Talking points: Je niečo zhnité (staré) v kráľovstve liverpoolskom?

31
2059

Na úvod som si pomohol Shakespearom. Teda parafrázou. Nie, aby bolo, ale preto, že sa v Liverpoole niečo, možno aj zásadné deje. Niečo, čo si časť fanúšikov vysvetľuje ako najväčšiu pohromu v dejinách, a druhá potom ako „však Klopp to, podobne ako v minulosti, vyrieši. Ideálne s prstom v nose.“ A realita aj tak stojí v najpesimistickejšom pohľade niekde uprostred.

Premier League 22/23 (1.10.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Brighton & Hove Albion FC 3:3 (1:2)


góly: 33. Firmino (Salah), 54. Firmino (L. Díaz), 63. Webster vl. (Alexander-Arnold) - 4. Trossard, 18. Trossard, 84. Trossard
ŽK: Alexander-Arnold - Estupiñán
ČK:
rozhodca: Andy Madley
TV: Canal+ Sport
streams: livetv, totalsportek, vipleague

LFC zostava

Alisson - Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Tsimikas (59. H. Elliott), Fabinho, J. Henderson (59. H. Elliott), Thiago A. (89. D. Núñez), F. Carvalho (46. L. Díaz), Salah, Firmino (75. Jota)

lavička: Adrián - J. Gomez, Milner, H. Elliott, Jota, L. Díaz, D. Núñez, Arthur, N. Phillips

BHAFC zostava

R. Sánchez - Veltman, Dunk, Webster, March, Caicedo, Mac Allister, Estupiñán (76. Lallana), Gross (65. Mitoma), Trossard (87. Lamptey), Welbeck

lavička: J. Steele - Lamptey, Colwill, Lallana, Sarmiento, Enciso, Undav, Mitoma, Gilmour

The Reds majú na konte 7 duelov v Premier League 22/23 a na konte len 2 výhry. To je alarmujúce, veď si väčšina myslela, že v tejto fáze sezóny budeme mať o čosi viac bodov ako Man City, samozrejme na čele poradia, Darwin Núñez okamžite nahradí Maného a here we go!

Lenže, ako pred dvomi rokmi, keď sme boli dlhé mesiace radi, že vôbec máme 11 zdravých seniorských hráčov, sme nepočítali s jednou vecou – forma, rozumej pohoda, rozumej chuť zabojovať, rozumej dostatočná kvalita, je na zostupe.

Tím navyše starne. Naše opory majú okolo tridsiatky, niektoré po. Okej, Bobby Firmino dal 5 gólov v 6 ligových dueloch a na ďalšie tri prihral. Je aktuálne našim najlepším strelcom, takže tí, čo ho odpisovali slovami, že už na to nemá, že je slabý ako mucha, ktorej niekto odtrhol končatiny i krídla, navyše ju zaľahol popolníkom, by si mali dať pohov. Alebo tento príklad aspoň využiť ako zrkadlo – také sebarflexívne.

Jasné, ono by to šlo keby aspoň toľkoto gólov na konte mal k dnešnému dátumu Salah, L. Díaz, D. Núñez pri jeho letnej cenovke samozrejme 2x viac ako Haaland, cez van Dijka by nikto neprešiel a Alexander-Arnold by sa pýšil tak štyridsiatimi gólovými prihrávkami.

Lenže ono je to naopak. Takže nespokojnosť, ktorú pevne za ruku drží nasratosť, nespokojnosť a hate v najčírejšej podobe množstvo priaznivcov „núti“ nájsť si nový objekt záujmu. V poriadku.

Tradičné sklamanie po repre pauze. Trossard hetrikom vystrieľal Brightonu na Anfielde bod

 

Navyše, keď Alexander-Arnold hrá fakt úplnú tužku. V sobotu v domácom dueli s Brightonom bol naozaj jedným zo strojcov remízového rezultátu, pričom pri spomenutí na priebeh a hlavne na to, ako Liverpool k zápasu pristúpil, sa naskytá hneď niekoľko, podľa mňa, pomerne závažných otázok:

  1. Je aktuálna nedostatočná forma The Reds len chvíľkovou záležitosťou?
  2. A čo prístup? Ten je priam zarážajúci. Kde sa vytratila tímová súdržnosť, schopnosť zabojovať jeden za druhého, kde je chuť niečo doisahnuť?
  3. Aká bude reakcia?
  4. Sú mená ako van Dijk, Fabinho či Salah už za pomyselným zenitom? (aktuálny príklad Firmina o znovu nájdení hernej pohody je však daný)
  5. Zvláda Klopp ešte svoju pozíciu?
  6. Je súčasným problémom LFC viac záloha, alebo obrana?
  7. Na čo nám je multimiliónový Darwin Núñez, keď ani nehráva?
  8. Podcenili sme prínos Maného?
  9. Je svet naozaj čierno-biely?

Otázok môže byť (pochopiteľne) aj viac.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Kloppove chyby (Alexander-Arnold, F. Carvalho, atď.)

Jürgen Klopp, samozrejme, akokoľvek sme dnes vytočení, nasratí a neviem čo ešte, nemá len jednu taktiku. Ak by mal, nie je špičkovým trénerom vyše 15 rokov.

V dueli proti The Seagulls ale urobil pár chýb. Jasné, je človek, robí chyby. Ale v prvý októbrový deň 2022 by aj Stevie Wonder určite videl, že napr. ak už mal byť krajný bek striedaný, tak to mal byť Alexander-Arnold.

Ten za prvý polčas urobil jednu dobrú vec – parádne z pravej strany poslal loptu do 5-ky a nebyť Veltmana, asi dáme gól. A potom si po cca štvrťhodine hry pred vlastným pokutovým územím asi desať minút spracovával loptu, aby si Welbeck po čase zasa prišiel ako plnohodnotný futbalista a Trossard do 20. minúty začal pomýšľať na to, že „ty vole, však ja dnes dám na Anfielde hetrik“.

To, že má mladý liverpoolsky bek podiel aj na úvodnom góle „čajok“, takisto nie je len zbytočné konštatovanie.

Áno, Tsimikas nehral nič oslnivé, zopakujem, ale keď už mal polhodinu pred koncom ísť dole krajný bek, tak to potom jednoznačne mal byť Alexander-Arnold.

Ale aby som bol férový, ak by koučom Albionu Southgatom opomínaný obranca v 59. min striedal, v 63. by len ťažko nacentroval na obratový gól na 3:2.

Trent Alexander-Arnold. (foto: Twitter)

Faktom ale je aj to, že Trent nemá formu, nie je v pohode, nevychádzajú mu nie, že veci, ktoré z neho robili naj krajného beka sveta, ale zavše ani tie jednoduché. A ešte jedna poznámka, TAA aktuálne nemá čo hrať celé zápasy.

Som si ale istý, že sa z toho dostane. Ako tomu bolo aj v minulosti.

Kloppovou chybou, či aspoň námetom na polemiku bolo aj zaradenie Fábia Carvalha do základu. A navyše na ľavý kraj. OK, treba rešpektovať rozhodnutie lekárov, že Jota, L. Díaz ani D. Núñez neboli po reprezentačných povinnostiach (a Jota aj kvôli tomu, že sa v podstate len pred pár dňami vrátil po zranení na trávniky, pozn.) ready na celý zápas.

Fakt to to beriem. Ak však mohol ísť v podstate nevýrazný F. Carvalho dole po polčase, mohol ísť aj Jota, či L. Díaz. Pričom obaja menovaní sú kvalitnejší futbalisti ako mladík, ktorý v lete prišiel z Fulhamu.

A pre aktuálny nedostatok možností do zálohy, mohol byť práve Caravalho nasadený v čase, kedy už J. Henderson (takisto po zranení) musel striedať.

Apropos, prečo nešiel na záver duelu do hry Arthur Melo? Dôvodom je to, aby sme lepšie podržali loptu, aby sme hru upokojili, aby sme v závere nedostali gól, ktorý z troch bodov robí frustrujúci jeden.

Inak ešte jedna vec, nemecký manažér Merseysiders sa v jednej fáze zápasu pri autovej čiare hádal, či mal hlasnejšiu výmenu názorov s Fabinhom (v tejto sezóne fakt nevýrazným). V Liverpoole sa fakt deje niečo nepríjemné. Či?

Alisson Becker. (foto: Twitter)

Alisson ako Hráč zápasu

Prebudený Roberto Firmino síce strelil 2 góly, ale honor pre MOTM mal jednoznačne dostať jeho kamarát z brazílskej repre.

Alisson Becker The Reds aspoň 4x podržal. Dobrým čítaním hry i skvelými zákrokmi. A teraz si pripomeňme, že Liverpool dostal od Brightonu, teda od Leadra Trossarda doma 3 góly a nielen ja si myslím, že naj hráčom duelu na strane LFC bol brankár. Fúúha. To je asi aj silná káva, je to niečo, čo mnohých nenecháva pokojných.