Academy watch: Isaac Mabaya. Energický mladík núti Kloppa zamyslieť sa

5
2579

17-ročný (nar. 22.9. 2004) rodák z Prestonu Isaac Mabaya je v Liverpoole od šiestich.

Väčšinu času stredný záložník zaujal trénerov naprieč juniorskými výbermi svojim príkladným prístupom, zdravou drzosťou a

“Isaac chce niečo dosiahnuť. Je to chytrý mladík, ktorý si rád pridá na tréningu niekoľko dávok. Neraz som ho videl samého na ihrisku, ako si kope na bránu, skúša nové veci,” hovorí kouč liverpoolskej 18-ky Marc Bridge-Wilkinson.

Pravonohý a rýchlostne pomerne dobre vybavený Mabaya sa v 20/21 zo záložníka (idepečer i osmička) preorientoval na pravého obrancu. Opodstatnenie na zmenu pozície je jeho dobré čítanie hry i časté výpady smerom k súperovej 16-ke, ktoré sa v strede hernej formácie, hlavne keď máte taktické pokyny vyplývajúce z postu, nie vždy hodia.

Dôvodom na zmenu postu je ale aj univerzálnosť a dobrá prispôsobivosť rôznym herným situáciám v podaní tohto tínedžera.

“Každý deň na sebe pracuje. Isaac si veľmi dobre uvedomuje, že ho čaká veľmi veľa práce, ale už to, že sa dostal do pozornosti Jürgena (Klopp) je pre neho výraznou motiváciou k ešte poctivejšej práci. Dobré je, že pozná svoje chyby, že chce pracovať na ich odstránení,” dopĺňa Bridge-Wilkinson.

Mabaya debutoval v prvom tíme Merseysiders v prípravnom dueli proti Man Utd, ktorý síce Liverpool nezvládol a prehral vysoko 0:4, Isaac ale podal pomerne slušný výkon a rovnako, ako zvyšok juniorov si od Kloppa vyslúžil pochvalu.

Na jar 2022 dostal ponuku od reprezentácie Zimbabwe, aby reprezentoval krajinu zo stredovýchodu Afriky, národnosť napokon ale nezmenil. “Bolo to príliš komplikované, takže sme sa napokon rozhodli ponuku nevyužiť,” hovorí Mabayov otec David.