Academy View: Ako to vyzerá v juniorke, ktorí hráči sú perspektívni smer prvý tím LFC?

0
914

V priebehu rokov sme mali v Akadémii hneď niekoľko mladíkov, ktorí pútali pozornosť až tak, že by si jeden v okamihu pomyslel veľavravné „fúha, tento mladý je fakt dobrý, mohol by to dať aj v áčku“.

A väčšinou nedal.

Čo je ale úplne v poriadku. Teda ak si odmyslíme fakt, že sú vo svetovom futbale aj akadémie, ktoré čo ja viem za dekády dokážu pre potreby prvého tímu vyprodukovať ďaleko viac futbalistov.

Krátky exkurz do histórie nám ukazuje mená ako Owen, Gerrard (hlavne Gerrard), Carragher, S. Warnock, Coady (aj keď ten to v áčku The Reds nedal, vo Wolves áno, pričom ho to dostalo až do repre Anglicka, pozn.), Shelvey, Insúa, Sterling, Suso, Flanagan, J. Robinson, Kelleher, C. Jones či Alexander-Arnold. Niektoré sa v prvom tíme Merseysiders presadili viac, iné menej, niektorí z hráčov boli priame produkty mládežníckych štruktúr Liverpoolu, iní v nich po príchode strávili nejaký čas.

Poďme ale ďalej.

Článok, ktorý radovým fans ukazuje, akých hráčov vlastne v juniorke máme. Jasné, je to okrajová téma, ktorá zaujíma len pár skalných, ale na druhej strane to slúži v dobe, kedy sa napr. na tréningu, či počas predsezónnej prípravy objavia mená, ktoré radový fanda nikdy nepočul či ksichty, ktoré nikdy nevidel.

Ešte predtým, ako priblížim „nové mená“, je tu pár tých „starých“ a „známejších“. A k nim krátka poznámka.

Mená, ktoré to už skôr nedajú

Ben Woodburn bol už pred vyše štyrmi rokmi pravidelným účastníkom tréningov prvého tímu, a to mal 16 či čerstvo 17. Odohral aj pár zápasov (dokopy v prvom tíme 11), prišla ponuka od vtedy druholigového Sheffieldu Utd, následne dlhšie pretrvávajúce zdravotné problémy a z pre nás mnohých veľmi zaujímavého hráča – playmakera sa razom stal len mladík, ktorý už asi nenaplní očakávania. A to sa bavíme o 21 ročnom futbalistovi.

Nikoho by teda nemalo prekvapiť, keď sa waleský reprezentant bude pokojne aj v najbližšom prestupovom období z klubu porúčať, navyše keď mu v lete začne plynúť posledný rok kontraktu a klub bude za neho istotne chcieť dostať aspoň milión či dva.

Jeho posledná šanca sa začala v Rakúsku na predsezónnej príprave prvého tímu.

Taiwo Awoniyi je 23-ročný nigérijský útočník, ktorého sme nikdy nevideli v drese áčka The Reds. A podľa všetkého ani nikdy neuvidíme. Teda v súťažnom zápase asi ťažko. Aj keď Klopp fyzicky dobre stavaného forwarda premiérovo zobral na predsezónnu prípravu. To preto, že Awoniyi po 6 rokoch v klube konečne dostal v UK pracovné povolenie.

Mladík naposledy na hosťovaní v berlínskom Unione bol +/- priemerne vyťažovaný a v 15 dueloch strelil v Nemecku 5 gólov a na 3 prihral. Opäť ale, myslieť si, že má v LFC budúcnosť bude skôr scestné.

Pomaly ale isto sú „na odstrel“ aj hráči, o ktorých sme si viacerí pred rokmi mysleli, že to v liverpoolskom A-teame proste musia dať. Dvojica Sheyi Ojo – Harry Wilson pôsobila v 20/21 spoločne v Championship v tíme Cardiff City a podľa všetkého je najvyšší čas, aby sa ich pravidelné sezónne hosťovania zmenili na trvalý prestup. Taký Ojo sa ani nedostal do nominácie tímu, ktorý Klopp zobral na pre-season do Rakúska.

Nemecký manažér teda ani z jedným z nich dlhodobo pre to či ono nepočíta, už ich len ideálne v lete speňažiť. A za mňa k tomuto celému len jedno nostalgické „škoda“, lebo oboch poznám roky, roky ma v mládežníckych súťažiach presviedčali, že za to stoja.

Stopér Sepp van den Berg šiel v zime hosťovať rovnako do II. Ligy, aby ho pri prvej reálnej seniorskej skúsenosti šupli v Prestone na pravého beka. V 2021/22 si hosťovačku v North end zopakuje.

Hráčom s najväčším „impactom“ v rámci players, ktorých máme vonku z klubu na krátkodobých kontraktoch je Harvey Elliott. 18-ročný tínedžer je jedným z ťahúňov Blackburnu, a rovnako tak adeptom na ocenenie Young Player of the Year. Spomedzi doteraz spomenutých futbalistov je rozhodne tým, ktorému sa predpovedá najjagavejšia budúcnosť, ideálne v Liverpoole.

Uvidíme teda, čo v lete, aké má s ním Klopp plány. A snáď sa mu nestane prekvapenie ako naposledy Brewsterovi, pri ktorom sme si pred štartom 20/21 mysleli, že bude v áčku aspoň backupom, aby napokon klub kývol na tučný offer Sheffieldu United a mladý pri rieke Mersey nadobro dohral.

Hráči, ktorí strávili 20/21 v Liverpoole

V liverpoolskej juniorke (áno, už menoslov posúvam do Kirkby), hráva aj Billy Koumetio, ktorý sa premiérovo do pamätí našich fans zapísal počas pre-season 20/21. Francúzsky stopér má za sebou aj debut v áčku a veľmi dobre vie, že ho čaká smer prvý tím ešte veľmi veľa tvrdej roboty. A k tomu aj viac než zdatná konkurencia v podobe van Dijka, J. Gomeza, Matipa, N. Phillipsa, R. Williamsa, B. Daviesa. A ktovie, či nie aj Ozana Kabaka.

Zostaňme pri obrancoch. Morgan Boyes (ok, keďže hrával čo to odohral aj za Fleetwood, až tak úplne nespadá do kategórie tých, čo v tomto ročníku hrali len za LFC) je tiež do istej miery zaujímavým menom, ale asi by sa zemeguľa musela začať točiť naopak, aby sa presadil v seniorskom celku tímu z Anfieldu. Veľmi podobným prípadom je aj jeho kamarát z juniorky Tony Gallacher, ktorý má skúsenosti z Toronta, a tým pádom z Major League Soccer.

Naopak, v tíme (či už v U23, na tréningoch áčka, v Ligovom pohári či v FA Cupe) budú na 99% pokračovať záložníci Leighton Clarkson a Jack Cain, ktorí pravidelne s áčkom trénujú a je možné, že minimálne takáto príležitosť príde aj v ďalších mesiacoch.

Mená pre budúcnosť?

OK, a teraz v záverečnej časti článku si dám taký svoj jemne zasnívaný pohľad ako svojho času pri futbalistoch ako Suso, Sterling, Morgan, K. Németh, R. McLaughlin atď. a v krátkosti predstavím 6 mladíkov, ktorí to predsa len musia dať, veď sú to noví Gerrardovia, Salahovia a ešte neviem kto.

Prvým do partie je Mateusz Musiałowski, reprezentant Poľska do 17 rokov, ktorý vyniká veľmi dobrou prácou s loptou, šikovnými nohami, prirodzenou futbalovou inteligenciou. Chalanisko, ktorý do našej Akadémie prišiel v auguste 2020, okamžite upútal „messiovským“ štýlom futbalu. Momentálne sa nájdu aj takí fans, ktorí o ňom vravia ako o novom Coutinhovi, ale s takýmito prívlastkami buďme radšej opatrní. Veď nový Coutinho bol napr. aj Woodburn a kde je teraz.

Musiałowski je stálicou výberov do 18 i 19 rokov, v premiérovej sezóne v Liverpoole strelil na poste ofenzívneho záložníka, pravého krídla či útočníka dovedna 11 gólov, čo určite nie je úplne prehliadnuteľná vizitka.

Druhým zaujímavým futbalistom je záložník James Balagizi, ktorý medzi rovesníkmi vyniká energickosťou, pohybom i zaujímavými technickými skills. Rodák z Manchestru, ktorý do Liverpoolu prišiel ešte ako 11-ročný z Man City, má aj konžské korene, čo je ale pre nás zaujímavejšie je, že bol v 20/21 v U18 hráčom s najväčším postom asistencií (12).

Ak by som ho mal čitateľom k niekomu pripodobniť, tak potom k menám ako sú Fekir, Oxlade-Chamberlain či možno až Lampard so Gerrardom. Ale, samozrejme, to treba brať s nadsázkou.

Do tretice všetko dobé, hovorí staré klišé. Nevadí, pretože Layton Stewart rozhodne klišé futbalistom nie je. V tíme ho spoluhráči i trénerský personál obdivuje pre jeho neúnavnosť na tréningu, navyše má celkom fajn prah bolesti, keďže je z prostredia juniorky známe, že „knock“ pre neho nie je dôvod, aby vynechal zápas.

Najlepší strelec našej 19-ky (na konte má súťažných 15 gólov) síce nie je štatisticky tak „podkutým“ strelcom, ako boli svojho času Morgan, K. Németh, Linfield, Sterling a pod., ale o to viac je tímovým hráčom.

Dajme si ďalšieho zakončovateľa – Paul Glatzel sa posledné 2 sezóny stretával s obrovskými zdravotnými problémami. Koleno bolo v tomto ohľade TOP.

20-ročný rodák z Liverpoolu, a rovnako tak nateraz bývalý mládežnícky reprezentant Nemecka, sa po zdravotných peripetiách v závere sezóny 20/21 vrátil do hry, postupne dostáva minutáž a bude určite zaujímavé sledovať, čo sa s ním stane.

Lebo pred zranením kolena ukazoval, že je veľmi perspektívny. Ale to v tom čase aj jeho vtedajší parťák z útoku Bobby Duncan, ktorému agent pobláznil hlavu, a teraz je niekde v juniorke Derby County. Glatzel sa aktuálne pre 2021/22 upísal štvrtoligistovi z Tranmere.

Kaide Gordon je technicky jedným z najšikovnejších futbalistov, ktorých v Akadémii máme. Je zdravo drzý, výbušný, má na svoj mladý vek veľmi dobrý prehľad v hre.

Takisto mi nápadne pripomína Curtisa Jonesa, kopacou technikou, resp. pasmi za obranu zasa X. Alonsa či D. Murphyho.

18-ročný Conor Bradley sa v 20/21 dostal do seniorskej reprezentácie Severného Írska a v našej Akadémii patrí medzi najsľubnejšíie talenty.

Pravý krídelník, ktorý ale často hráva na pravej obrane neunikol ani pozornosti Kloppa, ktorý ho pozval na predsezónnu prípravu áčka. Bradley je poctivý futbalista, veľký bojovník a snaživý príklad toho, že vo futbale nerozhoduje len talent.

Previous articleZápas s Man United byl pro mě splněným snem a životním zážitkem
Next articleAnfield nie je len futbalový štadión
kwop
Zavše ochranársky vandrák na spôsob old (oi!) punks never die, akých sú na svete milióny, často v polohe haters gonna hate stúpajúci na otlak tým, ktorí veci berú zbytočne príliš vážne. Tiež nefanúšik stereotypov, hlúposti, ješitnosti, demagógie, Elánu, Man Utd, repre futbalu, ananásu a balzamika. Za to cynik na plný úväzok (len nikto neplatí), ktorý má apatiu, iróniu a tupé reči ako pracovný a pomerne často využívaný nástroj. YNWA si pod príspevky nepíšem, na druhej strane píšem zavše strašne dlhé a otravné texty a ľudia si o mne myslia, že musím mať stále pravdu, lebo som hlúpy a sebestredný pidžús a zasa, nebudú ďaleko od pravdy;) Takže vo finále si ani pipíky merať nemusíme, máš ho väčšieho, drahý člen môjho fanclubu. Na pivo a punk ale zájsť môžeme. No problem, žádnej stres;) 📧 pár teplých slov mi pokojne napíš na kwop@lfc1892.net