Čo ďalej? Liverpool čaká zaujímavé (prestupové) leto

37
4380

Americká politička Eleanor Rooseveltová svojho času vyhlásila, že budúcnosť patrí tým, ktorí veria v krásu svojich snov. Mahatma Gandhi, rovnako politický aktivista z Indie, zasa povedal, že budúcnosť závisí od toho, čo urobíš dnes.

Otrepaný a únavný „evergreen“ zasa vraví, že do tretice všetko najlepšie, tak nech sa páči – Budúcnosť je (že vraj) s otáznikom, ako sa spieva v jednom songu, čo len dotvára rámec trochu prehnaného úvodu, ktorým som otrávil minimálne sám seba, na druhej strane, nad ktorým by slintala väčšina športových novinárov. „Lebo klišé a metafory, sucks!“ dodal by nejeden majster slova.

Aj napriek vyslovenému, toto nie je motivačný článok. Je však reflexiou na to, čo sa aktuálne v Liverpoole deje. A naznačenie, kam a či sa LFC pohne, lebo platí, že sa pohnúť musí. Sezóna 2022/23 totiž bude ešte ťažia, ako táto práve skončená.

Zázrak v podobe zvrátenia osudu/smerovania v poslednom kole Premier League 21/22 sa nekonal, Liverpool skončil o bod na vicemajstrovskom mieste, a tak sa ešte na nejaký čas celkom isto nezabudne na to, ako sa Gerrard pred rokmi v súboji s Chelsea pošmykol.

Realita druhého miesta prichytila The Reds aj o týždeň na to v parížskom finále Champions League, kde, zatiaľ čo miestna polícia v spolupráci s usporiadateľmi výrazným spôsobom odflákla organizáciu vyvrcholenia Ligy majstrov, aby to celé aspoň zahalila do dymu slzotvorného plynu, sa liverpoolski hráči museli skloniť pred Realom Madrid. Opäť budem zúfalo neinvenčný, a zároveň bez akéhokoľvek nápadu, a len sucho dodám, že „pusinkám“ stačila na zisk „ušatého pohára“ jedna strela do priestoru brány. Nanešťastie pre nás bola presná, bola gólová.

Divock Origi. (foto: Twitter)

Minimálne dvaja hráči áčka sú na odchode

A tak je aktuálne zrejmé, že sa v LFC začala prestavba. O odchode Divocka Origiho, o ktorom Klopp (pri pohľade na dôležité góly asi aj oprávnene) hovorí, že je liverpoolskou legendou (a Nemec vzápätí dodáva, že je až hriechom, že dostával tak málo príležitostí) sa nahlas hovorilo po Jürgenovom nástupe hádam každé leto. Až koniec zmluvy (záver júna 2022, pozn.) ale Belgičana posúva k novej futbalovej epizóde. Milánsky AC s Origim rokuje a asi sa aj dohodne.

Tam, kde je väčšia časť fanúšikovského spektra s jeho odchodom dlhší čas zmierená, ale prichádza možno niečo nečakané. Alebo inak povedané, málo očakávané. Po frustrujúcom finále Ligy majstrov sa kladne k odchodu vyjadril aj Sadio Mané. Senegalský fenomén, pre väčšinu obrancov nečitateľný futbalista. Ako správne vravia viacerí a odznelo to aj na našom webe, odvykli sme si, že z LFC odchádzajú veľkí/známi hráči, že odchádzajú opory.

Tak teda, zbohom, Sadio, zbohom časy výnimočného útoku zloženého ešte zo Salaha a Firmina.

6 fantastických sezón s Maném. Au revoir, Sadio!?

Hneď, ako si bežný fanúšik vybaví Maného prestup (má ešte rok kontrakt, takže Liverpool ho istotne nebude chcieť pustiť zasa až tak lacno), napadne mu, že aká bude za Senegalčana náhrada.

Suché „uvidíme“ je ešte suchším konštatovaním, hlavne vtedy, keď máme aktuálne plný web zaručených a ešte zaručenejších správ o tom, ako to celé bude. Lenže my naozaj len uvidíme. Lebo nikto z nás nevie, kam Maného kroky nasmerujú, nikto nevie, či nateraz definitívne rozhodnutie nezmení. A nikto vrátane novinárov, ktorí momentálne chŕlia jednu „pravdivejšiu“ info o jeho budúcnosti za druhou, proste nemá ani páru. Ako nemajú páru od momentu, kedy Klopp podpísal v Liverpoolu prvú zluvu.

Môj názor na clickbaitových akože reliable journos je všeobecne známy, budem ale rešpektovať, že väčšina fanúšikovskej základne nemá čas, priestor, ani záujem si zistiť čo a ako a ako a čo, a tak radšej idú v móde, ktorý hovorí o tom, že bez vánka sa ani list na strome nepohne.

Luis Díaz. (foto: Twitter)

Je náhradou za Maného Luis Díaz?

Ďalšou úplne zrejmou myšlienkou v hlavách mnohých je otázka, kto Maného nahradí. Niektorí vo všetkej svojej naivite veria, že do Liverpoolu do pár dní príde veľký hráč, ideálne taký, ktorý dá gól z každej šance, iní sa vracajú späť k zimnému prestupovému obdobiu, konkrétne k transferu Luisa Díaza. Lebo ten by mal byť Sadiovou náhradou.

Tento názor logiku má, veď to bol kolumbijský zakončovateľ, ktorý Manému zobral flek na ľavom útoku.

Tu sa trochu zastavím a prihliadnúc na veľakrát naprieč celým spektrom tém a situácií úplne zbytočné mužské ego si dovolím vysloviť myšlienku, že zmena postu s liverpoolskou desiatkou niečo spravila, niečo, čo rozhodla o jej ďalšom zotrvaní na Anfielde.

Keď svojho času do LFC prestúpil Salah, porúčal sa Mané z pravého krídla cez šírku ihriska až na opačnú stranu. Prispôsobil sa, hral väčšinou skvele. Teraz hrá pár mesiacov v strede útoku, lebo príchod spomínaného L. Díaza. A teraz už len podpichnutie – ako sa asi musí cítiť futbalista, ktorý sa nikdy u fans, novinárov ani pundits nestal (narozdiel od Salaha) obľúbeným, resp. ho až tak nedocenili, ktorý v podstate z tribún nepočuje svoj vlastných chorál. Neviem.

Mané si ale po 6 rokoch v červených farbách Liverpoolu povedal, že stačilo. A my len budeme denne refreshovať dostupné zdroje, aby sme zistili, kde skončí. Ak v Anglicku, mnohí to nebudeme vedieť zniesť.

Sadio Mané (v červenom) v súboji s Césarom Azpilicuetom. (foto: Twitter)

Nie sme na začiatku

V Liverpoole sa začína prepotrebná prestavba tímu. A bude sakra náročná. Opory majú okolo tridsiatky, postupne je potrebné zapracovávať mladších. Ale nie slabších, lebo The Reds chcú aj v ďalšom období ašpirovať na popredné priečky. Trent Alexander-Arnold dokonca povedal, že si je istý, že v novej sezóne prídu ďalšie trofeje. Opäť uvidíme.

Každopádne, Mané má 30, rovnako Firmino, Salah od 15.6. tiež, van Dijk od 8.7. „už“ 31, ďalší hráč základu J. Henderson pomaly (nar. 17.6. 1990) 32, Thiago Alcântara 31, Alisson v októbri tohto roka 30, Matip od augusta 31, Milner je už 36-ročný veterán, Oxlade-Chamberlain bude mať 15.8. dvadsaťdeväť a Fabinho rovnaký vek od 20.10.

A do toho zopakujem myšlienku, že Liverpool chce na popredných miestach svetového futbalu istotne vydržať čo najdlhšie.

Alisson Becker. (foto: Twitter)

Legitímnou otázkou tohto obdobia je teda tá, ako sa LFC so situáciou vysporiada. Kostra tímu je a časť jej hráčov je stále vo veku, kedy od nich ešte nejakú tú sezónu môžeme očakávať výborné výkony. Rozmenené na drobné – Alisson má síce 29, ale brankári v intenciách futbalu nestarnú tak skoro ako hráči v poli.

Ibrahima Konaté má čerstvo 23 (nar. 25.5. 1999), Robertson je 28-ročný, Alexander-Arnold má 23, Jota 25, N. Keïta 27, Tsimikas 26, L. Díaz 25 a do pozornosti trénerov sa derú 19-roční tínedžer i H. Elliott a F. Carvalho. A snáď ešte úplne neutíchol ani produkt miestnej Akadémie C. Jones, dnes 21-ročný záložník, či vo výrazne optimistickom pohľade 25-ročný J. Gomez.

Fanúšikovia, celkom pochopiteľne, ale volajú po výraznejšej prestupovej aktivite. Tu si nedovolím odhadnúť nič. Lebo podobne, ako celá fanúšikovská základňa a už spomenutí „dôveryhodní“ (napr. anglickí) novinári, nemám reálne info. Lebo ich Klopp nepúšťa von. Lebo tam, kde napr. taký Jimbo Pearce (ex-Liverool Echo, dnes The Athletic, pozn.), Joyce, Bascombe a pod. ani len netušili, že Thiago A. smeruje do LFC, sa nielen mne do mozgu vryla opakovaná nedôvera v ich schopnosti, zdroje a celkovo info.

Jürgen Klopp. (foto: liverpoolfc.com)

Viem ale, že v príprave podľa všetkého dostane šancu ukázať sa aj pár mladíkov z juniorky. A možno aj Sheyi Ojo, od 19.6. už 25-ročný ofenzívny futbalista, na ktorého produktivitu a zaujímavé futbalové ťahy si viac ako menej nostalgicky spomínam ešte z mládežníckych súťaží. Dodatok skôr vylučujúci možnosť neviem už koľkej (aj keď poriadna nikdy neprišla) šance v prvom tíme tu ale je a je veľmi reálny.

Podobným príkladom je aj Ben Woodburn. V 21/22 hosťoval, resp. do 30.6. hosťuje v škótskom Aberdeene, pričom asi každému súdnemu jedincovi asi veľmi rýchlo doklapne, že aktuálne 22-ročný tvorca hry nikdy novým Coutinhom nebude. A keď, tak niekde v Charltone. Navyše mu v LFC o pár týždňov končí zmluva.

Ďalšími menami do zoznamu sú hráči, ktorí hrávajú na pravej strane obrany. Neco Williams je aj z áčka známe meno, Walesan ale chce hrať, takže jeho budúcnosť v LFC je neistá, druhým do partie je stopér Sepp van den Berg hrajúci posledné 2 sezóny ako pravý fullback, ktorého by si ale druholigový Preston rád udržal.

Kadie Gordon. (foto: Twitter)

Mladí a neznámi. Neznámi a mladí

V lete sa budeme viacerí pozerať aj na to, ako smer áčko našliapnu zasrani stále hádam aj s mliečnymi zubami v chrupe Kadie Gordon a Harvey Blair. A možno sa nejakej šance dostane aj 21-ročnému forwardovi Paulovi Glatzelovi, ktorého pred lepšou kariérou v posledných 24 mesiacoch brzdili 2 vážne zranenia.

Tipujem, že v pre-season uvidíme Španiela balkánskeho mena Stefana Bajcetica, ktorý je v U23 dispečerom. Spomínam to aj preto, že mnoho priaznivcov dnes volá po backupe pre Fabinha.

Z neznámych mien by sme mohli v príprave na 22/23 zachytiť aj šikovného a vzrastom nevysokého technika z Poľska Mateusza Musiałowského, ktorého progres v ostatnej dobe výrazne brzdia zdravotní problémy i krajných bekov C. Bradleyho a Owena Becka.

Ďalej v podstate unknown mená ako Balagizi, Frauendorf (ofenzívni záložníci/univerzáli), Woltman (útočník), už o čosi známejší je stopér Koumetio, záložníci Clarkson a Cain i Tyler Morton, dnes azda najlepší hráč liverpoolskej Akadémie.

No a zabudnúť nemôžem na Oakleyho Cannoniera, najlepšieho strelca U18, ktorý v 21/22 stihol dať 40 gólov! Inak sa bavíme o mladíkovi, ktorý pri úspešnom semifinálovom obrate v Lige majstrov proti Barcelone podal loptu Alexandrovi-Arnoldovi, aby ten rýchlym rohom na Origiho (z ktorého bol pohodlný gól, pozn.) zaskočil kompletný tím Blaugranas.

Prestupové leto 2022: Origi a Mané sa lúčia s Liverpoolom

Odchody budú a nebude ich málo

Čo sa týka istých odchodov, tak okrem uvedeného Divocka Origiho končí aj neslávny gólman Karius. Áno, Nemec je stále v kádri, ale okrem vtípkov na tréningu nemal čo v ostatnej dobe nachádzajúc sa tak na šiestej koľaji ukázať.

Kontrakt 30.6. 2022 tiež vyprší Jamesovi Milnerovi.

Z kádra by sa taktiež mali porúčať hráči, ktorým prechod do prvého tímu neprial, menovite už uvedený Ojo, potom Adam Lewis, L. Longstaff, Kolumbijčan Arroyo či hráči ako Ritaccio, Corness, Clayton, S. Wilson, T. Miles a ďalší. Tu som už ale pre bežného fanúšika v ťažko neznámych vodách, tak sa v nich ani nenamáčajme, napiť sa totiž slanej vody nie je úplne naj.

Tak či onak, čaká nás pomerne zaujímavé leto. Ktoré môže byť z hľadiska doplnenia seniorského kádra sklamaním i prekvapením. Mnohí ale vieme, že útočníka, záložníka aj dvoch (DM i alternanta za Thiaga A.), či pravého beka (naproti tomu sa Connor Bradley sa v juniorke ukazuje veľmi dobre) potrebujeme.

Zľava James Milner, Naby Keïta a Diogo Jota. (foto: Twitter)