LFC – Southampton 3:0, hodnotenie hráčov: Kelleher opäť famózny, nezabudnuteľný debut Koumasa, sen v realite žije aj Danns

44
1460
Zľava Jayden Danns, Harvey Elliott, Ibrahima Konaté a Joe Gomez slávia druhý gól v sieti Southamptonu. LFC v zápase 5. kola FA Cupu porazil druholigistu 3:0. (twitter.com)

Jasná výhra nad The Saints vyzerá ľahko len na papieri. Mladý tím The Reds nabral prepotrebné skúsenosti, navyše sa prepisovala história.

FA 23/24 (28.2.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Southampton FC 3:0 (1:0)

góly: 44. L. Koumas (B. Clark), 73. Danns (H. Elliott), 88. Danns (C. Bradley)
ŽK: Manning
rozhodca: Craig Pawson
TV: Nova Sport 2 (CZ)

Kelleher - J. Gomez, Quansah, van Dijk (46. I. Konaté), Tsimikas, H. Elliott (78. Nyoni), J. McConnell (62. A. Mac Allister), B. Clark, C. Bradley, Gakpo (90. K. Gordon), L. Koumas (62. Danns)

lavička: Adrián - I. Konaté, L. Díaz, A. Mac Allister, Scanlon, K. Gordon, Nallo, Danns, Nyoni

SFC zostava

Lumley - Bree (58. Walker-Peters, 74. Harwood-Bellis), J. Stephens, Bednarek, Manning, Charles, Rothwell (69. Smallbone), Aribo, Edozie (69. C. Adams), Mara, Sulemana (58. A. Armstrong)

lavička: A. McCarthy - Walker-Peters, Meghoma, Harwood-Bellis, Smallbone, Dibling, Amo-Ameyaw, C. Adams, A. Armstrong

Kelleher (9) – Už v 6. minúte vychytal v čistej šanci Maru, rovnako sa činil pri príležitosti tohto futbalistu aj v 11. min, lenže v tomto prípade by gól neplatil pre ofsajd. V 38. min zmaril veľmi dobrú možnosť Sulemanu.

Írsky brankár sa činil aj v 48. min, keď výborne zasiahol opäť ped Sulemanom. Výborne čítal hru, bol si istý v rozohrávke i vo „vápne“, výborný výkon.

Caoimhín Kelleher (vpravo) a Jürgen Klopp. (foto: twitter.com)

J. Gomez (6) – Prekvapením bol jeho post. Joe hral na pozícii dispečera a na šestke nijako nevynikal. Snažil sa aj o rozohrávku, ale okrem istých lôpt (okej, beriem, mohol to byť Kloppov pokyn) neponúkol nijakú zaujímavejšiu prihrávku.

Po štvrťhodine pálil z 18 metrov vysoko nad, v 56. min stratil loptu pred vlastnou 16-kou.

Jeho výkon šiel hore, keď sa na trávnik dostal A. Mac Allister a v II. polčase kapitán Merseysiders pookrial, resp. z neho spadla zodpovednosť za stred poľa.

Quansah (8) – V 22. min výborne zasiahol pred Sulemanom, rovnako tak pred útočníkom hostí v 29. min, keď ten „urobil“ C. Bradleyho. V 38. mu Sulemana dal „jasle“ a musel sa činiť Kelleher.

V ďalšom z týchto súbojov bol Jarell úspešný v 40. min, keď hráča hostí výborne postrážil na stredovej čiare pri aute a navyše založil akciu našich. V 51. min výborne zasiahol v 16-ke pred prenikajúcim Edoziem.

Jarell odohral veľmi dobrý zápas, v oboch polčasoch mal vedľa seba v strede obrany iného spoluhráča, jeho pokoj pri riešení situácií, kvalitná rozohrávka i odolnosť v súbojoch bola prítomná a to je dobre.

Southampton zdolali tínedžeri a LFC je vo štvrťfinále FA Cupu. Koumas rozhodol, Danns dal dva góly, mladí lietajú

van Dijk (8) – Odohral len prvých 45 minút, čo bol Kloppov zámer. V 6. min „zašil“ J. McConnella a ten na vlastnej 16-ke stratil, našťastie sme neinkasovali, o 100 sekúnd na to  naopak výborne čítal hru, v 36. „hasil“ chybu Quansaha.

Virgil bol spoľahlivý, nepriechodný, platný pri rozohrávke.

Tsimikas (7) – Grék po čase odohral celý zápas a rozhodne nesklamal. Jeho rohy síce tentoraz van Dijkovu hlavu nenašli, naproti tomu bol Kostas poctivý v pressingu, veľmi dobrý v čítaní hry i v medzihre. V 3. min zakončoval po akcii Gakpa a bol zblokovaný, v 40. min centroval z ľavej strany na zadnú tyč, bol z toho roh.

H. Elliott (7) – V I. polčase relatívne dosť kazil (napr. v 5. min stratil loptu, bol z toho brejk a Sulemanova tyč; v 20. min zle vyhodnotil situáciu a domácich zachraňoval van Dijk, v 25. min stratil na vlastnej polovici), z pravého krídla si často zbiehal do stredu poľa.

V 42. min pálil z 20 m, Lumley jeho ranu vyrazil na roh. 52. min ponúkla brejk, na ktorého začiatku bol práve Harvey a na konci zasa Gakpova zahodená šanca.

V 73. min po chybe Smallbonea poslal do šance Dannsa a ten sa nemýlil.

J. McConnell (7) – Pri Gomezovej prítomnosti na poste defenzívneho záložníka hral vyššie. Niekedy sa zdal, ako keby nebol hlavou prítomný v dianí, inokedy mal momenty ako keby nemal 19 a na seniorskej úrovni len začínal.

V 6. min stratil pred vlastným pokutovým územím, Maru následne vychytal Kelleher, v 11. min prišla jeho ďalšia chyba, Mara bol v ofsajde, takže by sa nič zásadné nedialo. V 21. min pri chybe Manninga posúval loptu do šance Gakpovi, po zmene strán zasa v 49. min výborne pressoval v 16-ke súpera. O necelých 180 sekúnd neskôr pri rýchlej akcii dával nápadito a kvalitne z prvej do veľmi dobrej možnosti opäť Gakpovi.

B. Clark (7) – V 31. min sa pri pokuse spoza 16-ky podkĺzol, v 44. min však pekne potiahol od ľavej autovej čiary na stred, prihral Koumasovi a má na konte gólovú asistenciu. 72. min ho zastihla na konci peknej kombinácie, Bobby bol zblokovaný na roh.

Mladý Angličan bol platný v pressingu, pri výstavbe hry a aj keď sa zdalo, že je miestami neviditeľný, veľmi dobre vykrýval priestory a navyše vytvoril 4 šance.

Bobby Clark. (foto: twitter.com)

C. Bradley (7) – Snaživý, výborne pressujúci, pôsobiaci na veľkom priestore.

V 29. min sa cez neho dostal šikovný Sulemana, našťastie ho zastúpil Quansah. Conor toho veľa nabehal, neustále sa ponúkal do hry, pravidelne aktivitou otravoval protihráčov..

Gakpo (7) – Už v 3. minúte sa po jeho akcii dostal k zakončeniu Tsimikas. V 21. nevyužil šancu po chybe v obrane Sotonu a práci J. McConnella, keď v 16-ke asi urobil kľučku navyše a zakončenie už nebolo kvalitné. V závere I. polčasu mal sľubnú možnosť po prihrávke Koumasa, súperov brankár ale včasne vybehol.

Cody vedel loptu potiahnuť dopredu (napr. v 89. min prešiel 2x faulovaný stredom poľa až pred pokutové územie, lenže jeho strela šla vysoko nad, pozn.), podržať i rozohrať.

L. Koumas (7) – Pri debute v A-tíme The Reds sa na ľavej strane útoku snažil a v I. polčase sa párkrát s loptou aj zaplietol.

Jeho moment prišiel v 44. minúte, keď po Clarkovom potiahnutí na stred dostal pred 16-kou loptu, „hodil“ si ju doprava a za pomoci teču J. Stephensa skóroval. Moment, o ktorom snívajú milióny chalanov po celom svete sa pre Lewisa premenil na realitu.

18-ročný Angličan krátko na to poslal do šance Gakpa, Cody však gólmana neprekonal.

Lewis Koumas sa teší z debutového gólu v prvom tíme pri debutovom štarte. (foto: twitter.com)

striedajúci:

I. Konaté (8) – Na trávnik prišiel pred úvodným hvizdom druhého polčasu a už v 48. min nedočiahol na center do liverpoolskej „5-ky“, a tak musel situáciu riešiť Kelleher. Ibrahima sa do zápasu dostal veľmi rýchlo, jeho fyzická hra platila na kvalitne hrajúceho Sulemanu i Maru.

V 54. min zasiahol vzadu práve pred spomínaným Sulemanom, po hodine hry predviedol ukážkový sklz v strede poľa. V 68. min zastavil vo vlastnom pokutovom území Edozieho, kopal sa roh a po ňom prišlo Francúzovo zaváhanie, keď v okolí „malého vápna“ prehral hlavičkový súboj a na zadnej tyči úplne nekrytý Charles netrafil bránu.

A. Mac Allister (8) – Ako som už uviedol vyššie, jeho príchodom na trávnik sa výkonnostne i psychicky zdvihol Joe Gomez a hore šiel aj výkon C. Bradleyho.

Argentínčan vie, kde má stáť, kedy hru spomaliť a kedy zrýchliť, navyše je poctivým futbalistom, ktorý nevypúšťa súboje. Jeden taký na hranici 16-ky súpera v 88. min zvládol, čo bol aj základ akcie pred Dansovým druhým gólom.

Danns (9) – MOTM (áno, mal by som tento honor dať Kelleherovim, len zasa, koľkokrát sa vám v živote stane, že tínedžer strelí za cca polhodinu v zápase prvého tímu najvyššej úrovne 2 góly?;).

21.2. 2024, teda pred cca týždňom, ešte okolo 19.35 h mnoho (dovolím si tvrdiť, že veľká väčšina) liverpoolskych fans netušilo, o koho vlastne ide. Jayden ale v tento deň zažil debut v Premier League, aby si o 4 dni na to zahral vo finále Ligového pohára, resp. ho získal a hneď na to 28.2. strelil svoje prvé góly v A-teame LFC.

Jayden Danns. (foto: twitter.com)

18-ročný Angličan (inak s 20 gólmi naj strelec v liverpoolskej 21-ky v 23/24) prišiel na ihrisko v 62. min, keď nahradil kamaráta za Akadémie L. Koumasa a už v 65. min bol jeho pokus zo 17 m zblokovaný na roh. V 70. min sa ocitol v sľubnej možnosti po prihrávke Elliotta, na gól však potreboval až ďalší Harveyho pas. Ten ho v 73. min vysunul do 16-ky a rodák z Liverpoolu mazácky preloboval gólmana Sotonu.

No to nebolo z jeho strany všetko. V 80. min po výbornom Nyoniho pressingu sa v 16-ke dostal k lopte, zo sľubnej možnosti napokon nebolo nič. O osem minút neskôr výborne čítal hru, keď Bradleyho pokus z 15 m vyrazil Lumley pred seba a Danns ako tank poslal loptu do siete.

Debut 16-ročného Treya Nyoniho (vľavo) v prvom tíme, pred vstupom na trávnik vedľa neho stojí manažér Jürgen Klopp. (foto. twitter.com)

Nyoni (7) – Jeden z najšikovnejších futbalistov, akých sme za poslednú dekádu v Akadémii mali. Trey prišiel v auguste 2023 z Leicestru ako čerstvo 16-ročný a jeho talent a priebojnosť ho veľmi rýchlo dostali nielen do zostavy U21, ale aj na tréningy prvého tímu. A aktuálne má za sebou premiéru v áčku a navyše je najmladším hráčom The Reds, ktorý nastúpil v FA Cupe (vo veku 16 rokov a 243 dní).

Ofenzívny záložník šiel hore v 78. min namiesto Elliotta, v 80. min výborne a úspešne pressoval v nebezpečnom území súpera. Párkrát si prišiel po loptu do hĺbky poľa, ukázal nebojácnosť, kvalitný pohyb a chuť.