LFC – Luton 4:1, hodnotenie hráčov: Dokonalý II. polčas, Anfield hučal ako zmyslov zbavený, van Dijk, Mac Allister, Elliott, Gakpo a Endō vysoko

27
1964
Virgil van Dijk. (foto: twitter.com)

Predohrávané stretnutie 26. kola Premier League napokon dopadlo podľa predstáv domáceho celku.

PL 23/24 (21.2.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Luton Town FC 4:1 (0:1)

góly: 56. van Dijk (A. Mac Allister), 58. Gakpo (A. Mac Allister), 71. L. Díaz (An. Robertson), 90. H. Elliott - 12. Ogbene
ŽK: J. Gomez - Doughty, Woodrow, Barkley, Kaboré
ČK:
rozhodca: Andy Madley
TV: Canal+ Sport (CZ)
streams: livetv, vipleague, footybite, totalsportek

LFC zostava

Kelleher - C. Bradley (67. An. Robertson), Quansah, van Dijk, J. Gomez, Endō, A. Mac Allister (88. J. McConnell), Gravenberch (78. B. Clark), H. Elliott, Gakpo, L. Díaz (88. Danns)

lavička: Adrián - I. Konaté, Tsimikas, An. Robertson, B. Clark, K. Gordon, J. McConnell, Danns, Nyoni

LTFC zostava

Kaminski - Ogbene, Mengi, Osho, Bell, Doughty (74. Kaboré), Sambi Lokonga (46. Mpanzu), Barkley, T. Chong (63. J. Clark), Woodrow (58. A. Townsend,), C. Morris

lavička: Krul - Potts, Berry, Kaboré, R. Burke, Mpanzu, J. Clark, A. Townsend, Z. Nelson

Kelleher (7) – V 12. min pri strele Chonga z uhla mal aj smolu, keď sa lopta od jeho pravej nohy odrazila za neho na zadnú tyč a Ogbene pohodlne hlavou skóroval. Tento moment sa ale dá označiť aj za chybu gólmana.

Ír bol často na lopte, ako libero sa zapájal do rozohrávky. V závere duelu pri štandardke Barkleyho isto vyboxoval loptu z nebezpečného územia.

Famózny II. polčas priniesol obrat i 4 góly. Zraneniami zdecimovaný LFC porazil nováčika Luton

C. Bradley (7) – Začal aj skončil bojovne, s nasadením. V priebehu I. polčasu šiel síce  výkonom dole, ale po zmene strán sa viditeľne zdvihol. V 39. min výborne zasiahol pri vlastnej 16-ke, založil akciu, z ktorej bola možnosť L. Díaza.

V 50. min sa skvele uvoľnil pred 16-kou súpera a do vyloženej šance poslal L. Díaza. O osem minút neskôr rozohral aut na A. Mac Allistera, ktorý v 16-ke našiel Gakpa a bol z toho víťazný gól.

66. min ponúkla mladíkovu chybu v strede, z ktorej bol brejk súpera i šanca.

Quansah (7) – Obzvlášť v I. polčase zvádzal množstvo ťažkých súbojov s pohybovo aj fyzicky dobre vybavenými protihráčmi. Pravidelne dokázal presne rozohrať i vyviezť loptu. Bol si s ňou na nohe istý.

van Dijk (9) – Líder obrany, vyhrával súboje, presne rozohrával, dirigoval obranu. Jeho vysoko dôležitý gól z 56. minúty začal víťazný obrat domácich.

Po hodine hry mohol po Mac Allisterovom rohu hlavou pridať aj svoj druhý gól, brankár Kaminski ale skvele zasiahol.

J. Gomez (7) – Na ľavej obrane bol jemne nadpriemerný. V 28. min strieľal zo 17 m vysoko nad, v prvej 45-minútovke to ale nebol nejaký oslnivý výkon.

Joe sa zdvihol v tej druhej a výrazne po tom, ako sa v 67. min presunul na pravú obranu. Dozadu bol istý, urobil 3-4 dôležité zákroky.

Endō (8) – Jeho kvalitná pozičná hra i jej čítanie udržali The Reds v prvej 10-minútovke v obrovskom tlaku. Wataru pomáhal vo výstavbe akcií. V 32. min peknou loptu za obranu vysunul pred 5-kou Luisa Díaza. V 81. min výborným pressingom pripravil pred súperovou 16-kou o loptu Barkleyho a poslal do šance Gakpa.

Japonec bojoval celý zápas, veľmi dobre vykrýval priestory.

A. Mac Allister (9) – Mozog liverpoolskej zálohy. K tomu dve gólové prihrávky, obe pri góloch, ktoré znamenali obrat.

Alexis hýril pohybom, menil tempo hry, pressoval, bol výrazne platný v medzihre.

Gravenberch (7) – Ryan hrá aj o postavenie v tíme, v I. polčase to ale bolo priemerné, resp. jemne nadpriemerné  vystúpenie, keď sa viackrát stalo, že akciu, ktorú dobre začal napokon „zazdil“. V 32. min pálil z 19 m do miest, kde stál gólman Kaminski, v 35. po jeho príkladnom pressingu mal možnosť L. Díaz.

V druhom polčase sa jeho výkon posunul o level vyššie, veľmi dobre pressoval, vykrýval priestory.

H. Elliott (8) – Snažil sa tvoriť hru i ju upokojiť, meniť tempo. V 5. min poslal loptou do 16-ky do šance L. Díaza, v 19. sa po Gakpovej prihrávke ocitol v sľubnej príležitosti, ale zaváhal a vracajúci sa Sambi Lokonga jeho šancu zmaril. V 39. min netrafil z 18 m bránu.

Celkovo vytvoril 6 streleckých príležitostí pre spoluhráčov, aby vo svojom stom zápase v LFC napokon snahu v 90. min podčiarkol gólom.

Harvey Elliott. (foto: twitter.com)

Gakpo (8) – Neúnavne ťahal loptu k súperovej bráne, aj keď sa v I. polčase mohlo zdať, že to nie je ono. V 14. min jeho bol jeho prienik zastavený, v 19. zasa urobil šancu pre Elliotta.

V 56. min sa v hornom rohu 16-ky súpera dostal k lopte a pohotovo zakončil, Kaminski jeho pokus vyrazil na roh, aby van Dijk následne vyrovnal.

Cody pred zrakom reprezentačného trénera Holandska R. Koemana strelil v 58. min víťazný gól. Po hodine hry mal šancu na druhý, ale gólman Lutonu jeho pokus zrazil na roh. V 81. min po výbornej práci Enda nedal tiesnený na 16-ke výbornú príležitosť.

L. Díaz (8) – V 3. min mal obrovskú šancu, keď po nákope Kellehera šiel sám na Kaminského, ale zamotal sa s loptou a ani nezakončil. O cca 90 sekúnd na to mal ďalšiu výbornú možnosť po akcii Elliotta, ale opäť nič. V 29. min si s jeho strelou z 15 m poradil gólman Lutonu, v 35. min pálil z 19 m nad.

Kolumbijčan sa gólového momentu dočkal v 71. minúte, keď po tom, ako Robertson výborne predskočil protihráča si v 16-ke vychutnal Mengiho a zavesil.

O 4 minúty neskôr mal ďalšiu možnosť po akcii Elliotta, Kaminsi ale jeho strelu vyrazil na roh.

Nezabudnuteľný moment pred Jaydena Dannsa (v strede), ktorý sa premiérovo v kariére predstavil v seniorskom zápase. Pri liverpoolskom debute nahradil Luisa Díaza, na snímke ho povzbudzuje Alexis Mac Allister (č. 10), vľavo je James McConnel. (foto: twitter.com)

striedania:

An. Robertson (8) – Skvelý. Andy po príchode na trávnik ukázal entuziazmus, ukážkový pressing i kvalitu. 58. asistenciou v Premier League vyrovnal Alexandra-Arnolda, čo je ale teraz dôležitejšie, bola to gólová prihrávka na Díazov presný zásah na 3:1.

Škót bol aj pri záverečnom góle stretnutia, keď v 90. minúte skvele pressoval v nebezpečnom území pred 16-kou The Hatters.