Analýza kádra LFC – záložná formácia

24
2948

Máme tu tretie pokračovanie nášho letného seriálu.

V treťom pokračovaní tejto letnej série sme sa zamerali na aktuálne najhorúcejšiu tému v LFC. Aké bude zloženie jednej z najdôležitejších formácii tímu? Aké bude zloženie našej zálohy? Sakra ťažká téma.

Táto formácia bola asi najkritizovanejšou v minulej sezóne. Vedenie Liverpoolu zareagovalo a hneď skraja prestupového okna priviedlo do tímu dve skvelé mená. Majstra sveta z Argentíny Alexisa Mac Allistera a maďarského reprezentanta Dominika Szoboszlaia.

Kontrakty v júni 2023 skončili však hneď 3 hráčom a LFC opustili ako free hráči James Milner, Oxlade-Chamberlain a Naby Keïta. Nieže by títo traja nejako extra chýbali, ale navyše sa silne spomína odchod Fabinha a J. Hendersona, o ktorých majú veľký záujem kluby zo Saudskej Arábie. Ak odíde z týchto dvoch hráčov čo len jeden, bude to obrovský zásah do zloženia zálohy.

Samozrejme riešiteľný, ale to by musel LFC adekvátne zareagovať a priviesť namiesto nich ďalších dvoch záložníkov s okamžitým impaktom na našu hru. Pamätáte si niekto, že LFC kúpil štyroch špičkových záložníkov v jednom prestupovom okne?

Poďme sa pozrieť na aktuálne zloženie našej zálohy. Toto sú hráči, na začiatku predsezónnej prípravy, s ktorými môže reálne Klopp rátať a ktorí majú kvalitu, aby mohli za LFC nastúpiť do súťažných zápasov. S A-tímom sa bude pripravovať množstvo mladíkov, ale reálnu šancu dostať sa na ihrisko majú len títo hráči.

Pri určení hodnoty hráča vychádzam z čísel na transfermarket.com a pri platoch zo spotrac.com. Čísla sa môžu od reality líšiť, hlavne pri stanovení trhovej ceny hráča.

#3 Fabinho (Brazília) – DM

 • 29 rokov, 151 zápasov v Premier League, 167 v Ligue 1 (FR)
 • 31 gólov, 24 asistencií
 • kontrakt do júna 2026, plat 180 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 42 mil. eur

#6 Thiago A. (Španielsko) – CM, AM, DM

 • 32 rokov, 67 zápasov v Premier League, 68 v LaLiga, 150 zápasov v Bundeslige
 • 26 gólov, 34 asistencií
 • kontrakt do júna 2024, plat 200 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 15 mil. eur
Thiago Alcântara. (foto: Twitter)

#8 Dominik Szoboszlai (Maďarsko) – CM, RM

 • 22 rokov, 0 zápasov v Premier League, 62 zápasov v Bundeslige
 • 12 gólov, 16 asistencií
 • kontrakt do júna 2028, plat 125 tisíc libier týždenne (neoverené)
 • hodnota cca 50 mil. eur

#10 Alexis Mac Allister (Argentína) – AM, CM, DM

 • 24 rokov, 98 zápasov v Premier League
 • 16 gólov, 5 asistencií
 • kontrakt do júna 2028, plat 150 tisíc libier týždenne (neoverené)
 • hodnota cca 65 mil. eur

#14 Jordan Henderson (Anglicko) – CM, RM, DM

 • 33 rokov, 431 zápasov v Premier League
 • 33 gólov, 56 asistencií
 • kontrakt do júna 2025, plat 140 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 10 mil. eur

#17 Curtis Jones (Anglicko) – AM, CM, DM

 • 22 rokov, 63 zápasov v Premier League
 • 6 gólov, 4 asistencie
 • kontrakt do júna 2027, plat 15 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 25 mil. eur
Curtis Jones (v červenom) a Jack Harrison z Leedsu. (foto: Twitter)

#19 Harvey Elliott (Anglicko) – AM, RW, LW

 • 20 rokov, 42 zápasov v Premier League
 • 1 gól, 2 asistencie
 • kontrakt do júna 2027, plat 40 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 35 mil. eur

#43 Stefan Bajčetić (Španielsko) – DM, CM

 • 18 rokov, 11 zápasov v Premier League
 • 1 gól, 0 asistencií
 • kontrakt do júna 2027, plat 40 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 13 mil. eur
Stefan Bajčetić. (foto: Twitter)

Analýza stredovej formácie

Tak čo poviete? Viac ako slušne vyzerajúci zoznam záložníkov. K tomu môžme pokojne počítať Tylera Mortona (CM, DM), ktorý mal skvelú sezónu v druholigovom Blackburne. Ešte si síce doliečuje zranenie z minulej sezóny a nešiel ani na prípravu do Nemecka, ale je to výborný a talentovaný stredný záložník.

S A-tímom LFC ešte odleteli na prípravu do Nemecka aj Melakmu Frauendorf, či Bobby Clark, ale ani o jednom z týchto hráčov nemôže byť žiadna reč, že by sa pozrel do ligového základu LFC.

V záložnej formácii má ako jediný takmer isté miesto Alexis Mac Allister. Ostatní si budú musieť svoje miesto vybojovať.

Pri momentálnom zložení kádra je ideálne vyzerajúca záložná rada Fabinho, Mac Allister a Szoboszlai. Takto by mohla naša zostava vyzerať pri zakladaní útoku s Trentom Alexandrom-Arnoldom vysúvajúcim sa do stredu poľa.

Fabinho však musí potvrdiť, že to bola iba jedná zlá sezóna a nie stály pokles výkonnosti. Vôbec nepatrím k tým, čo po jednej zlej sezóne odsúdia 29-ročného stredného záložníka, aj keď predtým mal 3 fantastické. Dal by som mu určite ešte šancu. Ale ak odíde Fabinho, tak na jeho miesto máme momentálne iba Bajčetića, alebo Mac Allistera.

Stefan bol skvelý v pár zápasoch v minulej sezóne, keď sme sa ale ako tím kompletne trápili a stiahnuť Alexisa na DM by bola veľká škoda. Thiaga za DM nepovažujem, možno ak vo formácii s dvoma stredovými záložníkmi, ale pri jeho zdravotnom stave s ním viacmenej nerátajme.

Ideálne by bolo túto pozíciu doplniť jedným výborným klasickým DM a veriť, že Stefan Bajčetić nadviaže na svoje skvelé výkony z minulej sezóny.

Čo sa týka pozícii viac do ofenzívy, tak tam máme viacero možností. Ako uvádzam v grafike hore Alexis Mac Allister a Dominik Szoboszlai sú pre mňa skvelé nákupy a perfektné riešenia pre našu zálohu. Táto kvalita nám chýbala dlhé roky.

Obidvaja sú hráči, ktorí okrem presingu a kvalitnej defenzívy vedia ponúknuť aj ofenzívnu nadstavbu v podobe streľby spoza šestnástky, či výbornej finálnej nahrávky. To mi v posledných rokoch od našej zálohy chýbalo, či už tam nastupoval Milner, Henderson alebo Elliott.

Keïta, Oxlade-Chamberlain a ani Milner (fňuk) mi vôbec chýbať nebudú, pretože ich vplyv na našu hru bol v prípade prvých dvoch úplne minimálny a James Milner do našej hry vnášal v posledných 2 sezónach iba poctivosť, tvrdosť a presing. To je však málo na hru záložníka v TOP tíme Premier League.

Máme tam však Curtisa Jonesa, ktorý oslnil (nepreháňam) v posledných kolách Premier League a skvelú formu potvrdil aj na majstrovstvách Európy U21, ktoré Anglicko s prehľadom vyhralo a Curtis bol jedným z najlepších hráčov Anglicka na turnaji. Toto bude pre neho zlomová sezóna a výborná šanca potvrdiť, že môže hrávať v zostave LFC, alebo naopak to nepotvrdiť. Ja mu v tejto sezóne verím a myslím si, že dostane šancu možno nie ako starter player, ale ako často využívaný squad player.

Trošku skeptickejší som pri Harveym Elliottovi. Prišiel mu do tímu priamy súper na pravej strane zálohy (Szoboszlai) a na pravej strane útoku je Mo Salah. Navyše stále je v kádri aj kapitán Jordan Henderson.

O ľavej strane sa radšej ani nebavme, tam je v útoku Luis Díaz, Darwin Núñez a na ľavej strane zálohy Alexis Mac Allister a Curtis Jones. Tak kde bude Elliott hrať? Fakt netuším. Podľa mňa ho čaká to, čo zažíva momentálne Joe Gomez.

Osobitnou kapitolou je Thiago Alcântara. Nepochybne geniálny hráč, ktorý však berie vysoký plat a pravidelne vynechá viac ako polovicu zápasov v sezóne. Mohol by hrať AM, či DM, ale to by musel odohrať aspoň 40 zápasov v sezóne bez zranenia. A to u neho nie je šanca.

Osobne nechápem fanúšikov, ktorí volajú po predaji Jordana Hendersona, ktorý má skoro o polovicu menší plat, o polovicu vyšší počet odhraných zápasov a oveľa lepšie gólové či asistenčné štatistiky za sezónu a Thiago je pre nich v kádri úplne ok. Bohužiaľ pre LFC zbytočný a drahý hráč.

Veľa sa hovorí aj o odchode Jordana Hendersona. Náš dlhoročný kapitán už má 33 rokov a nepochybne by už v tejto sezóne nedostával toľko šancí, ako v minulých sezónach. Aj tak by to bol stále veľmi kvalitný a skúsený squad player, ktorý by bol v tejto v sezóne ešte veľmi platným hráčom.

Je to futbalista, ktorý dokáže potlačiť osobné ambície a prispôsobiť sa potrebám tímu. Niečím podobným bol James Milner, ktorý aj mierne za svojím zenitom vedel priniesť do našej hry to, čo Klopp práve potreboval.

Skúsenosti, množstvo odohratých zápasov, znalosť prostredia a Premier League len tak ľahko nenahradíš a pri exode v našej zálohe by bolo jeho zotrvanie v LFC dobrým riešením. Bohužiaľ si myslím, že Hendo cíti, že je v LFC aj napriek svojím nesporným kvalitám a nespornému prínosu na hru LFC v posledných rokoch, často kritizovaný fanúšikmi a využije túto možnosť aby odišiel na vrchole a navyše si krásne zarobil.

Škoda, lebo takto by veľké osobnosti Liverpoolu FC odchádzať nemali. Ja verím, že ešte jednu sezónu potiahne. Bolo by to pre našu zálohu výborným riešením.

Jordan Henderson. (foto: Twitter)

Verdikt

Záložnú formáciu sme zatiaľ doplnili viac ako dobre a pri tomto zložení si viem predstaviť v podaní LFC skvelú sezónu. Ak však odíde Fabinho a Henderson budeme musieť reagovať.

Skúsené DM sa bude hľadať ťažko a aj preto by som Fabinha za každú cenu udržal a k nemu kúpil perspektívne DM, napríklad Manu Koného, ktorý na mňa na ME U21 veľmi zapôsobil, ale momentálne je zranený. Keď sa vyzdravie, nech hrá lepší. K tomu staviť na ďalšieho výborného mladého DM Stefana Bajčetića.

Ak odíde Hendo, bude to škoda, ale treba mu poďakovať za všetko čo pre LFC urobil a nech si ide zarobiť. Oveľa väčší zmysel by mi však dával predaj Thiaga A., ktorý má oveľa väčší plat, oveľa horšie zdravie a dostali by sme za neho viac peňazí ako za Henda. Thiago je pri svojom zdraví ideálny hráč pre Saudov.

Do ofenzívnej časti zálohy nám tak ostane iba C. Jones, D. Szobozslai, A. Mac Allister a H. Elliott. Pri odchode Henda tam musíme jednoznačne posilniť. S touto zostavou sa do Premier League ísť nedá. Na zozname je veľa hráčov: Florentino Luis, Khephren Thuram, Romeo Lavia a Ryan Gravenberch. Myslíte, že niekoho z nich noazaj aj získame?

Za mňa je najlepšou možnosťou udržať Fabinha a dokúpiť 2 mladých záložníkov. Najlepšie Romea Laviu a Manu Koného. Mokrým snom by bol F. Valverde, alebo Tchouameni, ale to sa už púšťame do bulvárnych rečí a pre LFC zrejme nedosiahnuteľných riešení. Niekto im podobný však prísť musí, inak nebudeme konkurencieschopní.