Stats pred zápasom: Klopp začína EL vonku, bude LASK pre neho ľahké sústo?

23
1501

Po nemastnom a neslanom prvopolčasovom výkone s následným neskutočným obratom v druhom polčase, ktorý priniesol v sobotu napoludnie (16.9.) Liverpoolu FC cennú výhru 3:1 na pôde Wolverhamptonu Wanderers FC, začína v strede týždňa európska pohárová jeseň 23/24 skupinovou fázou.

Stats pred zápasom: Klopp je v 5. kole a aj proti Wolves extra úspešný

V úvodnom zápase nového ročníka Európskej ligy UEFA pricestuje The Reds do susedného Rakúska, kde ich vo štvrtok (21.9.) na štadióne Raiffeisen Arena v Linzi čaká domáci LASK.

Tretí tím z minulej sezóny rakúskej bundesligy si pohodlne postrážil účasť v EL. Rakúsky klub je aktuálne tiež na 3. mieste, t.j. rovnako ako je LFC v anglickej PL.

LFC ani samotný Klopp sa v Európskej lige doteraz s LASK Linzom nestretol.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Kloppova bilancia v EL na lavičke Liverpoolu FC

Vo svojej prvej sezóne 2015/16 na Anfielde a aj zatiaľ naposledy, sa rodák zo Stuttgartu zúčastnil so svojím tímom Európskej ligy.

Jűrgen Klopp naskočil v treťom zápase skupinovej fázy a dokázal doviesť svoj klub, po víťazstve v skupine a prekonaní prekážok vo vyraďovacej fáze, až do veľkého finále. Bohužiaľ finále sa nevydarilo a ostal bez trofeje.

1/4F Borussia Dortmund v 1:1 (1:0, 0:1) Origi – Hummels remíza
1/4F Borussia Dortmund d 4:3 (0:2, 4:1) Origi, Coutinho, Sakho, Lovren –Mkhitaryan, Aubameyang, Reus výhra
1/2F Villarreal CF v 0:1 (0:0, 0:1) Adrian prehra
1/2F Villarreal CF d 3:0 (1:0, 2:0) Sturridge, Lallana, vlastný (Bruno) výhra
Finále FC Sevilla N 1:3 (1:0, 0:3) Sturridge – Coke 2, Gameiro prehra

Zaujímavosti:

1. Klopp prehral až vo svojom 11. zápase EL ako manažér LFC.
  2. Vo štvrťfinále Klopp s tímom po remíze 1:1 v Dortmunde prehrával po 1. polčase na Anfielde 0:2 a vyzeralo to na vypadnutie, po prestávke bolo v 57. minúte už dokonca 1:3 a tým pádom jasný postup nemeckého klubu. No prišli 3 góly hráčov The Reds a ten posledný až v nadstavenom čase zásluhou Dejana Lovrena, čo znamenalo postup do semifinále po veľkom obrate.
  3. Ani jeden hráč, ktorý strelil aspoň jeden gól pod Kloppom, už nie je na súpiske LFC pre tento ročník EL.

Bilancia celkom: 13 zápasov, z toho 6 výhier, 5 remíz, 2 prehry, skóre 17:11, úspešnosť 59%.

• Bilancia doma: 6 zápasov, 5 výhier, 1 remíza, 0 prehier, skóre 13:5, úspešnosť 89%.
  • Bilancia vonku: 6 zápasov, 1 výhra, 4 remízy, 1 prehra, skóre 3:3, úspešnosť 39%.
  • Neutrálne ihrisko: 1 zápas, 1 prehra, skóre 1:3, úspešnosť 0%.
  • Bilancia 1. polčasu: 13 zápasov, 6 výhier, 6 remíz, 1 prehra, skóre 9:5, úspešnosť 62%.
  • Bilancia 2. polčasu: 13 zápasov, 4 výhry, 6 remíz, 3 prehry, skóre 8:6, úspešnosť 46%.

1. Domáca bilancia je výborná, iba jedna remíza a zvyšok samé výhry. No vonku je to slabé, úspešnosť iba na úrovni 39%.
  2. Bilancia do prestávky je lepšia ako v 2. polčase a to o 2 výhry pri rovnakom počte remíz.

Góly (17): Najviac ich strelil Daniel Sturridge – 3-krát (z toho jeden z penalty). Dva razy sa presadili Origi, Coutinho a Milner (obe z 11m), po jednom góle majú na konte Firmino, Lallana, Benteke, Lovren, J. Ibe, Sakho a Emre Can. Jeden bol vlastný od Bruna z Villarrealu.

Asistencie (12): Najviac 3 prihrávky na gól má Milner. Dve asistencie zaznamenali Firmino, Coutinho a Emre Can, po jednej majú na konte Origi, Lallana a Sturridge.

Žlté karty (22): Najviac inkasoval Clyne – až 4, za ním Lovren s 3 ŽK. Dve obdržali Firmino a Coutinho, po jednej J. Henderson, Origi, Lallana, A. Moreno, Škrtel, Sakho, J. Ibe, Benteke, J. Allen, Emre Can a Lucas Leiva.

Červená karta: na strane The Reds bez karty, u súperov dve – Kuzmin z Kazane a Ruiz z Villarrealu.

Bilancia LFC v 1.kole skupinovej fázy EL od sezóny 2009/2010

sezóna štadión súper výsledok strelci LFC rezultát manager
2010/11 doma Steaua Bukurešť 4:1 (1:1, 3:0) N`Gog 2 (1z11m), J. Cole, Lucas Leiva výhra Hodgson
2012/13 vonku Young Boys Bern 5:3 (2:1, 3:2) Shelvey 2, Wisdom, Coates, vlastný (Ojala) výhra Rodgers
2015/16 vonku Girondins Bordeaux 1:1 (0:0, 1:1) Lallana remíza Rodgers

1. Ani jeden prehratý polčas z celkove 6 polčasov.
  2. Čisté konto si neudržali brankári The Reds ani v jednom z troch zápasov 1. kola, pričom po jednom zápase odchytali Pepe Reina, Brad Jones a Simon Mignolet.

Bilancia celkom: 3 zápasy, 2 výhry, 1 remíza, 0 prehier, skóre 10:5, úspešnosť 78%.

• Bilancia doma: 1 zápas, 1 výhra, skóre 4:1, úspešnosť 100%.
  • Bilancia vonku: 2 zápasy, 1 výhra, 1 remíza, 0 prehier, skóre 6:4, úspešnosť 67%.
  • Bilancia 1. polčasu: 3 zápasy, 1 výhra, 2 remízy, 0 prehier, skóre 3:2, úspešnosť 56%.
  • Bilancia 2. polčasu: 3 zápasy, 2 výhry, 1 remíza, 0 prehier, skóre 7:3, úspešnosť 78%.

Liverpool FC v Európskej lige od sezóny 2009-2010

V doterajších 14 sezónach novovytvorenej Európskej lige, ktorá sa stala pokračovateľom niekdajšieho Pohára UEFA, sa The Reds zúčastnilo v piatich edíciach.

1. Sezóna 2009/10 – semifinále po presune z LM

Po presune z Ligy majstrov sa v EL Liverpool FC pod vedením manažéra Rafu Beníteza postupne od šesťnásťfinále dostal cez rumunský celok Unirea Urziceni, francúzsky klub Lille OSC a potugalskú SL Benficu Lisabon do semifinále EL, no tam stroskotal na neskoršom víťazovi pohára, španielskom klube Atlético Madrid po prehre 0:1 vonku a výhre 1:0, kde ale v následnom predĺžení zápas skončil 2:1 (gól súpera na Anfielde rozhodol).

1. Sezóna 2010/11 – iba osemfinále po víťazstve v skupine

V tejto edícií začal The Reds na lavičke s manažérom Royom Hodgsonom začali už v 3. kvalifikačnom kole. Prešli cez macedónsky celok FK Rabotnički Skopje a aj v play-off cez turecky klub Trabzonspor.

V skupinovej fáze EL sa v spoločnosti talianskeho SSC Neapol, rumunskej Steaua Bukurešť a holandského FC Utrecht obsadil Liverpool FC konečné 1. miesto v skupine K bez jedinej prehry.

V jarnej vyraďovacej fáze už pod vedením manažéra Kennyho Dalglisha prešiel v 1/16-finále cez český celok Sparta Praha, no svoju cestu v tomto ročníku EL ukončil LFC v osemfinále po dvojzápase s portugalskym klubom Sporting Braga po výsledkoch vonku 0:1 a iba remíze 0:0 doma.

1. Sezóna 2012/13 – len šesťnásťfinále po víťazstve v skupine

Merseysiders už pod vedením Brendana Rodgersa začal znovu v 3. kvalifikačnom kole, v ktorom vyradil bieloruský celok FK Gomeľ a prešiel v play-off aj cez škótsky Heart of Midlothian.

V skupine EL, aj za účasti talianskeho Udinese Calcio, švajčiarskeho Young Boys Bern a ruského celku Anži Machačkala obsadil LFC opäť konečné 1. miesto v skupine A.

No hneď na úvod vyraďovacej fázy v šesťnásťfinále stroskotali na ďalšom ruskom celku FK Zenit Petrohrad a to po výsledkoch vonku 0:2 a doma 3:1 (rozhodol strelený gól súpera na Anfielde).

1. Sezóna 2014/15 – opäť len šesťnásťfinále po presune z LM

The Reds po presune z Champions League znovu pod vedením Rodgersa boli vyradení už v 1/16-finále tureckým klubom Besiktas JK po výsledkoch doma 1:0, vonku 0:1 a to na pokutové kopy 4:5.

1. Sezóna 2015/16 – účasť vo finále po víťazstve v skupine

Liverpool FC naskočil priamo do skupinovej fázy tejto edície. Prvé dva zápasy bol ešte na lavičke LFC Rodgers, no po jeho odvolaní viedol červených z Anfieldu už nemecký manažér Klopp.

Za účasti francúzskeho klubu Girondins Bordeaux, švajčiarskeho FC Sion a ruského celku Rubin Kazaň sa podarilo The Reds do tretice vyhrať svoju skupinu B.

V jarnej vyraďovacej fáze EL sa zverenci Jűrgena Kloppa postupne cez nemecký celok FC Augsburg, odvekého rivala z Anglicka Manchester United, ďalší nemecký klub Borussia Dortmund a španielsky Villarreal CF prebojovali až do finále, kde sa na štadióne St.Jakob – Park vo švajčiarskom Bazileji sa stretli so španielskou Sevillou FC.

Vo finále viedol Liverpool FC po prvom polčase 1:0, no druhý nezvládol a nakoniec prehral 1:3. Napriek tomu to bol najlepší výsledok The Reds v doterajších 14 ročníkoch Európskej ligy.

Radosť hráčov Liverpoolu v dueli so Southamptonom. (foto: Twitter)

Bilancia LFC v 5 odohratých ročníkoch EL

Celkom 51 zápasov, z toho 26 výhier, 15 remíz, 10 prehier, skóre 69:36, úspešnosť 61%.

• Bilancia doma: 25 zápasov, 18 výhier, 6 remíz, 1 prehra, skóre 48:17, úspešnosť 80%.
  • Bilancia vonku: 25 zápasov, 8 výhier, 9 remíz, 8 prehier, skóre 21:19, úspešnosť 44%.

Podarí sa nemeckému manažérovi The Reds vyhrať EL na v tejto sezóne 2023/24 a získať trofej, ktorá mu ako jediná chýba v zbierke, tak ako klubu z Anfieldu ?

Klopp má zatiaľ v jedinom ročníku EL úspešnosť o niečo pozitívnejšiu a je na úrovni 59%. No bilancia The Reds v piatich, doteraz odohratých ročníkoch, je lepšia – t.j. 61%.

Nemecký manažér na lavičke LFC určite nebude chcieť pokaziť perfektnú bilanciu The Reds, ktorý v troch účastiach v skupinovej fázy EL vždy svoju skupinu vyhral a postúpil z 1. miesta do jarnej vyraďovacej fázy.