Klopp a Guardiola. To sú dva svety…

18
2827

Už po prvom ligovom kole Premier League 21/22 sa v médiách stretli dva názorové svety.

Klopp si pustil pusu na “špacír” a objasnil fanúšikom Liverpoolu FC, ako sa finančné veci v Premier Lague majú. Cityzens, Chelsea a Man United míňajú a nakupujú, LFC a zvyšok klubov zvažuje, rozmýšľa a míňa to, čo v pokladnici klubu má.

Reakcia Guardiolu na seba nenechala dlho čakať a Španiel “vysvetlil” situáciu ostatným klubom a fanúšikom. Vy ste tí, ktorí majú “obyčajných” a ekonomicky rozmýšľajúcich majiteľov a my (rozumej Man City a Chelsea) sme tí, ktorí môžu minúť, čo sa nám zachce. Lebo my sme Manchester City a my sme Chelsea. Lebo my máme majiteľov, ktorí nepotrebujú na klube profitovať. Pre našich majiteľov je vlastníctvo klubu koníčkom, ropa nám tečie priamo na bankové účty a my si vás všetkých kúpime. Ak to situácia, FA a FFP a športový súd v Laussane dovolí…

Klopp: “Nie som prekvapený veľkými nákupmi iných klubov, pretože tieto kluby nie sú na peniaze odkázané. Všetci poznáme situáciu Chelsea, Man City či PSG. Čo sa týka United, neviem presne ako to robia. My máme svoju cestu a odkedy sme tu, držíme sa jej. Máme povolené minúť to, čo si zarobíme – to sme vždy robili. Tento rok sme peniaze minuli nákupom Iboua Konatého ešte predtým, než sme ich zarobili, pretože bolo jasné, že po minulom roku na tejto pozícii nemôžeme riskovať. Taká je naša situácia.

Nikdy ma neprekvapila finančná sila Chelsea či Manchestru City. V tejto krajine som dostatočne dlho na to, aby som vedel, že vždy nájdu spôsob, ako tieto veci vyriešiť. My sa držíme našej cesty, držíme tím pohromade, čo je dôležitou súčasťou práce. Viem, že to pre vonkajší svet nie je príliš zaujímavé ako zisk nových hráčov, no leto je vždy rovnaké – ľudia si myslia, že ak nekúpite nové posily, nepracujete. Tak to však nie je. Neustále uvažujeme o súčasnosti i budúcnosti, z krátkodobého i dlhodobého hľadiska.

Hovoríme si ‘Čo môžeme spraviť? Ako bude vyzerať tím tento a budúci rok?’ Áno, toto letné prestupové obdobie možno nie je práve strhujúce, no ak ste pravý fanúšik Liverpoolu, musíte byť potešení správami z posledných týždňov – nové kontrakty pre Alissona, Trenta, Fabinha a Virgila. Ďalší budú nasledovať, čo je definitívne skvelá správa. Ak by chceli iné tímy získať týchto hráčov, museli by zaplatiť obrovské peniaze – my tých hráčov už máme, čo je úžasné.

Máme naozaj výborný káder, mali by sme byť v lepšej situácii než minulý rok, tak na tom poďme stavať a uvidíme, kde skončíme. Neporovnávajme sa s ostatnými, evidentne nemajú žiadne limity. My ich máme. Avšak, boli sme pomerne úspešní aj keď sme počas posledných rokov mali určité limity a presne o to by sme sa mali pokúsiť znova.

Nemôžeme to využívať ako výhovorku. Ak nevyhráme nejaký zápas, nebudeme hovoriť ‘Je to kvôli tomu, pretože sme nezískali toho alebo toho.’ To nebude náš prípad. Nemôžeme míňať peniaze, ktoré nemáme. My nemôžeme, možno ostatní môžu, no my určite nie. Tak to je, také mám informácie.”

Guardiola: “Niektorí majitelia chcú profitovať, no naši nie. Ostatní neinvestujú do tímu, zatiaľ čo my áno. Predtým tu boli 1-2 tímy, teraz je tu Chelsea s Abramovichom a náš s Mansourom. Míňajú na futbal, tak kde je problém? Máme limity stanovené vo finančných pravidlách FFP a ak niekto nesúhlasí s míňaním nášho klubu, môžu ísť na súd.

Grealisha sme kúpili vďaka tomu, že sme predali hráčov za 60 miliónov £, takže sme minuli 40 miliónov £. Plne dodržiavame pravidlá. Naši majitelia nechcú strácať peniaze, no zároveň ich chcú investovať, takže si to môžeme dovoliť.

Pred pár rokmi Manchester United vyhral množstvo titulov a bolo to vďaka tomu, že míňali obrovské peniaze. Spomínate si? Vtedy si to City nemohli dovoliť, pretože nemali súčasných majiteľov. Vyhrávať môžete vďaka investíciám. Liverpool bol schopný získať dvoch neuveriteľných hráčov v podobe van Dijka a Alissona a zrazu vyhrali Premier League i Ligu majstrov. Ak nechcú míňať viac, je to možno kvôli tomu, že si myslia, že to nepotrebujú, prípadne to bude kvôli majiteľom, ktorí nechcú investovať. Neviem, nie som tam.”

To sú vyjadrenia obidvoch manažérov pre médiá, ktoré rozpútali celkom slušný hype. Tak si to zhrňme. Klopp hovorí, že je normálne, ak je klub sebestačný a míňa iba to, čo svojou prevádzkou zarobí. To znamená, že žije z prvotnej investície majiteľov a všetkých príjmov, ktoré klub dokáže vygenerovať.

Príjmy z predaja hráčov, príjmy od sponzorov a príjmy zo vstupného. Samozrejme, ak cena klubu rastie tak sa očakáva, že majiteľ sem tam pustí aj niečo z vlastného “kešu”. To je aj prípad Liverpool FC. Na prestupy míňame v podstate iba to čo zarobíme.

Majitelia, ktorí profitujú (zatiaľ imaginárne) z toho, že cena klubu vzrástla za posledných 6 rokov cca o 700 mil. libier musia pustiť aj niečo navyše. A oni to robia. Postavili Main Stand čo ich stálo cca 120 milónov libier, postavili tréningové stredisko v Kirkby (cca 75 miliónov libier), a teraz sa začína prestavba tribúny Anfield Road, čo bude stáť tiež okolo 60 miliónov libier. Všetko investície do budúcnosti, z ktorých bude žiť a profitovať LFC ešte desiatky rokov.

Guardiola zase tvrdí, že majitelia Cityzens, Chelsea (a samozrejme PSG) to majú ako koníček a nemusia na klube profitovať. Woow. Paráda. Perfektné. Včera sa tu búrila celá Európa, lebo Superliga. Rozdelenie klubov na veľmi bohatých a tých ostatných. Dnes sa nám Pepek “trénujem len bohaté kluby” Guardiola snaží povedať, že ak je majiteľ klubu niekto, kto má toľko peňazí, že môže byť v mínuse 100-200 miliónov libier aj niekoľko sezón po sebe, tak to máme rešpektovať, lebo to skrátka tak je a je to jeho koníček.

To, že “kurví” prestupový trh a celkovo celý futbal tak mu je asi jedno, však? Ak je jeho klub v mínuse a porušuje pravidlá FFP, tak šejk Mansour pošle do klubu cez spriaznené firmy príslušnú sumu, aby bolo všetko v poriadku. Ale to nie je v poriadku. Dokedy sa bude skorumpovaná UEFA na to pozerať?

Superliga Čeferinovi zdvihla žlč, lebo išlo o príjmy UEFA. Ak sa jedná iba o Premier League, tak je všetko v poriadku. Najmä preto, že na športový súd do Lausanne sa dostaví dvadsať oblekoidných špičkových právnikov a príslušné kluby sa z toho vysekajú. Však Manchester City…

Aby som však bol aj troška konkrétny a nekecal len tak do vetra… Tu je posledných šesť sezón (v tejto sezóne zatiaľ iba nedokončené letné prestupové okno) a analýza, kto kupoval a za koľko. Jedná sa o net spend, čo je rozdiel medzi tým za koľko klub kupoval a za koľko predával. Tri krát v tejto “prestížnej” tabuľke zvťazil Manchester City….

Sezóna 2016/17
Najviac zaplatil: Manchester City
Zaplatil: £171.5m
Prestupy: Ilkay Gündoğan, Nolito, Oleksandr Zinchenko, Leroy Sané, Marlos Moreno, John Stones, Claudio Bravo, Gabriel Jesus
Najdrahší prestup: John Stones (£47.5m, Everton)
Konečné umiestnenie: 3.miesto

Paradoxne Antonio Conte po sezóne povedal: “Je dôležité pochopiť, že nie je to vždy o tom, kto minie najviac peňazí. Chelsea dala lekciu a získala titul po tom, čo minula “iba” 117 mil. libier a United 145 a City 171 mil. libier :))))

Sezóna 2017/18
Najviac zaplatil: Manchester City
Zaplatil: £278.7m
Prestupy: Bernardo Silva, Ederson, Kyle Walker, Douglas Luiz, Danilo, Benjamin Mendy, Olarenwaju Kayode, Aymeric Laporte, Jack Harrison
Najdrahší prestup: Aymeric Laporte (£57m, Athletic Club)
Konečné umiestnenie: 1. miesto

V sezóne najviac minuli Manchester City, Chelsea (£237.9m) a Everton (£197.6m). Kto najviac minul, získal titul…

Sezóna 2018/19
Najviac zaplatil: Liverpool
Zaplatil: £165.45m
Prestupy: Naby Keita, Fabinho, Xherdan Shaqiri, Alisson
Najdrahší prestup: Alisson (£56m, AS Roma)
Konečné umiestnenie: 2. miesto

Ak počítame výdavky vrátane januárového prestupu Pulisica do Chelsea, tak to je 186,1 mil. libier. V prvej trojke bol aj Leicester so 102 miliónmi. Liverpool za to, že preklenul 25 bodový odstup z predchádzajúcej sezóny zaplatil 70 mil. libier.

Sezóna 2019/20
Najviac zaplatil: Manchester United
Zaplatil: £192.6m
Prestupy: Harry Maguire, Aaron Wan-Bissaka, Bruno Fernandes, Daniel James
Najdrahší prestup: Harry Maguire (£80m, Leicester City)
Konečné umiestnenie: 3.miesto

Prvý krát za posledných 5 rokov bol United klub s najväčšími výdavkami a skončil až tretí v lige. Šampión ligy Liverpool FC v lete vôbec nenakupoval a trochu rozpaky budí skutočnosť, že Aston Villa bola v nákupoch na štvrtom mieste keď minula horibilných 144 mil libier.

Sezóna 2020/21
Najviac zaplatil: Chelsea FC
Zaplatil: £163m
Prestupy: Kay Havertz, Timo Werner, Ben Chillwell, Hakim Ziyech, Edouard Mendy
Najdrahší prestup: Kay Havertz (£70m, Bayer Leverkusen)
Konečné umiestnenie: 3. miesto

Po predaji Hazarda nakopla Chelsea vrtule a minula hneď 163 miliónov libier. Stačilo im to ledva na štvrté miesto o ktoré museli do posledného kola bojovať z Leicestrom.

Sezóna 2021/22 a prestupy ešte neskončili
Najviac zaplatil:Manchester City
Zaplatil: £76m
Prestupy: Jack Grealish, Kavyky
Najdrahší prestup: Jack Grealish (£100, Aston Villa)
Konečné umiestnenie: ?

Prestupové okno ešte neskončilo a Man United už minul 108 miliónov libier, Chelsea 100 miliónov a Liverpool FC zatiaľ 35.

Keď to zhrnieme tak kluby z momentálnej TOP 4 minuli na prestupy za posledných 6 sezón:

  1. Manchester City 610 miliónov libier (priemer 101,5 miliónov za sezónu)
  2. Manchester United 593 miliónov libier (priemer 99 miliónov za sezónu)
  3. Chelsea FC 329 miliónov libier (priemer 55 miliónov za sezónu)
  4. Liverpool FC 147 miliónov libier (priemer 24,5 miliónov za sezónu)

“Manchester City minul len na posily za ŠESŤ sezón štyri krát viac ako Liverpool FC. Pričom ročný obrat obidvoch klubov je približne rovnaký.”

Ostatné tímy sa k týmto číslam ani nepriblížili. Z tejto tabuľky pekne vidieť ako veľa míňajú manchesterské kluby City a United. Chelsea by bola podľa mňa na ich úrovni, ak by nemali na jeden rok zakázané prestupy a nepodarilo sa im výhodne “streliť” E. Hazarda do Realu Madrid.

Abramovič si Premier League “kúpil” začiatkom tretieho tisícročia a vynieslo mu to päť titulov. Šejk Mansour si Premier league “kúpil” v roku 2008 a získal zatiaľ tri tituly Premier League. United brutálne investuje už od odchodu Fergusona a zatiaľ mu to ovocie neprináša. Môže sa v takejto obrovskej konkurencii peňazí Liverpool vôbec v budúcnosti presadiť?