Glosa z nosa (10.): Dôvod na smiech aktuálne nie je, jedine cez slzy, či bolestivo ironický

40
2566

Glosa z nosa jubiluje 10. časťou. Ak by som si na jej začiatku dal za cieľ, že bude pozitívna, možno v nejakej uletenej predstave bude čo oslavovať, musel by som byť sklamaný. Navyše je zrejmé, že dnes sa fanúšikovi Liverpoolu príliš smiať nechce.

Na úvod tradičný disclaimer, ktorý je v zreteli toho, čo The Reds predviedli v dueli s Realom Madrid ešte o čosi úpenlivejší čí nástojčivejší a ako vždy je nasmerovaný k tým, ktorí berú osobne a ešte aj super vážne úplne všetko. Expresívne slová, nepohodlné až prestrelené prirovnania, exkurzia do našej fanúšikovskej nevedomosti, ktorú radi mixujeme vlastným často prihlúplym pohľadom.

Toto všetko obsahuje nasledovný text, takže keď ťa ešte po včerajšku držia emócie a frustrácia, nájdi si radšej lepší program. Plechovka Gambrinusu preložená vodkou a koložvárskou s bromhexinom by niektorým pomôcť mohla. Iní volia prezliekanie sa do ženských šiat, lebo ako pravil Peter Marcin, je to že vraj vtipné, ďalší zasa čerstvý vzduch a hajlovanie na zastávke MHD. 🤭🤭🤭🤦‍♂️ Bože, čo som to zasa vyblil. 🙃

Ak si prehnane útlocitný, či len nevieš koľko je 2 a 2, naozaj túto glosu nečítaj. Myslím to úprimne. Lebo nižšie pospájané myšlienky ti nemusia byť a s vysokou pravdepodobnosťou ani nebudú po vôli.

Jasné, ak si priaznivec LFC, nie je v súčasnosti dôvod skákať od radosti, ja si ale radšej ako prvoplánové vyplakávanie a ukazovanie na všetko a všetkých, od Kloppa, J. Hendersona, Fabinha, J. Gomeza až po Fenway Sports Group, radšej vyberám iróniu. Hlava pracuje, napadá mi všeličo, Pre niekoho žiaľ.

At the end of a storm is a really massive shitstorm

Po búrke vždy vyjde slnko, parafrázujem ikonický song YNWA roky rokúce patriaci LFC. Real Madrid nám ale v prvom osemfinále Champions League 22/23 zoslal na Anfield taký shitstorm, že by sa z neho tak ľahko nespamätal ani Mr. Mindfuck zo šialenej série Jackass Steve-O.

Liverpool za 20 minút pripravil na Anfielde všetko preto, aby sa na duel s Los Merengues v liverpoolskej obci spomínalo ako na pamätný. Ešte lepšie, jeden z najpamätnejších. Iróniou je, že sa aj bude. Len nie z vysnívanej strany. Merseysiders totiž v pohárovej Európe inkasovali na Anfielde 5x premiérovo.

Gól hneď v 4. minúte (inak najrýchlejší v histórii, čo sa pôsobenia LFC v Lige majstrov týka, pozn.), ďalší v 14., ktorým Salah predbehol v kontexte presných zásahov v Champions League (a v Pohári európskych majstrov) Gerrarda a vyrovnal doposiaľ najproduktívnejšieho Afričana tejto súťaže Drogbu.

Darwin Núñez. (foto: Twitter)

2:0 za necelú štvrťhodinu, Anfield je naozaj zázračné miesto, utvrdzovali sa viacerí. Ten, kto pri kurze na úrovni 1.9 na postup tímu z hlavného mesta Španielska mal vsadené práve naň, mal análny otvor tak malý, že by sa do neho nezmestil  žiadny vychýrený špecialista na túto záľubu. Áno, ani Blablaha a to už je čo povedať.

Všetko bolo krásne a aby som potešil fanúšikov metafor, Liverpool pripravil dokonalú hostinu, stôl plný jedla a pitia od výmyslu sveta, 20 minút bol ku*va dobrým, čo dobrým, skvelým hostiteľom, aby potom Real vytiahol hadicu napojenú na septik a bolo po zábave. Alisson, van Dijk, J. Gomez, J. Henderson, Fabinho a spol. si ani po sedemnástej sprche nie sú celkom istí, či im z toho či onoho otvoru alebo záhybu ešte niečo nevylezie.

Ak sa ti, milý čitateľ, zdá, že je tento text príliš o hovnách, spomeň si, čo Liverpool v tejto sezóne väčšinou hrá.

Mimochodom, legenda The Reds Jamie Carragher, toho času jedna z tvárí Sky Sports, zhodnotil van Dijkov utorkový výkon na pána.

👇👇👇

(foto: Twitter)

Posledný nech zhasne?

Pred trištvrte rokom siahal Liverpool na futbalovú nesmrteľnosť. Nechýbalo veľa a získal by okrem Ligového pohára a FA Cupu aj Premier League a Ligu majstrov.

Mnohí následne nečakali, čoho je naozaj schopná ľudská psychika. Tí, ktorí donedávna so zatvorenými očami ponúkali ukážkové pasy a akcie, majú dnes problém presne prihrať na 3 metre. O obídení hráča radšej pomlčím. A hnev fans sa celkom pochopiteľne násobí. Aj tých s plávacím kolesom okolo pása, ktorých v detstve pred panelákom postavili nanajvýš tak do brány a iba vtedy, keď foter nepustil Jura či Igora von.

Do toho krehké telesné schránky (ako naschvál) opôr a pred koncom februára je jasné, že túto sezónu trofej nebude. Teda nie, že by to bola alfa a omega fandenia, lebo tou bude celkom isto všadeprítomný nacionalizmus (pozdravujem Baroš fans, where are you now?;) .. ale nie, len som zasa raz uletel, tak ty, ktorého sa to dotklo, utri slzu a ideme ďalej.

Smerom k prestavbe. Nie totálnej, lebo individuálna kvalita v kádri je, ale aktuálne k viac než potrebnej. Každý sa teraz môže zasnívať a predstaviť si, ako v lete s perom v ruke nad zmluvou pred kamerami pózuje ten či onen. Bellingham i Bilingem, Glen Rice, Asensio či Asencio, však pro mne cigán jak černoch .. fakt všetko jedno. Priemerný liverpoolsky fanúšik si aj tak na riadnych menách nezakladá, veď aj Škrtel je u mnohých doteraz Škrteľom, Arbeloa Arbeolom a meno Darwin Núñez čítame mäkko Ňunéz aj keď na „N“ mäkčeň nemá, a rovnako tak na „e“ dĺžeň.

Navyše platí mantra, že je lepšie, keď do LFC prestúpi niekto, ako nikto. Prípady Arthura Mela i Bena Daviesa hovoria veľa.

Zázrak v podobe postupu sa nekoná. Real Madrid otočil na Anfielde z 0:2 na 5:2!

Snívajte s nami

Viem, že po včerajšku by mnohí poslali 90% kádra do uránových baní, umiernenejší aspoň do Tesca za pás, myslieť si ale, že FSG v lete pustí prachy na 8, 10, 20 hráčov je, no, aby som ťa náhodou neurazil, nedôstojné tvojmu intelektu, alebo aspoň nesprávne. Naproti tomu ale potrebujeme v horšom prípade 4 záložníkov (ideálne piatich), 2 stopérov (ak by odišiel N. Phillips tak troch), záskok na pravú obranu, útočníka a ak Kelleher už nebude chcieť nanajvýš tak si drať zadok na lavičke, tak aj brankársku dvojku. Sme na čísle 11, priatelia. Kedy za Kloppa a kedy za pôsobenia FSG sa niečo také stalo? Neodpovedaj, viem.

A naopak, potrebujeme, ale hlavne Klopp, zahodiť niekam ďaleko nostalgiu a proste povedať hráčom ako J. Henderson, Fabinho, J. Gomez, Matip, Milner, Oxlade-Chamberlain či N. Keïta, ďakujem, ale už stačilo.

Okej, teraz vyzerám ako tí pobláznení hráči fify či Football Managera, ktorým sa zavše zvyknem vysmievať. Bystrý čitateľ ale istotne pochopil, čo s ľudskou psychikou a náhľadom na veci robí Liverpool. V lepšom prípade divy. 🤭🙃

Hovorí sa, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie a aj keď je neskonalou hlúposťou či následkom absolvovania lobotómie tvrdiť, že LFC hrá ako za čias Hodgsona, respektíve v lepšom prípade v ére Rodgersa, keď už nebol v kádri Luis Suárez a Severný Ír uveril, že je Shankly, toto je podľa všetkého definitívna záverečná jednej krásnej éry, Kloppovej éry, aj keď Nemec preč nejde.

Jürgen Klopp. (foto: Twitter)

Koniec jednej krásnej éry

Ako som písal pod review, Liverpool (akokoľvek je z času načas tímom schopným robiť zázraky) by manko 2:5 nezmazal ani keby v aktuálnom rozpoložení na odvetu cestoval do Burnley a nie na trávnik obhajcu Champions League.

Proste nohy na zem, do uvažovania aspoň trochu súdnosti a to, že odveta s veleskúsenými a vysoko kvalitnými“pusinkami“ je už len formalitou, dokonca aj pri predpoklade, že nás Ancelotti a spol. podcenia, celkom isto doklapne každému, kto si vie zaviazať šnúrky.

Na konci spomenutých parádnych čias je síce zvýšený krvný tlak i zrkadlo, do ktorého sa vôbec nepozerá príjemne, je tu pre väčších i menších gloryhunters sklamanie, že má Liverpool na konte za cca 7 rokov 1 titul v Premier League, 1 v Lige majstrov, 1 v FA Cupe, 1 na MS klubov, 1 v Ligovom pohári a tiež 1 v Community Shield.

Je tu však aj nádej / viera, teda niečo, čo má väčšina prívržencov ako účinné kladivo v boji proti racionalite, že Klopp a jeho tím budú schopní Liverpool opäť dostať hore. Zaberie to čas, tak ak nemáš trpezlivosť, čaká ťa za predpokladu, že zostaneš klub z mesta Beatles sledovať, dlhšie obdobie vyplnené pravidelnou nas*atosťou, možných žalúdočných vredov, očí plných sĺz a nezmyselných rumours, ktorým na základe toho, ako máš nastavený tachometer, budeš veriť a podľa toho aj krátko na to prskať a nadávať. Alebo si len vyložíš nohy na stôl a budeš mať v p***…. podbrušku. 😉😎

Rozhodne to ale bola krásna doba a len kompetentní v najbližších mesiacoch udajú smer. Aký bude, neviem, s určitosťou ale dokážem predpokladať, že si väčšina praje, aby nad Anfieldom bola zlatá obloha nie dážď plný exkrementov. A to aj vtedy, keď nie je všetko zlato, čo sa vyští.