Blog: Je časť povedať dovi-dopo, milý Jürgen

20
2067

Ide o preklad, tak ešte predtým, ako sa viacerí začneme celkom zbytočne zavdušňovať napr. nad titulkom, povedzme si, kto za textom stojí.

Hovorí sa, že vrana k vrane sadá (mám to tak s mentálnymi atlétmi, ktorí neboli bez o*ebávania schopní dokončiť ani strednú školu života, za to sú ale odborníkmi na čo si ukážeš) a Dave Hendrick je taký írsky autor prispievajúci napr. pre @AnfieldIndex, podcaster a hlavne výrazne ufrfľanejší a ešte výraznejšie samoľúbejší ja.

Teda nemyslím teraz usera lfc1892.net menom ja, ale seba. Ak si vyššie spomenuté o mne niekto z prítomných čo i len na sekundu pomyslel a k tomu si doplnil, že musím mať stále pravdu, či nerešpektujem názor niekoho iného, tak v porovnaní s Davom Hendrickom, ako znie meno autora textu It´s time to say goodbye, Jurgen, som ten najmilší človek ever. 😎 Kto je zvedavý, prípadne si chce nechať šliapnuť na otlak, tu je Hendrickovo twitter konto. Stačí kliknúť

PS: Zavádzajúci titulok, ktorý niektorým dozaista zdvihol tlak, je tiež jeho. 

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

15.10. 2015 sa Jürgen Klopp stal manažérom Liverpoolu. Súhlasil s tým, že prevezme tím strádajúci v strede ligovej tabuľky, tím, ktorý zúfalo potrebuje zmenu a zdrvenú fanúšikovskú základňu túžiacu po skutočnom úspechu. Nazval sa normálnym (Normal One ako analógia k prívlastku Special One, ktorým sa počastoval Mourinho, pozn.), na druhej strane však hovoril, že LFC je špeciálny klub.

Klopp začal bezgólovou remízou na trávniku Tottenhamu, ale aj z týchto skromných základov dokázal vybudovať tím, ktorého sa bála celá Európa. Futbal ako heavy metal založený na gegenpressingu.

Už v prvej (ako je spomenuté vyššie, Nemec prišiel v októbri 2015, takže neúplnej) sezóne dokázal The Reds dostať do finále Európskej ligy, ktoré síce skončilo prehrou so Sevillou, Klopp ale dokázal na Anfield vrátiť emóciu, hluk a čaro pre Liverpool typických pohárových večerov.

Klopp si postupne budoval tím

V lete 2016 do kádra priviedol Wijnalduma, Matipa a Maného, čím urobil prvé kroky k pretvoreniu Liverpoolu na svoj obraz. Už po prvej celej sezóne vrátil rodák zo Stuttgartu The Reds do TOP 4, čo v praxi znamenalo vysnívané účinkovanie v multimilionárskej Lige majstrov. V nadväznosti na to do kádra pribudli Salah a Andy Robertson, ktorí sa stali  kľúčovými hráčmi.

V tomto ročníku sa medzi áčkarmi začal objavovať aj Alexander-Arnold, scouser a tiež odchovanec LFC, produkt Akadémie, ktorý týmto náramne pripomenul Stevena Gerrarda.

V druhej plnej sezóne sa Klopp dokázal dostať do finále Ligy majstrov 2017/18 (hralo sa v Kyjeve v dobe, kedy ešte Rusákom, resp. šialencovi Putlerovi až tak absolútne ne*ebalo) a ako aj v prvom prípade – v súboji o prvenstvo v Európskej lige, nestačil na španielsky tím. Real Madrid bol nad sily Merseysiders, gólman Karius sa nadobro zapísal medzi stand-up komikov.

Nemecký manažér ale veľmi dobre videl, kde jeho tím stráda, kde potrebuje posilniť. A tak podpísal zo Southamptonu van Dijka, v tom čase za rekordnú čiastku, čo sa prestupu obrancu týka. 75 mil. libier bola riadna pálka, mnohí si klepali po čele, ale napokon sa ukázalo, že to bola v podaní Kloppa dokonalá krádež.

V zreteli kyjevskej prehry o tímu postupne pribudli Fabinho i gólman Alisson a môžeme povedať, že Klopp mal tím kompletný. Z pohľadu manažéra, ktorý rád pracuje v úzkej skupine hráčov, len malej skupine verí, ich mal teraz 13. Trinásť, s ktorými sa cítil pohodlne. Osem vyššie spomenutých mien a k nim štvorica – aktuálne stále dedičstvo po Brendanovi Rodgersovi: J. Henderson, Milner, Firmino a J. Gomez.

V sezóne 2018/19 sa Liverpool dostal na vrchol európskeho futbalu, triumfoval v Champions League, zároveň však o bod prehral boj o majstrovský primát v Premier League s Manchestrom City.

 

A tu sa veci začali kaziť.

Normálne by ste sa chceli z pozície sily posilniť , pretože keď ste sa už dostali na vrchol hory, je vysoko pravdepodobné, že by ste tam chceli aj zostať, a rovnako tak je jednoduchšie presvedčiť hráčov, aby sa k vám pridali, keďže ste práve dosiahli enormný  úspech.

Lenže vedenie (FSG) a Klopp neboli tohto názoru, názoru, že každé hlavné (letné) prestupové obdobie doplním káder o kľúčových hráčov. Niektorí budú tento postoj rozporovať, povedia si, že čo to kecám, veď stratégia fungovala, čoho dôkazom má byť, že Liverpool hneď v ďalšej sezóne po prvý raz v ére Premier League dosiahol na celkové prvenstvo, lenže takéto krátkodobé rozmýšľanie je nebezpečné. A práve tá môže vystavané impérium zrútiť skôr, ako to vôbec stihne vydrancovať dobité územia.

V 20/21 začal tím Anfieldu doplácať na viaceré zranenia, dokonca v móde, ktorý tu predtým nikdy nebol. Od tohto bodu sa mu navyše nepodarilo získať ani jednu z dvoch hlavných trofejí (Premier League, Champions League, pozn.).

Jasné, obe trofeje boli veľmi blízko, lenže toto pre Liverpool FC nestačí, nezáleží na tom a rozhodne nie v kontexte slov Billa Shanklyho, ktorý svojho času vyhlásil, že „Ak ste prví, ste prví. Ak ste druhí, nie ste nič.“

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Buď vychovávaš, alebo manažuješ

Je nepopierateľné, že Jürgen Klopp vybudoval skvelý tím a získal najväčšie ocenenia, ale bohužiaľ, všetky veľké veci sa raz končia. Nastal čas, aby sa nemecký manažér rozlúčil.

Musí sa rozlúčiť s hráčmi, ktorí mu dali tak veľa a do ktorých za posledných 7 rokov vložil toľko viery. Prvýkrát vo svojej kariére musí oddeliť prácu manažéra a úlohu mentora, pretože veci zatuchli a sú potrebné drastické zmeny.

Musí povedať hráčom, že je čas, aby odišli. Klopp je uznávaným obdivovateľom Alexa Fergusona, manažéra Manchestru United, ktorý si udržal úroveň brilantnosti dlhšie ako ktokoľvek iný v histórii anglického futbalu. Ferguson bol majstrom akéhosi znovuobjavenia, resp. keď cítil, že veci idú zastarané, urobil dve veci: zbavil sa vplyvného hráča a urobil zmeny vo svojom trénerskom tíme. Klopp musí urobiť to isté.

Luis Díaz (vpravo) sa chystá na trávnik. J. Henderson prijíma rady od manažéra Kloppa. (foto: Twitter)

Čas na odchod

Klopp vždy hovoril, že by nikdy nenútil hráča opustiť klub, ak by to nechcel, ale pre dobro Liverpoolu to je presne to, čo musí urobiť. Sentiment nemá v modernom futbale miesto a hráči náchylní na zranenia, ktorí už nemôžu behať, by nemali mať miesto miesto v tíme Jürgena Kloppa.

Na nedávnej tlačovej konferencii povedal, že hoci je lojálny, nie je príliš lojálny. Navrhol, že hráči, ktorí boli kedysi dobrí a teraz nie sú takí dobrí, by sa mohli posunúť ďalej. Novinár Dominic King (z redakcie Daily Mail a jeden z tých informovanejších novinárov, teda keby sa niekto pýtal na môj názor😉🙃) však zakrátko oznámil, že by nebolo žiadnym prekvapením, keby Milner a Firmino dostali nové zmluvy, takže je ťažké vedieť, aká je pravda, pretože Klopp nie je vždy smerom k novinárom úprimný. (A prečo by aj bol, však sú to dookola a donekonečna verklikujúce tupelá, ktorým ide len o čítanosť, takže si dokážu z prsta vycucať za 10 sekúnd aj to, ako celkom isto dinosaury nevyhynuli.🤦‍♂️)

Manažér The Reds by teda mal konať. Milner má 37 a v kádri už nemal byť od 2020, Firmino bude mať 32 a posledné tri sezóny bol veľmi nekonzistentným hráčom, navyše s pribúdajúcimi sezónami čoraz náchylnejší na zranenia.

Je to klubová legenda, ktorá bola pravdepodobne najdôležitejším hráčom v Kloppovom systéme v prvých rokoch Nemcovho vedenia, ale svoje najlepšie dni má za sebou a tie sa už nevrátia. To najlepšie, čo môže Liverpool urobiť, je rozlúčiť sa s oboma.

Roberto Firmino oslavuje gól. (foto: Twitter)

Vzorom má byť Alex Ferguson. Jednému by až zabehlo

J. Henderson bude mať koncom tohto roka 33 a hoci mu zostávajú dva roky zmluvy, na ktorej Klopp trval, čo sa už ukázalo ako chyba, nastal čas, aby sa posunul ďalej. Síce stále kapitán, ale už nie je dosť dobrý na to, aby hral za LFC hral.

Jednou z najpozoruhodnejších vecí, ktoré A. Ferguson v Man Utd urobil, bola zmena Bryana Robsona, Steva Brucea a Roya Keana, keď cítil, že už nie sú schopní produkovať výkony na požadovanej úrovni. Všetci zdvihli trofeje, všetci si užili významné kariérne momenty, všetkým zostávalo niekoľko rokov do vypršania kontraktu, ale pre Fergusona tu nebolo miesto pre sentiment a Klopp si musí brať príklad z muža, ktorého obdivuje.

Jordan Henderson preto musí ísť. Síce sa ho nepodarí nejako lukratívne speňažiť, klub by ale rozhodne ušetril na plate.

Joe Gomez. (foto: Twitter)

Ďalším do partie je Joe Gomez a tým uzatvárame hráčov, ktorí Kloppovi zostali po Rodgersovi. Defenzívny univerzál oslávi v 2023 dvadsiate šieste narodeniny, takže by sa práve teraz mal preklenúť do svojich peak rokov.

Lenže ex-futbalista Charltonu má za sebou kariéru naštrbenú zraneniami. Toto je jeho ôsmy rok  v Liverpoole a za ten čas odohral len 164 zápasov. Pre porovnanie, Firmino v rovnakom až 348 vystúpení. Milner 309. Zranenie kolena, ktoré J. Gomez utrpel v sezóne 2020/21, natrhnutá šľacha jabĺčka, je obzvlášť hrozné zranenie bez záruky úplného zotavenia a na základe Angličanových výkonov v tejto sezóne to nevyzerá, že by sa dokázal dostať do formy spred zranenia.

Tu je prehľad Gomezovej minutáže:

2015/16 –  618 min, sezónu ukončil pre roztrhnuté väzy v kolene.

2016/17 – 270 min, sezóna rekonvalescencie z predošlého zranenia a do toho problémy s achilovkou.

2017/18 – 2463 min, ročník skončil predčasne pre operáciu členka.

2018/19 – 1583 min, ďalšia operácia členka.

2019/20 –  3289 min, konečne zostal dlhodobo zdravý a spoločne s van Dijkom vytvoril v majstrovskej ligovej sezóne osvedčenú stopérsku dvojicu.

2020/21 – 79 min, veľmi zlé zranenie kolena, ktoré ho vyradilo na vlastne celý čas.

2021/22 – 1036 min a snaha dostať sa do formy, a tým pádom aj do Kloppovej pozornosti.

2022/23 – zatiaľ pod 1500 min a bez nejakej oslnivej výkonnosti.

V červenom Fabinho. (foto: Twitter)

Verdikt je teda jasný, J. Gomez by mal ísť, navyše by v jeho veku a pri jeho skúsenostiach i kvalite nemal mať problém nájsť solídneho zamestnávateľa. Navyše van Dijk je van Dijk a Ibrahima Konaté je nielen mladší, odolnejší a silnejší, je aj lepší.

Toto ale nie sú všetky mená, o ktorých by mal Klopp porozmýšľať. Matip bude mať 32, Fabinho je ďalším kandidátom na prístup, ktorý nebude ovplyvnený nostalgiou. Brazílčan má síce na Anfielde zmluvu do 2025 a stále má tesne pod 30 rokov, javiť však u neho známky, ktoré zvykol Bob Paisley vysvetliť slovami „Je lepšie nechať hráča behať po trávniku niekoho iného.“

Nostalgia a sentiment vplývali/vplývajú na rýchlosť rozhodovania

Liverpool v minulosti nebol dostatočne rýchly na to, aby hráčov predal. Keď ste klub typu sell-to-buy (predaj, aby si mohol kúpiť, pozn.), ktorý môže minúť len to, čo vygenerujete, musíte byť k hráčom bezohľadnejší, keď im vypršia zmluvy, alebo sa ukáže, že už nespĺňajú požadovaný štandard.

Lallana,  Lovren, Origi, Shaqiri, A. Moreno, Emre Can a Wijnaldum zostali príliš dlho. Navyše A. Moreno, Lallana, Emre Can, Origi a Wijnaldum odišli zadarmo rovnako, ako to už toto leto 2023 hrozí u Firmina, N. Keïtu a Oxlada-Chamberlaina.

Klub, ktorý funguje s obmedzeným rozpočtom, jednoducho nemôže minúť 200 miliónov a nedostať nič späť, keď títo hráči klub opustia. Keď sa ukáže, že konkrétni futbalisti A) nie sú dosť dobrí, B) nie sú dostatočne spoľahliví, alebo C) nepredĺžia zmluvy, treba ich jednoducho posunúť ďalej.

Dejan Lovren. (foto: Tacebook)

Skutočné riziko

Toto leto je pre Liverpool kľúčové a Klopp to musí napraviť. Keďže Manchester United a Arsenal sa vracajú na výslnie, Todd Boehly (majiteľ Chelsea, pozn.) utráca peniaze, ako keby vyšli z módy, a aktéri Oil Classico Manchester City a Newcastle sú ochotní minúť všetko, čo je potrebné na dosiahnutie úspechu, Liverpool je tak na veľmi chúlostivej pôde.

Existuje totiž skutočné riziko, že Liverpool, najmä ak zostane v rukách Fenway Sports Group, upadne do zabehnutých koľají priemernosti, v dôsledku ktorých bude súťažiť s Tottenhamom o šieste miesto v Premier League, pretože zvyšných päť sa proste nebude dať dostihnúť.

Liverpoolska metodika, plán, ktorým sa riadili pri budovaní Kloppovho prvého skvelého tímu, sa osvedčila pri získavaní veľkých titulov, ale problémom je, že sa klub vzdialil od svojich vlastných predstáv.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Či to bolo na žiadosť Kloppa, to bude vedieť len hŕstka ľudí, ale jednoduchou pravdou je, že kompetentní teraz musia ísť späť, aby sa mohli vydať vpred. Musia sa vrátiť k tomu, aby Liverpool FC bol najinteligentnejším a najlepšie riadeným klubom v krajine.

S touto prestavbou môžu začať v oveľa silnejšej pozícii, ako začali s počiatočnou výstavbou, pretože kaliber hráčov v klube je teraz oveľa lepší ako žumpa odpadkov, ktorú zdedil Klopp (po Rodgersovi), lenže Nemec sa k tomu najprv musí odhodlať a prestať lipnúť na minulosti.

Jednoducho sa treba rozlúčiť sa s hráčmi, ktorí vás už nemôžu posunúť vpred, namiesto toho, aby vás držali vzadu.