LGBT+ komunitu sklamal Gerrard, J. Hendersona vyzýva, aby dodržal sľub

110
2166

Všetko so všetkým súvisí, hovorí známe klišé, celkom isto ale na tom niečo je.

Tento článok môže byť pre niekoho cez čiaru, ďalší si povie, že nepatrí na fanúšikovské stránky futbalového klubu, no a pokojne sa môže ozvať aj niekto, kto si ho spojí s bulvárom. Homofóbovia a mentálni atléti by ale podľa môjho skromného názoru urobili lepšie, keby zaliezli niekam do diery a tam dožili za vedno s vlastnými frustráciami a výrazne obmedzenou tolerantnosťou.

Tento disclaimer celkom pochopiteľne neuvádzam preto, že by bol samotný text krátky, nie je ani vatou, ale naopak pripomenutím, že hráči, tréneri a pod. svojim konaním ovplyvňujú milióny ľudí po celom svete a tam, kde sa niekto z konkrétneho kroku môže tešiť, iný má hlavu v smútku. Tak, ako aktuálne Kops Out, oficiálna “organizácia” pôsobiaca pod značkou Liverpool FC, ktorá združuje LGBT+ fanúšikov a rovnako tak zastáva ich záujmy.

Daruj 4 €

Daruj 100 Kč

Problémom je Saudská Arábia

Konkrétne tamojší homofóbny a práva istých skupín (vrátane žien) popierajúci režim v istom zmysle prevažne založený na radikálnom výklade islamu. Mnohí dobre vedia, že v tejto časti sveta nemôžete na verejnosti praktizovať iné náboženstvá. Ženy, homosexuálne orientovaní či transgender ľudia sú z pohľadu vnímania sveta človeka západnej civilizácie výrazne obmedzovaní na svojich právach. Byť homosexuálom, tobôž transgender či nebodaj nebinárnou osobou, je podľa moslimského práva v Saudskej Arábii ilegálne.

Kops Out sa pred niekoľkými dňami dotklo to, že na ponuku šejkov z Arabského polostrova kývol Steven Gerrard, legendárny futbalista LFC, generačný talent, ktorý sa radí medzi naj v histórii.

Je známe, že dnes 43-ročný Angličan aj z povahy kapitána The Reds, ktorým svojho času v tíme z Anfieldu bol, vykonával množstvo prospešnej práce vrátane charity na podporu nielen liverpoolskej komunity, ale pomáhal aj zdravotne a spoločnosťou znevýhodneným.

V Liverpoole, ako jednom z najväčších klubov sveta to totiž funguje tak, že množstvo hráčov má aktivity aj mimo trávnika – je to aj pre dobré meno klubu, prioritne ale pre to, aby sa pomohlo ľuďom so zdravotným či sociálnym hendikepom.

(foto: Twitter)

Sklamanie

A práve “organizácii” Kops Out prišlo Gerrardovo rozhodnutie odísť za prácou do S. Arábie (dohodol sa s klubom Al Ettifaq, pozn.) cez čiaru. Pre vyššie uvedené, čo má logiku, veď na Blízkom východe sa pravidelne porušujú ľudské práva.

Rovnaké sklamanie prišlo +/- v tom istom čase, keď na ponuku Al Ahli kývol Roberto Firmino. S množiacimi sa špekuláciami o tom, že by sa do saudskoarabskej Pro League mohol porúčať aj súčasný kapitán Liverpoolu Jordan Henderson, vydala Kops Out jasné stanovisko. To je ale v súvislosti s 33-ročným Angličanom ešte hlasnejšie, veď ten je oficiálnym ambasádorom LGBTQI+ komunity v rámci európskeho futbalu.

„Sme zdesení a znepokojení tým, že by niekto mohol uvažovať o práci spadajúcu pod tzv. sportswashing (termín, ktorý sa používa v súvislosti s pozdvihnutím reputácie vlády, spoločnosti, organizácie, firmy a pod., ktorej meno je poškodené nekalým konaním, pozn.), prácu pre režim, v ktorom sú ženy a LGBT+ ľudia utláčaní a ktorý je pravidelne na vrchole svetového rebríčka trestov smrti,” znie v stanovisku Kops Out.

„Tento režim je zodpovedný za vraždu novinára Džamála Chášukdžího (majiteľ Al-Arab News Channel a disident kritizujúci vládu S. Arábie, ktorý v 2017 ušiel z krajiny, aby ho v októbri 2018 zavraždili na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, pozn.), bičuje ľudí. Je nastavený tak, aby porušil svoj sľub o popravách mladistvých.

Vpravo Steven Gerrard, tréner saudskoarabského tímu Al Ettifaq. (foto: Twitter)

Apel smerom k Hendovi

„Gerrardova účasť v rámci tejto agendy je vzhľadom na jeho predchádzajúcu podporu spoluhráčovi z LA Galaxy Robbiemu Rogersovi (verejne sa priznal, že je gay, pozn.) obzvlášť znepokojujúca. Keď je niekto bohatý, malo by ho do ďalšej práce zlákať viac peňazí? Možno by si mali klásť tieto otázky.”

“Dúfame, že Jordan Henderson dodrží svoje slovo a zostane verný hodnotám nášho klubu, ktorého bol doteraz absolútnym stelesnením,” hovorí sa na záver statementu.

Mimochodom, Liverpool FC je prvým britským klubom, ktorý sa stal tzv. Stonewall Diversity šampiónom, čo je program poprednej európskej LGBT charitatívnej organizácie, ktorá pomáha vytvárať inkluzívne (inklúzia hľadá spôsoby ako žiť s rôznorodosťou a ako čerpať z rôznorodosti, pozn.) pracoviská.

Jordan Henderson. (foto: Twitter)
Previous articleAnalýza kádra LFC – brankári
Next articleAnalýza kádra LFC – obrana
Zavše ochranársky vandrák na spôsob old (oi!) punks never die, akých sú na svete milióny, často v polohe haters gonna hate stúpajúci na otlak tým, ktorí veci berú zbytočne príliš vážne. Tiež nefanúšik stereotypov, hlúposti, ješitnosti, demagógie, Elánu, Man Utd, repre futbalu, ananásu a balzamika. Za to cynik na plný úväzok (len nikto neplatí), ktorý má apatiu, iróniu a tupé reči ako pracovný a pomerne často využívaný nástroj. YNWA si pod príspevky nepíšem, na druhej strane píšem zavše strašne dlhé a otravné texty a ľudia si o mne myslia, že musím mať stále pravdu, lebo som hlúpy a sebestredný pidžús a zasa, nebudú ďaleko od pravdy;) Takže vo finále si ani pipíky merať nemusíme, máš ho väčšieho, drahý člen môjho fanclubu. Na pivo a punk ale zájsť môžeme. No problem, žádnej stres;) 📧 pár teplých slov mi pokojne napíš na kwop@lfc1892.net