6 fantastických sezón s Maném. Au revoir, Sadio!?

37
3455

V 2005 po famóznom obrate vo finále Ligy majstrov proti milánskemu AC, ktorý sa rovnal zázraku, oznámil Steven Gerrard z večera do rána, že v Liverpoole končí. Napokon bolo všetko inak.

Paralela so Sadiom Maném tu je. Sympatický tridsiatnik si ale aktuálne povedal ,„je čas na zmenu,“ a tak sa nám ponúka realita, ktorá nahlas hovorí o konci hviezdneho útočného trojlístka Salah – Firmino – Mané, hovorí o tom, že prestavba tímu sa naozaj začala.

Či sa jeho presvedčenie zmení, nevieme, vieme ale, že Sadio v červenom drese LFC odviedol opakovane famóznu prácu. 120 gólov a 38 asistencií v 269 zápasoch to dokonale potvrdzujú.

Senegalský víťaz Afrického pohára 2022 vyhral v Liverpoole všetko, čo sa dalo. Počnúc anglickou ligou, pokračujúc Champions League, MS klubov, Európskym Superpohárom, Ligovým pohárom a naposledy FA Cupom.

O tom, že sa odchod Maného z Liverpoolu deje, je možné vyrozumieť aj z ostatných slov Jürgena Kloppa, ktorý novinárom povedal síce nepotvrdzujúce, ale veľavravné: „Sadio bude výborným futbalistom kdekoľvek bude pôsobiť.“

Liverpool bude chcieť vyjednať, čo najlepšiu prestupovú čiastku, šikovný futbalista má totiž na Anfielde platný kontrakt do 30.6. 2023, zadarmo teda istotne neodíde.

V Senegalčanovi strácame rozdielového hráča, príkladného profesionála i kamaráta. Posledné, samozrejme, platí o kabíne The Reds.

Rodák z ani nie dvojtisícovej dediny v oblasti Sédhiou sa aktuálne môže pýšiť nielen konzistentnými výkonmi najvyššej úrovne, či spomínanými trofejami, ale aj individuálnymi oceneniami. Doposiaľ získal napr. cenu pre najlepšieho strelca Premier League 208/19, stal sa najlepším hráčom Afriky 2019, v 2022 najlepším playerom na Africkom pohári národov, ktorý aj rozhodujúcou penaltou pre Senegal získal, rovnako bol hráčom tohto turnaja.

Sadio Mané počas Trophy parade v Liverpoole držiac trofej pre víťaza Carabao Cupu. (foto: Twitter)

Mané prišiel do Liverpoolu na konci júna 2016 zo Southamptonu za £30m a okamžite sa stal základom nového Liverpoolu, ktorý začal a postupne vybudoval Klopp. V čase Coutinha obliekal dres s číslom 19, po Brazílčanovom odchode do Barcelony zobral obľúbenú desiatku, ktorú nosí aj v národnom tíme.

Sadio je známy aj tým, že si nepotrpí na drahé veci a luxus. „Na čo mi je v garáži niekoľko áut, lietadlo, nepotrebujem drahé hodinky. Radšej dám časť z toho, čo mi bolo dopriate, ľuďom u nás doma,“ hovoril pred časom, pričom to neboli len slová. Futbalové ihriská, akadémia, jedlo pre najchudobnejších je len časť z jeho charitatívnych aktivít, ktoré dokonale vykresľujú jeho charakter.

Čo sa liverpoolskej kariéry týka, Mané začal famózne. V debutovom zápase vo farbách Merseysiders strelil pri víťazstve 4:3 na trávniku Arsenalu po parádnom sóle ukážkový gól. Mnohí si istotne spomenú aj na Ligu majstrov a jeho zásah na trávniku mníchovského Bayernu, či na famóznu hlavičku znamenajúcu v majstrovskej ligovej sezóne 19/20 víťazstvo na pôde Aston Villy v poslednej možnej chvíli.

Skvelých momentov bolo, samozrejme, oveľa viac.

Za Maném nám bude ľúto viacerým. Kdekoľvek ale povedú jeho ďalšie kroky, budeme na neho nazerať s rešpektom a náklonnosťou, veď 10.4. 1992 narodený útočník nám urobil toľko radosti, že by opačný prístup bol maximálne zadubený.

Nielen za seba hovorím, ĎAKUJEME, Sadio! Mať ťa v tíme bolo skvelé.

Fanúšikovia majú jasno. Mané, neodchádzaj! (foto: Twitter)
Sadio Mané a trofeje, ktoré vyhral v Liverpoole. (foto: Twitter)

Prestupové leto 2022: Šikovní tínedžeri do LFC, The Reds nakupujú

Previous articleTrpká pachuť na záver? Áno, LFC si ale zaslúži kredit, tak sa netoto..
Next articleČo ďalej? Liverpool čaká zaujímavé (prestupové) leto
kwop
Zavše ochranársky vandrák na spôsob old (oi!) punks never die, akých sú na svete milióny, často v polohe haters gonna hate stúpajúci na otlak tým, ktorí veci berú zbytočne príliš vážne. Tiež nefanúšik stereotypov, hlúposti, ješitnosti, demagógie, Elánu, Man Utd, repre futbalu, ananásu a balzamika. Za to cynik na plný úväzok (len nikto neplatí), ktorý má apatiu, iróniu a tupé reči ako pracovný a pomerne často využívaný nástroj. YNWA si pod príspevky nepíšem, na druhej strane píšem zavše strašne dlhé a otravné texty a ľudia si o mne myslia, že musím mať stále pravdu, lebo som hlúpy a sebestredný pidžús a zasa, nebudú ďaleko od pravdy;) Takže vo finále si ani pipíky merať nemusíme, máš ho väčšieho, drahý člen môjho fanclubu. Na pivo a punk ale zájsť môžeme. No problem, žádnej stres;) 📧 pár teplých slov mi pokojne napíš na kwop@lfc1892.net