Pred 110 rokmi sa narodil Bill Shankly

16
1246
Bill Shankly (Foto: Twitter)

Pred 110. rokmi sa narodil Bill Shankly. Poďme si pripomenúť osobnosť, ktorá písala históriu!

Bill Shankly sa narodil v škótskom Glenbucku 2. septembra 1913. Vo svojom živote dokázal rekonštrukciu klubu, ktorý každý z nás miluje.

Futbalová a trénerská kariéra

Futbal hrával za Carlisle United a Preston North End, kde ma dodnes tribúnu. Jeho futbalovú kariéru ukončila druhá svetová vojna. Po vojne začal Bill Shankly trénovať.
Začal v Carlisle United v roku 1948, kde aj začal svoju profesionálnu kariéru. Neskôr trénoval Grimsby Town (od roku 1951) a Huddersfield Town (od roku 1955). Koncom roku 1959 ho navštívil predseda Liverpool FC Tom Williams a opýtal sa ho, či nechce trénovať najlepší klub v Anglicku. Shankly ho odbil slovami: „Matt Busby dáva výpoveď?“ (Matt Busby trénoval Manchester United.)

Liverpool FC

14. decembra 1959 sa Bill Shankly stal oficiálnym trénerom Liverpoolu FC. Hneď na začiatku požadoval, aby zrekonštruovali trávnik na Anfielde. Keď prišiel prvýkrát do Melwoodu, spýtal sa, či jedno z ihrísk bombardovali Nemci, pretože bolo v príšernom stave. Páčila sa mu spolupráca s inými trénermi, ale s hráčmi nebol spokojný. (24 hráčov napísal na prestupovú listinu.)

Dával šancu mladším hráčom. Tommy Lawrence, Gerry Bryne, Roger Hunt a mnoho iných. Jeho filozofia mala úspech, po sezóne 1961/62 sa LFC vrátil do najvyššej súťaže. V sezóne 1963/64 vyhral šiesty ligový titul. V roku 1965 sa splnil Shanklymu sen, o ktorom sníva každý chlapec na britských ostrovoch. Liverpool vyhral finále FA Cupu proti Leeds United 2:1. (V dobe, keď Leeds trénoval legendárny Don Revie.) A ďalšie úspechy postupne prichádzali.

Bill Shankly. (foto: Twitter)

Ambiciózny a tvrdohlavý Škot nie je v Liverpoole známy len kvôli výsledkom. Počas jeho éry prišla do klubu hymna You’ll Never Walk Alone, tréneri sa stretávali v „The Boot Room“, symbolika dotknutia sa „This is Anfield“, keď hráči vychádzali na trávnik, a mnoho iného.

Bill Shankly zomrel v 29. septembra 1981 a jeho popol sa rozyspal na tribúnu The Kop. Trúfnem si povedať, že možno aj to je jeden z dôvodov, prečo sa na Anfielde oplatí veriť na zázraky.

Česť jeho pamiatke!