Ako sa darí hráčom, ktorí opustili Liverpool (1.): Mané, Origi, Minamino, N. Williams, Grujić

12
1752
Sadio Mané. (foto: Twitter)

Vo futbalovom svete je bežné, že hráči prichádzajú a odchádzajú. Inak tomu nie je ani v  LFC. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na futbalistov, ktorí opustili klub v nedávnej minulosti, na to, akú stopu v tíme zanechali a ako na tom momentálne sú.

Marko Grujić

Marko Grujić prišiel do Veľkej Británie z CZ Belehrad v januári 2016 za 7 mil. €. Po prestupe ostal ešte pol roka hosťovať vo svojom klube. Jeho hosťovanie sa skončilo 30. júna 2016 a tak nasledoval presun do Británie. V prvej sezóne prišlo zranenie, ktoré ho vyradilo na značnú časť zápasov. Marko sa časom čoraz menej objavoval aj v zápasovej nominácií.

Po menej úspešnom období v červenom drese putoval v januári 2018 na polročné hosťovanie do Cardiffu. Berlínska Hertha si ho potom v lete 2018 zobrala na dvojročné hosťovanie a október 2018 preňho znamenal sťahovanie sa do Portugalska. Tam sa upísal Portu, v ktorom strávil dva roky.

Účinkovanie na Pyrenejskom polostrove však pokračovalo až do roku 2022, kedy si ho FC Porto kúpil na stálo. Do pokladne Liverpoolu pribudlo 9 mil. €. V drese „červených“ odohral iba 507 minút a mal bilanciu 1 gól a 1 asistencia. V súčasnosti plní rolu náhradníka a odohraných minút je menej a menej. V prebiehajúcom ročníku odohral v domácej súťaži a Lige majstrov iba 131 minút.

Takumi Minamino

Minamino prišiel do Anglicka 1. januára 2020 z rakúskeho RB Salzburg. Dokázal nastupovať na všetkých postoch v rámci ofenzívy. Taki mal v Liverpoole štatút hráča širšieho kádra.

Minúty zbieral väčšinou v domácich pohároch. Jeho najpamätnejší moment bol vo štvrťfinále Ligového pohára proti Leicestru v decembri 2021. V 95. minúte vyrovnal stav zápasu na 3:3 a poslal zápas do predĺženia, v ktorom bol nakoniec tím z Anfieldu úspešný.

V Premier League za Liverpool neodohral nikdy viac ako 286 minút (2020/2021), čo je iba 8% hracieho času. Počas ročníka si ešte odskočil na polročné hosťovanie do Southamptonu.

Napriek nie veľkému počtu odohraných minút sa tešil z víťazstva v Premier League, FA Cupe aj Carabao Cupe.

V lete 2022 sa sťahoval do AS Monaco za 15 mil. €. Vo Francúzsku zbiera zatiaľ viac minút, ako tomu bolo na Britských ostrovoch. Avšak ani v minulej sezóne tam nebol pravidelným členom základnej zostavy.

Tento ročník je však pre neho oveľa lepší. Okrem jedného zápasu, kedy nebol k dispozícií pre zranenie, nastúpil do všetkých zápasov v Ligue 1 a väčšinou ako člen základnej zostavy. Za 15 duelov zaznamenal 5 gólov a 4 asistencie, čo je celkom slušné. Vyzerá to, že Japonec našiel tím, v ktorom dostal šancu a ktorý je na jeho výkonnostnej úrovni.

Neco Williams

V Liverpoole začínal už vo svojich ôsmich rokoch. Pravý obranca prešiel mládežníckymi kategóriami a svoj debut za A-tím zaznamenal v roku 2019 v EFL Cupe proti Arsenalu. Podobne ako vyššie zmienený Minamino aj Neco plnil v LFC úlohu náhradníka a jeho nasadzovanie bolo väčšinou sporadické.

Najčastejšie zbieral skúsenosti v domácich pohároch. Môže sa pýšiť víťazstvami v Premier League, Carabao Cupe a na majstrovstvách sveta klubov.

Najviac času na ihrisku v domácej súťaži dostal v ročníku 2020/2021, kedy nastúpil na 248 minút. Celkovo odohral za tím od rieky Mersey za tri sezóny 1832 minút, čo predstavuje 20 celých zápasov. Pomedzi pôsobenie v LFC ešte stihol aj polročné hosťovanie (2020) vo Fulhame.

Bolo jasné, že mladý Walesan bude chcieť viac hrávať, a tak v júli 2022 prestúpil k ambicióznemu  nováčikovi – Nottinghamu Forrest. Od začiatku angažmánu sa stal členom základnej zostavy, hrával na poste wingbacka, ľavého i pravého krídla, teda vyššie, ako tomu bolo pri rieke Mersey. V minulej sezóne prekonal menšie zranenie tváre, ktoré ho vyradilo na 6 zápasov, inak hral celkom pravidelne.

V prebiehajúcom ročníku mal tiež drobné zranenie klenby. Odohraný čas zatiaľ nie je ako by si predstavoval. Iba trikrát bol v základnej zostave a až päťkrát nezasiahol do zápasu a ostal iba na lavičke. Nemusí to však nič znamenať a Neco sa môže opäť stať stabilným členom štartovacej jedenástky.

Otázkou ostáva, či by teraz nedostal viac priestoru aj v Liverpoole, keďže Alexander-Arnold je už pomaly záložník, a jeho priamy náhradník je Joe Gomez je hlavne stredným obrancom. Myslím si, že každý fanúšik je rád, keď ho vidí behať v PL.

Neco Williams. (foto: twitter.com)

Sadio Mané

Senegalský reprezentant spečatil svoj príchod do mesta Beatles 1. júla 2016 zo Southamptonu za 40 mil. €. V čase príchodu mal už dve sezóny v Anglicku, čiže Premier League nebola pre neho nič nové.

Na rozdiel od vyššie spomenutých hráčov bol Sadio od prvého momentu stavebným kameňom mužstva. Na všetkých úspechoch, ktoré Jürgen Klopp dokázal, mal veľký podiel. Spolu so Salahom a Firminom vytvoril jednu z najobávanejších útočných trojíc v Európe.

Senegalčan sám patril medzi najlepších krídelníkov na svete. V jeho zbierke sú všetky trofeje, ktoré mohol s Liverpoolom získať. V najvyššej domácej súťaži strelil za 6 sezón 90 gólov a ďalšie pridal v pohároch.

Cez letné prestupové obdobie v roku 2022 sa začali šíriť klebety, že o Senegalčana sa zaujíma Bayern Mníchov. Týmto prestupom zakončil jeho pôsobenie na ostrovoch.

Veľa fanúšikov bolo určite sklamaných, ale rešpektovalo jeho vôľu odísť a skúsiť novú výzvu. Nevyzeralo to, že by bol na tom výkonnostne zle, ale mal už 30 rokov. To znamená, že svoje najlepšie roky mal už za sebou. Zmluvu mal už iba na rok a ak by nedošlo k jej predĺženiu, mohlo sa stať, že by odišiel po rolu zadarmo.

Účinkovanie v bavorskom klube ale nedopadlo dobre. Vyhral síce Bundesligu, avšak účinkovanie v Lige majstrov a domácom pohári nedopadlo práve najlepšie.

Vynorili sa informácie, že mal dokonca napadnúť vlastného spoluhráča Leroya Saného, pričom konflikt medzi oboma futbalistami potvrdil aj realizačný tím najlepšieho nemeckého celku.

V Nemecku sa tiež stal stabilným hráčom. Až na drobné zranenie a suspendovanie hral okrem jedného zápasu stále. Hneď po prvej sezóne sa jeho púť v Allianz Arene skončila a ďalšie leto sa stal hráčom Al Nassr.

V Saudskej Arábii je spoluhráčom Cristiana Ronalda. Hráč takýchto kvalít, akým je Mané sa stal hneď oporou mužstva a je ťahúňom tímu. Za účinkovanie na Blízkom východe si zarobí aj slušný balík peňazí. Po odchode z tímu The Reds nenabrala jeho kariéra práve najlepší smer, ale aj tak ostáva veľkým obľúbencom skoro každého fanúšika LFC.

Divock Origi

Origi prišiel do mužstva 29. júla 2014, keď bol pri kormidle Brendan Rodgers. Prvú sezónu po prestupe ešte strávil na hosťovaní v LOSC Lille. Jeho pôsobenie teda začalo v roku 2015.

V jeho prvých zápasoch, keď ho ešte viedol Rodgers, nedostával veľa príležitostí. Zmena nastala, keď sa trénerom stal Jürgen Klopp. Zo začiatku dostával slušnú porciu minút. Sezóna 16/17 bola preňho v červenom drese najlepšia.

Po nej ale nasledovalo ročné hosťovanie vo Vfl Wolfsburg. Po návrate už ale dostával čoraz menej minút. Väčšinou nastupoval ako náhradník z lavičky na záverečne minúty, alebo v domácich pohároch.

Posledné dve sezóny (2020/2021, 2021/2022) sa často stávalo, že nebol ani v zápasovej nominácií a dokonca za toto obdobie mal odohrané v PL iba okolo 300 minút.

Divock bol veľkým obľúbencom fanúšikov. Nedával možno veľký počet gólov, ale strelil niekoľko nezabudnuteľných. Corner taken quickly… ORIGI!!!“  si pamätá asi každý fanúšik, ako aj gól ň Evertonu, atď…

V lete 2022 sa stal voľným hráčom, keďže nedostal novú zmluvu a upísal sa AC Milánu. Pôsobenie v AC sa skončilo sklamaním. Absolútne sa nedokázal dostať do základnej zostavy, v ktorej nastúpil iba 10 krát. Iba dva zápasy vydržal na ihrisku 90 minút a odohral iba 30% minút. Dokonca bol vyhlásený najhorším prestupom sezóny na Apeninskom polostrove.

Po jednej sezóne odišiel na hosťovanie do Nottingahmu Forrest, kde je spoluhráčom Neca Williamsa. Ani na ostrovoch to nie je vôbec dobré. Zatiaľ iba raz nastúpil od začiatku zápasu a má odohraných 151 minút, čo nie sú ani celé dva zápasy.

Na povrch už aj vyšli jeho problémy so životosprávou, keď sa na tímovom fotení prezentoval s trocha väčším bruchom. Množstvo ľudí si myslelo, že v slabšom tíme by mohol byť aj útočníkom číslo 1. Jeho doterajšie pôsobenie mimo Anfieldu však ukazuje, že ani v menších tímoch sa neodkáže presadiť a je trocha aj prekvapením, že sa ho Liverpool nepokúsil predať už skôr.