V Portugalsku sa nám zvykne dariť, ale Benfica bude proti. Je tu štvrťfinále LM

32
2241

Prvý štvrťfinálový duel a The Reds cestujú do Lisabonu, kde budú čeliť domácej Benfice.

Champions League 21/22 (5.4.), Estádio da Luz, Lisabon

SL Benfica - LIVERPOOL FC; 21.00


kto s kým: účastník Liga Portugal vs účastník Premier League
rozhodca: Jesús Gil Manzano (ESP)
TV: Nova Sport 3 (CZ)
streams: livetv, totalsportek, vipleague

SLB team info

ABSENCIE (2) R. Pinho - koleno, L. Veríssimo - koleno

LFC team info

ABSENCIE (2) C. Jones - členok (otázny štart), N. Keïta - koleno (otázny štart)

Ligu nateraz strieda európska konfrontácia, v ktorej sa The Reds predstavia v Lisabone. Žreb im vo štvrťfinále Ligy majstrov prisúdil Benficu a tento dvojzápas rozhodne nebude nudný.

LFC je stále v hre o všetky dostupné trofeje

Vidina zisku štyroch trofejí v aktuálnej sezóne je u väčšiny liverpoolskych fans akýmsi zbožným želaním. Ligový pohár si už môžme odškrtnúť, ten sa po finálovom dueli proti londýnskej Chelsea "usadil" v klubovej vitríne.

FA Cup sľubuje zaujímave semifinále, v ktorom budeme čeliť Manchestru City. A práve Cityzens sú aj hlavným, a v podstate jediným súperom v boji o ligový titul, takže v oboch súťažiach to bude veľmi pútavé.

Ale chronologicky. Pred nami je teraz Liga majstrov, ktorá po žrebe štvrťfinále, ale aj semifinále zviedla dohromady zaujímavé dvojice.

(pavúk LM 2021/22, foto: uefa.com)

Lisabonskí "orly

SL Benfica. To je náš najbližší súper na ceste k trofeji, ktorá je na klubovej scéne tou najcennejšou.

V aktuálnej edícii LM postúpila Benfica zo základnej skupiny E z 2.miesta, kedy za suverénnym Bayernom Mníchov bojovala na diaľku o postup s Barcelonou (posledný skončil beznádejne Dynamo Kyjev, pozn.). Tú napokon nechala za sebou a čelila tak výzve v podobe osemfinálového dvojduelu proti amsterdamskému Ajaxu. Prvá konfrontácia na domácej pôde skončila zmierlivo 2:2.

Johan Cruijff ArenA ponúkla v odvete vyrovnaný súboj, v ktorom po zásahu Darwina Núñeza zo 77. minúty hostia z Lisabonu zaslúžene zvíťazili 1:0 a postúpili medzi 8 najlepších tímov.

(Benfica postúpila do vyraďovacej fázy z 2. miesta, foto: uefa.com)

Pred vzájomným štvrťfinálovým duelom Champions League si oba kluby plnili ligové povinnosti.

Benfica podľahla na ihrisku SC Braga 2:3. Po hodine hry prehrávala o 2 góly, aby v priebehu troch minút stav zrovnala stav, lenže vzápätí znovu inkasovala a na víťazný gól domácich už nedokázala zareagovať.

To pre LFC bola v sobotu 2. apríla “povinnosť” vyhrať. Proti o záchranu bojujúcemu Watfordu to však nebolo ani zďaleka jednoduché. Skóre otvoril v 22. minúte Diogo Jota hlavou po centri Joea Gomeza a víťazstvo pečatil až v závere Fabinho, kedy po faule na Jotu premenil pokutový kop.

Dôležité sú však 3 body do priebežnej tabuľky. Guardiolovi zverenci následne potvrdili rolu favorita, z Turf Moor berú výhru 2:0 a LFC je tak za úradujúcim majstrom zase o 1 bod.

Pre LFC začína veľmi náročné obdobie, konkrétne aprílový program je nahustený a najbližšie dni či týždne ozrejmia viac, čo sa týka ambícií v lige, Lige majstrov a FA Cupe.

celý názov: SL Benfica

rok založenia: 1904

prezývka: As Águias (The Eagles), Os Encarnados (The Reds), O Glorioso (The Glorious One)

štadión: Estádio da Luz (kapacita 65.000 miest), Lisabon

manažér: Nélson Veríssimo (POR)

37-násobný portugalský šampión už prvenstvo v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži zažil, lenže to je staré zhruba 60 rokov, konkrétne v rokoch 1961 a 1962.

Domácich vedie 44-ročný portugalčan Nélson Veríssimo, ktorý A-team prevzal v decembri minulého roku. Zaujímavosťou je, že zmluvu má len do 30. júna 2022, čo je vzhľadom k faktu, že prišiel z B-čka pravdepodobne ako dočasné riešenie, logický ťah.

(tréner domácich Nélson Veríssimo, foto: slbenfica.pt)

Zo súčasného Liverpoolu najlepšie Benficu pozná Luis Díaz. Kolumbijčan totiž ešte pre pár týždňami hrával najvyššiu portugalskú súťaž za FC Porto - úhlavného rivala, ktorý má na konte 29 ligových titulov, čo je ale o 8 menej ako práve Benfica.

Zaujímavý káder

Medzi opory súčasného kádra lisabonského tímu patrí o.i. aj reprezentačný gólman Grécka Vlachodimos, v obrane hrajú prím Španiel Grimaldo, aj fans Premier League dobre známy Belgičan Vertonghen, ktorý svojho času hrával za Tottenham, a taktiež ďalší najvyššou anglickou ligou vyskúšaný bek Otamendi, ktorý hrával za Manchester City. Vyťažovaní sú však aj Brazílčania Morato a Gilberto.

Ich krajan Everton je vyťažovaný v zálohe, rovnako ďalšie mená - Soualiho Meïté, ktorého si môžeme pamätať z dresu FC Turín či milánskeho AC, João Mário - portugalský majster Európy z 2016, ktorý pôsobil aj vo West Hame, či Maročan Adel Taarabt, ktorý okrem milánskeho AC mal zmluvu aj v Londýne, konkrétne v Tottenhame, Queen´s Park Rangers či Fulhame. A ostatné roky je v zostave SLB stálicou Rafa Silva.

As Águias sa v útoku spoliehajú na uruguajského reprezentanta Darwina Núñeza, ktorý je s 21-gólmi jasne najlepším strelcom tímu, Ukrajinca Jaremčuka, či mládežníckeho reprezentanta Portugalska Gonçala Ramosa.

Čo sa transferov týka, tak v 21/22 postupne z tímu poodchádzali Nemec Waldschmidt, talentovaný záložník Gedson Fernandes, ktorý sa nepresadil v Tottenhame a aktuálne sa upísal Rizesporu, rovnako tak Carlos Vinícius (PSV) či ďalší Portugalčan Pizzi (İstanbul Başakşehir).

(Estádio da Luz, domovský stánok Benficy, foto: slbenfica.pt)

predpokladané zostavy

SLB: Vlachodimos - Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo, R. Silva, Meite, Weigl, D. Núñez, Jaremčuk, G. Ramos

LFC: Alisson - Alexander-Arnold, I. Konaté, van Dijk, Robertson, Fabinho, J. Henderson, Thiago A., Jota, Mané, Salah

Liverpool FC vyhral 10 z posledných 13 stretnutí v Lige majstrov na ihriskách súperov (1 remíza, 2 prehry).

Poslednú prehru proti portugalskému tímu zaznamenal LFC 17. marca 2011, kedy ho z osemfinále Európskej ligy vyradila SC Braga, a to po výsledkoch 0:0 a 0:1.

Benfica dokázala zvíťaziť proti anglickým klubom len 11x, k tomu pridala 7 remíz a 20 prehier.

Sadio Mané má za sebou už 50 vystúpení v LM. Na túto métu dosiahne Joël Matip, ak najbližšie nastúpi.