Chelsea už bez manažéra hostí v dueli psychicky i herne zdecimovaných tímov LFC. Čaká sa futbalová bieda i remíza?

47
1868

Už v utorok (4.4.) sa na Stamford Bridge hrá zápas, ktorý by v minulosti ponúkol enormnú kvalitu. Dnes ide o konfrontáciu dvoch celkov zvučného mena (ne)bojujúcich o už aj tak výrazne znížené ciele.

Premier League 22/23 (4.4.), Stamford Bridge, Londýn

Chelsea FC - LIVERPOOL FC; 21.00


kto s kým: ?. vs ?.
rozhodca: Anthony Taylor
TV: Canal+ Sport (SK/CZ)
streams: livetv, vipleague, footybite, totalsportek

CFC team info

ABSENCIE (7) Broja - koleno, Azpilicueta - hlava, Thiago Silva - koleno, É. Mendy - zápästie, Aubameyang - chrbát, Sterling - stehno (otázny štart), Fofana - stehno (otázny štart)

LFC team info

ABSENCIE (7) L. Díaz - koleno, Thiago A. - triesla/bok, C. Ramsay - koleno, R. Williams - nešpecifikované (otázny štart), Bajčetić - sval, N. Keïta - sval, van Dijk - viróza

(Toto je fikcia, to len, keby niekomu malo odpáliť vynechávajúci mozog z hlavy) August 2023, médiá už informujú o zložení skupín Európskej ligy UEFA: Liverpool FC, Lask Linz, Molde FK a Zorja Luhansk. A od septembra 2023 sa Anfieldom pravidelne rozlieha táto znelka.

A to je ešte odvážne tvrdenie, či zbožné želanie. Ale buďme realisti, aj táto situácia môže nastať. Aktuálne výkony hráčov LFC nenasvedčujú, že by sa klub ako taký dokázal kvalifikovať do európskych súťaží v edícii 2023/24. Opakujem, AKTUÁLNE výkony. V hre je ešte 33 bodov a nič nie je nemožné, obzvlášť v Premier League.

(Márne) čakáme na zmenu

To by sa však muselo niečo zmeniť. A keďže je nasledujúci program náročný, už nebude čas na reparáty. Liverpool v ostatnom ligovom ťaháku na Etihade viedol, Salah strelil Man City 4. gól v rade, ale Guardiolovci potom prechádzajúcich sa The Reds doslova zmietli. Na konci je okrem sklamania, nadávania a ťukania si po čele prehra 1:4, ktorá nás vidí na 8. mieste 8 bodov za štvrtým Manchestrom United.

Na utorňajší (4.4.) by to chcelo zmeny v zostave, ideálne tak 8, ktovie ale či sa udeje aspoň nejaká, lebo Klopp viac či menej tvrdohlavo verí "svojim".

Do základu sa pýtajú D. Núñez i Firmino a pri výkone Alexandra-Arnolda, H. Elliotta či Andyho Robertsona celkom isto aj Tsimikas či Milner. LFC pre tento duel nepočíta s maródmi Thiagom A., out na dlhé mesiace je C. Ramsay, do konca sezóny ďalší mladík Bajčetić, tradične chýba aj tragéd N. Keïta a hrať nebude ani L. Díaz, ktorý je už síce po zranení späť v plnej záťaži, ale ešte naberá kondíciu. Ale ktovie, možno Klopp milo prekvapí a Kolumbijčan bude v zápasovej nominácii.

Merseysiders rozhodne potrebujú už vyššie spomenutú zmenu, a to hlavne v prístupe, pretože prechádzať sa po ihrisku môže pre niektorých pripomínať doslova sabotáž smerom k manažérovi Jürgenovi Kloppovi.

Luis Díaz. (foto: Twitter)

Chelsea bez Pottera. Nadobro

Nechcem aby nás to upokojilo, ale ani u nášho najbližšieho súpera, londýnskej Chelsea, nie je situácia ideálna.

To však vďaka faktu, že po odkúpení klubu z rúk Romana Abramoviča sa aktuálny vlastník, americký investor a obchodník Todd Boehly pustil do bezhlavého nakupovania, a logicky si tak káder musí "sadnúť" a stabilizovať sa. Za vyše 300 miliónov libier a stred tabuľky, celkom drahý špás.

No a výsledkom je to, že si síce predražení, ale stále len hráči "nesadli", rovnako ako pri LFC chýba pozitívna mentalita, bezpochyby kvalitní futbalisti ako by nemali chuť urobiť čo i len krok navyše.

Ďalšou paralelou je počas celej sezóny početná maródka, na strane tému z Anfieldu je síce celkovo väčšia, ale keď chýbajú opory, je to poznať u každého.

No a tento mix viedol až k tomu, že prezident londýnskeho klubu Boehly povedal manažérovi Grahamovi Potterovi po 7 mesiacoch dovi-dopo. Tesne po poslednej domácej prehre s Aston Villou (0:2), tesne pred duelom s Liverpoolom.

Pottera dočasne na poste strieda jeho asistent Bruno Saltor, ktorého si priviedol z Brightonu, Španiel ale vie, že v utorok nemôže počítať hneď s päticou futbalistov (Broja, Azpilicueta, Thiago Silva, É. Mendy, Aubameyang) a Sterling s Fofanom sú otázni.

Američan Todd Boehly, vlastník klubu zo Stamford Bridge. (foto: google.com)

Chelsea je aktuálne na 11. mieste priebežného poradia so ziskom 38 bodov a jej účasť v Európe v budúcom ročníku je takisto otázna.

V tom terajšom, konkrétne v Lige majstrov sú The Blues vo štvrťfinále, kde ich vyzve premožiteľ LFC Real Madrid.

Futbalisti CFC z ostatných 10 duelov vyhrali len 3 (bilancia 3-4-4, pozn.), navyše na Stamford Bridge sú v tejto sezóne biedni, veď v 14 zápasoch strelili len 16 gólov a získali 22 z možných 42 bodov.

celý názov: Chelsea FC

rok založenia: 1905

prezývka: The Blues

štadión: Stamford Bridge (kapacita 41.837 miest), Londýn

manažér: Bruno Saltor (ESP) / dočasný

Chelsea Football Club sídli vo Fulhame v Londýne. Domáce zápasy hráva na Stamford Bridge a oblieka sa do modrej farby, preto aj prezývka The Blues. 

Chelsea získala svoj prvý ligový primát v roku 1955 (dovedna ich má 5, posledný v 16/17, pozn.), na konte má aj dve víťazstvá v Európskej lige (naposledy 18/19), rovnako dve v už neexistujúcom Pohári víťazov pohárov a The Blues sa dvakrát tešili aj zo zisku Európskeho Superpohára. K tomu treba prirátať 8 celkových prvenstiev v najstaršej futbalovej súťaže sveta FA Cupe, 5 v Ligovom pohári a 4 v Community Shield.

Pravidelné farby výstroja sú kráľovsky modré dresy a trenírky a k tomu biele ponožky. 

CFC za rivalov považuje londýnskych konkurentov Arsenal a Tottenham, od finále FA Cupu 1970 sa ale umocnila aj nenávisť voči Leedsu United, ktorá dovtedy dekádu pulzovala, aby v tom období narástla do veľkých rozmerov.

Chelsea je jedným z najbohatších a najpodporovanejších futbalových klubov na svete. Podľa časopisu Forbes jej patrí miesto v zozname 50 najdrahších športových tímov. Od roku 2003 vlastnil Chelsea ruský miliardár Roman Abramovič, ktorý kúpil klub za 140 miliónov libier. Situácia sa ale po tom, ako Rusko začalo vojnu na Ukrajine zmenila a Abramovič bol v podstate nútený klub predať. Oficiálne ho vo februári 2022 prepustil organizácii Chelsea Charitable Foundation, ktorá sa do nájdenia nového vlastníka mala oň starať. 

7.5. 2022 podpisom zmluvy s dvojicou obchodníkov (Hansjörg Wyss - Todd Boehly), resp. spoločnosťou BlueCo 22 Limited sa skompletizoval predaj, pričom práve jeden zo spolumajiteľov Todd Boehly sa okamžite dosadil do úlohy prezidenta so zásadným vplyvom na transfery, na to, ako káder bude vyzerať.

Rovnako tak hneď po nástupe nových majiteľov skončil na manažérskom poste Nemec Tuchel, ktorého nahradil Graham Potter, ktorý prišiel z Brightonu. Angličan ale po 7 mesiacoch v apríli 2023 na lavičke skončil a na dočanse na jeho miesto zasadol jeho asistent Bruno Saltor.

Frank Lampard. (foto: Twitter)

Ďalší pohľad do histórie hovorí o tzv. "notable players", teda hráčoch, ktorí spravili v klube viac než výraznú stopu. Známy Frank Lampard je v tomto kontexte hráč s najvyšším počtom gólov v drese CFC, dovedna ich nastrieľal 211.

Ďalším výborným strelcom bol svojho času aj Bobby Tambling (202), spomeniem aj tých, ktorí prekonali stogólovú métu: Hilsdon, G. Mills, R. Bentley, Greaves, Osgood, K. Dixon, Drogba a E. Hazard.

Najviac zápasov za klub odohral Ron Harris (795), štyria ďalší futbalisti sa dostali cez päťstovku. Konkrétne Bonetti (729), Terry (717), Lampard (678) a Hollins (592).

V dejinách Chelsea nájdeme množstvo zaujímavých mien svetového rozmeru. Svojho času bol najdrahším britským prestupom Fernando Torres, ktorý v januári 2011 za 50-miliónov libier prestúpil do CFC práve z Liverpoolu.

V tíme ale pôsobili aj skvelý kanonier Ševčenko, ďalší výborní zakončovatelia Crespo, Hasselbaink, Zola, Guðjohnsen, Diego Costa, ale aj známi hráči ako D. Speedie, Wise, Willian, Kalou, Anelka, Poyet, Ballack, J. Cole, Oscar, Giroud, Ivanović, Mata, Gallas, Cudicini, Petr Čech, ktorý je, čo sa zahraničných hráčov týka, rekordérom v počte duelov (494) vo farbách CFC. Ďalej za zmienku stojí aj súčasný kapitán Cézar Azpilicueta, ktorý už prekonal métu 450 zápasov za klub.

Spomedzi manažérov londýnsky klub viedli mená ako Ted Drake (pod ním Chelsea získala vôbec prvý majstrovský titul v lige), Holanďan Gullit, Talian Vialli, Mourinho (o.i. 3 prvenstvá v Premier League, pozn.), Hiddink, Ancelotti, Di Matteo, R. Benítez, Conte a Sarri. Zaujímavosťou je, že The Blues od roku 1998 viedlo 9 trénerov, z toho bolo hneď 5 Talianov.

Kepa Arrizabalaga je najdrahším brankárskym prestupom histórie Chelsea. (foto. Twitter)

Najdrahším brankárom v dejinách klubu je Kepa Arrizabalaga. Chelsea za neho v auguste 2018  Athletic Clubu zaplatila £71m. Iróniou je, že španielsky brankár je aktuálne len tímovou dvojkou.

Medzi ťahúňov aktuálneho kádra patria Talian Jorginho, K. Koulibaly, gólman É. Mendy, Kanté, stopér Rüdiger, ďalej potom Mount, R. James, veterán Thiago Silva, nemecký útočník Havertz, už spomínaný Azpilicueta, či Cucurella.

V lete 2022 do kádra pribudlo niekoľko zvučných mien. Za £47,5m prišiel z Man City ex-Liverpoolčan Raheem Sterling, líder obrany Neapola K. Koulibaly stál £33m, Španiel Marc Cucurella prišiel z Brightonu za £56m, najdrahšou letnou kúpou sa ale stal obranca Leicestru Wesley Fofana - £69,5m. Navyše na hosťovaní sa The Blues dohodli so Švajčiarom Zakariom (Juventus).

Keďže Boehly berie reálny futbal ako keby hral FIFU či Football Managera, v januári 2023 za £86m Chelsea podpísala Mudryka zo Šachťoru Doneck, Francúz Badiashile (AS Monaco) stál £35m, Ďalších 20 Chukwuemeka (Aston Villa) a za Davida Datra Fofanu zinkasovalo Molde £8m. Z Vasco da Gama zasa prišiel brazílsky mladík Andrey Santos.

Chelsea začiatkom roka 2023 na superlukratívne (£9,7m za pol sezónu!) hosťovanie do konca sezóny priviedla aj star Atlética Madrid Joãa Félixa.

Naopak v tíme už nie sú vrátane hosťovaní 27 futbalistov, medzi najväčšie odchody patria Rüdiger (Real Madrid), A. Christensen (Barcelona), Timo Werner, ktorý sa vrátil do RB Lipsko, Emerson Palmieri sa dohodol s West Hamom, niekdajší víťaz Premier League s Leicestrom Drinkwater odišiel zadarmo, rovnako tak Barkley (Nice), Marcos Alonso (Barcelona), Batshuayi (Fenerbahçe), Gilmour (Brighton) či Kenedy (Valladolid).

Na sezónne hosťovania zasa šli Lukaku (Inter), T. Bakayoko (AC Milan), Malang Sarr (AS Monaco), Hudson-Odoi (Leverkusen) i Ampadu (Spezia).

Stamford Bridge. (foto: independent.co.uk)

predpokladané zostavy: 

CFC: Arrizabalaga - R. James, K. Koulibaly, Chilwell, Loftus-Cheek, Cuccurella, E. Fernández, Kanté, Kovaćić, Havertz, J. Félix

LFC: Alisson - Alexander-Arnold, I. Konaté, van Dijk, An. Robertson, Fabinho, J. Henderson, Milner, Salah, Gakpo, D. Núñez

 

Chelsea hrá doma naozaj slabo, v posledných 10 zápasoch na Stamford Bride hneď 4x prehrala (4-2-4, pozn.).

Naproti tomu "vonkajšia" forma Liverpoolu - 3 výhry, 3 remízy a 8 prehier pri zápornom skóre -10!

Pozrime sa späť, sezóna 2021/22 štyrmi vzájomnými duelmi pripomenula liverpoolsku éru Rafaela Beníteza, kedy sme sa The Blues stretávali na pravidelnej báze viackrát ako 2x za sezónu.

Posledných 5 konfrontácií sa v riadnom hracom čase skončili nerozhodne!

Chelsea ale má čo The Reds oplácať, veď v 21/22 prehrala po penaltách obe finále - najprv v Ligovom pohári, a potom aj v FA Cupe.

Londýnsky klub porazil Liverpool presne pred 3 rokmi a mesiacom (The Reds 4.3. 2021 prehrali na Anfielde 0:1, pozn.), domáca výhra je ale ešte o čosi staršia - 6.5. 2018. 

Klub z mesta Beatles porazil CFC naposledy v septembri 2020.

Od liverpoolskej výhry v pomere 5:3 z júla 2:2 padlo v ďalších 7 vzájomných dueloch len 9 gólov.

Posledných 10 stretnutí vykazuje nasledovnú bilanciu: 2 výhry CFC, 5 remíz a 3 víťazstvá LFC. 

Za oba tímy hrávalo dovedna 18 futbalistov, medzi nimi aj Salah, Fernando Torres, Benayoun, J. Cole, G. Johnson, Sturridge, D. Speedie, Zenden a Anelka.