Talking points: Problém so zálohou i prístupom, maródka sa navyšuje. Po 1. kole je po titule ;)

150
3859

Okej, som ironický, ako skoro vždy. Po úvodnom kole sme 2 body za Manchestrom City (aj Chelsea, Tottenhamom či dokonca Arsenalom), čo niektorí nevieme predýchať a vymýšľame scenáre na spôsob Rowlingovej fantázie hovoriace o tom, že sme vlastne v totálnom péčku. Ale nie sme. Ani omylom.

Premier League 22/23 (6.8.), Craven Cottage, Londýn

Fulham FC - LIVERPOOL FC 2:2 (1:0)


góly: 32. Mitrović, 72. Mitrović z pen - 63. D. Núñez (Salah), 81. Salah (D. Núñez )
ŽK: Tete, De Cordova-Reid
ČK:
rozhodca: Andy Madley
TV: Canal+ Sport
streams: livetv, totalsportek, vipleague

FFC zostava

Rodák - Tete, Tosin, Ream, A. Robinson, Reed, A. Pereira (88. Cairney), Kebano (66. Solomon), De Cordova-Reid (90.+4 Duffy), Mitrović

lavička: Leno - Duffy, Mbamu, Francois, Cairney, Harris, Solomon, Stansfield, Muniz

LFC zostava

Alisson - Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson, Fabinho (59. Milner), J. Henderson, Thiago A. (51. H. Elliott), Salah, Firmino (51. D. Núñez), L. Díaz (78. F. Carvalho)

lavička: Adrián - J. Gomez, Milner, H. Elliott, D. Núñez, F. Carvalho, Bajčetić, van den Berg, L. Chambers

Hodinu bez srdca a nosom hore, Thiago na dlhšie out

Je pravda, že liverpoolski futbalisti hodinu na Craven Cottage ukazovali namiesto srdca, chuti zvíťaziť i urobiť krok navyše len laxnosť, namachrovanosť a pravidelnú neochotu na spôsob, veď sa domáci nováčik porazí sám.  Je potom na polemike, či to bolo pre to, že na začiatku sezónu proste nezvládajú Klopppom nastolené tempo, alebo z dôvodu, že „chalupári“ nie sú dostatočnou motiváciou. (na margo tohto len dodatok, že som si prial v úvode ligy súperov ako Chelsea, Man Utd, Man City, Everton – aby sa proste chalani nakopli aj mentálne, aby bola motivácia istá)

Áno, 2x sme nastrelili bránkovú konštrukciu a pri troche šťastia by sme zaznamenali tri body. To nám ale tentoraz neprialo, Madley navyše pískol van Dijkovi penaltový zákrok, akých – a dovolím si povedať neodpískaných – bude v novej sezóne hneď niekoľko.

Problémom okrem toho, že v porovnaní s predpokladmi máme o 2 body menej, je aj zranenie Thiaga Alcântaru. Stalo sa tak v jeho jubilejnom 50. zápase v Premier League.

Španiel si zasa raz poranil stehenný sval a bude nejaký čas bez futbalu. A to je (až na Fabinha) pri kvalite / konzistentnosti zvyšných záložníkov naozajstný problém.

Laxní The Reds si nedali pozor na Mitrovića a je tu sklamanie, Fulham – LFC 2:2

Salah medzi legendy

8. gól v otváracom zápase sezóny má na konte Mohamed Salah. Egypťan sa tak vyrovnal legendám Premier League ako sú Sheraer, Rooney a Lampard.

Z jednosezónneho futbalistu, ako to aj v jeho 3. sezóne niektorí odborníci na vynájdenie teplej vody omieľali, je tu azda najlepší hráč ligy za ostatnú dekádu, rovnako tak je nadobro medzi top futbalistami, ktorí sa kedy na anglických trávnikoch predstavili.

Mohamed Salah. (foto: Twitter)

Slabý Firmino, alebo fans si našli novú obeť

Človek nemusí byť zrovna promovaný inžinier ašpirujúci na členstvo v Mense, aby futbal chápal. Ak najsledovanejšia zábavka na planéte mala pred sto rokmi zadefinované, že obranca bráni a útočník dáva góly, tak dnes je to naopak. V ostatných rokoch sa futbal výrazne zdynamizoval, prišli do neho rôzne stratégie, zmenili sa nároky na hráčov, na ich chápanie hry, taktiky.

A potom tu je Roberto Firmino, ktorý je podľa viacerých za zenitom, ktorý nevie prihrať a gól hádam v tomto storočí ešte ani nedal. A podľa všetkého už ani nedá. Futbaloví analytici spoza otepleného Steigeru knows best.

Lenže, vážení, aj napriek tomu, že je Bobby útočník, jeho prioritou v Kloppovom systéme je otvárať priestory pre spoluhráčov. A to pressingom (ofenzívnym i po stratení lopty = tzv. backchecking), krátkymi prihrávkami, rýchlejším zbavovaním sa lopty, vyťahovaním protihráčov z obranného postavenia, jeho narúšanie.

Roberto Firmino. (foto: Twitter)

Jasné, ak si niekto myslí, že útočníkovou prioritou je dávať góly, prípadne na ne prihrávať, tak môže a nech si to myslí, ale pred časom si aj parta jednobunkovcov myslela, že vyšla na správny vrch a napokon bola realita úplne iná.

Futbal sa za posledné obdobie výrazne posunul – po fyzickej i technickej stránke, po stránke stratégií i koncepčnosti. Ak si to my, ako fans neuvedomujeme, lebo to nevidíme, alebo nechceme vidieť, tak by potom mala nastúpiť aspoň minimálna sebareflexia, ktorá keď už neprinesie pochopenie súvislostí, tak aspoň takéhoto akože odborníka prinúti byť ticho.

Firmino nie je naj futbalista sveta, nie je ani naj útočník sveta, ale hodnotiť jeho výkony z hľadiska gólových štatistík je maximálne šliapnutie vedľa.

Ale aby bolo jasné, Darwin Núñez musí hrávať základ, to keby niekto náhodou chcel odbočiť od pointy.