Glosa z nosa (17.): Katastrofa v LFC. Szoba drží opica, útok = bieda a LFC je v lige len druhý. Dajme si radšej šuhajdy a Jingle bells

19
2306

Po cca 4 mesiacoch je tu text vytiahnutý z najhlbších zákutí vlastného ja, z tých, ktoré zasa až tak pekne nevoňajú. Text, ktorý ťa v predvianočnom, čase nechce nahnevať, len zasa raz celkovú dramaturgiu webu posunúť aj o čosi uvoľnenejším smerom. 🎄🖤

Aj pri sedemnástom vydaní Glosy z nosa platí, že ak si precitlivelý/á a zároveň si nechceš kaziť deň, tak si radšej namiesto čítania nasledujúcich slov napchaj do uší šunku, zemiakový šalát a filé a spláchni to kapustnicou – klasickou, alebo mliečnou, je to na tebe. 🙏

Ak ti ale aj potom príde ako dobrý nápad si tu vylievať ubolené srdce a pokrivkávajúcu myseľ, kašli na to, sú Vianoce, frustrácie by mohli ísť bokom. Príkladom ide istá Danka, ktorej internetová zručnosť siaha až po zablokovanie si spoludiskutujúcich, čo je výborný návod ako si nezvyšovať tlak (veď všetky pochutiny aktuálneho obdobia sú preň dostatočným náporom) pre tých, ktorí si zavše nedokážu povedať „mám v p***“ a reagujú, lebo Dunning a Kruger i to naše nešťastné mužské ego si s nimi robia, čo sa im zachce. 😎😉

Okej, usrkávam si z prvej fľaše vaječného likéru, jemne na hulváta bez pohára, aby som tým, čo neberú všetko vážne mohol priniesť jemne punk, jemne oi! či hardcore verziu hitoviek od Evy a Vaška, samozrejme pre posilnenie vianočnej atmosféry.

Liverpool na to nemá

Priemerný fanúšik je tvor čitateľný snáď ešte ľahšie ako intelektuálna stránka aktuálnej ministerky kultúry, ktorá je štandardne zhmotnená do jedného expresívneho slova. Týmto smerom sa ale vydávať nebude, lebo niektorým názor, že politika do športu nepatri nepríde hlúpy.

Keď sa nedarí, nadáva, hromží, sám seba štylizuje do polohy, že by povinnosti na trávniku celkom isto zvládol lepšie ako profi športovec. Naopak, keď sa darí, do istej miery platí to isté. 3:0 je málo, gól treba dať dobre že nie z každého náznaku.

Jeden zápas do Vianoc a LFC je o bod druhý za Arsenalom. Dôvod na nespokojnosť sa ale vždy nájde. Veď ako by to bolo inak.

Tím z Anfieldu čerstvo sklamal v najväčšom anglickom derby, keď betonári z Man Utd odolali všetkým jeho 34 streleckým pokusom, po prvý raz teda v 23/24 doma nezvíťazil a opustil priebežné líderské postavenie.

Koniec sveta je blízko.

Predtým niekoľko výhier len tak-tak v záveroch zápasov, straty na Chelsea, Tottenhame, Brightone i v Lutone, po ktorej máme mnohí stále hlavu v dlaniach a po 17. kole Premier League len 4-bodový náskok na majstrovský Man City. Klopp by fakt mal začať niečo robiť, lebo keď to bude takto pokračovať, tak Liverpool bude v hre o domáci titul až do samého konca súťaže a viacerí z nás budú nasratí ako po hlte z preháňadla. Vlastne tam sa hodí predpona „do“.

Je po sérii i líderstve. LFC by neskóroval ani do rána, a tak sa North-West derby s Man Utd skončilo bezgólovo

Video assistant ref…. u*k yourself

Medzi fans sa nájdu aj húfy tých, ktorí by sa radi vrátili do doby kamennej a VAR z futbalu vykopali čo najskôr. Alebo aspoň z Premier League, repre futbalu i zo zápasov, v ktorých sa prezentujú Česi a Slováci.

Mňa však v tomto celom udivuje, ako sa svojím spôsobom jedinečná a rozhodne funkčná technológia, ktorá má na to, aby z futbalu odstránila chyby spôsobené ľudským faktorom a najpopulárnejšia hra sveta by sa tak stala čistejšou, férovejšou a neviem ešte akou, stala niečím, čo aj z +/- príčetných fans robí priaznivcov neandrtálcov.

A pritom je to tak jednoduché. Stačí zjednotiť to, ako sa kreslia čiary (pri posudzovaní hráčov, či sú mimo hry), aký faul/správanie sa/situácia je na kartu, vymením polodementných rozhodcov i obsluhovačov VAR-u za tých schopných a here u are, bude nám všetkým sveta žiť.

Potom sa istotne nebude stávať, že faul, akým hostia zastavili v North-West derby vo vlastnej 16-ke Luisa Díaza, či akým pred časom Pickford odpálil rok kariéry van Dijkovi, resp. neexistujúci ofsajd, ktorý nás obral o góly na Tottenhame (skóroval spomínaný L. Díaz) či pred rokmi na pôde Manchestru City (Sterling), nebudú posudzované, resp. nebudú posudzované správne.

Ak si ale myslíš, že televízor je stále odkladací či dekoračný priestor napr. na kvetináč, okej, spomienkový optimizmus prebiť neviem.

(foto: Facebook)

Strelecká nemohúcnosť útočníkov

Vrátim sa ešte k prvému odseku, rozumej k psychickej nepohode nás fans LFC a podporím ju ešte štatistikou. Kto chce, bude ju vnímať v kontexte, kto nie, môže byť zasa raz so sebou spokojný.

Darwin Núñez nedal 10 duelov v rade gól a jeho premena na Andyho Carrolla naberá podľa viacerých definitívu. Mbappému by sa to isto nestalo.

Biedne je na tom aj jeho juhoamerický kamarát Luis Díaz, ktorý skóroval raz v posledných 8 zápasoch, Cody Gakpo je na tom lepšie, ale štatistika 2 presné zásahy v ostatných 10 vystúpeniach tiež nie je na chválenie sa.

Toľko k téme, bodku za ňou dáva pesnička, ktorá môže byť jemne cez (všetko). Ale aj nemusí, veď nie príliš dobre ukrytý odkaz pre toto obdobie je zrejmý.

Dominik, kde si?

Maďarský záložník Dominik Szoboszlai vstúpil do Premier League ako parádny zjav. Teda pre nás – prívržencov liverpoolskych The Reds celkom isto. 1 na 1, presné pasy, prieniky, dravosť, chuť, strely spoza 16-ky, pressing, čítanie hry, pohyb. Toto všetko na výbornej úrovni, pochvaľovali sme si. Niekto dokonca prišiel s prívlastkom nový Gerrard a masám sa to po rokoch konečne zdalo, že to nie je len štandardné a zároveň hlúpe klišé opradené nekonečnou nostalgiou.

Szobo je už ale cca mesiac mimo formy. Jasné, nie je stroj, to sa stáva. Čo ale zaráža je to, že aktuálne vyzerá ako keby sa mu prestalo chcieť. Niekto by povedal, že jeho sústredenosť sa v tejto sezóne skončila v novembri, keď ako kapitán doviedol Maďarov na európsky šampionát, navyše si na tribúne pri oslavách hrkol pálenky a tá mu očividne nesadla. Holt, nie je tréning ako tréning.

Dominik Szoboszlai. (foto: Facebook)

V dueli s Man Utd sme mali 34 streleckých pokusov a on nie že ani raz na bránu nevystrelil, dokonca ani jednu takúto možnosť nevytvoril.

V hektickom období, ktoré v Anglicku podčiarkuje enormne nabitý program, je to pri absenciách záložníkov Thiaga A., A. Mac Allistera, Bajčetića a čerstvo aj Gravenbercha i strate formy v podaní C. Jonesa pre Kloppa naozaj nemilé zistenie.

Snáď si ale Dominik čo najskôr vyberie ihličie z očí a vráti sa tam, kde by mu skôr či neskôr ležal pri nohách celý futbalový svet. Teda okrem zanedbateľnej modrej časti mesta Liverpool.

Jingle Bells do teba, drahý čitateľ a verzia bez jediného falošného tónu všetkým tým, ktorých komplexy pevne držia za vianočné gule.