6 fantastických sezón s Maném. Au revoir, Sadio!?

40
3232

V 2005 po famóznom obrate vo finále Ligy majstrov proti milánskemu AC, ktorý sa rovnal zázraku, oznámil Steven Gerrard z večera do rána, že v Liverpoole končí. Napokon bolo všetko inak.

Paralela so Sadiom Maném tu je. Sympatický tridsiatnik si ale aktuálne povedal ,“je čas na zmenu,” a tak sa nám ponúka realita, ktorá nahlas hovorí o konci hviezdneho útočného trojlístka Salah – Firmino – Mané, hovorí o tom, že prestavba tímu sa naozaj začala.

Či sa jeho presvedčenie zmení, nevieme, vieme ale, že Sadio v červenom drese LFC odviedol opakovane famóznu prácu. 120 gólov a 38 asistencií v 269 zápasoch to dokonale potvrdzujú.

Senegalský víťaz Afrického pohára 2022 vyhral v Liverpoole všetko, čo sa dalo. Počnúc anglickou ligou, pokračujúc Champions League, MS klubov, Európskym Superpohárom, Ligovým pohárom a naposledy FA Cupom.

O tom, že sa odchod Maného z Liverpoolu deje, je možné vyrozumieť aj z ostatných slov Jürgena Kloppa, ktorý novinárom povedal síce nepotvrdzujúce, ale veľavravné: “Sadio bude výborným futbalistom kdekoľvek bude pôsobiť.”

Liverpool bude chcieť vyjednať, čo najlepšiu prestupovú čiastku, šikovný futbalista má totiž na Anfielde platný kontrakt do 30.6. 2023, zadarmo teda istotne neodíde.

V Senegalčanovi strácame rozdielového hráča, príkladného profesionála i kamaráta. Posledné, samozrejme, platí o kabíne The Reds.

Rodák z ani nie dvojtisícovej dediny v oblasti Sédhiou sa aktuálne môže pýšiť nielen konzistentnými výkonmi najvyššej úrovne, či spomínanými trofejami, ale aj individuálnymi oceneniami. Doposiaľ získal napr. cenu pre najlepšieho strelca Premier League 208/19, stal sa najlepším hráčom Afriky 2019, v 2022 najlepším playerom na Africkom pohári národov, ktorý aj rozhodujúcou penaltou pre Senegal získal, rovnako bol hráčom tohto turnaja.

Sadio Mané počas Trophy parade v Liverpoole držiac trofej pre víťaza Carabao Cupu. (foto: Twitter)

Mané prišiel do Liverpoolu na konci júna 2016 zo Southamptonu za £30m a okamžite sa stal základom nového Liverpoolu, ktorý začal a postupne vybudoval Klopp. V čase Coutinha obliekal dres s číslom 19, po Brazílčanovom odchode do Barcelony zobral obľúbenú desiatku, ktorú nosí aj v národnom tíme.

Sadio je známy aj tým, že si nepotrpí na drahé veci a luxus. “Na čo mi je v garáži niekoľko áut, lietadlo, nepotrebujem drahé hodinky. Radšej dám časť z toho, čo mi bolo dopriate, ľuďom u nás doma,” hovoril pred časom, pričom to neboli len slová. Futbalové ihriská, akadémia, jedlo pre najchudobnejších je len časť z jeho charitatívnych aktivít, ktoré dokonale vykresľujú jeho charakter.

Čo sa liverpoolskej kariéry týka, Mané začal famózne. V debutovom zápase vo farbách Merseysiders strelil pri víťazstve 4:3 na trávniku Arsenalu po parádnom sóle ukážkový gól. Mnohí si istotne spomenú aj na Ligu majstrov a jeho zásah na trávniku mníchovského Bayernu, či na famóznu hlavičku znamenajúcu v majstrovskej ligovej sezóne 19/20 víťazstvo na pôde Aston Villy v poslednej možnej chvíli.

Skvelých momentov bolo, samozrejme, oveľa viac.

Za Maném nám bude ľúto viacerým. Kdekoľvek ale povedú jeho ďalšie kroky, budeme na neho nazerať s rešpektom a náklonnosťou, veď 10.4. 1992 narodený útočník nám urobil toľko radosti, že by opačný prístup bol maximálne zadubený.

Nielen za seba hovorím, ĎAKUJEME, Sadio! Mať ťa v tíme bolo skvelé.

Fanúšikovia majú jasno. Mané, neodchádzaj! (foto: Twitter)
Sadio Mané a trofeje, ktoré vyhral v Liverpoole. (foto: Twitter)

Prestupové leto 2022: Šikovní tínedžeri do LFC, The Reds nakupujú