Academy watch: Chlapec, ktorý “odpálil” Messiho a spol. strieľa jeden gól za druhým

8
2498

Má meno, ktoré by ho malo predurčovať dávať góly. Ballboy zo semifinálového obratu s Barcelonou v Lige majstrov zo sezóny 18/19 nastrieľal v 2021/22 skvelých 40 gólov.

Posledný futbalista, ktorý hrával za Liverpool a v jednom ročníku strelil 40+ gólov je Dominic Solanke. Ten ale nikdy nehral za juniorku tímu z Anfieldu, túto métu dosiahol ešte v drese Chelsea.

Oakley Cannonier sa narodil 6.5. 2004 v Leedsi. V Liverpoole, myslím tým v štruktúrach FC, je od dvanástich. Medzitým prešiel najrôznejšími mládežníckymi výbermi, aby si krok po kroku budoval meno. A tiež vystúpil z tieňa, ktorý (v dobrom zmysle slova) bol na neho vrhnutý 7.5. 2019 počas semifinálovej odvety Ligy majstrov s Barcelonou.

Bol to práve Cannonier, ktorý v tento pamätný večer na Anfielde v pozícii podávača lôpt maximálne promptne podal loptu Alexandrovi-Arnoldovi, ktorý ju od rohovej zastávky poslal do 16-ky, aby Divock Origi štvrtým, postupovým gólom definitívne zrazil veľkú, slávnu a po prvom zápase aj patrične namachrovanú Barcelonu. „Corner taken quickly … Origiiii,“ kričal vtedy vzrušený komentátor.

Na začiatku cesty

Oakley mal v tom čase čerstvých 15 a len veľmi málo fans vedelo, že ide o talentovaného útočníka, ktorý hráva za liverpoolsku mládež. „Samozrejme som bol na tento moment patrične hrdý, bol to skvelý moment,“ hovorí Cannonier.

Momentálne je v osemnástich členom výberu do 18 rokov, v júli 2021 podpísal s klubom prvý profesionálny kontrakt, aby sa práve ním začala ešte tvrdšia práca.

„Vedel som, že som len na štarte. Stále som na začiatku cesty, ktorá, dúfam, na konci prinesie príležitosť v prvom tíme,“ hovorí tínedžer, ktorý by najradšej v komunite fans The Reds nebol vnímaný len ako chalan, ktorý rýchlo posunul loptu Alexandrovi-Arnoldovi, že bol na začiatku v zásade už aj historického momentu, ktorý sa stal akýmsi klubovým folklórom.

Zaujímavosťou je, že Cannonier bol ballboyom aj počas štvrťfinálovej odvety Európskej ligy proti Dortmundu (4:3) v apríli 2016 proti Dortmundu. „Bol som v tom rohu, ako dal Lovren rozhodujúci gól,“ spomína. Chorvátsky stopér ho strelil v prvej minúte nastavenia, toľko doplňujúca poznámka.

S áčkom už skúsenosť má

Oakley sa poctivou prácou a tým, že mu to pravidelne „sypalo“ aj v súťažných zápasoch, pochopiteľne dostal do pozornosti Jürgena Kloppa, ktorý ho už ako 16-ročného pozval na tréning áčka. „Po tréningu dokonca za mnou prišiel manažér prvého tímu a poďakoval mi za to, že som Trentovi loptu tak rýchlo podal,“ hovorí mladík.

Anglický mládežnícky reprezentant sa v 2021/22 naplno presadil v tíme do 18 rokov, dokonca dosiahol métu 40 strelených gólov v súťažných dueloch, čo je rozhodne impozantné číslo. Pamätám si ako toho času už nejaký ten piatok preč z LFC Bobby Duncan skóroval v jedinej svojej sezóne v LFC 31x. Štyridsať gólová méta ale na úrovni juniorky nebola v Liverpoole prekonaná od čias Adama Morgana. A to je už nejakých 8-9 rokov späť.

„Musí aj naďalej tvrdo pracovať. Oakley veľmi dobre vie, že nič mu do rúk nespadne len tak. Je to skromný a pracovitý chalan, ktorý chce neustále napredovať. Pre náš tím je výraznou postavou,“ hovorí Marc Bridge-Wilkinson, manažér liverpoolskej 18-ky.

Oakley Cannonier. (foto: Twitter)

Príde šanca v príprave na 22/23 (?)

Cannoniera aktuálne čaká v lete príprava s prvým tímom, čo síce nie je istota, ale z prostredia Akadémie idú hlasy, že Klopp tínedžerovi šancu dá. Práve spomínaný príklad Adama Morgana, či samozrejme iných veľkých/väčších juniorských talentov (napr. Sterling, Suso, Alexander-Arnold, J. Robinson, Coady, P. Glatzel, Grabara, Chirivella a pod.), ale musia Oakleymu neustále pripomínať, že futbal je v prvom rade o poctivej práci, státí pevne nohami na zemi. Lebo nie je nič v kariére mladého futbalistu ťažšie ako prechod od juniorov k seniorom.

Nálepky typu nový Fowler, Salah či Mané ale nechajme bokom. Aj keď Cannonier je viac Fowler ako Salah. Každopádne ide o vzrastom nevysokého, hbitého útočníka, ktorý má zaujímavý výber miesta, vie sa veľmi dobre pohybovať medzi líniami, zabiehať za obranu a hlavne pravidelne strieľať góly. Pomáha mu k tomu veľmi dobrý pohyb i to, že má porovnateľne silné obe nohy.

Previous articleČo ďalej? Liverpool čaká zaujímavé (prestupové) leto
Next articleTrefa (vyhodnotenie): Prvý ročník súťaže je za nami, poznáme výhercov
Zavše ochranársky vandrák na spôsob old (oi!) punks never die, akých sú na svete milióny, často v polohe haters gonna hate stúpajúci na otlak tým, ktorí veci berú zbytočne príliš vážne. Tiež nefanúšik stereotypov, hlúposti, ješitnosti, demagógie, Elánu, Man Utd, repre futbalu, ananásu a balzamika. Za to cynik na plný úväzok (len nikto neplatí), ktorý má apatiu, iróniu a tupé reči ako pracovný a pomerne často využívaný nástroj. YNWA si pod príspevky nepíšem, na druhej strane píšem zavše strašne dlhé a otravné texty a ľudia si o mne myslia, že musím mať stále pravdu, lebo som hlúpy a sebestredný pidžús a zasa, nebudú ďaleko od pravdy;) Takže vo finále si ani pipíky merať nemusíme, máš ho väčšieho, drahý člen môjho fanclubu. Na pivo a punk ale zájsť môžeme. No problem, žádnej stres;) 📧 pár teplých slov mi pokojne napíš na kwop@lfc1892.net