Výkriky do tmy (3.): Je možné vyhrať ligu aj bez drahých nákupov?

3
1828

Nálady pri fandení LFC sa túto sezónu menia veľmi rýchlo. Ešte nedávno bola „zlomená palica“ nad šancou získať ďalší, jubilejný a historický – dvadsiaty, titul. Dnes opäť dýchame na krik Man City a svojim spôsobom máme všetko vo vlastných rukách.

Zároveň zatracovaný Minamino si z pohárových zápasov robí svoju show. Ako to teda vlastne je s hĺbkou kádra, kvalitou a šancou vyhrať quadruple zaznievajúcou stále hlasnejšie?

Stačia 3 ligové body naviac

Do konca sezóny aktuálne ostáva 11 kôl. LFC má aktuálne rovnaký počet zápasov ako Manchester City (text bol napísaný pred manchesterským derby, pozn.), avšak stráca 3 body, pričom sa tieto dva kluby 7 kôl pred koncom ešte stretnú vo vzájomnom súboji na Etihade.

Oba tímy sa dovtedy stretnú v súbojoch s Wolverhamptonom (8. v lige po 27. kole), Aston Villou (11.), Brightonom (13.), Newcastle (14.) a Watfordom (19.). Zároveň City čakajú ešte Crystal Palace (10.), Leeds (16.) a Burnley (18.), kým na Liverpool dohrávka s Arsenalom (6.) a Spurs (7.), Southampton (9.) a Everton (17.). Okrem týchto súperov obaja hrajú ešte s West Ham a Manchester United, ktorých nespomínam, keďže obaja v tomto kole odohrajú zápas s jedným z nich.

Pep Guardiola (v čiernom kabáte) drží Man City na pozíciách patriacich naj klubom sveta. (foto: Facebook)

Kvalita súperov, s ktorými teda budú hrať je papierovo mierne na strane The Cityzens. Na druhej strane je vhodné sa zamyslieť, či sa skutočne jedná o „horší“ žreb pre LFC, keďže ako sme už viackrát videli (nielen) v tejto sezóne, hrať „do plných“, sa The Reds proste nedarí a nesedí im to, na druhej strane hra s tímami, ktoré sa snažia tvoriť a otvárajú obranu viac, im ide o poznanie lepšie. A teda najmä zápasy s Tottenhamom či Arsenalom by Liverpoolu mohli sedieť oveľa viac ako Crystal Palace či Burnley.

Avšak i v prípade víťazstiev v týchto zápasoch je vysoko pravdepodobné, že o všetkom rozhodne zápas na Kvetnú nedeľu (10.4.) v Manchestri.

Liverpool má aktuálne správne doplnený tím, ktorý hrá asi jeden z najkrajších futbalov v tejto sezóne, pričom to opäť pripomína časy spred 2-3 sezón, kedy svojim spôsobom ovládol európsky futbal. Svedčí o tom aj bilancia tímu v Lige majstrov, kde nielen nenašli premožiteľa, ale ani tím, ktorý by im zobral čo i len bod.

Víťazstvo v ligovom pohári pre zmenu znamená, že nielen že sme v tejto sezóne nemali „slabší“ začiatok roka, ale zároveň že sa i Klopp rozhodol na domáce pohárové súťaže úplne nekašľať a využiť, mnohými zatracovanú, šírku svojho kádra, kde zjavne väčšinu kôl stačia aj hráči druhého sledu.

Luis Díaz. (foto: Twitter)

Keď už spomíname posily

Okrem nárekov o tom, ako je liga už stratená, s nimi ruka v ruke šli náreky o tom, ako málo míňame na posily a ako s týmto kádrom nemáme šancu niečo vyhrať, že bez posíl to proste nepôjde.

Ako to však vlastne je s tým kádrom Liverpoolu a ktoré posty nemáme, či máme len slabo obsadené? (Porovnanie spracúvam s kádrom Manchestru City, keďže ostatní v tomto smere aktuálne nie sú veľmi relevantní.)

Brankári

Stránka Premier league uvádza pri LFC hráčov – Allison, Adrián, Kelleher, Karius a Pitaluga s H. Daviesom. Pri City sú uvedení – Ederson, Steffen, Carson a Slicker.

Myslím, že tu veľmi hodnotiť ani nie je treba. Nielen, že máme jednoznačne lepšie a kvalitnejšie obsadenie na tomto poste na mieste jednotky, ale to takto máme, po posledných výkonoch Caoimhína Kellehera

, aj na poste dvojky a v podstate aj na poste trojky.

(Vľavo) Matip a van Dijk. (foto: Facebook)

Obrana

Obrana LFC pozostáva z hráčov ako – van Dijk, J. Gomez, Tsimikas, Robertson, Matip, Alexander-Arnold, I. Konaté, Beck, Norris, Quansah, Koumetio, Mabaya.

Obranu MCFC na druhej strane tvoria hráči K. Walker, Dias, Stones, Aké, Zinčenko, Laporte, B. Mendy, Cancelo, Mbete, Wilson-Esbrand, Egan-Riley.

Porovnanie na jednotlivých postoch, ako hráči nastupovali v priebehu tejto sezóny, pripájam nižšie:

Pravá strana:
Alexander-Arnold, J. Gomez, (Milner) vs Cancelo, Stones, K. Walker

Stred:
van Dijk, Matip, Konaté, (J. Gomez) vs Dias, Aké, Laporte

Ľavá strana:
Robertson, Tsimikas vs Zinčenko, Cancelo, B. Mendy

Technický krajný bek Man City João Cancelo. (foto: Twitter)

Je to môj osobný názor a môžete mi protirečiť, ale podobne ako v prípade obsadenia brankárskeho postu mám za to, že sme s jednou výnimkou lepšie vybavení aj na týchto postoch.

Alexander-Arnold ako momentálne najlepší pravý krídelný obranca a Robertson v podstate to isté na ľavej strane momentálne vo futbale snáď nemajú obdobu. Van Dijk v dvojici s Matipom a po posledných výkonoch aj s Konatém je tiež to najlepšie, čo sa na týchto postoch dá mať.

Ak teda spomínam výnimku, je ňou náhradník na post pravého obrancu, keďže kým Robertson má za sebou Tsimikasa, ktorý sa v tejto sezóne javí viac než sľubne a nebál by som sa povedať, že sa čoraz viac stáva plnohodnotnou náhradou Robertsona (pričom na rozdiel od neho vie občas využívať aj svoju pravú nohu), tak na pravej strane nikoho takého nemáme.

Joe Gomez síce na pravej obrane naskakuje túto sezónu častejšie, však i to len z dôvodu, že máme zdravých všetkých stredných obrancov a Klopp tam využíva viac Matipa a Konatého. (Ok, možno sa to zmení, keďže Matip dostal nádchu. :)) Pričom spôsob hry J. Gomeza je v porovnaní s Alexandrom-Arnoldom, Robertgsonom či Tsimikasom dosť odlišný a predsa len je viac defenzívne ladený než oni.

Kostas Tsimikas (v červenom) v súboji s Masonom Mountom. (foto: Twitter)

Záloha

V zálohe je to s obsadením podstatne zaujímavejšie, najmä v prípade porovnania so City.
Liverpool tam má uvedených – Fabinho, Thiago A., Milner, N. Keïta, J. Henderson, Oxlade-Chamberlain, C. Jones, H. Elliott, Balagizi, Morton, Bradley, Dixon-Bonner.

MCFC má na výplatnej páske – Gündoğana, Rodriho, K. De Bruyneho, B. Silvu, Fernandinha, Fodena, Grealisha, Palmera, Laviu, McAteeho a Bobba.

Čo do počtu, máme v A-tíme vyšší počet záložníkov ako Man City. 8 liverpoolskych konkuruje 7 zo City, čo sa o poznanie viac ukáže v nižšie uvedenom porovnaní útočníkov, kde je opäť počet hráčov Liverpoolu vyšší, než u Guardiolovho tímu.

Kvantita však nie je všetko, keďže rozhoduje kvalita a tu je treba povedať, že v nej za MCFC trošku pokrivkávame. Najmä tvorivosť našej stredovej formácie nie je taká, akú by sme si priali či vysnívali mať. I to je dôvod, prečo naši najlepší nahrávači sú krajní obrancovia. Zároveň to súvisí aj so spôsobom našej hry, kde sa do ofenzívnej práce oveľa viac zapájajú tieto falošné krídla, často sa nachádzajúci vo vyššom postavení ako útočné trio.

Trent Alexander-Arnold. (foto: Twitter)

Na druhej strane je otázka, či je v tomto smere skutočne nutné míňať desiatky až stovky miliónov na príchod nových hráčov a zároveň tým zobrať hrací čas dvojici C. Jones a H. Elliott, prípadne ďalším chlapcom z akadémie. S tým však súvisí aj celkový systém, ktorým tím hrá a akú taktiku realizuje, keďže s typologicky inými hráčmi by sa museli prispôsobiť hre aj hráči na iných postoch.

Preto, ak som pri obrane spomínal, že back-up pre Alexandra-Arnolda by nemusel byť od veci (ak zaň nechceme považovať Neca Williamsa, prípadne v dobrom svetle sa ukazujúceho, ale stále neskúseného, Becka), tak pri zálohe tá obmena bude musieť postupne prísť. Milner predsa len nebude hrať večne. Oxlade-Chamberlain už nie je to čo býval, resp. je len to čo vždy býval a Jordan Henderson je proste Jordan Henderson.

Útok

Liverpoolsky útok je jednoznačne najsilnejší a najobávanejší v lige, o čom svedčí aj počet strelených gólov. Sú tam – Firmino, Mané, Salah, Jota, Origi, Minamino, L. Díaz, Gordon, Blair, Woltman, Frauendorf.

Manchesterský tím má ako útočníkov zaregistrovaných Sterlinga, G. Jesusa, Mahreza, a potom sú tam Edozie, Kayky a Delap.

Pri hráčoch A tímu je ten pomer 7 vs 3. Čo do kvality by minimálne 4 z tých 7 mali prednosť pred hocikým z manchesterskej trojky. Posilnenie Jotom v minulej a Díazom v aktuálnej sezóne znamenalo výrazne doplnenie kvality v kádri.

Raheem Sterling svojho času hrával aj za Liverpool. (foto: Twitter)

Kupovať teda či nie – ešte trochu štatistík

Ako vidieť vyššie, kvalitatívne LFC zaostáva za Manchester City iba v zálohe, pričom však klub z Etihadu záložníkov často využíva aj v útočnej trojici a v podstate ich útočná pätica hráčov v zápase je zameniteľná z takmer kohokoľvek zo zálohy a útoku.

LFC to má v tomto smere oveľa rigidnejšie nastavené, pričom „tvoriaca“ zložka záložníkov sú najmä Thiago A. a N. Keïta, ktorých občas dopĺňa C. Jones. Milner a J. Henderson sú skôr ťažné kone a Fabinho je brzda poslednej záchrany pred stopérskou dvojicou. Harveyho Elliotta ma ťahá viac radiť ku krídelníkom, aj keď nastupuje v záložnej rade a Oxladeho-Chamberlaina popravde zaradiť ani neviem, alebo nechcem, keďže on si tam behá tak akosi po svojom.

Z tohto by teda vyplývalo, že musíme jednoznačne kupovať a ideálne aspoň dvoch tvorivých záložníkov. Samozrejme súčasne za podmienky zbavenia sa aspoň 2-3 z terajšej zálohy.

Jürgen Klopp. (foto: Facebook)

Tu mi však nedá nespomenúť si na Kloppove slová v jednom z dávnejších zápasových interview, kde sa ho, ako zvyčajne v prestupovom období, nepoučení za posledných 5 rokov pýtali ohľadom kúpy nového hráča.

Konkrétne síce zaznelo, že by to chcelo „záložníka, ktorý by dával viac gólov“, na čo Klopp reagoval v zmysle, že nejde len o to, kúpiť hráča, ale ho i napasovať do systému a pripraviť mu tie šance, aby tých viac gólov mohol dať. Čím sa opäť dostávame k otázke taktika a nastavenie. Nestačí len minúť veľké sumy za hviezdu a rozbiť si fungujúci systém. (Juventus by vedel rozprávať.) Čo tým chcem povedať?

S ohľadom na míňanie počas posledných sezón je bilancia LFC nasledovná. Za posledných 10 rokov je čistý náklad na prestupy LFC vo výške cca 390 miliónov, čo predstavuje 5. najvyššie číslo v rámci tímov Premier League.

Keďže Kloppa tu máme len čosi viac ako 6 rokov, zaujímavejšie vyznie číslo za posledných 5 rokov, a to je cca 220 miliónov. Kým s tým prvým číslom sme v prvej 5. ligy, s týmto druhým číslom sa nachádzame na 9. (až 12.) mieste.

Manchester United minul 530, Manchester City 480, Arsenal 370 a tímy ako Aston Villa, Chelsea, Everton, Newcastle a Tottenham cca 260 miliónov každý. Až následne sme v skupine 210-220 miliónov spolu s Brightonom, Wolverhamptonom a West Hamom aj my.

Jack Grealish. (foto: Twitter)

Túto štatistiku trošku ovplyvňuje fakt, že The Cityzens sa v poslednom prestupovom období buchli po vačku a priviedli si Grealisha za 9-cifernú sumu. O tom však neskôr.

Porovnanie posledných 5 rokov medzi LFC a City je nasledovné – 57,5 vs 50,7 (21/22), 65,45 vs 95,65 (20/21), – 34,1* vs 88,52 (19/20), 140,88 vs 20,99 (18/19) a 10,62 vs 226,15** (17/18).

* – LFC skončil v bilancii prestupov pre sezónu 19/20 v pluse, ostatné čísla oboch tímov sú záporné.
** – prestup Grealisha

Čo sa týka umiestnení v jednotlivých sezónach, tak od sezóny 2010/11 boli výsledky nasledovné: 6. vs 3., 8. vs 1., 7. vs 2., 2. vs 1. (!, rozdiel 2 body), 6. vs 2. a 8. vs 4., pričom počas sezóny prišiel Klopp a na konci sezóny Guardiola. V sezóne 2016/17 to bolo 4. vs 3. (rozdiel 2 bodov), 4. vs 1. (rozdiel 25 bodov, City malo 100), 2. vs 1. (rozdiel 1 bod), 1. vs 2. (rozdiel 18) a 3. vs 1. (rozdiel 17 bodov, celoročná maródka v LFC).

Priemerné umiestnenie Manchestru City za týchto 11 sezón je 2,09, kým u LFC je to 4,45.
Priemerné umiestnenie MCFC za ostatných 5 sezón je 1,6, kým u LFC je to 2,8.

(Pripomínam iba, že LFC dal na prestupy v období 10 až 6 rokov vzad 170 miliónov a za obdobie 5 až doteraz 220 miliónov, takže v podstate veľmi podobnú sumu, pričom si treba uvedomiť, že s časom rástla aj inflácia a prichádzali drahé a nezmyselné čiastky za prestupy.)

Zľava Virgil van Dijk a Sadio Mané. (foto: Twitter)

Posun je viditeľný najmä u LFC, kde ho zhoršujú len 2 štvrté miesta v prvých Kloppových sezónach, kedy sa mu LFC, ako tím z mimo TOP 4, darilo prebudovávať a pripraviť na nasledujúce sezóny. Popri tom ho však zároveň dostal do 3 finále európskych súťaží za sebou.

Tu treba ešte pripomenúť, že vo svojej prvej celej sezóne mal v tíme z aktuálneho (25 členného kádra) kádra len 8 hráčov, pričom Alexander-Arnold a J. Gomez boli ešte tínedžeri, ktorí toho odohrali minimum a zvyšných 6 hráčov boli Origi, J. Henderson, Mané, Matip, Firmino a Milner. (Kariusa z logických dôvodov nemenujem.)

Bodový rozdiel v súčte posledných 5 sezón je 443 vs 416 pre City, pričom 25-bodový rozdiel z toho je v druhej Kloppovej sezóne (17/18).

Celkové skóre je 466 vs 399 vstrelených a 156 vs 177 obdržaných gólov.

Mohamed Salah. (foto: Twitter)

Dokopy to vynieslo pomer trofejí za posledné roky pre City 11 vs 5 (vrátane tohtosezónneho Ligového pohára), pričom bez Community Shield je to 8 vs 4 a bez víťazstiev v Ligovom pohári je to 4 (2x liga, 2x fa) vs 3 (1 liga, 1 liga majstrov, 1 svetový pohár).

A toto všetko dosiahol Manchester City pri pomere čistej straty na prestupoch 480 vs 220 miliónov, resp. 380 vs 220, ak si odmyslíme predraženého Jacka.

Čo tým chce básnik povedať?

Konečne sa dostávame k téme Jack Grealish, ktorý tu už bol viackrát spomenutý a zatiaľ len vo svetle veľkých miliónov.

Aktuálne mnohé stránky poukazujú na porovnávanie práve jeho výkonov (čísel) a tých, ktoré dosahuje do Premier League sa navrátivší Coutinho. Pomer ich „nákupných“ cien je v podstate neporovnateľný a prínos pre ich tímy je… vlastne tiež neporovnateľný.

Grealish ako nákup za  takmer 100 miliónov libier mal priniesť vyššiu konkurenciu a kvalitu v tíme. Avšak nielen, že to jeho čísla nedokazujú, ale nenastupuje ani tak často ako by si jeden predstavoval. Coutinho šiel do podstatne slabšieho tímu, takže pre porovnanie obdobného nákupu stačí povedať meno Luis Díaz. Mimochodom, Díaz bol 2,5x lacnejší.

Luis Díaz oslavuje gól. (foto: Twitter)

Výsledkom všetkých týchto nudných čísel vyššie v článku má byť poukázanie na skutočnosť, ako to vlastne s tými prestupmi a vôbec tímom LFC vyzerá.

Preto pridám ešte zopár pred záverom. Priemerný vek 25 hráčov A tímu LFC je 27,12 rokov. Priemerný vek 20 hráčov City je 27,8. Oba tímy majú pri tom 2 hráčov pred koncom kariéry – v bráne Carson (36) a Adrián (35) a v zálohe Fernandinho (36) a Milner (36).
Priemerný vek aktuálnych kádrov podľa pozícií je bránka – 29 (LFC) vs 30 (MCFC), obrana – 25,86 vs 26,86, záloha 27,375 vs 28 a útok 27,12 vs 27,8.

Vychádzajúc z tu uvedeného je zrejmé, že viac ako dvojnásobok výdavkov priniesol „Guardilovcom“ o 67 viac vstrelených gólov a o 21 menej obdržaných v lige, ako aj o 27 bodov viac v celkovom súčte a zároveň dvojnásobný počet trofejí, z ktorých väčšina je z Ligového pohára a Community Shieldu.

Popritom majú aktuálne užší káder, i keď v zálohe kvalitnejší, avšak aj s neporovnateľne vyšším platovým zaťažením. Je však toto cesta, ktorou chceme aby sa LFC vybral?

Jürgen Klopp (vľavo) a Pepe Guardiola. (foto: Twitter)

Záver

Myslím si, že tu viac už dodávať netreba. Cesta LFC je v zmysle Kloppových slov z tlačovky proti West Hamu: „Ak odídem o 2 roky chcem, aby bol tím v lepšom stave, ako keď som do neho prichádzal“.

Preto nie je zanedbateľné spomenúť, že
– aktuálne má Anfield kapacitu o 1500 miest nižšiu ako Etihad, pričom sa chystá jej ďalšie rozšírenie o 6500 miest.
– sa podarilo vybudovať nové, kvalitnejšie, tréningové centrum, čo je nie úplne bez významná zmena vo výchove mladých pre vlastné použitie. Toto sa prejavuje už aj v sezónach pod Kloppom, kde sa nebojí dávať príležitosť mladým z rezervy, aj keď niekedy skôr z núdze, avšak zápasy sa počítajú.
– LFC nemá problém s udržaním si vyrovnanej platobnej bilancie, na rozdiel od rokov pod inými americkými vlastníkmi, kedy nám hrozil pád do spodných líg
– sa na Anfield vracajú poháre, ktoré sme už veľmi dávno nezískali

LFC vyhral Ligový pohár 21/22. (foto: Twitter)

Ak teda chceme hovoriť o tom, že treba nakupovať a kto všetko by sa nám hodil a že by majitelia mali dať Kloppovi fondy, ideálne v 9 či 10 ciferných sumách, treba hovoriť aj o tom, že Klopp (a celý tím prestupovej komisie na čele aktuálne už s Julianom Wardom) si hráčov vyberá podľa toho, čo potrebuje a tak, aby sa vyvaroval omylom.

Aby nemíňal peniaze na Wernerov a Grealishov, prípadne na hráčov ako boli v LFC Balloteli, Marković, Aquillani, Borini, A. Carroll a mohli by sme pokračovať. A predsa len menej bolí ak nevyjde prestup za 10 ako za 100 miliónov, najmä ak FSG nie je práve vlastníkom ropných vrtov na blízkom východe a neplánuje si platiť právnikov, aby ohýbali pravidlá FFP, lebo veď môžu…

Týmto však nechcem hovoriť, že káder nepotrebuje doplniť či obmeniť. Predsa len, priemerný vek 27 rokov, z ktorého je pod 25 aktuálne len 1 brankár, 3 obrancovia a 2 záložníci a pod 27 rokov okrem týchto 6 len ďalší 4, nebude o 2-3 sezóny konkurencieschopný.

Majitelia LFC zľava John Henry a Tom Werner. (foto: Twitter)

Avšak všetko treba robiť s rozumom a uvedomením si skutočnosti, že kým vo football managerovi sa nepodarená sezóna dá vypnúť a prípadný bankrot sa systémom „save-load“ dá zmeniť na úspech, v skutočnosti čas beží a dôsledky bývalých rozhodnutí sa odzrkadľujú v budúcich výsledkoch. A obdobie jesene 2010 by stále malo v mysliach priaznivcov LFC zostávať ako memento, že premrštené platy a prestupové čiastky (resp. nehospodárne nakladanie s financiami) nie sú správny spôsob správy klubu. A vyššie uvedené čísla by to mali podčiarknuť.

Preto na úplný záver už len jedno porovnanie. Manchester United vynaložil na prestupy za posledných 10 rokov 1,016 miliardy. Zároveň za posledných 10 rokov vyhral 6 trofejí – Premier League 10/11 a 12/13, FA  Cup 15/16, Ligový pohár v 2010 a 2017 a Európsku ligu 16/17. Koľko trofejí vyhrali za posledných 5 rokov si viete spočítať aj sami, počas tohto obdobia však nakupovali najviac z celej ligy v hodnote 530 miliónov.