LFC – Newcastle 4:2, hodnotenie hráčov: Na nový rok desiatky šancí, miestami skvelý futbal a na pretrase mená ako Salah, D. Núñez, C. Jones či Szoboszlai

38
1684
Curtis Jones. (foto: twiter.com)

Prvý zápas v roku 2024 sme zvládli za tri body, natiahli na Anfielde sériu s Newcastlom i dali podnet na diskusiu o niektorých hráčoch.

Premier League 23/24 (1.1.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Newcastle United FC 4:2 (0:0)

góly: 49. Salah (D. Núñez), 74. C. Jones (Jota), 78. Gakpo (Salah), 86. Salah z 11 m (Jota) - 54. Isak, 81. Botman
ŽK: L. Díaz, Alexander-Arnold, Endō - B. Guimarães, Miley, Joelington, S. Longstaff, Dúbravka
rozhodca: Anthony Taylor
TV: Canal+ Sport (SK/CZ)

Alisson - Alexander-Arnold, I. Konaté, van Dijk, J. Gomez, Endō (75. A. Mac Allister), Szoboszlai (64. Gravenberch), C. Jones, Salah, D. Núñez (64. Gakpo), L. Díaz (64. Jota)

lavička: Kelleher - A. Mac Allister, Gakpo, H. Elliott, Jota, Gravenberch, J. McConnell, Quansah, C. Bradley

NUFC zostava

Dúbravka - Livramento, Botman, Schär, Burn (82. Lascelles), Miley, Joelinton, B. Guimarães, S. Longstaff, Joelinton (82. Hall), Isak, A. Gordon

lavička: Karius - Almirón, Dummett, M. Gillespie, Hall, Krafth, Lascelles, A. Murphy, M. Ritchie

Alisson (7) – Dostal dva góly, ale to mu známku neznižuje, veď defenzívny NUFC ho príliš nepreveril, navyše za inkasované zásahy nemohol. S loptou na nohe si bol istý.

Alexander-Arnold (7) – V I. polčase 2-3x riskoval pri rozohrávke a mali sme aj istú dávku šťastia, že sme neinkasovali. Dopredu bol kvalitný (v jednom prípade z ostrého uhla meter od pravej hranice 16-ky napálil loptu halfvolejom do vzdialenejšej žrde Dúbravkovej brány), vedel presne prihrať, podržať loptu, diktovať tempo, v 2. minúte jeho tečovaný pokus spoza 16-ky skončil tesne vedľa. Ako inverted right back strávil veľa času v strede poľa.

I. Konaté (7) – Ibou zahral nadpriemerne, A. Gordon či Isak s ním mali zrejmé problémy.

van Dijk (8) – Aj napriek dvom gólom v našej sieti ponúkol Holanďan dominantný výkon. Usmerňoval spoluhráčov, vyhrával dôležité súboje, ktorými už v zárodku zastavil viaceré sľubné momenty hostí.

J. Gomez (7) – Pri zraneniach Andyho Robertsona a Tsimikasa hrá ako pravák cez nohu na ľavej obrane a proti „strakám“ si vedel svoju stranu postrážiť. Bojovný výkon, nešetril krokom, veľmi dôležitý pri repressingu.

Rok 2024 štartuje parádne, celý zápas snaživý Liverpool zlomil defenzívny Newcastle 4:2. Salah ide na AFCON s 2+1

Endō (8) – Posledný zápas Japonca v liverpoolskych farbách pred Asian Cupom 2024. Wataru si už asi aj zvykol na to, aký futbal sa hrá v Anglicku i na tlak, ktorý je v klube ako je Liverpool enormný. Nadpriemerný v rozohrávke i čítaní hry, nebál sa súbojov, platný vo výstavne ofenzívnych akcií. Palec hore.

Szoboszlai (6) – Najmä v prvom polčase mu nevyšlo zopár ľahkých prihrávok, ale ťažký terén robí svoje. Dominik však kvalitu má, vedel obísť protihráča, potiahnuť loptu dopredu, bol platný pri pressingu. Žiaľ, v 64. min musel dole pre problémy so zadným stehenným svalom.

C. Jones (8) – Zopár malých chýb pri rozohrávke, ale inak naozaj výborný. Platný pri výstavbe, pomáhal tímu kvalitným pohybom, v 74. min bol na konci krásnej akcie, keď snahu Salaha a Jotu premenil jednoduchým zakončením do prázdnej brány na gól. Mohol ale dať aj dva, jeho pokus zvnútra pokutového územia bol ale zblokovaný gólmanom.

Salah (8) – Kritici si na prvú povedia, že je táto známka pre egyptského „faraóna“ možno privysoká, na ťažkom teréne ale dal dva góly (tiež už istotne odznelo, že do prázdnej brány a z penalty by gól dal každý) a na jeden prihral a má jasný rukopis na víťazstve.

Okej, v 22. min nepremenil penaltu či zopár ráz (najmä v I. polčase) zle prihral. NUFC sa ale proti Salahovi hralo zle, musel sa viac sústrediť na ľavú stranu hracieho poľa i na Dúbravku (65., 90.+5 min), Mo otváral priestory pre spoluhráčov, hralo sa nám s ním v zostave ľahšie. V 5. minúte nastavenia ale až natoľko myslel na hetrik, že pri šanci Jotu v ideálnom postavení odignoroval.

Mohamed Salah. (foto: twitter.com)

D. Núñez (6) – Mal 5 naozaj výborných šancí a gól nedal. Pre jeho kritikov to stačí, veď platí otrepané futbalové klišé, že útočník má dávať góly a Darwin keby proti Newcastlu hral aj do rána, tak si dovolím povedať, že neskóruje.

Chalanisko sa ale vie dostať do šancí, čoho príkladom je aj duel s The Magpies, sem-tam na spôsob Bobbyho Firmina ukázal, že hrotový útočník v modernom futbale aj bráni, navyše prihral Salahovi na 150. gól v liverpoolskom drese. A asistencie mohol mať aj dve, nebyť v 18. min jeho tesného ofsajdu pri Díazovom presnom zakončení.

A nie, nebol až taký slabý, ako sa pri do mozgu napumpovanom adrenalíne viacerým zdalo.

L. Díaz (7) – Ono to vyzerá, že jedinou Luchovou spoľahlivou kľučkou je tá doprava. Predviedol ju viackrát aj proti zverencom Eddieho Howa a nebola úplne márna. V I. polčase dal gól z ofsajdu, v 20. min vybojoval pre Salaha penaltu, v 62. zasa jeho pokus z 15 m vyrazil Dúbravka.

striedania:

Gravenberch (6) – Ryan nemá formu, ako keby stratil drive, čo ho zdobil po letnom príchode z Bayernu. Snaživý ale bol, tiež urobil pár chýb v rozohrávke.

Gakpo (7) – Cody strelil v 78. min po skvostnej Salahovej prihrávke víťazný gól (aj napriek tomu, že loptu dobre netrafil), skórovať mohol aj v 69., kedy 11 m od brány nechal vyniknúť gólmana hostí.

Jota (8) – Za niečo vyše polhodiny na trávniku bol prínosný, na súpera platil jeho pohyb i priamočiarosť. V 74. min prihral C. Jonesovi pred prázdnu bránu na gól, v 84. min šiel sám na Dúbravku, ktorý ho fauloval a Salah z penalty upravil na konečných 4:2.

A. Mac Allister (7) – Vrátane nastavenia 22 min na trávniku a Alexis v prvom vystúpení po zranení ukázal, že je kvalitným futbalistom. V 84. min navyše skvostným pasom poslal Jotu do samostatného nájazdu na brankára.