz v penaltovom rozstrele), ale je jediným z celého kádra Egypta, ktorý vládze v 1. aj 120. minúte. Neskutočne otvára spoluhráčom priestory, pripravuje šance (naproti tomu má paradoxne na konte len jednu gólovú prihrávku, ale to súvisí s celkovou potenciou „faraónov“), lebo je iné, keď voľné miesto využije Jota, Mané či Firmino, ako Salahovi egyptskí spoluhráči. OK, až na M. Trézégueta či sem-tam Sobhiho.

Egypt začal Africký pohár národov prehrou s Nigériou 0:1, keď sa strelecky presadil útočník Leicestru Iheanacho (teda Ikeanačo, ako zvykne na Premier Sporte vyslovovať jeden z komentátorov – záver nech si urobí každý sám;)

V zvyšných dvoch sa už ale zverenci portugalského kouča Carlosa Queiroza tešili z výhier. Najprv vďaka Salahovmu gólu v dueli s Guineou-Bissau (1:0) a následne rovnako o gól porazili aj Sudán.

2 strelené góly, 2 víťazstvá, 1 inkasovaný gól, 1 prehra. To bola vizitka, s ktorou Egypt prešiel D-skupinu a všeobecné pochybnosti o relevantnosti názoru, že môže turnaj vyhrať, postupne naberali na sile. Lebo nie príliš oslňujúci herný prejav, zdvojovaný či strojovaný Salah a nemohúcnosť jeho spoluhráčov.

V osemfinálovom súboji „narazili“ červeno-bielo-čierni na víťaza E-skupiny Pobrežie Slonoviny, ktorý do vyraďovacej časti postúpil bez prehry (bilancia 2-1-0), a keď sa po predĺžení diváci gólu nedočkali, nasledovali penalty.

V nich nedal len obranca Man Utd Bailly, a tak mohol Salah, ako piaty egyptský strelec pohodlne poslať loptu do siete a sláviť postup.

To už bol Queirozov tím bez brankárskej jednotky El Shewawyho, ktorý sa v priebehu zápasu zranil a medzi tri žrde šiel náhradník Mohamed Qotb Abou Gabal, ktorého futbalový svet pozná aj pod prezývkou Gabaski.

Štvrťfinálový duel priviedol „faraónom“ do cesty húževnatých Maročanov, aby Mo Salah v 53. minúte vyrovnával na 1:1. A keďže sa už skóre v riadnom hracom čase + nastavení nezmenilo, šlo sa do predĺženia.

V ňom v 100. minúte Salah prešiel po pravej strane až do 16-ky, pred bránu prihrávkou, ktorá by sa mohla vyučovať, vyzval k pohodlnému zakončeniu Trézégueta a Egypt bol razom v semifinále.

Mimochodom, Egypťanom sa aj v tomto dueli zranil brankár, namiesto Gabaského tak šiel do hry Mohamed Sobhy.

3.2. 2022 tak na Egypt čakal domáci Kamerun. S podporou fans i lepším herným prejavom na turnaji. A objektívne, väčšinu zápasu bol lepší.

Lenže neskóroval. Duel sa po deväťdesiatich aj stodvadsiatich minútach skončil bez gólov, aby potom domáci maximálne vybuchli pri penaltách. Až tak, že piaty nominovaný Salah sa už k lopte ani nemusel postaviť, keďže Kamerun tri (!) zahodil.

Liverpoolske finále

V nedeľu 6.2. o 20 h SEČ sa tak na štadióne Olembe v kamerunskom hlavnom meste Yaoundé rozhodne o majstrovi Afriky. V zápase rozhodne zaujímavom aj pre fans The Reds, veď súboj Salah vs Mané istotne láka.

Už teraz však vieme, že sa domov do Liverpoolu obaja nevrátia v rovnakej nálade. A Salah ešte aj o dosť unavenejší, veď v porovnaní s kolegom z útoku LFC odohral doposiaľ o 127 minút viac.

Na záver ešte pripomeniem, že pre Senegal by to bolo historické prvenstvo na AFCON-e, pre Egypt ôsme, ale Salah ho nikdy doposiaľ ako člen kádra nezažil.

Rovnako ako Mané ale vie, aké je to byť mu na dosah. Istotne si stále veľmi dobre vybavuje finále 2017, kedy Egypt síce nad Kamerunom viedol, ale ten napokon duel otočil na zlatých 2:1.

Naby Lad

V ťažkej B-skupine aj s favorizovaným Senegalom to guinejskému výberu šlo. Víťazný vstup 1:0 nad Malawi podporila bezgólová remíza práve so Senegalom, navyše Naby Keïta zobral z prvých dvoch stretnutí vždy honor Man Of The Match.

Guinea síce na záver skupín prehrala so Zimbabwe (1:2) – a Keïta strelil výstavný gól – na postup jej to však stačilo. Dokonca z druhého miesta.

A to bol aj pre liverpoolskeho záložníka koniec na Africkom pohári. V jeho prvej fáze sa totiž vykartoval a v osemfinovej konfrontácii s Gambiou (0:1) enormne chýbal. Niet sa čomu čudovať, veď je najlepším guinejským hráčom súčasnosti.

Kedy sa liverpoolski Afričania vrátia do klubu?

Keďže sa kompetentní rozhodli, že v Afrike sa covid-19 nešíri, skrátili karanténu na minimum. V praxi to znamená, že športovcovi stačí sadnúť do lietadla, pár hodín si pospať a na letisku mu dá každý pokoj. Teda, keby sa zrovna nerozhodol, že rúška či respirátory treba dať dole ako je teraz (aj pomerne hlasno) populárne.

Liverpool hrá v lige najbližšie 10.2. doma proti Leicestru, finále AFCON-u je, ako už bolo povedané 4 dni predtým, teda 6.2. 2022, takže Salah a Mané by mali byť ready. Samozrejme, ak budú fit, ak sa neudeje niečo, čo tieto plány zhatí.

Keďže Guinea vypadla už 24.1., N. Keïta je približne týždeň späť a naplno zarezáva.

PS: Nedeľa 6.2. bude z pohľadu priaznivcov Merseysiders zaujímavá. O 13 h hráme 4. kolo FA Cupu proti Cardiffu a o 20 h je tu súboj dvoch najvýraznejších liverpoolskych útočníkov posledných rokov.