Priestor pre súpera: Na TOP 4 nemáme, ale semifinále EL by měla být povinnost

4
2167

Před duelem EFL Cupu na Anfieldu jsme vyzpovídali spoluzakladatele česko-slovenského fanklubu West Hamu United, Matěje.

Ahoj, na úvod bych tě poprosil o krátké představení tvé osoby, jak ses dostal k fandění WHU, co byl ten impulz který tě ke klubu upoutal?

Jmenuju se Matěj Karger. Společně s Hynkem už několik let vedeme jediný oficiální československý fanklub West Hamu. K fandění jsem se dostal přes videa na youtube. Narazil jsem na vlogy ze zápasů West Hamu. Zaujala mě atmosféra, hymna klubu, ten přístup, kdy byl fotbal životní styl – při výhrách i prohrách.

Co tě vedlo k založení stránky o klubu, pokud ses přidal až po založení, co tě vedlo k tomu, abys vlastně zdarma pracoval pro ostatní lidi a přinášel jim info o Hammers?

Hynek už chvilku měl stránky na facebooku. Narazil jsem na něj, když jsem hledal komunitu českých fanoušků a zrovna hledal nějakou výpomoc. Já měl ještě tehdy ambici být sportovní novinář, miloval jsem klub a chtěl jsem vytvářet komunitu lidí tady u nás. Od té doby jsme kromě sociálních sítí a podcastu rozjeli taky merch nebo i různé setkávání. Času tomu nejde bohužel věnovat úplně tolik, ale snažíme se a dělá nám to radost.

Kolik máš za sebou výjezdů na West Ham? Jaký zápas, který jsi viděl na živo ti zůstal nejvíce v paměti? 

Pohár, který nezajímá? Reds čeká EFL Cup mezi důležitými ligovými zápasy. Na Anfield dorazí West Ham

Byl jsem zatím čtyřikrát a pak jsem byl i na finále EKL v Praze. Nejvíce z těch zápasů v Anglii zůstala v paměti určitě výhra 3:2 nad Chelsea, kdy se Masuaku ukopl a z centru se stal vítězný gól.
Je pro tebe osobně důležitější loňské vítězství v EKL, nebo bys jej vyměnil za místenku v Lize Mistrů ?
Minulý rok jsme v lize dost dlouho bojovali o přežití. Z toho pohledu byla výhra v EKL to nejlepší, co se mohlo minulou sezónu stát. Navíc na trofej už West Ham čekal desítky let, a i když si z té soutěže dělá leckdo legraci, pro spoustu Hammers to je to nejlepší, co za svůj život zažili.
S tím souvisí i otázka, jste na osmé příčce, pokud byste na konci sezóny hráli o čtvrtou příčku, obětoval bys pro úspěch v lize letošní úspěch v EL?
Předně bych chtěl říct, že je podle mě dost nepravděpodobné, že na konci sezóny budeme hrát o top čtyřku. Myslím, že máme větší šanci na úspěch v Evropě, ale určit takhle priority je opravdu těžké, ani nedokážu odhadnout, jak by se Moyes rozhodl. Já jsem vlastně hlavně rád, že vůbec můžeme vést takové debaty a nebavíme se o tom, že hrajeme v druhé polovině tabulky bez Evropy.
Když vás nevidíš jako aspiranta na top4, jaké jsou vaše ambice? Vrchní polovina tabulky a úspěch v Evropě?
Hlavním cílem by podle mě bylo být zajištění další účasti v evropských pohárech. Reálná cesta je třeba přes 6. nebo 7. místo v lize. Když by se povedlo a přál by los tak možná i přes Evropskou ligu, kde bude minimálně úspěchem účast v semifinále.
Co osobně očekáváš od dnešního duelu ? Já od nás spíše rotování sestavou, jak to bude u vás? Trofej je blízko, ale zase hrajete v sobotu po obědě s United…

Moyes nerad rotuje sestavou a určitě nebude rotovat sestavou na Anfieldu. Navíc se několik hráčů potýká s virózou, takže výběr bude omezený. Váš trenér jako velký příznivce téhle soutěže a zhuštěného programu možná postaví slabší sestavu, což by nám mohlo pomoct. Proti nám zase hraje naprosto tragická statistická úspěšnost Moyese na venkovních hřištích týmů z “Top 6”. Myslím, že půjdeme do zápasu hodně defenzivně a očekávám, že by se mohlo dostat až na penalty.
Na závěr tě ještě poprosím pokud bys z našeho kádru musel vzít 3 hráče k vám, kdo by to byl? 
I když nemám úplně rád Salaha, tak čistě statisticky by to dávalo největší smysl. Takového hráče by chtěl do týmu každý. To samé platí o TAA. Defenzivně sice nic extra, ale na pravou stranu obrany do budoucna budeme koukat po někom novém a určitě bych ho neodmítl. A nakonec Nuňéze. Stejně nikdy nekoupíme normálního útočníka, co vydrží a je dobrý, tak aspoň, ať je legrace.
Děkuji mnohokrát za rozhovor a ať se v dalším průběhu sezony daří.