Blog: Nezažil som Billa Shanklyho, zažil som však Kloppa!

10
1399

„Prirodzené nadšenie, to je celá vec. Futbal nedokážete robiť bez prirodzeného nadšenia!“ (Bill Shankly)

Jürgen Klopp už nie je trénerom Liverpoolu. Skončila sa doba trénera, ktorý sám seba označil za „I am the normal one.“ Ako fanúšik LFC môžem byť šťastný. Bojovný, vášnivý, nezlomný chlapík, ktorý zmenil svet. „We have to change. From doubters to believers!“

Jeho výroky mi pripomínajú legendárneho Billa Shanklyho. A tak som si uvedomil, že medzi nimi je nejaká paralela.

Príbeh z roku 1959: Prichádza Bill Shankly

Rodák z Glenbucku trénoval Huddersfield. Vedeniu LFC sa už istý čas páčil, a tak ho oslovilo. Prišlo za ním a spýtalo sa ho, či by chcel trénovať najlepší tím v krajine. On ich odbil otázkou, ktorá im podlomila kolená. „Matt Busby dal výpoveď?“ (Matt Busby v tom čase trénoval Manchester United. Pozn.) Nakoniec sa však rozhodol pre správny červený klub.

Začiatkom decembra v roku 1959 prišiel na Anfield. Po niekoľkých týždňoch a otázkach, čo sa deje s ihriskom v Kirkby, bombardovali ho Nemci apod., začal svoju tvrdú prácu. A zvyšok je história, snáď jedna z najkrajších, o akých sa dočítame v dejinách klubu. Tú históriu som nezažil, nežil som v dobe Billa Shanklyho, ale prišiel rok 2015.

Bill Shankly. (foto: Twitter)

Príbeh z roku 2015

Steven Gerrard ukončil kariéru v LFC a odišiel do Ameriky. Na jeseň prišiel nový tréner. Nemec, Jürgen Klopp, chlapík známy svojou divokou oslavou, keď s Dortmundom vyhral titul. (Po bujarých oslavách sa zobudil na korbe nákladiaku. Pozn.)

Prvé sezóny Kloppa ukázali, že LFC má problém najmä v obrannej činnosti. Potreboval prebudovať tím a brankár a stopér boli hlavnou prioritou.

V roku 2018 LFC kúpil Virgila van Dijka a v lete Alissona. Brankára sme potrebovali ako soľ. A potom prišli dve sezóny, kde sa futbal stal neskutočnou vášňou a radosťou. Po neúspechu Ligy majstrov sa chlapci vytiahli. V lige sme boli druhí a Guardiola sa priznal, že mu Klopp nedá spávať.

A to som si ešte spomenul na semifinále Ligy majstrov (v sezóne 2018/2019 pozn.), keď 20 ročný Trent Alexander-Arnold rozbil obranu Barcelony jedinou prihrávkou! Zápas proti Barcelone bol neuveriteľný. Klopp dokázal hráčov namotivovať, chlapci nechali na ihrisku srdce a nedotknuteľná Barcelona išla domov s plačom.

(foto: liverpoolfc.com)

V roku 2019 LFC vyhral Ligu majstrov, o pár mesiacov Európsky superpohár a koncom roka aj Majstrovstvá sveta klubov. Neuveriteľné niečo! Rok 2019 bol najlepším rokom, aký som, ako fanúšik Liverpoolu zažil. A to ešte v roku 2020 prišiel titul! Po tridsiatich rokoch!

V ďalších sezónach sme ani titul ani Ligu majstrov nevyhrali. Najbližšie sme k tomu mali pred 2 rokmi (2021/2022), keď sme mohli vyhrať 4 trofeje. FA Cup a Ligový pohár sme už mali, v lige sme skončili o bod pred Manchestrom City a vo finále Ligy majstrov sme prehrali s Realom.

Pár slov na záver

Nič to však nemení na fakte, že Jürgen Klopp dokázal z priemerného klubu urobiť európsky veľkoklub. Paralela so Shanklym tu pre mňa je. Obaja vytiahli klub najvyššie, ako sa dalo.

Nezažil som dobu Shanklyho, za to som sa stal súčasťou histórie, ktorú písal Jürgen Klopp. A som veľmi šťastný.