LFC – Sparta Praha 6:1, hodnotenie hráčov: Salah sa do základu vrátil bilanciou 1+3, veľmi dobrí aj B. Clark, D. Núñez, Quansah, Gakpo, Szoboszlai i H. Elliott

3
1230
Zľava Quansah, C. Bradley, J. Gomez a B. Clark. (foto: twitter.com)

Liverpool si v polovičnom tempe poradil v odvete osemfinále Europa League s pražskou Spartou poľahky 6:1.

EL 23/24 (14.3.), Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - AC Sparta Praha 6:1 (4:1)

góly: 7. D. Núñez (Szoboszlai), 8. B. Clark (Salah), 10. Salah (B. Clark), 14. Gakpo (Salah), 48. Szoboszlai (Salah), 55. Gakpo (H. Elliott) - 42. Birmančević
ŽK: Quansah, Klopp
rozhodca: Artur Dias (POR)
TV: Sport 1 (CZ)

Kelleher - C. Bradley, J. Gomez (46. Tsimikas), Quansah (66. van Dijk), A. Robertson, Szoboszlai, Endō (46. J. McConnell), B. Clark (74. Musiałowski), Salah, D. Núñez (46. H. Elliott), Gakpo

lavička: Adrián, Mrozek - van Dijk, L. Díaz, A. Mac Allister, H. Elliott, Tsimikas, K. Gordon, J. McConnell, L. Koumas, Danns, Musiałowski

ACS zostava

Vindahl - Preciado, Vitík, L. Krejčí, Ryneš (46. Panák), Solbakken (74. P. Vydra), Kairinen, Laçi (58. Sadílek), Zelený, Birmančević (66. Tuci), Kuchta (58. Haraslín)

lavička: Surovčík, Vorel - P. Vydra, Panák, Mejdr, Wiesner, Sadílek, Karabec, Ševčík, Haraslín, Tuci, Olatunji

Kelleher (7) – Veľa práce nemal, pri góle mal trochu aj smolu. V 23. min ho slabou strelou spoza 16-ky Laçi príliš nepreveril.

Inak dobrý s loptou na nohe, resp, v rozohrávke, istý si aj v ďalších činnostiach.

C. Bradley (7) – Ako pravý bek trávil dosť času na krídle i v strede poľa ako inverted right back. V 18. min zasahoval pri akcii súpera vo vlastnej 16-ke.

Kvalitne pomáhal vykrývať voľné priestory, rovnako pomáhal v strede získať loptu, kvalitný v pressingu.

J. Gomez (7) – Tentoraz na stopérovi a kvôli šetreniu len polčas. Joe v 6. min príkladne čítal hru, s Quansahom si rozumel, dobre sa dopĺňali. Kvalitnou pozičnou hrou dokázal útočiacich protihráčov dobre vypojiť z hry.

Quansah (8) – Dominantný, istý si v súbojoch, dokázal navyše loptu vyviezť. Mladý Angličan pár sekúnd pred vystriedaním dostal žltú kartu za tvrdý sklz, pri ktorom ale súpera nezasiahol.

LFC zdemoloval Spartu Praha aj v odvete, v pohodovom tempe vyhral 6:1 a čaká na štvrťfinálového súpera

A. Robertson (7) – Polčas na ľavej strane obrany, na čo sme zvyknutí a počas na stopérovi, čo je u Andyho v Liverpoole rarita.

Škótsky kapitán bol dobrý v pressingu i výstavne hry. Na stopérovi hral s rozvahou.

Szoboszlai (8) – Minimálne o dve úrovne lepší, ako najlepší Sparťan, a to hral len tak, aby sa nepovedalo.

Dominik prihral v 7. min Núñezovi na úvodný gól stretnutia, v 48. aj za pomoci teču kapitána hostí Krejčího skóroval.

Platný v medzihre, v menení tempa hry.

Dominik Szoboszlai. (foto: twitter.com)

Endō (7) – Odohral len I. polčas a v ňom dobre vykrýval priestory i čítal hru. V spleti gólových zakončení sa trochu stratil z dohľadu, na druhej strane si miesto zastal.

B. Clark (8) – Premiérový gól v seniorskej kategórii a k nemu aj asistencia. Bobby zažil zápas, o akom sníva množstvo mladíkov.

V 7. min bol na začiatku kombinácie, ktorá skončila Núñezovým gólom, v 8. sám skóroval a v 10. prihral na gól Salahovi.

V 37. min sa pekne uvoľnil v 16-ke, ale jeho ranu z 13 m vyrazil gólman Sparty. Inak pohyblivý, kvalitne pressujúci, vyhral 4 z 5 duelov.

V 74. min zišiel z trávnika pre zranene členka.

Salah (8) – Aj keď hral druhý polčas skôr v chôdzi, ako v behu, jeho prínos, teda aspoň čo sa štatistík týka, bol enormný. A za to ocenenie Hráč zápasu, resp. za gól (10. min) a prihrávkový hetrik (8., 14. a 48. min).

Mo presne vedel, kedy hru upokojiť, kedy dať dlhú, kedy zasa kratšiu loptu. Futbalisti súpera museli mať zážitok.

Súboj Mohameda Salaha (v červenom) s kapitánom pražskej Sparty Lukášom Krejčím. (foto: twitte.com)

D. Núñez (8) – V 7. min si nabehol na vnútornú hranicu 16-ky a Vindahl nemal šancu. 12. min ponúkla Gakpovu akciu, Darwin ale na jeho pas z ľavej strany nedočiahol. Po štvrťhodine krkolomne na ľavej čiare spracoval ťažkú prihrávku a poslal do brejku Salaha.

V 35. min nevyužil čistú šancu, keď Salahovu nie najideálnejšiu prihrávku z 5 m poslal nad bránu.

Uruguajčan si zbiehal do hĺbky poľa po loptu, snažil sa kombinovať, bol platný v medzihre.

Gakpo (8) – Dva góly a na konci sklamanie, že neprišiel hetrik. Cody bol v zápase vidieť tentoraz nielen tým, že si veľmi dobre kryje loptu.

V 14. min pekne v 16-ke predskočil protihráča a zvýšil na 4:0, v 55. vtipne tečoval Elliottovu strelu spoza pokutového územia, v 69. min ho vysunul Elliott, ale Holanďan z uhla z 12 m prestrelil. Možnosť mal aj v 77. min, lenže z uhla brankára hostí neprekvapil, a rovnako tak ani v 2. minúte nastavenia, kedy Vindahl jeho pokus po brejku vyrazil.

striedajúci:

H. Elliott (8) – Do zápasu naskočil veľmi dobre. Mal kvalitný pohyb, snažil sa tvoriť hru, navyše ako vždy, neustále sa ideálny pohybom spoluhráčom ponúkal.

V 54. min bola jeho strela v sľubnej príležitosti zblokovaná, o pár sekúnd neskôr pálil po štandardke Tsimikasa spoza 16-ky a po Gakpovom teči má asistenciu.

V 77. min pekne zakombinoval s Gakpom, v 83. min sa po Musiałowského prihrávke ocitol v šanci, ale Vindahl vyrazil na roh.

Harvey Elliott. (foto: twitter.com)

Tsimikas (7) – V 55. min bol na začiatku štandardky, ktorá napokon vyústila v 6. gól The Reds. V 76. min po tom, ako Preciado predskočil Musiałowského, zachraňoval pred vlastnou bránou.

Kostas vedel, ako na ľavej strane hrať, so situáciami si v podstate poľahky poradil.

J. McConnell (7) – Poctivý mladík, ktorý sa dokonca v závere duelu odhodlal k zakončeniu (nevadí, že skončilo niekde v 18. rade), odohral kvalitný polčas. Platný v medzihre, chodil do súbojov, veľmi dobre vykrýval priestory.

van Dijk (7) – Nahradil v 66. min Quansaha a za cca 25 min ukázal, že je rozvážny, pokojný a vysoko kvalitný.

Musiałowski (nehodnotený) – Debut 20-ročného mladíka v prvom tíme The Reds nebol nijako oslnivý.