Analýza kádra LFC – obrana

24
1616

Druhý diel našej série článkov o stave kádra LFC sa venuje obrannej formácii.

Obrana je v posledných sezónach asi naša najstabilnejšia formácia. Prakticky sa mení iba jeden post, a to miesto stredného obrancu pri Virgilovi van Dijkovi. Samozrejme s výnimkou jednej sezóny, keď bol Virgil, s ním aj Joel Matip, Joe Gomez a potom aj zaskakujúci Fabinho a J. Henderson zranení.

Ak hovorím nastabilnejšia, tak myslím personálne obsadenie. Pretože v minulej sezóne o hernej stabilite obrannej formácie nemohlo byť ani reči. Ich hra pripomínala všetko iné, len nie stabilitu a konzistentnosť.

Toto sú hráči, na začiatku predsezónnej prípravy, s ktorými môže reálne Klopp rátať a ktorí majú kvalitu, aby mohli za LFC nastúpiť do súťažných zápasov. S A-tímom sa bude pripravovať množstvo mladíkov, ale reálnu šancu dostať sa na ihrisko majú len títo hráči.

Pri určení hodnoty hráča vychádzam z čísel na transfermarket.com a pri platoch zo spotrac.com. Čísla sa môžu od reality líšiť, hlavne pri stanovení trhovej ceny hráča.

#66 Trent Alexander-Arnold (Anglicko) – RWB, CM

 • 24 rokov, 198 zápasov v Premier League
 • 12 gólov, 54 asistencií
 • kontrakt do júna 2025, plat 180 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 65 mil. eur
Trent Alexander-Arnold sa teší z gólu. (foto: Facebook)

#5 Ibrahima Konaté (Francúzsko) – CB

 • 24 rokov, 29 zápasov v Premier League, 66 zápasov v Bundeslige
 • 2 góly, 1 asistencia
 • kontrakt do júna 2026, plat 70 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 38 mil. eur

#4 Virgil van Dijk (Holandsko) – CB

 • 32 rokov, 228 zápasov v Premier League
 • 20 gólov, 8 asistencií
 • kontrakt do júna 2025, plat 220 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 35 mil. eur
Vľavo vzadu Joe Gomez, v popredí Virgil van Dijk utešuje Andyho Robertsona. (foto: Twitter)

#32 Joël Matip (Kamerun) – CB

 • 31 rokov, 140 zápasov v Premier League, 194 zápasov v Bundeslige
 • 31 gólov, 17 asistencií
 • kontrakt do júna 2024, plat 100 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 12 mil. eur

#2 Joe Gomez (Anglicko) – CB, RB

 • 26 rokov, 108 zápasov v Premier League
 • 0 gólov, 4 asistencie
 • kontrakt do júna 2027, plat 85 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 22 mil. eur

#26 Andrew Robertson (Škótsko) – LWB

 • 29 rokov, 252 zápasov v Premier League
 • 8 gólov, 57 asistencií
 • kontrakt do júna 2026, plat 100 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 40 mil. eur

#21 Kostas Tsimikas (Grécko) – LWB

 • 27 rokov, 35 zápasov v Premier League
 • 0 gólov, 6 asistencií
 • kontrakt do júna 2025, plat 50 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 18 mil. eur

#47 Nat Phillips (Anglicko) – CB

 • 26 rokov, 19 zápasov v Premier League
 • 1 gól, 1 asistencia
 • kontrakt do júna 2025, plat 65 tisíc libier týždenne
 • hodnota cca 4 mil. eur

# Conor Bradley (Škótsko) – RB, RWB, LWB

 • 20 rokov, 0 zápasov v Premier League, 41 zápasov v League One
 • 5 gólov, 5 asistencií
 • kontrakt do júna 2023, plat ?
 • hodnota cca 1,50 mil. eur
Conor Bradley. (foto: Twitter)

Z nádejných obrancov, ktorí by ešte možno prichádzali do úvahy už je Rhys Williams na celosezónnom hosťovaní v škótskom Aberdeene a ďalší stredný obranca Sepp van den Berg rovnako na hosťovaní do konca sezóny v bundesligovom Mainzi. Nádej na pravého obrancu z minuloročného transferového okna Calvin Ramsey sa po ťažkom zranení rovnako odišiel rozohrať do druholigového Prestonu North End.

Prvým dvom končí kontrakt s LFC v júni 2024, a tak je ich ďalšie pôsobenie v štruktúrach LFC veľmi otázne.

Prestupové leto 2023: Szoboszlai druhou posilou, F. Carvalho do Nemecka, D. Núñez a L. Díaz zmenili číslo dresu

Analýza zloženia obrannej formácie

Klopp dlhodobo využíva systém 4-3-3 v rôznych variáciách, ale doteraz to vždy bolo so 4 obrancami. Až v posledných kolách uplynulej sezóny začal používať hybridný systém, keď pri bránení sme hrali klasicky na 4 obrancov, ale pri zakladaní útoku, či v samotnej útočnej fáze sme prešli na troch obrancov a Trent Alexander-Arnold plnil úlohu kreatívneho libera.

Hra našej obrannej formácie, keď Andy Robertson a Alexander-Arnold nielen bránili, ale hlavne tvorili naše útočné akcie a znamenali pre súpera extrémne nebezpečenstvo v ofenzíve, bola jednou z hlavných vlastností našej hry, ktorá nám priniesla toľko obdivu a v neposlednom rade veľa výhier a trofejí.

Táto taktika je však súpermi už prečítaná a hlavne je dosť závislá na bezchybnej hre záložnej formácie, ktorá musí „obehať“ veľký priestor a zabezpečiť diery vzniknuté riskantnou, ofenzívnou hrou našich krídelných obrancov. To v minulej sezóne vôbec nefungovalo. Navyše po posunutí Trenta Alexandra-Arnolda vyššie do záložnej formácie, vzniká ďalší tlak na nášho pravého stredného obrancu, ktorý musí tento priestor zabezpečiť a teda musí byť kondične a rýchlostne výborne pripravený.

Asi sa zhodneme, že zloženie našej obrany, pri plnom zdraví, je jedným z najlepších na svete. Trent Alexander-Arnold, Ibou Konaté, Virgil van Dijk a Andy Robertson sú top, top obranná formácia, ktorá spĺňa všetky aspekty modernej hry. Sú ako formácia skvelí v obrannej fáze a extrémne nebezpeční v ofenzíve.

Nič však nie je na svete stopercentné, sezóna je dlhá a aj u týchto hráčov môže prísť pokles formy, či zranenia. Akú máme šírku kádra a backup namiesto týchto hráčov?

Ľavá obrana je myslím výborne poriešená. Andy Robertson, je ľavý bek svetových kvalít, ktorý nebýva zranený. Je to predsa Škót. Navyše ho istí Kostas Tsimikas, ktorého by si vo svojej základnej jedenástke vedel predstaviť nejeden top tím. Kontrakty majú dlhodobé a navyše neberú extra veľké peniaze na výplatu.

Pravá obrana je už na tom horšie. Jediným hráčom, ktorý tam môže hrať na top úrovni je Trent Alexander-Arnold. Napriek jeho slabším defenzívnym kvalitám, ktoré sú ale samozrejme hodne ovplyvnené jeho ofenzívnymi výpadmi, pretože potom mu samozrejme chýba energia a čas aby bol rovnako kvalitný v defenzíve, je to hráč svetových kvalít.

Jeho zástupcom mal byť Calvin Ramsey. Skvelý, mladý, škótsky pravý bek, ktorý však takmer celú minulú premaródil, a tak bol poslaný v tejto sezóne na hosťovanie, aby sa rozohral. Potom tu máme Conora Bradleyho. Ten zaujal už v sezóne 2021/21, keď nastúpil za LFC v 5 pohárových zápasoch. V minulej sezóne hosťoval v Boltone Wanderers a bol vyhlásený za hráča sezóny v tomto klube. Za mňa veľká nádej a dobrý backup za Trenta. Navyše tam môže zaskakovať aj Joe Gomez, ktorý tam už niekoľkokrát úspešne zaskakoval.

S loptou Joe Gomez. (foto: Facebook)

Na stred obrany máme momentálne v tíme piatich elitných stredných obrancov. Virgil van Dijk mal slabšiu minulú sezónu, ale stále patrí bez debaty medzi top 5 svetových CB. Má však už 32 rokov a pomaly treba za neho hľadať náhradu. Naopak Ibrahima Konaté dospieva do ideálneho futbalového veku, etabloval sa v našej zostave a rovnako aj v zostave francúzskej reprezentácie. Obidvaja, ak sa nič v príprave nestane, budú hrať spolu v základnej jedenástke.

Akú máme za nich náhradu? Prvým je Joël Matip, ktorý hlavne v predminulej sezóne, keď sme útočili na 4 trofeje dokázal, že je excelentný stopér. V minulej sezóne to však už tak dobré nebolo. Navyše ak bude Klopp preferovať taktiku s Alexandrom-Arnoldom v strede poľa, tak Joëlovi už chýba potrebná rýchlosť a obratnosť, aby vykrýval odkrytú pravú stranu. Navyše má už 31 rokov a v júni 2024 mu končí kontrakt.

Z tohto pohľadu je na tom lepšie Joe Gomez. Joe už za nás hrá celú večnosť, ale má iba 26 rokov a kontrakt do roku 2027 za pomerne nízky plat. Navyše je oveľa rýchlejší a atletickejší ako Matip. Povedzme si však otvorene, posledné sezóny mu veľmi nevyšli a hral pomerne málo. Nezabúdajme však, že v našej majstrovskej sezóne bol práve on hlavným partnerom Virgila v našej stopérskej dvojici, takže tá kvalita tam je.

Joe hlavne potrebuje hrávať a vtedy ide jeho herná kvalita hore. Otázkou je však jeho zdravotný stav. Časté a ťažké zranenia sa podpisujú na jeho výkonoch. Dokáže sa po nich vrátiť do svojej top formy?

Nathaniel Phillips. (foto: Facebook)

Ako posledného spomeniem Nathaniela Phillipsa. Všetkých fanúšikov si tento bojovník získal v sezóne 2020/21, keď pri množstve zranení na poste stredného obrancu pomohol výbornými výkonmi vybojovať tretie miesto a miestenku do Ligy majstrov. Odvtedy však zasiahol do hry iba v 2 zápasoch a pol sezóny dokonca strávil na hosťovaní v Bournemouthe. Je v hierarchii LFC až 5 stredným obrancom s malou šancou prebiť sa do základnej zostavy. Navyše aj jeho limituje slabšia technická vybavenosť a rýchlosť.

Verdikt

Ľavú stranu obrany máme poriešenú. Kopačky nás tlačia hlavne na pravej strane, kde je momentálne jedinou náhradou za Trenta Alexandra-Arnolda, ešte mladší a neskúsený Conor Bradley. Rovnako na stopérskom poste máme ako backup starnúceho Matipa, nekonzistentného, často zraneného J. Gomeza a N. Phillipsa u ktorého je jeho kvalita na LFC otázna.

Ideálnym riešením by bolo predať N. Phillipsa a Matipa. Gomeza si ponechať vzhľadom na vek, plat a istú univerzálnosť. Tím doplniť o kvalitného mladého stopéra. Ideálne takého, ktorý dokáže zahrať aj na pravej strane obrany.

Na pravú stranu obrany priviesť skúseného, kvalitného wingbacka, ktorý by v prípade potreby nahradil, alebo nechal oddýchnuť Alexandra-Arnolda.