(ANKETA) Letný prestupový termín 2023 je pasé. Môžeme s ním byť spokojní?

50
2190

Letné prestupové obdobie 2023 týkajúce sa anglických klubov je za nami (saudskoarabské trvá do 7.9., pozn.). Liverpool a spol. tak okrem free agents až do januára 2024 nakupovať nemôžu. Tu je sumár, samozrejme z pohľadu LFC a k nemu anketa, tak sa pokojne vyjadri, drahý čitateľ.

Prišli

(4) Alexis MAC ALLISTER - Brighton (£35m), Dominik SZOBOSZLAI - RB Lipsko (£60m), Wataru ENDŌ - Stuttgart (£18m), Ryan GRAVENBERCH - Bayern Mníchov (£34m)

Odišli

(30) Roberto FIRMINO - Al Ahli (zadarmo), James MILNER - Brighton (zadarmo), Alex OXLADE-CHAMBERLAIN - Beşiktaş (zadarmo), Naby KEÏTA - Werder Brémy (zadarmo), Arthur MELO - Juventus (koniec hosťovania), Calvin RAMSAY - Preston (hosťovanie), Charles HAYES-GREEN - Bolton (zadarmo), Harvey DAVIES - Crewe (hosťovanie), Leighton CLARKSON - Aberdeen, Jack BEARNE, Liam HUGHES, Charlie HAES-GREEN, Oscar KELLY, Fidel O'ROURKE, Iwan ROBERTS - všetci rozviazanie kontraktu, Oludare OLUNFUWA - St. Johnstone (zadarmo), Rhys WILLIAMS - Aberdeen (hosťovanie), Fábio CARVALHO - RB Lipsko (hosťovanie), Owen BECK - Dundee (hosťovanie), Sepp VAN DEN BERG - Mainz (hosťovanie), Anderson ARROYO - FC Andorra (hosťovanie), James BALAGIZI - Wigan (hosťovanie), Layton STEWART - Preston, Max WOLTMAN - Oxford, Jakub OJRZYNSKI - Den Bosch (hosťovanie), Dominic CORNESS - Yverdon (hosťovanie), Nathaniel PHILLIPS - Celtic (hosťovanie), James NORRIS - Tranmere (hosťovanie), Luca STEPHENSON - Barrow (hosťovanie), Tyler MORTON - Hull (hosťovanie)

Do kádra The Reds pribudli štyria futbalisti, všetko záložníci. Menovite Alexis Mac Allister, Dominik Szoboszlai, Wataru Endō a Ryan Gravenberch.

Preč je hneď tridsiatka futbalistov (vrátane hráčov U21 a hosťovaní), klub opustili aj viac než známe mená ako Firmino, Milner, J. Henderson, N. Keïta, Oxlade-Chamberlain, ale aj F. Carvalho, N. Phillips, T. Morton či S. van den Berg.

287
Ohodnoť ako v škole letné prestupové obdobie 2023 z pohľadu LFC. (1 je najlepšia, 5 najhoršia známka)
Min votes count should be 1

Po skončení sezóny 22/23 sa odborníci i laická verejnosť opakovane zamýšľali nad tým, čo treba v lete spraviť, aby sa Liverpool reštartoval smer najvyššie priečky. Plus/minus sa zhodli, že 4 záložníci vrátane špičkového DM, stopér a pravý bek by boli super.

Liverpool napokon z tohto priania vychádza pre optimistu na pohľad slušne, pre skeptika priemerne, faktom ale je, že 4 stredopoliari prišli, aj defenzívny, i keď Endō celkom isto nie je top class a to je všetko sme príchody všetko.

Rozhodne mrzí, že klub nebol schopný dotiahnuť dvoch obrancov – univerzálneho ľavého stopéra, ktorý dokáže zahrať aj na ľavom bekovi a backup za Alexandra-Arnolda. Tu môžeme predpokladať, že Klopp chcel dať šancu šikovného Conorovi Bradleymu, ktorý je minimálne do novembra kvôli zraneniu out (má ho podobné, súvisiace s telesným rastom, ako pred rokom C. Ramsey, takže dĺžka liečby nie je presne daná, pozn.), o problémoch mladého talentu ale kompetentní vedeli po nemeckom prípravnom kempe, takže času zohnať náhradu bolo až až.

Takto sa spoliehame na to, že Alexander-Arnold sa opäť raz dostane do formy, alebo že J. Gomez je dostačujúci backup. Čo ale v prípade, keď pár hráčov načas vypadne. Ako napr. aktuálne van Dijk kvôli trestu či zranený I. Konaté. Veď okrem týchto dvoch stopérov máme v kádri už len výkonnostne klasesajúceho Matipa, psychicky labilného J. Gomeza a mladíka Quansaha so štvrťhodinou skúseností na seniroskej úrovni.

Prestupové leto 2023: Gravenberch je hráčom Liverpoolu, N. Phillips do Škótska, Morton do II. ligy

Navyše, ako ale vieme a celkom isto na to nezabudol ani samotný Klopp, nie je to tak dávno, čo sme mali maximálne zdravotné peripetie s oporami, kedy napr. v obrane museli zaskakovať neskúsení N. Phillips s R. Williamsom a keby mi niekto povedal, že mám vsadiť na to, že sa Liverpool poučil, tak by ma k tomu musel najprv fyzicky prinútiť.

Klasického defenzívneho záložníka máme len v Endōvi, Mac Allistera je na tomto poste veľká škoda, budeme si ale musieť zvyknúť. Aj na to, že sa tam bude pri ofenzívnych akciách LFC presúvať na spôsob invertovaného pravého obrancu Alexander-Arnold, rovnako tak Tsimikas, keď sa sem-tam dostane do zostavy.

Športový riaditeľ LFC Jörg Schmadtke (vpravo) a Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Záložná rada je aktuálne energickejšia, atletickejšia, o čosi vyššia (Gravenberch – 1.90 m, Szoboszlai – 1.86 m, Mac Allister – 1.76 m, Thiago A. – 1.74 m, C. Jones – 1.85 m, Endō – 1.78 m, H. Elliott – 1.70 m, Bajčetić – 1.85 m) a technickejšia, ako tá, s ktorou sme rátali posledné mesiace. Bude to ale stačiť? Teda v kontexte návratu do Ligy majstrov i netrpezlivosti fans, ktorí chcú tituly.

Asi aj na prekvapenie všetkých, čo veria clickbait správam, v tíme zostal Kelleher, takže spoločne s Alissonom (a dovolím si povedať, že aj lepšiacim sa mladíkom Pitalugom) máme brankársku otázku vyriešenú. Pri menách ako Salah, L. Díaz, Jota, Gakpo, D. Núñez (+ Doak) útok tiež.

Sme tak stále top DM a univerzálneho stopéra od skvelej sezóny. Samozrejme za predpokladu, že nebudeme mimo formy s desiatkou opôr v nemocnici.

Liverpool počas ostatných týždňov skúšal Caiceda i Laviu, ale tí napokon dali prednosť supertučnému balíku prachov v Chelsea. Merseysiders, resp. majiteľ Fenway Sports Group ukázali, že peniaze aktuálne na Anfielde sú, o to čudnejšie potom je, prečo do kádra fakt nepribudli stopér či defenzívny stredopoliar svetovej úrovne. Veriť, samozrejme, môžeme aj tomu, že LFC napr. pri záujme o Caiceda, len predstieral, že je ochotný za jedného futbalistu „vysoliť“ vyše 100 mil. libier.

Takže ako, môžeme byť s prestupovým letom spokojní? A keď, tak do akej miery?

Na záver ešte vtipné zhrnutie summer transfer window 2023 v podaní v B/R Football.