Ako sa darí hráčom, ktorí opustili Liverpool (2.): Firmino, Milner, J. Henderson, Fabinho, Keïta, Oxlade-Chamberlain

32
2148
Roberto Firmino oslavuje gól. (foto: Twitter)

Pozrime sa na ďalšiu šesticu hráčov a na ich pôsobenie po odchode z LFC.

Ako sa darí hráčom, ktorí opustili Liverpool (1.): Mané, Origi, Minamino, N. Williams, Grujić

Naby Keïta

Naby zavítal na Anfield v roku 2018 cez letné prestupové obdobie. Jeho príchod z RB Lipsko bol považovaný za jeden z top nákupov leta. V Bundeslige pol považovaný za jedného z najlepších stredných záložníkov. V sezóne 2016/2017 sa dostal aj do tímu sezóny.

Prestupová čiastka 60 mil. € bola síce trochu vyššia, ale adekvátna k tomu, aký hráč do Liverpool prichádza. Očakávania fanúšikov boli vysoké. S odstupom času môžeme povedať, že nenaplnil, čo sa od neho čakalo, a to hlavne pre zranenia.

Zatiaľ čo v Nemecku za dva ročníky, ktoré tam pôsobil, vynechal pre zranenie iba 2 zápasy, v Anglicku to bolo o niečom inom. Zoznam zranení, ktorými si Keïta prešiel by mohol byť na samostatný článok.

V červenom Naby Keïta. (foto: Twitter)

Jeho najlepšia sezóna bola 2021/2022, kedy vo všetkých súťažiach odohral 2086 minút. Ročník 2020/2021 bo na ihrisku na všetkých frontoch iba 714 minút, čo znamená iba 8 zápasov. Kapitolu 2022/2023 zakončil iba so 486 minútami. Na hráča s platom 120 000£ týždenne to bolo málo.

Zo začiatku pôsobenia dostával príležitosti, ale postupne dostával čoraz menej času, či už pre výkonnosť alebo nedostupnosť. Podarilo sa mu aj tak vyhrať všetky možné trofeje, na ktoré Liverpool dosiahol. Celkovo zaznamenal za 170 zápasov iba 11 gólov a 7 asistencií.

Nie je prekvapením, že mu nebola ponúknutá nová zmluva. Jeho kroky smerovali naspäť do Bundesligy, do tímu Werder Brémy. V novom pôsobisku ho zranenia takisto neobchádzajú. V polovici sezóny má odohraných len cca 80 minút. Môžeme iba uvažovať, ako by prebiehala Nabyho kariéra, ak by bol viac k dispozícii a čo mohol po individuálnej stránke dosiahnuť. Celkovo sa ale jeho pôsobenie v Anglicku považuje za sklamanie.

Roberto Firmino

Firmino bol v klube už od čias Brendana Rodgersa, ktorý ho priniesol do Liverpoolu z klubu TSG Hoffenheim v roku 2015 za 41 mil.€. Jeho aklimatizácia netrvala dlho a hneď sa stal neoddeliteľnou súčasťou tímu. Bol dôležitým dielcom útočného trojzáprahu s Maném a Salahom, keď z jeho práce ťažili obe krídla.

Nebol však len tvrdo pacujúcim hráčom, ale vedel byť aj veľmi produktívny, o čom svedčí 111 gólov a 79 asistencií. Pri jeho mene si každý vybaví jeho „no Look” góly a chorál „Sí Señor”.

Stal sa obľúbencom u fanúšikov a taktiež legendou tímu. Počas jeho pôsobenia v LFC dokázal s tímom triumfovať v Premier League, Champions League, domácich pohároch, MS klubov a celkovo bol pri všetkých veľkých víťazstvách.

V posledných dvoch ročníkoch sa jeho minutáž zmenšovala. Dôvodom boli častejšie zranenia a takisto aj príchod posíl Dioga Jotu, Luisa Díaza, Darwina Núñez a Codyho Gakpa.

Roberto Firmino. (foto: Twitter)

Aj keď si veľa fanúšikov želalo, aby ostal v klube aj naďalej, tak po skončení zmluvy už ďalšiu nepodpísal. Po jej skončení  Liverpool opustil a jeho novým domovom sa stala Saudská Arábia, konkrétne tím Al-Ahli.

Na Arabskom polostrove ukazoval až na 1 prípad kvalitu ako člen základnej zostavy s viacmenej plnou minutážou až do konca októbra, dokonca si v niekoľkých zápasoch navliekol aj kapitánsku pásku. Aktuálne ale už 9 zápasov vysedáva len na lavičke, jeho priemerný počet minút za ostatné 2 mesiace činí necelých 12!

Pôsobenie na Anfielde bolo z jeho pohľadu veľmi úspešne. Nielenže povyhrával veľké množstvo trofejí, ale bol aj dôležitým pilierom pri ich získavaní. Čiastku, s ktorou prichádzal mnohonásobne splatil a svojho času patril medzi najlepších útočníkov sveta. Brazílčan navždy ostane v srdciach podporovateľov The Reds.

James Milner

Do tímu prišiel podobne ako Roberto Firmino v lete 2015. Manchester City mu neponúkol novú zmluvu a tak sa ho ujal tím od rieky Mersey.

Milie bol odhodlaním a pracovitosťou príkladným vzorom pre mladých hráčov. Najčastejšie nastupoval na pozícii záložníka, vidieť sme ho ale mohli aj na oboch krajoch obrany.

V prvých sezónach bol pevnou súčasťou tímu a nastupoval pravidelne. Napríklad v sezóne 2016/2017 nastúpil na 92% minút v rámci Premier League. Postupom času hral menej minút, ale ako náhradník bol alternatívou v prípade, že niekto vypadol zo základnej zostavy. Zastával aj pozíciu zástupcu kapitána.

Podobne, ako ostatní hráči z jeho éry v Liverpoole bol pri všetkých vyhraných trofejach a dokázal zaznamenať aj 26 gólov a 46 asistencií.

James Milner. (foto: Twitter)

Po minulom ročníku ostal ako voľný hráč v rámci najvyššej anglickej súťaže a upísal sa Brightonu. Na juhu Anglicka je hráčom na rozmedzí štartovacej jedenástky a lavičky. V prebiehajúcej sezóne zaznamenal zatiaľ 1 asistenciu. Aj v skoro 38 rokoch je stále platným hráčom a v mladom tíme Brightonu môže byť vzorom pre mladých hráčov.

Milie patrí v tíme „čajok“ medzi top 5 najlepšie prihrávajúcich hráčov v rámci Premier League, navyše atakuje rekord Garetha Barryho v počte zápasov v tejto súťaži, keď ich má na konte už 632 (v historickej tabuľke je spoločne s Giggsom druhý, pozn.) a na prvé miesto stráca 1 duelov.

Čas, ktorý strávil v LFC môžeme hodnotiť veľmi dobre. Do tímu prišiel zadarmo a bol dôležitým členom tímu pri úspechoch najprv na ihrisku a neskôr aj dobrým mentorom pre menej skúsených spoluhráčov. Výsledky jeho fyzických testov ostávajú legendárne.

Alex Oxlade Chamberlain

Jeho cesta v drese The Reds začala v auguste 2017, keď prestúpil z Arsenalu za 38 mil. €. Prvá sezóna bola celkom obstojná, nebol to pravidelný hráč základnej zostavy.

V PL odohral 46 % hracieho času a 27% v Lige majstrov. V domácich pohároch nastúpil k trom zápasom. V semifinále ligy majstrov proti AS Rím si privodil vážne zranenie kolena. Skoro celú ďalšiu sezónu premaródil. Pri víťazstve v Lige majstrov neodohral ani 1 minútu.

V ďalšej sezóne podpísal novú zmluvu do roku 2023 a s LFC sa stal majstrom Anglicka. Objavil sa náznak, že by to s Oxom nemuselo byť až také zlé. Vyhýbali sa mu zranenia a pri ceste za titulom odohral 44% minút.

Z jeho strany to však bolo v červenom drese viac-menej všetko. Nasledujúce 3 sezóny ho už sprevádzali zranenia a keď aj nebol zranený, dôveru od Kloppa nemal. Od sezóny 2020/2021 až do jeho odchodu odohral v roku 2023 v anglickej najvyššej súťaži iba 13% minút. Už v ročníku 2021/2022 boli prípady, kedy sa ani nedostal na súpisku. V posledných šestnástich zápasoch odohral iba 62 minút, a to nebol ani zranený. Bol na lavičke a v ôsmich prípadoch sa ani nedostal na zápasovú súpisku. V tom čase stále zarábal viac ako Mané, An. Robertson, I. Konaté alebo Matip.

V minulom ročníku ho dokonca ani nenominovali na skupinovú časť Ligy majstrov. Za posledných 18 stretnutí sa v  sezóne 22/23 v PL až 16-krát nezmestil do zostavy. Raz bol na lavičke a odohral 20 minút proti Manchesteru City. Popri tomu ešte prvých 11 zápasov vynechal pre zranenie. Za celkové pôsobenie v LFC zaznamenal 18 gólov a 15 asistencií.

Alex Oxlade-Chamberlain. (foto: Twitter)

Po vypršaní kontraktu bolo zrejmé, že predĺženie zmluvy by nemalo veľký zmysel. Z Anglicka sa sťahoval do Turecka, konkrétne do Beşiktaşu. V Turecku sa mu celkom darí. V Süper Lig nastupuje pravidelne, rovnako taj aj v Konferenčnej lige a stihol už zaznamenať 4 góly a 1 asistenciu. Stále ma iba 30 rokov, takže ma pred sebou ešte niekoľko rokov na najvyššej úrovni.

Oxlade-Chamberlain prichádzal ako nádejný talent, ale vzhľadom na prestupovú čiastku a plat, ktorý poberal, sa jeho pobyt na Anfielde ťažko bude hodnotiť kladne. Je náročné pochopiť, prečo hráč, ktorý poberá 120 000 libier týždenne, nie je ani nominovaný na zápasy. Stále ma nálepku, že nehral pre zranenia. Áno, zranenia určite mali vplyv na jeho kariéru, ale možno si viacerí neuvedomujú, že hlavne v posledných troch rokoch sa stávalo, že hoci bol pripravený, Klopp ho z nejakých dôvodov hrať nenechal.

Otáznikom ostáva, prečo sa ho klub nesnažil predať už 2-3 roky späť. Jedným z dôvodov môže byť, že Ox odísť nechcel. Je však aj možné, že sa nenašiel klub, ktorý by mu dal taký vysoký plat. Po jeho odchode môžeme povedať, že je jedným z najhorších Kloppových nákupov.

 

Fabinho

Brazílčan prišiel do PL v roku 2018, kedy do Monaca putovalo 45 mil. €. Najúspešnejšie roky si bez Fabinha na mieste defenzívneho záložníka nevie predstaviť asi nikto. Môže sa pochváliť ziskom Premier League a Ligy majstrov. Vyhral takisto aj domáce poháre, Majstrovstvá sveta klubov atď.

Začiatok na Anfielde mal troška ťažší, keďže prvých 8 zápasov sledoval iba z lavičky. Potom sa už následne na ihrisko dostal a bol oporou záložnej rady. V prípade potreby vedel alternovať aj ako stredný obranca. Výrazný pokles formy zaznamenal až v 22/23, keď bolo vidno, ako pomaly fyzicky odchádza. Napriek tomu sa iba dvakrát stalo, že by v Premier League neodohral zápas. Počas jeho času v Liverpoole zaznamenal z pozície defenzívneho záložníka 11 gólov a 10 asistencií.

Fabinho. (foto: Facebook)

Fabio Henrique Tavares, ako znie jeho celé meno, v lete podobne ako jeho bývalí spoluhráči neodolal vábeniu zo Saudskej Arábie. 30 ročný hráč sa upísal tímu Al-Ittihad.  V žltočiernom drese, ktorý teraz oblieka, má za spoluhráčov napr. aj Kantého alebo Karima Benzemu.

Skoro každý hráč, keď príde z Európy na Arabský polostrov, v tamojšej súťaži hviezdi. Inak to nie je ani v prípade Fabinha. Po slabšej minulej sezóne tak ukazuje, že je stále kvalitným hráčom. Záložník tejto úrovne by stále mal kvalitu na to, aby ešte mohol behať po európskych trávnikoch, preto je troška škoda, že odišiel do Ázie.

Jordan Henderson

Bývalý kapitán The Reds prišiel do klubu už v roku 2011, keď na pozícií trénera pôsobil Kenny Dalglish. Od svojho príchodu začal pravidelne nastupovať. Po odchode Stevena Gerrarda sa navyše stal aj kapitánom tímu.

Hlavne na začiatku svojho pôsobenia bol často kritizovaný a veľa fanúšikov si prialo jeho odchod z klubu. Po tom, čo sa kormidla ujal Jürgen Klopp, sa kritika na jeho osobu zmenšila a s páskou na ramene viedol Liverpool v úspešnej ére, ktorú klub zakončil veľkým množstvom trofejí.

Henderson nebol žiadny loptový virtuóz, ale skôr líder, ako na ihrisku, tak aj v kabíne. Celkovo vo všetkých súťažiach odohral v drese červených 492 zápasov s bilanciou 33 gólov a 61 asistencií.

Jürgen Klopp (vľavo) a Jordan Henderson. (foto: Twitter)

V posledných sezónach bolo trocha badať úpadok formy. Nikto však nečakal, že by mohol opustiť klub už v lete 2023, keď ešte v rovnakom prestupovom období odišiel aj Fabinho. Záložná rada však už potrebovala poriadnu obmenu, na ktorú sa sezónach predtým nemyslelo, a tak do Saudskej Arábie za 14. mil. € odišiel aj Jordan.

Po jeho prestupe sa zniesla na jeho osobu veľká dávka kritiky od LGBTI komunity, ktorú v Anglicku podporoval. Nepáčilo sa jej, že práve hráč, ktorý poukazoval na je práva odišiel do krajiny, kde je homosexualita trestným činom.

V súčasnosti je hráčom Al-Ettifaq, kde trénuje jeho bývalý spoluhráč Steven Gerrard. Z 19 možných stretnutí nastúpil na 17 a až na jeden v každom zápase odohral 90 minút. Zatiaľ gól ešte nestrelil, ale môže sa pochváliť štyrmi asistenciami. Od prvého zápasu aj vykonáva funkciu kapitána.

Jordan Henderson bol v LFC 12 rokov a jeho účinkovanie môžeme hodnotiť určite pozitívne. Po 30. rokoch dokázal nad hlavu zdvihnúť aj pohár za víťazstvo v najvyššej súťaži Anglicka. Po skončení kariéry môžeme očakávať, že dostane funkciu v klube, či už ako mládežnícky tréner alebo ambasádor klubu.